Рішення від 19.08.2025 по справі 440/7295/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/7295/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

Стислий зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- зобов'язати військову частину № НОМЕР_1 Національної гвардії України видати довідку додаток 5 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) на ім'я ОСОБА_1 , від 09.12.2022 року та довідку додаток 5 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) на ім'я ОСОБА_1 , від 14.11.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність військової частини № НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, пропорційно часу перебування на стаціонарному та амбулаторному лікуванні та реабілітації з 09.12.2022 року по 10.12.2022 року та з 11.12.2022 року по 28.12.2022 року, а також з 28.12.2022 року по 13.02.2023 рік; з 13.02.2023 року по 09.03.2023 рік; з 09.03.2023 року по 08.04.2023 року; з 28.04.2023 року по 19.05.2023 року; з 13.11.2023року по 13.11.2023рік; з 06.12.2023року по 15.12.2023рік.

- зобов'язати військову частину № НОМЕР_1 Національної гвардії України виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову винагороду в розмірі 100000 гривень, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, пропорційно часу перебування на стаціонарному та амбулаторному лікуванні та реабілітації з 09.12.2022 року по 10.12.2022 року та з 11.12.2022 року по 28.12.2022 року, а також з 28.12.2022 року по 13.02.2023 рік; з 13.02.2023 року по 09.03.2023 рік; з 09.03.2023 року по 08.04.2023 року; з 28.04.2023 року по 19.05.2023 року; з 13.11.2023 року по 13.11.2023 рік; з 06.12.2023 року по 15.12.2023 рік.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є військовослужбовцем та проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної Гвардії України (далі - військова частина НОМЕР_2 ), у спірний період, та військова частина нарахувала та виплатила грошове забезпечення у розмірі, що не відповідає чинному законодавству, протиправно не нарахувавши та не виплативши додаткову винагороду у розмірі 100 000 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 (за час перебування на стаціонарному лікуванні), внаслідок отриманого ушкодження здоров'я під час бойових дій в умовах воєнного стану.

Стислий зміст заперечень відповідача.

Військова частина № НОМЕР_1 Національної гвардії України відзив на позов не надала.

У суду відсутні підстави, на час ухвалення даного рішення суду, вважати про те, що адвокат вводить суд в оману та зазначає у змісті позову та матеріалах справи неправдиві відомості щодо проходження позивачем лікування, військової служби, а також в частині нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за спірний період.

Суд також враховує обставини справи про поведінку відповідача в частині ненадання відзиву у справі та невиконання ухвали суду про відкриття провадження, яка доставлена військовій частині № НОМЕР_1 Національної гвардії України в електронний кабінет Електронного суду ЄСІТС.

Відповідно до статті 77, 78 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

У порядку частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Згідно із статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідач не скористався своїм диспозитивним правом на подання відзиву чи іншої заяви по суті спору із запереченнями щодо обставин, викладених у позовній заяві.

Суд оцінює поведінку військової частини № НОМЕР_1 , стосовно ненадання відповідачем відзиву та доказів, які витребувані судом ухвалою про відкриття провадження, як зловживання процесуальним правом сторони (відповідача суб?єкта владних повноважень) та невиконання процесуального обов'язку суб?єктом владних повноважень.

Ненадання відзиву (чи будь-яких заяв по суті спору із запереченнями доводів позову) доказів суб'єктом владних повноважень не спростовує підтвердження відповідачем порушеного права позивача, яке є предметом спору.

Суд визнає, що ненадання відзиву на позов порушує не тільки принцип змагальності сторін та ускладнює встановлення істини у справі, але й підриває авторитет судової влади, нівелює довіру суспільства до правосуддя та перешкоджає своєчасному та ефективному розгляду справ.

Необхідність подання відзиву у справі суб?єктом владних повноважень зумовлена їх особливим статусом, як представників публічного інтересу, а також того, що всі негативні наслідки ухвалення рішення покладаються на державний бюджет України, який наповнюється платника податків. Протиправні дії суб?єкта владних повноважень у подальшому спричиняють збільшення витрат із державного бюджету, що призводить до нераціонального витрачання коштів платників податків. Саме на суб?єкта владних повноважень покладається покладається підвищена відповідальність за участь у судових процесах (як особиста явка їх представників так і подання заяв по суті спору) та, в подальшому, забезпечення виконання рішень суду.

