Ухвала від 20.08.2025 по справі 760/21578/25

Справа №760/21578/25 Провадження №1-кс/760/10128/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у залі судових засідань Солом'янського районного суду міста Києва у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового провадження у кримінальному провадженні №22024101110000307, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2025 року до суду надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового провадження у кримінальному провадженні № 22024101110000309, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

05 серпня 2025 року (на підставі протоколу автоматизованого визначення слідчого судді від 05 серпня 2025 року) клопотання та додані до нього документи були передані в провадження слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 .

Клопотання обґрунтовано наступним.

Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні

№ 22024101110000307 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 08.04.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

З матеріалів кримінального провадження встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 у вересні 2023 року на тимчасово окупованій території Луганської області в смт Станиця Луганська, добровільно прийняв участь у проведенні незаконних виборів та за результатами яких, добровільно обраний до незаконного органу влади, а саме т.зв. «депутатом ради Станично-Луганського муніципального округу першого скликання».

Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями російської федерації тимчасово окуповано частини території Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей.

Досудовим розслідуванням встановлено, що незаконним т.зв. законом лнр «Об образовании на территории луганской народной республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ» від 14.03.2023 року № 428-III визначено створення муніципальних округів, сформованих на території т. зв «лнр», у тому числі створення «Муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики»: «Статья 1 . Образовать городские округа на территории Луганской Народной Республики в соответствии с перечнем, утвержденным приложением 1 к настоящему Закону. Статья 2. Образовать муниципальные округа на территории Луганской Народной Республики в соответствии с перечнем, утвержденным приложением 2 к настоящему Закону. Статья 3. Установить границы городских округов и муниципальных округов, образованных на территории Луганской Народной Республики, в пределах границ административно-территориальных единиц, входящих в их состав.»

Водночас, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що незаконним актом - т.зв. законом «лнр» «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в луганской народной республике» від 29 травня 2023 року № 441-III передбачено порядок підготовки та проведення виборів депутатів виборчих органів муніципальних утворень в т. зв. «лнр» першого скликання в умовах воєнного стану.

