Ухвала від 15.07.2025 по справі 761/29315/25

Справа № 761/29315/25

Провадження № 1-кс/761/19378/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про продовження дії обов'язків покладених на

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , освіта вища, адвокат, зі слів раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, який підозрюється у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 358 КК України, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.11.2024 року за № 22024000000001058 -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор у кримінальному провадженні - прокурор третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурор ОСОБА_3 звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, згідно якого просить: продовжити строк покладених обов'язків при застосованому запобіжному заході у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого зобов'язано: не відлучатися за межі Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду (в залежності від стадії кримінального провадження); повідомляти слідчого, прокурора чи суд (в залежності від стадії кримінального провадження) про зміну місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в рамках даного кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю, строк дії покладених обов'язків при застосованому запобіжному заході у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначити строком на 60 днів.

Як зазначає прокурор у клопотанні, Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000001058 від 12.11.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 358 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332,ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 358 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України, діючий адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 21/2517, видане 20.03.2020, обліковується у Раді адвокатів Закарпатської області) ОСОБА_5 , не пізніше кінця листопада-початку грудня 2022-го року, більш точний час на даний момент встановити не виявляється за можливе, перебуваючи у невстановленому на даний час досудовим розслідуванням місці, усвідомлюючи власні можливості та потенціал щодо здійснення підвищеного злочинного впливу із врахуванням власного соціального становища та кола соціальних зв'язків, визначивши подальше вчинення злочинів, як основне джерело для здобуття коштів та матеріальних благ для свого існування, діючи з корисливих спонукань, з метою особистого збагачення шляхом скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки (зокрема здійснення перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації (зокрема незаконного переправлення осіб через державний кордон України), що вимагає ретельної довготривалої підготовки, створив, керував та приймав участь у злочинній організації, вчинивши вказані вище злочини за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 отримавши вищу освіту за фахом «правознавство», та набувши практичного досвіду у сфері права, реалізуючи свої знання у сфері правозастосування в якості адвоката щонайменше з 20.03.2020, маючи широке коло соціальних зв'язків, в тому числі в органах державного управління, правоохоронних органах, здобув значного авторитету серед службових осіб Закарпатської ОВА та інших органів державної влади, які займають керівні посади.

ОСОБА_5 , маючи широке коло амбіцій, матеріальних потреб та бажань, які неможливо задовольнити займаючись законною професійною діяльністю адвоката, в повній мірі усвідомлюючи геополітичну ситуацію в Україні, в тому числі діючий правовий режим воєнного стану та пов'язані з ним діючі тимчасові обмеження конституційних прав, в частині заборони виїзду за кордон особам чоловічої статі призовного віку, що перебувають на військовому обліку, а також значний попит серед даної категорії населення незаконних «послуг» з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, які в тому числі переслідують мету уникнути діючих мобілізаційних заходів, вирішив створити стійке, злочинне, ієрархічне об'єднання, керівництво яким залишив за собою.

Визначившись з напрямками протиправної діяльності та поклавши на себе функції організатора і керівника злочинної організації, маючи значний юридичний досвід та розгалужену мережу зв'язків серед невстановлених службових осіб органів державної влади, ОСОБА_5 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше кінця листопада-початку грудня 2022-го року, у невстановленому досудовим розслідуванням місці розробив злочинний план протиправної діяльності, який в подальшому був доведений до всіх її учасників з розподілом ролей та функціональних обов'язків.

Відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану основним напрямком протиправної діяльності очолюваної ним злочинної організації мала стати організація незаконного переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до строкової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або строкової служби.

Враховуючи набутий досвід та розгалужене коло корупційних зв'язків в органах державної влади, в тому числі і правоохоронних органах, а також з метою прикриття злочинної діяльності і надання їй вигляду правомірних дій, направлених на досягнення шляхетної мети - допомоги ЗСУ та іншим воєнізованим формуванням у відсічі збройної агресії Російської Федерації, населенню України - ОСОБА_5 прийнято рішення організовувати незаконне переправлення через кордон осіб чоловічої статі, шляхом оформлення їх через підконтрольні благодійні організації як волонтерів з подальшим лобіюванням прийняття Закарпатською обласною військовою адміністрацією рішень про видачу наказів щодо відрядження осіб за кордон як волонтерів та внесення їх до системи ЄКІС («Шлях»).