Дії суб'єкта владних повноважень або бездіяльність мають прямий вплив на ефективність функціонування судової системи та дотримання принципів верховенства права.

Оскільки порушене право позивача визначається відповідачем у заяві по суті спору, то суд вважає таку обставину встановленою з метою процесуальної економії та своєчасного розгляду справи у категорії про захист соціальних прав.

Необхідність судового реагування щодо офіційного встановлення обставин справи у даному випадку, які визнаються відповідачем, шляхом ігнорування процесуальних прав та обов'язків (неподання відзиву), відсутня.

Заяви, клопотання учасників справи.

Сторонами не подані суду заяви чи клопотання.

Процесуальні дії у справі.

Полтавським окружним адміністративним судом від 02.06.2025 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувані судом докази від відповідача.

Відповідачем не наданий суду відзив разом із доказами на виконання ухвали суду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Із 23.07.2025-10.08.2025 головуючий суддя перебував у відпустці.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши заяви по суті справи та наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 НГУ, де перебував на всіх видах забезпечення, отримував грошове забезпечення.

Позивач проходив військову службу у Національній гвардії України, а не в Збройних силах України.

Позивач зазначає, довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), відповідно до додатку 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджений Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800, «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402) не складена та не видана відповідачем позивачу.

Обставини ушкодження здоров'я позивача, отримані під час проходження служби в умовах воєнного стану не підтверджені довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), відповідно до форми додатку 5 до Положення №402.

Позивач у змісті позовної заяви зазначає наступні доводи (а.с. 3):

"3 викладеного вище вбачається, що позивачу не здійснено нарахування та виплата додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 за періоди стаціонарного лікування та перебування у відпустці та реабілітації за станом здоров'я на підставі постанови (висновку) ВЛК у зв'язку із отриманням поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини №200 від 14.07.2023р.", - у той же час у позовних вимогах зазначений предмет позову:

"...на стаціонарному та амбулаторному лікуванні та реабілітації з 09.12.2022 року по 10.12.2022 року та з 11.12.2022 року по 28.12.2022 року, а також з 28.12.2022 року по 13.02.2023 рік; з 13.02.2023 року по 09.03.2023 рік; з 09.03.2023 року по 08.04.2023 року; з 28.04.2023 року по 19.05.2023 року; з 13.11.2023 року по 13.11.2023рік; з 06.12.2023року по 15.12.2023рік".

Судом встановлена суперечність між підставами та предметом позову, оскільки у предметі позову відсутні вимоги щодо перебування позивача у відпустці у зв'язку із отриманням поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Також судом встановлена суперечність обставин позову із матеріалами справи: у матеріалах наданих позивачем у жодному документі медичної військово-лікарської комісії не зазначені відомості про те, що позивач отримав "травму (поранення, контузії, каліцтва)", зазначений медичний діагноз із причинний зв'язок саме захворювання, а не травми (поранення, контузії, каліцтва) - "Захворювання, Так, пов'язане із захистом Батьківщини".

Згідно із первинної медичної карти із формою 100 виданої ЛСБ м. Покровська від 09.12.2022, ОСОБА_1 встановлений діагноз «гострий неврит правого лицевого нерву».

ОСОБА_2 евакуйований до КНП «МКЛ 4» ДМР м. Дніпро з діагнозом «G51.0-Параліч Белла. Невропатія лицевого нерва праворуч у вигляді вираженого парезу мімічної мускулатури», згідно із випискою №31278 від 10.12.2022.

Відповідно до виписки з медичної карти стаціонарного хворого № 31278 від 10.12.2022, ОСОБА_1 проходив лікування 10.12.2022 року в КНП «МКЛ 4» ДМР м. Дніпро, з діагнозом G51.0 - Параліч Белла. Невропатія лицевого нерва праворуч у вигляді вираженого парезу мімічної мускулатури.

Після цього, для продовження подальшого лікування ОСОБА_1 проходив лікування в КНП «Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни» з 11.12.2022 по 28.12.2022, що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого №4278 від 28.12.2022 з діагнозом «Невропатія правого лицевого нерву. (Параліч Белла).

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №198 від 24.01.2023, «невропатія правого лицевого нерва з правобічним прозопарезом з тимчасовим порушенням функції» встановлений зв'язок: «Захворювання, ТАК пов'язана з проходженням військової служби.»