Так, положеннями статті першої цього незаконного акту т.зв. закону «лнр» «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Луганской Народной Республике від 29 травня 2023 року № 441-III визначено наступне: «1. Настоящий закон определяет порядок подготовки и проведения выборов депутатов представительных органов муниципальных образований в луганской народной республике первого созыва в условиях военного положения. 2. Правовую основу назначения, подготовки и проведения выборов депутатов представительного органа муниципального образования в луганской народной республике первого созыва (далее - представительный орган муниципального образования и депутаты представительного органа муниципального образования) составляют Конституция российской федерации, Федеральный конституционный закон от 04 октября 2022 года № 6-ФКЗ «О принятии в российскую федерацию луганской народной республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - луганской народной республики», Федеральный закон от 12 июня 2002 года № 67-ФЗ «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации» (далее - Федеральный закон), другие федеральные законы, а также настоящий Закон, иные законы луганской народной республики. 3. Основные термины и понятия, используемые в настоящем Законе, применяются в том же значении, что и в Федеральном законе, Федеральном законе от 06 октября 2003 года № 131-ФЗ «Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации». 4. Депутаты представительного органа муниципального образования избираются гражданами российской федерации на основе всеобщего равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. Участие гражданина российской федерации в выборах депутатов представительного органа муниципального образования является свободным и добровольным. Никто не вправе оказывать воздействие на гражданина российской федерации с целью принудить его к участию или неучастию в выборах, а также препятствовать его свободному волеизъявлению. 5. Количество избираемых депутатов представительного органа муниципального образования, срок полномочий представительного органа муниципального образования устанавливается законом Луганской Народной Республики. 6. Гражданин российской федерации, достигший на день голосования возраста 18 лет, место жительства которого расположено в пределах соответствующего муниципального образования, имеет право избирать депутатов представительного органа муниципального образования. Правом избирать депутатов представительного органа муниципального образования обладают также военнослужащие, проходящие военную службу по призыву в воинских частях, военных организациях и учреждениях, которые расположены на территории муниципального образования, если место жительства этих военнослужащих до призыва на военную службу было расположено на территории этого муниципального образования. 7. Гражданин Российской Федерации, который достигнет на день голосования возраста 18 лет, вправе участвовать в предусмотренных законом и проводимых законными методами других избирательных действиях, а также в осуществлении других избирательных действий в порядке, предусмотренном Федеральным законом и настоящим Законом. 8. Гражданин Российской Федерации, достигший на день голосования возраста 18 лет, может быть избран депутатом представительного органа муниципального образования. 9. Не имеет права избирать и быть избранным, осуществлять другие избирательные действия гражданин Российской Федерации, признанный судом недееспособным или содержащийся в местах лишения свободы по приговору суда. 10. Граждане Российской Федерации не имеют права быть избранными депутатами представительного органа муниципального образования также в иных случаях, установленных федеральным законом. 11. В соответствии с Федеральным конституционным законом от 04 октября 2022 года № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики» днем голосования на выборах депутатов представительного органа муниципального образования является второе воскресенье сентября 2023 года. Выборы назначаются Центральной избирательной комиссией Российской Федерации. Решение о назначении выборов депутатов представительного органа муниципального образования должно быть принято не ранее чем за 90 и не позднее чем за 80 дней до дня голосования. Указанное решение о назначении выборов подлежит официальному опубликованию в средствах массовой информации не позднее чем через пять дней со дня его принятия. 12. Подготовка и проведение выборов депутатов представительного органа муниципального образования, обеспечение реализации и защита избирательных прав граждан, а также контроль за соблюдением указанных прав возлагаются на избирательные комиссии, организующие выборы, в пределах их компетенции, установленной Федеральным законом и настоящим Законом. 13. Подготовка и проведение выборов депутатов представительного органа муниципального образования осуществляются открыто и гласно. 14. Расходы, связанные с подготовкой и проведением выборов депутатов представительного органа муниципального образования и обеспечением деятельности избирательных комиссий, производятся за счет средств бюджета Луганской Народной Республики. 15. В целях реализации гражданами Российской Федерации активного избирательного права Избирательной комиссией Луганской Народной Республики может быть установлен перечень документов, выданных органами публичной власти и их должностными лицами и содержащих персональные данные, использование которых допускается помимо паспорта или документа, заменяющего паспорт гражданина.»

Разом з тим, досудовим розслідуванням встановлено, що незаконним актом, а саме распоряжением Администрации Станично-Луганского района Луганской народной республики от 28 июля 2023 № 221 «Об образовании на территории муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики избирательных участков, участков референдумом» визначено «Образовать на территории муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики избирательные участки, участки референдума в новой редакции согласно приложению».

Водночас, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що створення незаконного органу влади російськими збройними силами на тимчасово окупованій території Луганської області - «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНОЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» (ОГРН 1239400006230) підтверджується «Выпиской из Единого государственного реестра юридических лиц» від 14.12.2023 № ЮЭ9965-23172395479 про незаконну реєстрацію з зазначенням відповідними записами («сведение об участниках/учредителях юридического лица - Луганская Народная Республика СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», «ГРН и дата внесения в ЕГРЮЛ записи, содержащей указанные сведения - 1239400006230 от 28.09.2023») та причиною внесення запису в російський реєстр «Единый государственный реестр юридических лиц» - «Создание юридического лица».

Окрім того, в «Выпиской из Единого государственного реестра юридических лиц» від 14.12.2023 № ЮЭ9965-23172395479 зазначені записи щодо реєстрації вказаного незаконного органу влади в інших органах окупаційної адміністрації держави-агресора (Отделение Фонда пенсионного и социального страхования Российской Федерации по Луганской Народной Республике, Межрайонная инспекция Федеральной налоговой службы № 3 по Луганской Народной Республике) та зазначено адресу місцезнаходження - «293600, ЛУГАНСКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА, М.Р-Н СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ, Г.П. СТАНИЧНО-ЛУГАНСКОЕ, ПГТ. СТАНИЦА ЛУГАНСКАЯ, УЛ. ЛЕНИНА, Д. 25».

