19 серпня 2025 року м. Київ справа №320/58582/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
І. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить суд
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування та виплати полковнику запасу ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з урахуванням максимального розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності полковнику запасу ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством без обмеження її максимальним розміром з урахуванням здійснених виплат та виплат та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії без обмеження її максимальним розміром.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії, після якого її розмір становив 28 635,20 грн.
У вересні 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою щодо розміру пенсії, у листі від 11 жовтня 2024 року позивача повідомлено, що починаючи з 01 квітня 2019 року після виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21 пенсія зберігається в раніше встановленому розмірі.
Також, позивач у позовній заяві вказує, що відповідно до розрахунку пенсії по інвалідності на 01 квітня 2024 року підсумок пенсії (з надбавками) становить 35 898,90 грн, але до виплати 28 635,80 грн.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.
Відповідач будь-яких письмових пояснень, відзиву або заперечень проти позову до суду не надав.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копію ухвали суду від 12 грудня 2024 року доставлена до електронного кабінету відповідача 17 грудня 2024 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного листа від 07 січня 2025 року.
На адресу суду 31 січня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надано належним чином засвідчену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Пунктом 2 частини першої статті 263 КАС України передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною другою статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виходячи з 80% грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105826819) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5895 від 15 липня 2021 року з урахуванням складових грошового забезпечення: посадовий оклад (8 600,00 грн), оклад за військовим званням «полковник» (1 480,00 грн), надбавка за вислугу років 45 % (4 536,00 грн), надбавка за особливості проходження служби 65 % (9 500,40 грн), надбавка за наукову ступінь кандидат наук 5 % (430,00 грн), надбавка за вчене звання доцент 5 % (430,00 грн), премія 35 % (3 010,00 грн), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, з урахуванням основного розміру пенсії у 80 % сум грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром пенсії.
На виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року, виходячи з 80% грошового забезпечення, після якого її розмір становить 28 635,20 грн.
У вересні 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зі зверненням, у відповідь на яке Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що відповідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21 розмір пенсії перераховано з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5695 від 15 липня 2021 року з урахуванням складових грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії 80% суми грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01 квітня 2019 року розмір пенсії склав 28 635,20 грн. Посилаючись на положення статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», управління повідомило позивача про те, що після виконання рішення суду розмір пенсії зберігається в раніше встановленому розмірі - 28 635,20 грн.
Також у листі надано розрахунок пенсії по інвалідності станом на 01 квітня 2024 року по пенсійній справі 2601035711 для ОСОБА_1 , згідно якого підсумок пенсії (з надбавками) становить 35 898,90 грн, проте, до виплати обмежено розміром у 28 635,20 грн, тобто, розміром пенсії, обчисленим на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов таких висновків.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осію» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII, чинній з 01 січня 2016 року по 20 грудня 2016 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
У вказаному рішенні Конституційний Суд України зазначив, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Пунктом 2 резолютивної частини вказаного рішення суду конституційної юрисдикції передбачено, що положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, починаючи з 20 грудня 2016 року відсутня частина сьома статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Саме така правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом у його постановах, зокрема, суд касаційної інстанції підкреслює, що рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частину сьому статті 43, а тому внесені у подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII (набрав чинності 01 січня 2017 року) зміни до частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження. У цьому контексті Верховний Суд зауважував, що буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Наведене в сукупності дозволяє суду дійти висновку, наразі стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Більш того, рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року у справі № 7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що обмеження Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві пенсійної виплати позивача максимальним розміром є протиправним.
Частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи встановлені судом обставини, а також з урахуванням того, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром за зверненням позивача, тобто, вчинено протиправні дії, суд дійшов висновку про доцільність виходу за межі позовних вимог та визнання таких дій протиправними, залишивши без задоволення позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності з огляду на викладене вище.
Щодо дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає таке.
Як вже зазначалось судом, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21, позивачу здійснено перерахунок пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року, після якого розмір пенсії склав 28 635,20 грн.
Вказаним рішенням суду відповідача також зобов'язано здійснити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
Наведене в сукупності дозволяє суду дійти висновку про те, що розмір пенсії позивача не було обмежено, починаючи з 01 квітня 2019 року, як зазначає позивач, а матеріалами справи підтверджено обмеження розміру пенсії саме, починаючи з 01 квітня 2024 року, відповідно, дата, з якої відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії є 01 квітня 2024 року.
Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з 80% грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Частиною четвертою статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21 встановлено право позивача на отримання пенсійної виплати, обчисленої з 80% грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії позивачу.
Відтак, з урахуванням того, що судом встановлено право позивача отримання пенсійної виплати, виходячи з 80% грошового забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, що предметом спору в даній адміністративній справі є саме відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, тобто, на теперішній час відсутній спір щодо ненарахування та невиплати позивачу будь-яких надбавок, підвищень тощо.
Також суд вказує, що відповідачем ще не здійснено перерахунку та виплати пенсії, відповідно, відсутні підстави вважати, що відповідачем після перерахунку пенсії, пенсія не буде виплачуватись без урахування таких надбавок, підвищень, додаткової пенсії або будь-яких інших доплат, як і відсутні підстави вважати, що відповідачем не буде виплачено недоплачену частину основного розміру пенсії.
У випадку, якщо позивач за результатом вчиненого відповідачем, на підставі рішення суду у вказаній справі, перерахунку буде не згоден з нарахованою до сплати сумою допомоги з будь-яких підстав, він не позбавлений права звернутися до суду із відповідним позовом.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії без обмеження її максимальним розміром - слід відмовити, як передчасних.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частиною першою КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина друга цієї статті).
Відповідно частиною другої статті 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
VI. Судові витрати.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, а матеріали справи не містять доказів понесення сторонами інших судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсійної виплати ОСОБА_1 максимальним розміром, починаючи з 01 квітня 2024 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження її максимальним розміром, встановленим на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року у справі № 640/33415/21, виходячи з 80% грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2024 року, з урахуванням проведених раніше виплат.
4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
5. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жук Р.В.