Згідно із виписного епікризу медичної карти стаціонарного хворого №162 від 09.03.2023, з 13.02.2023 по 09.03.2023 ОСОБА_1 проходив лікування у Державній установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області» з діагнозом: « 651.8 Невропатія правого лицевого нерву ідіопатична (від 05.12.2023) у вигляді празопарезу та лагофтальму.

Відповідно до довідки медичної військово-лікарської комісії №28 від 09.03.2023 М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України в Хмельницькій області», «нейропатія правого лицевого нерва (параліч Белла) з вираженим парезом мімічних м'язів, лагофтальмом з тимчасовим порушенням функції» встановлений зв'язок: «Захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби».

Випискою із медичної карти стаціонарного хворого №536 від 19.05.2023, з 28.04.2023 по 19.05.2023 ОСОБА_1 проходив лікування в Державній установі ТМО МВС України по Полтавській області за діагнозом: «Відновний період перенесеної невропатії правого лицевого нерву від 05.12.22 з помірним правобічним прозопарезом».

Відповідно до довідки медичної (військово-лікарської) комісії №200 від 14.07.2023, діагноз «нейропатія правого лицевого нерва з помірним показником», встановлений зв'язок: «Захворювання ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».

Відповідно до довідки ЛКК №81 від 03.08.2023, діагноз «нейропатія правого лицевого нерва з помірним показником», встановлений зв'язок: «Захворювання ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».

Згідно із первинної медичної карти із формою 100, виданої військовою частиною НОМЕР_3 (3052) 13.11.2023 під час мінометного обстрілу встановлений діагноз: «цифалогічиий синдром».

У подальшому з 06.12.2023 по 15.12.2023 проходив лікування в КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради», відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого №39059 від 15.12.2023 з діагнозом: «Стан після мвт (13.11.2023 згідно форми №100): з двобічною рефлекторно-пірамідною недостатністю, цефалогічним синдромом, з венозо-дистпнційним синдромом, легким вестибуло-атактичним синдромом, астено-невротичним синдромом.

ВТ (13.11.2023): Акубатравма без порушення цілісності б/п. Гостра лівобічна сенсоневральна приглуховатість. Хронічна правобічна сенсоневральна приглуховатість. Вушний шум. Викривлення носової перегородки без порушення носового дихання.

Контузія сітківки обох очей».

Згідно із довідкою ТУ Медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області (без печатки та підпису лікаря-хірурга) від 17.11.2023 "Сигнал про травму" терапевтичного прийому лікаря-хірурга зі слів позивача "виробнича травма" із зазначеним діагнозом "цефалогічний синдром"

Довідка медичної військово-лікарської комісії не надана після проходження лікування з 06.12.2023 по 15.12.2023 проходив лікування в КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» та щодо встановленого діагнозу від 13.11.2023.

Також позивачем не надані докази того, що позивач перебував у відпустці для проходження для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Судом також встановлені обставини, що відповідно до отриманих діагнозів 09.12.2022, 13.11.2023 згідно із первинних медичних карт за формою 100 та подальшого лікування позивача, виникли у період безспосередньої участі особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захист безпеки населення та інтересів держави у. зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в ОТУ «Донецьк», ОТУ «Лиман», ОТУ «Марун», ОУВ «Таврія» у період: з 09.09.2022 по 09.03.2023; з 22.09.2023 по 27.09.2023; з 21.10.2023 по 28.11.2023; з 07.05.2024 по 12.05.2024; з 20.05.2024 по 24.05.2024; з 29.05.2024 по 20.09.2024; з 10.10.2024 по 15.10.2024; з 05.11.2024 по 07.12,2024; з 08.12.2024 па 22.12.2024, відповідно до довідок відповідача від 19.03.2025 №354, від 10.07.2023 №1506.

На запит адвоката позивача, надана листом вдповідача відповідь від 23.04.2025, в якій надана відмова щодо виплати додаткової грошової винагороди за періоди з 09.12.2022 по 09.03.2023, з 28.04.2023 по 19.05.2023 та довідок про обставини травми позивача, оскільки позивач не надав медичних доказів того, що його діагнози «нейропатія правого лицьового нерва з помірним показником», «цефалгічний синдром», є саме травмами, а відповідно до наданих медичних документів кваліфікуються саме, захворюванняв, таким чином у відповідача відсутня законна можливість у видачі запитуваних довідок про обставини травми та виплати додаткової грошової винагороди, внаслідок того, що захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини не є такою підставою. Такими підставами є отримання поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язане із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, з дня отримання такого поранення та за час стаціонарного лікування, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (у тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або за час такої відпустки.