Згідно з ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не пізніше вересня 2023 року громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , незважаючи на зобов'язання по неухильному додержанню Конституції та законів України, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у т.ч. щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів Російської Федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України з метою підтримки держави-агресора її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України та збройних формувань Російської Федерації та завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, став на шлях вчинення злочину проти основ національної безпеки - колабораційної діяльності, у добровільному обранні громадянином України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, тобто у кримінальному правопорушенні.

Так, у вказаний період громадянин України громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно обраний «ДЕПУТАТОМ СОВЕТА МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ».

Водночас, досудовим розслідування встановлено, що рішенням незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» від 02.11.2023 № 3 затверджено т.зв. «Регламент Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», положеннями якого передбачено порядок проведення засідань, основні правила і процедури роботи т.зв. «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», в тому числі порядок прийняття муніципальних правових актів, зокрема передбачено:

«Настоящий регламент устанавливает порядок проведения заседаний, основные правила и процедуры работы Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики, в том числе порядок принятия муниципальных правовых актов. Совет депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики (далее - Совет депутатов) является представительным органом местного самоуправления муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики и осуществляет свои полномочия в соответствии с Конституцией Российской Федерации, законодательством Российской Федерации, законами Луганской Народной Республики, У ставом муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики (далее - Устав) и настоящим регламентом. Совет депутатов состоит из 20 депутатов.

Статья 1. Заседания Совета депутатов

1. Общие положения 1.1. Совет депутатов осуществляет свои полномочия на заседаниях. 1.2. Заседания Совета депутатов считается правомочным, если на нем присутствует не менее 50 процентов от числа избранных депутатов 1.3. Совет депутатов работает по планам, утвержденным на его заседаниях. 1.4. Заседания Совета депутатов проводятся открыто. На заседании в порядке, установленном регламентом, может быть рассмотрен и решен любой вопрос, отнесенный к ведению Совета депутатов. 1.5. Заседания Совета депутатов могут проводиться закрыто в порядке, установленном настоящим регламентом. 1.6. Работа Совета депутатов ведется на русском языке. 1.7. Очередные заседания Совета депутатов проводятся, как правило, один раз в месяц, но не реже одного раза в три месяца.

2. Определение кворума 2.1. Аппарат Совета депутатов в течение всего времени заседания Совета депутатов фиксирует факты присутствия и отсутствия депутатов в ходе заседания Совета депутатов и отражает их в протоколе заседания Совета депутатов. 2.2. Председательствующий на заседании Совета депутатов перед рассмотрением очередного вопроса повестки дня уточняет число депутатов, присутствующих при его рассмотрении. В случае если при рассмотрении вопроса повестки дня число присутствующих депутатов окажется меньше предусмотренного статьей 25 настоящего регламента числа голосов, необходимого для принятия решения по данному вопросу повестки дня, рассмотрение такого вопроса переносится на очередное заседание Совета депутатов. 2.3. Сведения о наличии либо отсутствии кворума для голосования по каждому вопросу повестки дня заседания Совета депутатов отражаются в протоколе заседания Совета депутатов.