При цьому, ОСОБА_5 особисто підібрав учасників злочинної організації, забезпечуючи при цьому її стійкість, керованість, дисципліну і тривалість запланованих ним злочинних дій. Для відбору кандидатів ОСОБА_5 враховував їх особисті якості - схильність до вчинення корисливих злочинів, набуті ними навички під час скоєння аналогічних злочинів у минулому, умови та спосіб їх життя, соціальне положення та зв'язки, здатність до підпорядкування, тощо.

Так, ОСОБА_5 , з метою вчинення умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, переслідуючи на меті особисте збагачення, створив та керував діями злочинної організації до складу якої, окрім нього, увійшли: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи у невстановленій досудовим розслідуванням кількості, що приймали участь у злочинній організації та у запланованих та скоюваних нею злочинах.

Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, за попередньою змовою зорганізувавшись у внутрішньо і зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, метою діяльності якого є вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, що вимагає ретельної, довготривалої підготовки, усвідомлюючи при цьому єдиний план злочинних дій, відомий усім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, маючи єдині наміри щодо вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв'язки, встановили чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування, визнавши лідерство та авторитет ОСОБА_5 як керівника злочинного об'єднання та свідомо виконували всі її вказівки.

Організована і очолювана ОСОБА_5 злочинна організація характеризувалась: попередньою зорганізованістю у внутрішньо і зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, метою діяльності якого є вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, що вимагає ретельної, довготривалої підготовки; «спеціалізацією» злочинної діяльності учасників злочинної організації, яка виражалась у вчиненні умисних дій, спрямованих на скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, а саме: здійснення перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, шляхом переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до військової служби і, у зв'язку із цим, готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або призову на військову службу (далі за текстом - так звані «клієнти»); стабільністю учасників злочинної організації, що виразилась у тривалості їх дій протягом часу з невстановленого досудовим розслідуванням часу, але не пізніше ніж з кінця листопада-грудня 2022-го року по серпень 2023-го року, та детальної організації діяльності учасників злочинної організації, здатністю до заміни вибулих учасників; об'єднаністю злочинів єдиним планом з розподілом функції кожного із учасників злочинної організації, спрямованих на досягнення єдиної злочинної мети; підпорядкованістю учасників злочинної організації ОСОБА_5 та визнання його авторитету; обізнаністю всіх учасників злочинної організації з планом злочинних дій; визначеністю способу вчинення злочинів, що виражалося підшукані осіб чоловічої статі, які перебувають на військовому обліку та готові за грошову винагороду уникнути призову на військову службу, та подальшій незаконній організації переправленні таких осіб через державний кордон України, під виглядом волонтерів, щодо яких керівництвом обласних військових організацій видавались накази щодо їх відрядження за кордон як волонтерів, з подальшим інформуванням про це Державної прикордонної служби України (далі за текстом - ДПС України) та внесенням службовими особами Державної служби з безпеки на транспорті відповідних відомостей до системи ЄКІС («Шлях»); застосуванням методів конспірації під час готування та вчинення злочинів, що виражалося у використанні для підтримання зв'язку між собою у мобільних телефонах «Viber», «WhatsApp», «Telegram», «Signal» «Threema» тощо, тобто застосунків для смартфонів, що дозволяють телефонувати, обмінюватись текстовими повідомленнями та різноманітними файлами і відеофайлами із іншими користувачами даних програм, приховуючи при цьому приналежність зареєстрованого в них профілю до конкретної особистості; обмеження використання засобів мобільного зв'язку на місці вчинення кримінальних правопорушень; підшукування осіб, які не входять до складу злочинної організації з метою безпосереднього використання їх на окремих етапах реалізації загального злочинного умислу, не розкриваючи при цьому перед такими особами реальної злочинної мети таких діянь; розподілом грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, згідно із заздалегідь розробленого плану злочинної діяльності, відповідно до якого, за вказівкою ОСОБА_5 як організатора та керівника, розподілялись грошові кошти між учасниками злочинної організації, в залежності від їх ієрархічного положення та покладених функціональних обов'язків; наявністю розгалужених корумпованих зв'язків в органах державної влади, правоохоронних органах, які використовувались організацією як для прикриття своєї злочинної діяльності так і для досягнення загального злочинного умислу, направленого на переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до військової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або строкової військової служби.