Судом встановлені обставини, що відповідно до довідок медичної військово-лікарської комісії внаслідок діагнозів позивача встановлений причинний зв'язок захворювання та зазначені відомості: "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини".

Судом встановлені обставини, що основні спірні правовідносини виникли внаслідок невиплати позивачу додаткової винагороди у формі грошового забезпечення, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за час стаціонарного лікування з 09.12.2022 по 09.03.2023, з 28.04.2023 по 19.05.2023, а також щодо складення довідки у формі додатку 5 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Підстави та предмет позову стосуються дій відповідача щодо невидачі позивачу довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), відповідно до форми додатку 5 до Положення №402, внаслідок ушкодження здоров'я позивача 05.12.2022 (09.12.2022) та 13.11.2023, що спричинило подальше стаціонарне лікування, та невиплати за періоди лікування додаткової грошової винагороди позивачу.

Підсумовуючи викладене судом встановлені обставини, що позивач проходив стаціонарне лікування у періоди: з 09.12.2022 по 10.12.2022, з 11.12.2022 по 28.12.2022, з 28.12.2022 по 13.02.2023, з 13.02.2023 по 09.03.2023; з 09.03.2023 по 08.04.2023; з 28.04.2023 по 19.05.2023; з 13.11.2023 по 13.11.2023; з 06.12.2023 по 15.12.2023.

Позивач проходив стаціонарне лікування у періоди: з 09.12.2022 по 10.12.2022, з 11.12.2022 по 28.12.2022, з 28.12.2022 по 13.02.2023, з 13.02.2023 по 09.03.2023; з 09.03.2023 по 08.04.2023; з 28.04.2023 по 19.05.2023 внаслідок отриманого "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", а щодо періодів стаціонарного лікування з 13.11.2023 по 13.11.2023; з 06.12.2023 по 15.12.2023, не надані суду докази щодо медичних військово-лікарських комісій щодо встановлення причинного зв'язку із отриманим діагнозом.

Обставина, що перебування позивача у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, не встановлена судом.

Позивач вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно із ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону № 2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

За приписами статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 (далі - Порядок № 260), грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Відповідно до пунктів 1, 2 та 6 розділу XXIII Порядку №260 військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

З огляду на викладені положення Порядку №260 грошова допомога для оздоровлення є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, а її розмір обчислюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Для військовослужбовців Національної гвардії України прийнятий інший аналогічний нормативно-правовий акт - Наказ Міністерства внутрішніх справ України від15.03.2018 № 200, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 р. за № 405/31857, «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам»

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. № 704 (надалі - постанова № 704) були збільшені розміри грошового забезпечення військовослужбовців. На виконання вказаної правової норми Закону № 2262-XII та постанови № 704 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ( надалі - постанова № 103).

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 4 статті 9 Закону №2011-XII визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введений в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 4 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України невідкладно, зокрема, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 “Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

Пунктом 6 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнята постанова Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Відповідно до пункту 1 цієї Постанови №168 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установити, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 1 Постанови №168 визначено, Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

Для Збройних сил України прийняте Положенням № 402, яке визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями та поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 1 Положення №402 визначене наступне:

1.1. Це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

1.2. Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

1.9. При зарахуванні кандидата на військову службу за контрактом кадровими органами в його особову справу обов'язково вкладається довідка ВЛК. У подальшому всі довідки ВЛК та довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) (додаток 5), при наявності, кадровими органами заносяться до особових справ.

Відповідно до пункту 20.5 Положення №402, постанови, які приймає ВЛК із встановлення причинного зв'язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), наведені у главі 21 розділу II цього Положення.

Розділом 21 визначений порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України. Так, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

а) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України».

б) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби у складі діючої армії і флоту у роки громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни.

в) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов'язків, передбачених у підпункті «а» цього пункту.

г) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку (вказується вид події, що призвела до нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане військовослужбовцем у результаті нещасного випадку за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок вчинення ним правопорушення.

ґ) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період участі в бойових діях, забезпечення бойової діяльності військ (флотів) на території інших країн (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

д) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України».

е) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн» - якщо воно виникло під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби у складі діючої армії і флоту у роки громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни.