3. Присутствие на заседаниях Совета депутатов 3.1. На открытых заседаниях Совета депутатов вправе присутствовать любые заинтересованные лица. 3.2. Лица, присутствующие на заседании, не вправе занимать места депутатов Совета депутатов за столом заседаний, не имеют права вмешиваться в работу Совета депутатов, обязаны соблюдать порядок и подчиняться распоряжениям председательствующего на заседании Совета депутатов. Нарушители могут быть удалены из зала по требованию председательствующего. 3.3. Присутствующие на заседании лица выступают на заседании Совета депутатов только с разрешения председательствующего. 3.4. Запрещается входить в зал заседаний Совета депутатов с оружием, а также пользоваться во время заседания средствами мобильной связи. 3.5. Открытые заседания Совета депутатов могут транслироваться по радио и телевидению. Фото- и киносъемка, аудио- и видеозапись открытого заседания представителями аккредитованных средств массовой информации (пресса, радио и телевидение) не требуют особого разрешения, но не должны препятствовать работе Совета депутатов. Аккредитация средства массовой информации (прессы, радио и телевидения), а также отзыв такой аккредитации осуществляются по решению Совета депутатов. Фото- и киносъемка, аудио- и видеозапись открытого заседания присутствующими на нем иными лицами допускаются только с разрешения и не должны препятствовать работе Совета депутатов. Решение по вопросу о таком разрешении неаккредитованным лицам является протокольным и принимается простым большинством голосов депутатов, присутствующих на соответствующем заседании Совета депутатов. 3.6. На открытых заседаниях Совета депутатов осуществляется аудиовидеозапись с прямой или последующей трансляцией в информационно телекоммуникационной сети Интернет. Порядок трансляции устанавливается соответствующим решением Совета депутатов.

V. Правовые и иные акты Совета депутатов. Порядок их принятия 24. Правовые акты Совета депутатов 24.1. ·Совет депутатов по вопросам, отнесенным к его компетенции федеральными законами, законами Луганской Народной Республики и У ставом муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики, принимает правовые акты - официальные документы, содержащие положения нормативного и (или) индивидуального характера и направленные на регулирование общественных отношений. Правовые _акты Совета депутатов нормативного оформляются в виде решений Совета депутатов. 24.2. Под правовыми актами нормативного характера (нормативными правовыми актами) понимаются правовые акты, устанавливающие правовые нормы (правила поведения), обязательные для неопределенного круга лиц, рассчитанные на неоднократное применение и действующие независимо от того, возникли или прекратились конкретные правоотношения, предусмотренные правовыми актами. Нормативные правовые акты принимаются большинством голосов установленного числа депутатов, за исключением случаев, предусмотренных федеральными законами, Уставом муниципального образования СтаничноЛуганский муниципальный округ Луганской Народной Республики и настоящим регламентом. 24.3. Под правовыми актами индивидуального характера понимаются правовые акты, вызывающее возникновение, изменение или прекращение конкретных правоотношений, прав и обязанностей точно определенных субъектов права, применяемые однократно и не сохраняющие свое действие после того, как прекратились конкретные отношения, предусмотренные данным актом.»

Водночас, досудовим розслідуванням встановлено, що незаконним актом, а саме «Решением Совета муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики» від 27.10.2023 затверджено «ПОЛОЖЕНИЕ О СОВЕТЕ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», яким визначено організаційно-правові основи організації і діяльності т. зв. «Совета муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», зокрема передбачає:

« Статья 1. Статус Совета муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики. Совет муниципального округа муниципальное образование Станично- Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики (далее соответственно - Совет депутатов, округ) - представительный орган местного самоуправления, обладающий правом представлять интересы населения и принимать от его имени решения, действующие на всей территории округа. Решения Совета депутатов, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения органами и должностными лицами местного самоуправления округа, а также предприятиями, учреждениями, организациями независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности и гражданами на территории округа. Совет депутатов обладает правами юридического лица, является муниципальным казенным учреждением, образуемым для осуществления управленческих функций в соответствии с федеральным законодательством, имеет лицевой счет, открытый в финансовом органе местной администрации округа и гербовую печать. Учредителем Совета депутатов является муниципальное образование - Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики. Полное наименование органа местного самоуправления - Совет муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики. Сокращенное наименование - Совет Станично-Луганского муниципального округа Луганской Народной Республики. Совет депутатов самостоятельно решает вопросы организационного, правового, информационного, материально-технического и финансового обеспечения своей деятельности. Место нахождения Совета депутатов: Луганская Народная Республика, Станично-Луганский район, пгт. Станица Луганская, улица Ленина, дом 25. Почтовый адрес: 293600, Российская Федерация, Луганская Народная Республика, Станично-Луганский район, пгт. Станица Луганская, улица Ленина, дом 25. Правовое регулирование организации и деятельности Совета депутатов осуществляется в соответствии с Конституцией Российской Федерации, федеральным законодательством, законодательством Луганской Народной Республики, муниципальными правовыми актами органов местного самоуправления, настоящим Положением о Совете муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики».

Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не пізніше вересня 2023 року громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжує добровільно обіймати та виконувати функції ДЕПУТАТА СОВЕТА МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» в незаконному органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ».

Громадянин України ОСОБА_6 , виконує функції покладені на нього так званим «Положением о Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», «Регламентом Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики» та нормативно-правовими актами російської федерації та окупаційної влади.

Також, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що за час обрання та перебування на вищезазначеній незаконній посаді громадянин України ОСОБА_6 , здійснює пропагандистські акцій на підтримку окупаційної адміністрації РФ, зокрема через мережу Інтернет щодо формування думки серед населення і світової спільноти як про законність власних дій, так і про легітимність створення та діяльності незаконно створеного «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»

Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у колабораційній діяльності, а саме у добровільному обранні громадянином України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На виконання вимог ч. 1 ст. 276 КПК України повідомлення про підозру обов'язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 цього Кодексу, у випадках: 1) затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення; 2) обрання до особи одного з передбачених цим Кодексом запобіжних заходів; 3) наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення та відповідно до ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою, та відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

05.04.2024 громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце народження: Україна, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Макарове; місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 ) повідомлено про підозру, у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також вручено пам'ятку про процесуальні права та обов'язки підозрюваного та повістки про виклик на допит в якості підозрюваного на 10.04.2024, 11.04.2024, 12.04.2024, які опубліковано (повідомлення про підозру та повістки про його виклик) у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, зокрема, в офіційній газеті органів державної виконавчої влади України, «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/categories/povistki-pro-viklik-ta-vidomosti-pro-zdijsnennya-specialnogo-dosudovogo-rozsliduvannya.

10.04.2024 ОСОБА_6 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.

11.04.2024 ОСОБА_6 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.

12.04.2024 ОСОБА_6 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.

Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановити місцезнаходження підозрюваного громадянина України ОСОБА_6 , не вдалось, а також згідно відповіді оперативного підрозділу ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області на виконання доручення слідчого підозрюваний ОСОБА_6 перебуває тимчасово окупованій території України.

Водночас, під час проведення досудового розслідування встановити місцезнаходження підозрюваного не вдалося.

15 квітня 2024 року підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, копії яких надаються суду, а саме: висновком експерта, показання свідків, протоколи впізнання за фотознімками зі свідком, протоколи оглядів, повідомлення про підозру, пам'ятка підозрюваного та повістки про виклик на слідчі дії, постанова про оголошення підозрюваного в розшук та іншими матеріалами досудового розслідування.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості», відображеним зокрема у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990, п. 32, Series A, N 182).

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України - з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Так, аналізуючи зібрані в процесі документування злочинної діяльності відомості про особу підозрюваного, отриману доказову базу на підтвердження винуватості останнього у вчиненні інкримінованих йому кримінального правопорушення, сторона обвинувачення приходить до висновку, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється в учиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'ятнадцяти до довічного позбавлення волі.

За таких підстав, беручи до уваги те, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки до органу досудового розслідування, що перешкоджає проведенню з ним слідчих та процесуальних дій із забезпеченням прийняття законного процесуального рішення у даному кримінальному провадженні в розумні строки, згідно з відповіддю оперативного підрозділу СБ України вбачається, що підозрюваний ОСОБА_6 , станом на теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території України, орган досудового розслідування вважає необхідним застосування процедури спеціального досудового розслідування.

