Рішення від 19.08.2025 по справі 640/29189/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 року м. Київ справа №640/29189/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить суд

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як доплата за вчене звання доцент (ст. наук. співробітник); науковий ступінь кандидата наук; робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія, з визначенням розміру додаткових видів грошового забезпечення у відсотках та гривнях;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як доплата за вчене звання доцент (ст. наук. співробітник); науковий ступінь кандидата наук; робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія, з визначенням розміру додаткових видів грошового забезпечення у відсотках та гривнях.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 30 жовтня 2004 року.

З січня 2018 року розмір пенсії позивача став значно меншим, а саме серед додаткових видів грошового забезпечення враховується тільки премія, проте, без зазначення її відсоткового розміру та визначення її розміру у гривнях, у зв'язку з чим позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме, доплата за вчене звання доцент (ст. наук. співробітник); науковий ступінь кандидата наук; роботи з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за виконання особливо важливих завдань; та премії з визначенням розмірі додаткових видів грошового забезпечення у відсотках та гривнях.

Листом від 11 травня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_3 відмовив, посилаючись на відсутність правових підстав.

Вважаючи такі відповідача протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача у відзиві на позовну заяву послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103, Порядку № 45 склав та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_4 на адресу суду подано додаткові письмові пояснення, в яких зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку № 06/13164 від 29 червня 2023 року про розмір грошового забезпечення позивача, за нормами, чинним на 05 березня 2019 року, тобто, як вказано у додаткових письмових поясненнях, вимоги позивача фактично задоволені, що свідчить про наявність підстав для закриття провадження у справі. Також, у додаткових письмових поясненнях зазначено, що надбавка за роботу з таємними виробами, носіями та таємними документами та надбавка за виконання особливо важливих завдань не передбачені постановою № 704, наказом № 260 та чинним законодавством.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за наявними в матеріалах судової справи доказами після спливу строків для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення.

На виконання вимог Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року № 2825-ІХ, адміністративна справа № 640/29189/21 передана на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 травня 2023 року для розгляду адміністративної справи № 640/29189/21 визначено суддю Київського окружного адміністративного суду Балаклицького А.І.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року адміністративна справа № 640/29189/21 прийнята до провадження суддею Балаклицьким А.І., вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 вересня 2024 року, у зв'язку з перебуванням судді Балаклицького А.І. у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, для розгляду адміністративної справи № 640/29189/21 визначено суддю Київського окружного адміністративного суду Жука Р.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року адміністративна справа № 640/29189/21 прийнята до свого провадження суддею Жуком Р.В. та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року замінено первісного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 на його правонаступника ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - відповідач).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про закриття провадження у справі.

Частиною першою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною другою статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з частиною другою статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 30 жовтня 2004 року.

Згідно наданої суду копії грошового атестату серії ЗС № 293124 та копії розрахунку пенсії за вислугу років на 01 грудня 2017 року по пенсійній справі ФА 137918 для ОСОБА_1 , пенсія позивачу обчислена з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; надбавка за служу в умовах режимних обмежень; доплата за вчене звання доцент (ст. наук.співробітник); науковий ступінь кандидата наук; робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.

У зв'язку з чим Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких складових грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%, підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2020 року з 01 січня 2018 року по 01 грудня 2018 року - 50%, з 01 січня 2019 по 01 грудня 2019 року - 75%, та з 01 січня 2020 року - 100% підвищення. Основний розмір пенсії 53% грошового забезпечення.

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

У квітні 2021 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою, в якій просив скласти та подати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на нього довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із врахуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 11 травня 2021 року № ВСЗ/2513 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив позивача про те, що на даний час немає підстав для складання та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про новий розмір грошового забезпечення з урахуванням будь-яких додаткових видів грошового забезпечення та премії, у зв'язку з відсутністю нового порядку перерахунку пенсії.

Крім того, судом встановлено, що 29 червня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання заяви громадянина та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» склав довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № 06/13163, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, за посадою «начальника науково-дослідного відділу (довгострокових стратегічних прогнозів та оцінки воєнно-політичної обстановки) науково-дослідного управління (проблем воєнної безпеки України) Головного науково-дослідного управління (воєнної безпеки України та миротворчої діяльності)» становить:

- посадовий оклад - 8 180,00 грн;

- оклад за військовим званням «підполковник» - 1 410,00 грн;

- надбавка за вислугу років 45% - 4 315,50 грн;

- надбавка за особливості проходження служби 65% - 9 038,58 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1 227,00 грн;

- надбавка за науковий ступінь «кандидат наук» 5% - 409,00 грн;

- надбавка за вчене звання доцент або с.н.с 5% - 409,00 грн;

- премія 34% - 2 863,00 грн, а всього 27 852,08 грн.

Проте, вказана довідка про розмір грошового забезпечення не містить додаткові види грошового забезпечення, як «робота з таємними виробами, носіями, документами» та «надбавка за виконання особливо важливих завдань», які були враховані при призначенні пенсії позивачу.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов таких висновків.

Згідно пункту 3 частини першої статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII).

Статтею 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з приписами статті 51 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до положень статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд наголошує на тому, що відповідачем видано довідку від 29 червня 2023 № 06/13163 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою на день звільнення зі служби, станом на березень 2019 року, до якої було включено: посадовий оклад - 8 180,00 грн; оклад за військовим званням «підполковник» - 1 410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 4 315,50 грн; надбавка за особливості проходження служби 65% - 9 038,58 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1 227,00 грн; надбавка за науковий ступінь «кандидат наук» 5% - 409,00 грн; надбавка за вчене звання доцент або с.н.с 5% - 409,00 грн; премія 34% - 2 863,00 грн.

Таким чином, судом встановлено, що в даному випадку вирішенню підлягає виключно вимога щодо правомірності невключення до довідки про розмір грошового забезпечення таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами та надбавка за виконання особливо важливих завдань.

Так, пунктами 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, установлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Тож, з наведеного слідує, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням положень Порядку № 45, суд зазначає, що надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами та надбавка за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, не входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців та на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому, дані надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно не включив до довідки про розмір грошового забезпечення надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно частини другої статті 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

VI. Судові витрати.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-262, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.