є) «Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а», «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

ж) «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов'язане з проходженням військової служби» - якщо захворювання виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, яке не діагностовано під час призову (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу) і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби або коли захворювання виникло після звільнення з військової служби, коли початок захворювання не можна віднести на період проходження військової служби.

з) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо поранення (контузія, травма, каліцтво) отримане військовослужбовцем при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велись бойові дії, і він визнаний учасником бойових дій.

и) «Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велись бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій, за період служби у складі національного контингенту досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності і він визнаний учасником бойових дій.

і) «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велись бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій Місії ООН, за період служби у складі національного контингенту досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

ї) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі національного персоналу» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час виконання обов'язків військової служби у складі національного персоналу.

й) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримано військовослужбовцем під час виконання миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велись бойові дії.

Для військовослужбовців Національної гвардії України прийнятий інший нормативний акт - Наказ Міністерства внутрішніх справ України 03 квітня 2017 року № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 р. за № 559/30427, «Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС» (далі - Положення №285), якими визначені наступні положення.

Відповідно до п.1, 2 розділу I. Загальні положення Положення №285:

1. Це Положення визначає порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ).

2. Основними завданнями М(ВЛ)К є:

1) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності, крім цього, за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності кандидатів на службу в поліції, кандидатів на навчання за державним замовленням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО), здобувачів вищої освіти за державним замовленням у ЗВО, придатності поліцейських до подальшої служби в поліції, проходження служби у відрядженні за кордоном;

2) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку придатності кандидатів на військову службу за контрактом, у військовому резерві, кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Національної гвардії України (далі - ВВНЗ), курсантів, військовослужбовців Національної гвардії України (далі - військовослужбовці) до подальшого проходження військової служби;

3) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, а також колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - колишні особи рядового і начальницького складу);

4) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що спричинили смерть (загибель) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, колишніх осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до п. 1, 13 розділу IX. Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв)

1. Рішення М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських, колишніх осіб рядового і начальницького складу приймаються з такими формулюваннями:

1) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, отримане під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане в період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, під час виконання службових обов'язків за зазначених обставин;

2) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, отримане під час виконання службових обов'язків у період участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів із захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане за зазначених обставин;

3) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції;

4) «Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків» - при ураженнях, зумовлених термічними факторами (опіки, обмороження), впливом радіоактивних речовин, інших джерел іонізуючого випромінювання, компонентів ракетного палива, джерел електромагнітного поля, а також дією токсичних речовин, які виникають під час виконання службових обов'язків;

5) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане під час проходження служби в результаті нещасного випадку, НІ, не пов'язане з виконанням службових обов'язків» - якщо отримане поліцейським у період проходження служби за обставин, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків;

6) «Захворювання, ТАК, отримане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення» - якщо захворювання виникло під час перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) в період її проведення, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначений період досягло такого розвитку, що призводить до непридатності до служби, а також у разі хронічних, повільно прогресуючих захворювань, якщо їх перші прояви відносяться до періоду участі в антитерористичній операції, що підтверджується медичними документами про початок захворювання (погіршення стану здоров'я) в той період;

7) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків під час перебування у країнах, де велися бойові дії» - якщо захворювання діагностоване, поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане в період служби в іноземних державах, які вели бойові дії, згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року № 63;

8) «Захворювання, ТАК, отримане під час безпосередньої участі у бойових діях, забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії» - якщо захворювання виникло в період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначений період досягло такого розвитку, що призводить до непридатності до служби, а також у разі хронічних захворювань, якщо їх перші прояви відносяться до періоду участі в бойових діях, що підтверджується медичними документами про початок захворювання в той період;

9) «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції» - якщо воно діагностоване в період проходження служби в поліції та органах внутрішніх справ або якщо захворювання було діагностоване до служби в поліції, а в період служби в поліції досягло такого розвитку, що призводить до прийняття рішення про непридатність;

10) «Захворювання, НI, не пов'язане зі службою в поліції» - якщо захворювання було діагностоване до вступу на службу в поліції і служба в поліції не вплинула на його перебіг. Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв) та будь-яких інших вад і хвороб, якщо вони були отримані до служби, а служба в поліції не вплинула на них і відповідно на придатність до служби;

11) «Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії (АЕС, ядерний об'єкт, ядерна енергетична установка)»;

12) «Захворювання, ТАК, пов'язане з наслідками ядерної катастрофи (зазначити якої), що отримане в період проходження служби» - якщо захворювання діагностовано в період проходження служби в зонах підвищеного радіаційного забруднення внаслідок аварії (АЕС чи інший ядерний об'єкт).