Відповідно до розробленого ОСОБА_5 планом злочинної діяльності, функції та задачі кожного з учасників злочинної організації були розподілені наступним чином:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , організував та очолив злочинну організацію; шляхом залучення ОСОБА_7 забезпечував комунікацію між нижніми ланками злочинної організації, які серед іншого здійснювали підшукування «клієнтів»; забезпечував комунікацію між посадовими особами суб'єктів волонтерської діяльності та органів державної влади, координував їх дії; здійснював розробку та втілення в життя злочинного плану діяльності, слідкував за постійним вдосконаленням, підшукував, залучав до злочинної діяльності та погоджував інших учасників злочинної організації, зокрема із врахуванням їх особистих якостей та соціального статусу задля забезпечення ефективного виконання розробленого злочинного плану, за грошову винагороду лобіював підготовку та підписання наказів Закарпатської обласної військової адміністрації щодо відряджання осіб чоловічої статі, призовного віку під виглядом водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів, консультував виконавців злочинів про необхідність використання мобільних месенджерів, необхідність регулярного видалення переписок між учасниками злочинної організації, з метою приховування злочинної діяльності злочинної організації та запобігання викриття правоохоронними органами, здійснював розподіл коштів здобутих злочинним шляхом відповідно до ролі кожного учасника злочинної організації, залучав корупційні зв'язки із числа невстановлених посадових осіб Закарпатської ОВА.

Безпосередньо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , завдяки авторитету, професійній діяльності адвоката, стійкому соціальному статусу, особистим якостям лідера, широкому колу соціальних зв'язків, які в тому числі були набуті завдяки корупційній складовій, будучи одним з організаторів злочинної організації, створивши дане злочинне об'єднання та керувавши ним, організовував вчинення злочинів та керував їхньою підготовкою і вчиненням, об'єднав дії інших співучасників і спрямував їх на вчинення злочинів, координував поведінку вказаних осіб, а саме:

- у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше кінця листопада-початку грудня 2022-го року, більш точний час на даний момент встановити не виявляється за можливе, перебуваючи у невстановленому на даний час досудовим розслідуванням місці, розробив та довів до інших учасників злочинної організації (до кожного окремо) план діяльності злочинної організації, направлений на скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, що полягали у перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, шляхом організації незаконного переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих тимчасових обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до строкової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України в якості псевдо водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів, зокрема для ухилення ними мобілізаційних заходів та/або строкової служби;

- усвідомлюючи, що виконання розробленого ним злочинного плану, направленого на створення та функціонування злочинної організації, можливе лише за умови утворення внутрішнього і зовнішнього стійкого ієрархічного об'єднання осіб для вчинення злочинів, об'єднаних єдиним планом з розподілом функції учасників злочинної організації, підшукав та залучив співучасників вчинення злочинів, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та інших наразі не встановлених досудовим розслідуванням учасників злочинної організації;

- забезпечував дотримання іншими учасниками злочинної організації загальних правил поведінки і дисципліни, надаючи об'єднанню як внутрішніх так і зовнішніх ознак стійкості: використовуючи власний авторитет як керівника надавав вказівки щодо забезпечення тіньової передачі грошових коштів на всіх етапах злочинної діяльності за надання злочинною організацією незаконних «послуг» з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, щодо порядку спілкування між учасниками з використання месенджерів та регулярне видалення переписок між учасниками, з метою убезпечення діяльності злочинної організації та ускладнення правоохоронним органам можливості його викриття;