Відповідно до частини другої статті 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Згідно з ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування

(in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Частиною 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 297-1 КПК України, здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 20-1 перехідних положень КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Частиною п'ятою статті 139 цього Кодексу серед іншого встановлено, що, ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Враховуючи викладене, просив ухвалити рішення про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000307, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

В судове засідання прокурор з'явилась клопотання підтримала, просила його задовольнити.

Захисник в судове засідання з'явився, зазначив що з клопотанням не згоден, вважає, що підозра необґрунтована та передчасна, не можна вважати, що дії підозрюваного є добровільними та свідомими. Розміщення публікацій на сайті Урядового кур'єру та Офісу Генерального прокурора на його думку не свідчать про обізнаність з ними особи.

Вислухавши прокурора та захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали у їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № 22024101110000307, 14.03.2024 року до ЄРДР було внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією зач. 5 ст. 111-1 КК України; короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: громадянин України ОСОБА_6 у вересні 2023 року на тимчасово окупованій території Луганської області стм. Станиця Луганська, добровільно прийняв участь у проведенні незаконних виборів та за результатами яких, добровільно обраний до незаконного органу влади, а саме т. зв. «депутатом ради Станично - Луганського муніципального округу першого скликання»; повідомлено про підозру ОСОБА_6 (а.с. 13).

Також, слідчим суддею було досліджено додані до клопотання слідчим Доручення в порядку ч. 7 ст. 214 КПК України (а.с. 24), Рапорт (а.с. 26 - 27), Доручення (в порядку ст. ст. 39, 40 КПК України) (а.с. 31 - 32), Повідомлення про кримінальне правопорушення від 12.03.2024 року (а.с. 38), Лист щодо виконання доручення (а.с. 42 - 43), Протокол допиту свідка ОСОБА_7 від 01.03.2024 року (а.с. 44 - 48), Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.03.2024 року (а.с. 49 - 51), Протокол огляду від 01.03.2024 року (а.с. 52 - 58), Протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 01.03.2024 року (а.с. 59 - 63), Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.03.2024 року (а.с. 64 - 66), Протокол огляду від 01.03.2024 року (ас 67 - 73), Протокол огляду Інтернет - сторінки від 06 березня 2024 року (а.с. 74 - 80), Постанову про призначення судово - портретної експертизи від 22 грудня 2023 року (а.с. 81 - 84), Висновок експерта №141/1 від 07.02.2024 року (а.с. 86 - 98), Доручення на проведення слідчих (розшукових) дій (в порядку ст. ст. 39, 40 КПК України) (а.с. 145 - 146).

Таким чином, слідчим суддею було встановлено, що до клопотання додані копії документів, що підтверджують обставини, викладені у клопотанні.

Як вбачається з Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення від 02 квітня 2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у колабораційній діяльності, а саме: у добровільному обранні громадянином України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, тобто у кримінальному правопорушення, передбаченому ч. 5 ст. 111-1 КК України (а.с. 99 - 116).

Як вбачається з Протоколів огляду від 05 квітня 2024 року, вказане повідомлення про підозру було опубліковано на веб - сайті газети «Урядовий кур'єр» та веб - сайті Офісу Генерального прокурора (а.с. 125 - 132).

Повістками про виклик від 02 квітня 2024 року ОСОБА_6 повідомлявся про необхідність з'явитись до слідчого управління Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області на 10 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв., 11 квітня 2024 року о 10 год. 00 хв., 12 квітня 2024 року о 10 год.00 хв. (а.с. 117 - 118).

Як вбачається з листа (Вих. №2745 від 02.04.2024 року) та Протоколів огляду від 05 квітня 2025 року, вказані повістки розміщені на веб - сайтах Офісу Генерального прокурора та газети «Урядовий кур'єр» (а.с. 119 - 120, 125 - 132).

Згідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Як встановлено ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно до ч. 1 ст. 111 КПК України, повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Таким чином, ОСОБА_9 вважається таким, який належним чином повідомлений про підозру у вчиненні кримінального провадження, а також про виклик.

Слідчий суддя критично сприймає твердження захисника щодо того, що підозрюваний міг не ознайомлюватись з інформацією, розміщеною на веб - сайтах газети Урядовий кур'єр та Офісу Генерального прокурора, оскільки відповідний порядок врегульовано нормами КПК України та був дотриманий у кримінальному провадежнні.

Щодо необгрунтованості підозри слідчий суддя зважає на те, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).

Фактів і інформації, які переконливо свідчать про причетність ОСОБА_6 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, в клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах міститься достатньо для висновку про обґрунтованість повідомленої йому підозри.

Постановою про зупинення досудового розслідування та оголошення підозрюваного у розшук від 15 квітня 2024 року, оголошено ОСОБА_9 у розшук у кримінальному провадженні № 22024101110000307 від 08.04.2024 року; зупинено досудове розслідування (а.с. 142 - 144).

Постановою про зупинення досудового розслідування від 16 серпня 2024 року, зупинено досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000307 від 08.04.2024 року на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України (а.с. 154).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297 - 4 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» №14310/88 від 23.10.1994 року, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_9 міг вчинити інкриміноване йому кримінальне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 297 - 1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених, зокрема, статтею 111 - 1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_9 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111 - 1 КК України у кримінальному провадженні № 22024101110000307 від 08.04.2024 року

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_6 зареєстрований та фактично проживає у м. Макарове, Станично - Луганського району Луганської області.

Відповідно до Наказу «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 (зі змінами та доповненнями), з 26.02.2022 року смт. Макарове Станично - Луганського району Луганської області є тимчасово окупованою територією.

Крім того, кримінальне правопорушення у якому обґрунтовано підозрюється ОСОБА_9 вчинено на окупованій території Луганської області. Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що є підстави вважати, що ОСОБА_9 на цей час перебуває на окупованій території України.

У своїй практиці ЄСПЛ наголошує на тому, що інформування особи про порушене щодо неї обвинувачення є правовим актом такої важливості, що воно має здійснюватися згідно з вимогами матеріального та процесуального права, здатними гарантувати ефективне здійснення обвинуваченим своїх прав, про що, зокрема, свідчить підпункт (a) пункту 3 статті 6 Конвенції; розпливчастого та неофіційного повідомлення недостатньо (див. «T. v. Italy», цит. в цій справі, p. 42, § 28) (пункт 75 рішення).

Матеріали справи містять у собі докази належного повідомлення ОСОБА_9 про необхідність з'явитись до слідчого управління Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області та повідомлення його про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України.

Також, суддя враховує те, що відповідно до Постанови про зупинення досудового розслідування та оголошення підозрюваного у розшук від 15 квітня 2024 року, ОСОБА_9 оголошено у розшук.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч.2 ст.281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшук.

Вказані обставини свідчать про факт переховування підозрюваного ОСОБА_9 від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового провадження у кримінальному провадженні № 22024101110000308, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_9 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

При цьому приймаючи рішення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000308, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_9 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, слідчий суддя враховує, що неможливість проведення досудового розслідування in absentia може паралізувати проведення кримінального провадження, оскільки це може призвести, наприклад, до спливу строку давності у кримінальному провадженні, а тому за конкретних обставин цієї справи, враховуючи, що тяжкість злочину, про який йдеться, є співмірною із значним суспільним інтересом у відправленні правосуддя, проведення такого розслідування за відсутності підозрюваного саме по собі не суперечитиме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Керуючись ст. ст. 3, 9, 22, 36, 40, 42, 297 - 1, 297 - 2, 297 - 3, 297 - 4 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового провадження у кримінальному провадженні №22024101110000308, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_9 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000309, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_9 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Роз'яснити, що відповідно до ч. 5 ст. 297 - 4 КПК України, якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Копія ухвали надсилається прокурору, слідчому та захиснику.

Слідчий суддя ОСОБА_1