13. Рішення (постанови) М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців приймаються в таких формулюваннях:

1) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України.

У такому формулюванні рішення (постанова) М(ВЛ)К не приймається, якщо поранення (травма, контузія, каліцтво), у тому числі, яке призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:

вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

2) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане, в разі виконання службових обов'язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), отриманих за обставин фактичного виконання службових обов'язків, передбачених у підпункті 1 цього пункту.

При ураженнях, зумовлених дією ДІВ, КРП, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також токсичних речовин, які виникають у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, приймається постанова - «Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби».

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, передбачених частиною четвертою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Рішення (постанова) М(ВЛ)К у формулюванні «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» не приймається, якщо поранення (травма, контузія, каліцтво), у тому числі, яке призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:

вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

3) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане в результаті нещасного випадку (зазначається вид події, що призвела до нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно отримане військовослужбовцем у результаті нещасного випадку за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або отримане внаслідок вчинення ним правопорушення.

У такому самому формулюванні приймаються постанови щодо поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих за обставин, передбачених Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 грудня 2002 року № 1346, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404 (далі - Порядок);

4) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії» - якщо захворювання виникло, поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане в період участі в бойових діях, забезпечення бойової діяльності військ (флотів) на території інших країн (згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року № 63) і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається також у разі, якщо наявне захворювання за зазначений період служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби. Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях, за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести до періоду служби або підтверджують початок захворювання на період участі в бойових діях;

5) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби.

Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання в період участі в бойових діях.

Рішення (постанова) в такому формулюванні не приймається якщо захворювання, у тому числі, що призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:

вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

вживання або отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також їх дії (асфіксія, інсульт, інфаркт, зупинка серця), що підтверджено відповідним медичним висновком, за умов, що отруєння не пов'язано із впливом цих речовин на потерпілого військовослужбовця внаслідок їх застосування в технологічному процесі або незадовільного зберігання чи транспортування, а потерпілий до настання нещасного випадку був відсторонений від виконання обов'язків командиром (начальником);

навмисного спричинення шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

6) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво,), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань поранень (травм, контузій, каліцтв,), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами 1, 5 цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються рішення (постанови) під час медичного огляду військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на дату медичного огляду відсутні або якщо поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, крім випадків, визначених у підпункті 3 цього пункту.

Рішення (постанова) в такому формулюванні не приймається, якщо захворювання, у тому числі, що призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:

вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

вживання або отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також їх дії (асфіксія, інсульт, інфаркт, зупинка серця), що підтверджено відповідним медичним висновком, за умов, що отруєння не пов'язане із впливом цих речовин на потерпілого військовослужбовця внаслідок їх застосування в технологічному процесі або незадовільного зберігання чи транспортування, а потерпілий до настання нещасного випадку був відсторонений від виконання обов'язків командиром (начальником);

навмисного спричинення шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);

7) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов'язане з проходженням військової служби» - якщо захворювання виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі захворювання, яке не діагностоване під час призову (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу) і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби або коли захворювання виникло після звільнення з військової служби, коли початок захворювання не можна віднести на період проходження військової служби.

Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв), якщо вони отримані до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом і військова служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва) і придатність до військової служби або одержаних після звільнення з військової служби.

У такому самому формулюванні приймаються рішення (постанови) щодо військовослужбовців, військову службу яким призупинено в порядку, передбаченому частиною другою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», та якщо в час призупинення військової служби військовослужбовцем одержано поранення (травму, контузію, каліцтво) або на цей період можна віднести початок захворювання;

8) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане військовослужбовцем при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велися бойові дії, і він визнаний учасником бойових дій;

9) «Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велися бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій, за період служби у складі національного контингенту досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності, і він визнаний учасником бойових дій.

Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях, за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН;

10) «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велися бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій Місії ООН, за період служби у складі національного контингенту досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності;

11) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі національного персоналу» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане під час виконання обов'язків військової служби у складі національного персоналу;

12) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримане військовослужбовцем під час виконання миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велися бойові дії.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Щодо додаткової грошової винагороди визначеної Постановою №168.

Аналіз норми пункту 1 Постанови № 168 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дозволяє зробити суду висновок, що для нарахування та виплати військовослужбовцям додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень встановлені наступні умови:

а) пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), із захистом Батьківщини;

б) факт перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини;

в) факт перебування у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Аналіз норм Положення №402 та Положення №285 визначають різні терміни та визначення:

захворювань

поранень (контузій, травм, каліцтв).

Таким чином, суд висновує, захворювання та поранення (контузія, травма, каліцтво) - є різними правовими категоріями, яким законом надане різне правове регулювання.

Поранення (контузія, травма, каліцтво) - мають спільне правове регулювання, а захворювання інше, яке не регулюється Постановою №168.

Аналізуючи зазначені норми права через призму фактичних обставин справи, суд встановив, що у сіпрні періоди позивач перебував на стаціонарному лікуванні у зв'язку отриманим саме захворюванням, а не пораненням (контузією, травмою, каліцтвом).

Отримання захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, під час безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, не є підставою для для отримання права на нарахування та виплату додаткової грошової винагороди на підставі п. 1-2 Потсанови №168, оскільки підставами для такої винагороди зв'язок саме із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні (отримують медичну та/або реабілітаційну допомогу у сфері охорони здоров'я в стаціонарних умовах) в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Позивач не надав доказів того, що позивач проходив стаціонарне лікування у зв'зяку саме із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, оскільки із наданих доказів, судом встановлена обставини, що лікування проходив внаслідок "захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини", а щодо періоду із 13.11.2023, то позивач взагалі не надав доказів причинного зв'язку, визначених Положенням №285.

Суд висновує, що норми Постанови №168 визначають підстави для отримання додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. протягом строку перебування на стаціонарному лікування лише у зв'язку із отримання поранення (контузії, травми чи каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини, а не у зв'язку із «захворюванням».

Відповідно до Положення № 402, №285 поранення (травма, контузія, каліцтво) та захворювання є відмінними поняттями та різними юридичними термінами, оскільки у даному Положенні №402, №285 визначений різний причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, які приймаються у різних юридичних формулюваннях.

Позивач перебував на стаціонарному лікуванні у зв'язку із захворюванням, а не пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), то позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

У Постанові №168 законодавець врегулював відносини саме щодо причинного звякзу із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаного із захистом Батьківщитни, а не захворювання, незалежно від того чи таке захворювання, пов'язане із захистом Батьківщитни.

Суд також зазначає, що відповідно до численних правових позицій Верховного Суду у суду відсутня компетенція надавати оцінку медичним документам, саме в частині встановлення медичних фактів та причинного зв'язку, оскільки це пряма дискреція лікарів у медичнх військово-лікарських комісіях під час процедури визначеної Положенням №402, №285.

Згідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У цьому контексту варто звернути увагу на постанову від 10 лютого 2022 року у справі №160/7153/20 у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12 лютого 2021 року у справі №820/5570/16 від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду.

Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби, причинного зв'язку за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких (Положення №402, №285).

Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

З урахуванням викладеного суд не надає оцінку доказам щодо медичних показань наявності чи відсутності захворювань та їх причииного зв'язку позивача, під час проходження служби.

Щодо позовних вимог видати довідку додаток 5 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Ддовідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), відповідно до додатку 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджений Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800, «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

На спірні правовідносини розповсюджується Положення №285, а не Положення №402, оскільки позивач проходить службу у Національній гвардії України, а не у Збройних Силах України.

Також, позивач отримав захворювання, а не травму (поранення, контузії, каліцтва) - щодо 05.12.2022 (09.12.2022), а щодо діагнозу 13.11.2023, то позивач не надав відповідні медичні документи медичної військово-лікарської комісії, тому суд додатково із цих підстав також відмовляє у даних вимогах, оскільки не встановлені належними та допустими доказами наявність травми (поранення, контузії, каліцтва).

З огляду на викладене, підстави для задоволення позову відсутні, оскільки доводи позивача не підтвердились.

При цьому, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

Таки чином, в контексті обставин даної справи судом надана оцінка та відповідь на всі доводи позивача, які можуть вплинути на правильне вирішення спору.

Враховуючи наведене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивачу у позові відмовлено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ; НОМЕР_5 ) до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В.І. Бевза