- з метою мінімізації власних викривальних контактів, визначав проміжкові ієрархічні ланки між собою та виконавцями нижчої ланки, котрі відповідали за підшукання та отримання грошових коштів у так званих «клієнтів». Вказані проміжкові ланки, якими було визначено ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , які були ретельно проінструктовані щодо розподілу ролей та функцій інших учасників та забезпечували координацію між керівником об'єднання ОСОБА_5 та особами, що підшукували так званих «клієнтів», отримували від них грошові кошти за організацію переправлення за кордон та інструктували їх щодо поведінки при проходженні блок-постів, пунктів прикордонного контролю, спілкуванні з представниками ДПС України під час перетину державного кордону в якості псевдо волонтерів, зокрема з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ;

- здійснював представницькі функції злочинної організації: користуючись своїми повноваженнями та статусом отриманим в результаті професійної діяльності адвоката, в тому числі серед посадових осіб органів державної влади, використовував їх при обговоренні з останніми кількості осіб чоловічої статі, яких необхідно включити до відповідних наказів обласних військових адміністрацій про відрядження таких осіб за кордон як волонтерів;

- здійснював комунікацію з представниками благодійних організацій БО «Благодійний фонд Реновейшен» (колишня назва БО «Благодійний фонд Відродження Харкова») та БФ «Колохати» стосовно виготовлення останніми супровідних документів, що використовувались ОСОБА_5 як підстава для подальшої організації видання наказів зокрема Закарпатською ОВА щодо направлення осіб за кордон як волонтерів та внесенням їх до системи «ЄКІС («Шлях»);

- розробив відповідно до злочинного плану тактику поведінки і задачі кожного учасника злочинної організації у ході вчинення злочинів, визначив функції кожного із учасників злочинної організації під час вчинення злочинів та приймав як безпосередню участь у координації їх вчинення, при необхідності його участі як керівника злочинної організації, так і опосередковано, надаючи вказівки довіреним особам, що обіймали проміжні ієрархічні ланки;

- контролював розподіл та ведення обліку грошових коштів, отриманих злочинною організацією від здійснення перешкоджання законній діяльності Збройним Силам України та іншим військовим формуванням, шляхом незаконного переправлення через державний кордон України осіб чоловічої статі, які з метою уникнення мобілізації та/або призову на військову службу бажали виїхати за межі України як волонтери;

- визначав ціноутворення за надання вказаною злочинною організацією незаконних послуг з організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України під виглядом водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів, враховуючи при цьому наявні ризики та перешкоди, що виникали під час реалізації злочинного плану.

18.01.2025 злочинна діяльність ОСОБА_5 припинена співробітниками СБУ, його затримано відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України.

18.01.2025 громадянину України, адвокату ОСОБА_5 , у відповідності до вимог ст. ст. 276-278, п. 7 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.

12.03.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_11 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 18.04.2025.

14.03.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою без визначення розміру застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 18.04.2025 включно.

15.04.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6-и місяців, тобто до 18.07.2025.

15.04.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 13.06.2025 із визначенням розміру застави у вигляді 600 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 1816800 (один мільйон вісімсот шістнадцять тисяч вісімсот) гривень.

16.04.2025 підозрюваний ОСОБА_5 звільнений з-під варти у зв'язку із внесенням застави згідно ухвали та разом з тим на останнього покладено наступні обов'язки:

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду (в залежності від стадії кримінального провадження);

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд (в залежності від стадії кримінального провадження) про зміну місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в рамках даного кримінального провадження;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

11.06.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_5 продовжено строк дії покладених на нього обов'язків.

26.06.2025 громадянину України, адвокату ОСОБА_5 , у відповідності до вимог ст.ст. 276-278, п. 7 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 358 КК України.

26.06.2025 до органу досудового розслідування надійшло доручення прокурора про повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу стороні захисту до матеріалів досудового розслідування в порядку передбаченому ст. 290 КПК України.

26.06.2025 підозрюваному ОСОБА_5 та його захисникам - адвокатам ОСОБА_4 та ОСОБА_12 , підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику - адвокату ОСОБА_13 повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів кримінального провадження.

Враховуючі той факт, що 18.07.2025 року спливає строк дії обов'язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак закінчити досудове розслідування до вказаного строку не можливо у зв'язку з особливою складністю кримінального провадження, наявністю ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які дають підстави вважати, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити речі, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити кримінальні правопорушення, у яких підозрюється та інше.

Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.

Підозрюваний ОСОБА_5 зі своїм захисником - адвокатом ОСОБА_4 , щодо клопотання заперечували в частині заборони виїзду за межі м. Києва.

Заслухавши пояснення прокурора, думку підозрюваного та його захисника, вивчивши матеріали кримінального провадження, долучені до клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

За положеннями ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Таким чином, слідчий суддя має пересвідчитися та надати оцінку наявним ризикам, на які вказує прокурор.

Так, слідчим суддею встановлено, що 18.01.2025 громадянину України, адвокату ОСОБА_5 , у відповідності до вимог ст.ст. 276-278, п. 7 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.

Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

18.01.2025 злочинна діяльність ОСОБА_5 припинена співробітниками СБУ, його затримано відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України.

12.03.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_11 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 18.04.2025.

14.03.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою без визначення розміру застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 18.04.2025 включно.

15.04.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6-и місяців, тобто до 18.07.2025.

15.04.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 13.06.2025 із визначенням розміру застави у вигляді 600 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 1816800 (один мільйон вісімсот шістнадцять тисяч вісімсот) гривень.

16.04.2025 підозрюваний ОСОБА_5 звільнений з-під варти у зв'язку із внесенням застави згідно ухвали та разом з тим на останнього покладено наступні обов'язки:

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду (в залежності від стадії кримінального провадження);

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд (в залежності від стадії кримінального провадження) про зміну місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в рамках даного кримінального провадження;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

11.06.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_5 продовжено строк дії покладених на нього обов'язків.

26.06.2025 громадянину України, адвокату ОСОБА_5 , у відповідності до вимог ст.ст. 276-278, п. 7 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 358 КК України.

26.06.2025 до органу досудового розслідування надійшло доручення прокурора про повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу стороні захисту до матеріалів досудового розслідування в порядку передбаченому ст. 290 КПК України.

26.06.2025 підозрюваному ОСОБА_5 та його захисникам - адвокатам ОСОБА_4 та ОСОБА_12 , підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику - адвокату ОСОБА_13 повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів кримінального провадження.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у пунктах 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що ОСОБА_5 може: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, спотворити або сховати будь-яку із речей, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення, продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Враховуючи вказане, з метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігти спробам підозрюваного ухилитись від досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до висновку, що для забезпечення належної поведінки підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , йому слід продовжити строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: не відлучатися за межі м. Києва, Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду (в залежності від стадії кримінального провадження); повідомляти слідчого, прокурора чи суд (в залежності від стадії кримінального провадження) про зміну місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в рамках даного кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.

При цьому, слідчий суддя вважає, що покладення на підозрюваного вказаних обов'язків, регламентованих ст. 194 КПК України, є за своєю суттю пропорційними, помірними, та такими, що не становитимуть надмірний тягар для підозрюваного, у зв'язку з чим не суперечить п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України, та правовій позиції ЄСПЛ, що викладена у рішеннях «Бакланов проти росії» (рішення від 9 червня 2005 року), «Фрізен проти росії» (рішення від 24 березня 2005 року) та «Ізмайлов проти росії» (рішення від 16 жовтня 2008 року).

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 176-179, 193, 194, 196, 205, 309, 372 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про продовження дії обов'язків покладених на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Продовжити відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії обов'язків, а саме:

- не відлучатися за межі м. Києва, Київської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду (в залежності від стадії кримінального провадження);

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд (в залежності від стадії кримінального провадження) про зміну місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в рамках даного кримінального провадження;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

- носити електронний засіб контролю.

Обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, продовжити строком до 15.09.2025 року.

Роз'яснити підозрюваному, що, в разі невиконання покладених на нього обов'язків, може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням даної ухвали покласти на слідчого.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: