Рішення від 19.05.2025 по справі 915/845/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року Справа № 915/845/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Артьомові І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області), Лінія 12, 6 ст. Люстдорфської дороги, 22, м. Одеса, 65114 (код ЄДРПОУ 43879780)

електронна пошта: sw@dei.gov.ua

до відповідача Комунального підприємства Очаківської міської ради "Очаків-Сервіс", вул. Гетьманська, 41, м. Очаків, Миколаївська область, 57508 (код ЄДРПОУ 42560752)

електронна пошта: ochakov.servis@ukr.net

про відшкодування шкоди за порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 318 632, 03 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Єгорова О. П.

від позивача: Зінкін К. С.

від відповідача: Савушкіна Н. Г.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Миколаївської області звернулась Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача Комунального підприємства Очаківської міської ради "Очаків-Сервіс" суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених державі Україна у розмірі 318 632, 03 грн., на користь держави Україна на розрахунковий рахунок номер UA118999980333109331000014470 фонду охорони навколишнього природного середовища Очаківської міської ТГ, отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Очаків/24062100; код ЄДРПОУ 37992030 казначейство України (ел. адм. подат.): код класифікації доходів бюджету - 24062100, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Позивач просить суд стягнути з відповідача судовий збір в сумі 5 036, 25 грн.

І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 22.07.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 28.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 26.11.2024.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 26.11.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 30.01.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 30.01.2025 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті в судовому засіданні призначено на 12.03.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 12.03.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, відкладено судове засідання на 15.04.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 15.04.2025 відкладено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 19.05.2025.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/23, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 №271/2024, від 23.07.2024 №469/2024, від 28.10.2024 №740/2024, № 26/2025 від 14.01.2025, №235/2025 від 15.04.2025 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 8 лютого 2025 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

В судовому засіданні 19.05.2025 судом відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

ІI. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.

2.1. Правова позиція позивача.

Підставою позову позивачем зазначено наступні обставини.

Інспекцією під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони водних ресурсів КП ОМР "Очаків - сервіс" (очисні споруди каналізації) зафіксовано скид зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС в Чорне море (морські води) за межами населеного пункту, що є порушенням ч. 3 ст. 44 Водного кодексу України та п. 2 умов дозволу на спеціальне водокористування від 03.05.2019 № 350/МЛ/49д-19.

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища розраховано суму завданих державі збитків, розмір яких становить 318 632, 03 грн., відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища від 20.07.2009 № 389 зі змінами.

Невиконання відповідачем обов'язку з відшкодування збитків і стало підставою для звернення до суду із позовом.

Позовні вимоги обґрунтовано приписами ст. 16 ЦК України, ст. 1, 3, 44, 46, 48 ВК України, ст. 149, 151 ГК України, ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 68, 69, 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Мінприроди України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 № 767/16783.

Позивач у відповіді на відзив (вх. № 628/25 від 16.01.2025) зазначив, що під час проведення перевірки було встановлено початок порушення - 14.04.2020 (відповідно до результатів лабораторних вимірювань ТОВ «Ліміт Плюс» перевищення по сульфатам, фосфатам та залізу). Результати вимірювань ТОВ «Ліміт плюс» були надані самим підприємством КП Очаківської МР «Очаків - Сервіс».

Для проведення розрахунку нанесеної шкоди посадовими особами Інспекції було взято до уваги, як надані результати вимірювання ТОВ «Ліміт плюс», так і власно проведених результатів лабораторних досліджень, але не менше трьох відборів проб.

Для розрахунку нанесеної шкоди було взято до уваги 7 результатів відбору ТОВ «Ліміт плюс» (наданих відповідачем), а саме відбори від 14.04.2020 р., 22.06.2020 р., 08.09.2020 р., 22.12.2020 р., 24.03.2021 р., 09.06.2021 р., 28.08.2021 р. та три результати відбору проведених посадовими особами Інспекції. Отже, за результатами проведеного середньоарифметичного підрахунку (коли усі показники проб додаються та діляться на кількість проведених проб) і було розраховано суму нанесеної шкоди. Відповідно до результатів вимірювання показників складу та властивостей проб вод, відібраних 11.11.2021 року, порушення не усунуто та забруднення триває.

При розрахунку обсягу скиду співробітники Інспекції брали до уваги офіційну інформацію, надану відповідачем листом від 07.12.2021 № 482, відповідно до якого фактичні витрати зворотних вод (м3 /годину) з 14.04.2020 становить 373 786, 1 м?. Тривалість скиду зворотніх вод складає 872,5 м?/год.

2.2. Правова позиція (заперечення) відповідача.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх. № 14014/24 від 12.11.2024; вх. № 14389/24 від 18.11.2024) зазначив, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, відповідачем не визнаються, оскільки позивачем неправильно розраховано розмір відшкодування збитків, адже:

- позивачем взято для розрахунку розмірів відшкодування збитків період з 14.04.2020 по 11.11.2021, адже перевірка тривала з 23.09.2021 по 06.10.2021. Однак, відповідно до положень п. 1.4, 1.6, 2.4 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009 р. № 389, початковий період повинен бути лише з 23.09.2021;

- позивачем помилково використано значення показника Qiф. Так, у таблиці 1 зазначений загальний обсяг скинутих вод через випуск № 1 з 14.04.2020 року по 11.11.2021 року, який складає 373 786, 1 м3 за добу. Однак, позивачем не було взято до уваги роботу насосної установки на випуску стоків, більш того під час перевірки державними інспекторами було зафіксовано: «кількість стічних вод, що надходять на очищення при можливої потужності 3,5 тис.м3/добу складає: - у літній період - 888 м3/добу; у зимовий період 444 м3/добу». Відтак, показник Qiф повинен відповідати - 444 м3/добу/24 год. = 18,50 м3/год, а ні як не 373 786, 1 м3;

- показник t - тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, який вираховується у годинах, взагалі відсутній у даній таблиці 1. Насосне обладнання на добу працює лише 1-2 год. Відповідач вважає, що цей показник повинен бути вирахуваний за результатами спостереження за випуском стоків у водний об'єкт під час перевірки, яка тривала з 23.09.2021 року по 06.10.2021 року та під час якої було відібрано проби державним інспектором 23.09.2021 року, 06.10.2021 року та 11.11.2021 року у ці дні виток тривав - 1 годину 30 хвилин;

- відповідачем подано суду розрахунок завданої шкоди, розмір якої становить 209, 98 грн.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.

Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.

03.05.2019 Сектором у Миколаївській області Держводагенства видано водокористувачу Комунальному підприємству Очаківської міської ради «Очаків-сервіс» Дозвіл на спеціальне водокористування № 350/МЛ/49д-19 від 03.05.2019.

Мета водокористування: виробничі потреби, передача води населенню, передача води вторинним водокористувачам.

Дозволом встановлено, зокрема, ліміти забору води, ліміт використання води, ліміти скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скиди (ГДС) та фактичні скиди речовин із зворотними (стічними) водами у поверхневі водні об'єкти.

Умови спеціального водокористування:

1. у разі наявності чинних дозволів на спеціальне водокористування для зазначених місць водокористування, анулювати їх у місячний термін;

2. дотримуватись вимог водного законодавства, зокрема статті 44 Водного кодексу України щодо обов'язків водокористувачів;

3. щорічно (не пізніше 01 лютого наступного за звітним року) подавати звіт про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна) організаціям, що належать до сфери управління Держводагентства.

4. при змінах у водокористуванні переоформити дозвіл на спеціальне водокористування.

5. утримувати водолічильники у справному стані.

Дозволом передбачено здійснення водокористувачем природоохоронних заходів з терміном їх виконання, зокрема (п. 1, 6, 8, 9, 10 таблиці):

- вести первинний облік водоспоживання (постійно);

- здійснювати облік використання води (постійно);

- своєчасно інформувати державні органи охорони державні органи охорони навколишнього природного середовища про забруднення водних ресурсів викликане техногенними аваріями або стихійними лихами (постійно);

- дотримуватись нормативів гранично - допустимих скидів (постійно);

- здійснювати лабораторно - інструментальний контроль за якістю зворотних вод (не менше ніж І раз в квартал).

Строк дії дозволу з 03.05.2019 по 03.05.2022.

За результатами здійснення відомчого контролю за якістю стічних вод Миколаївського відділення КП ОМР «Очаків-Сервіс», ТОВ «Ліміт Плюс» складено результати аналізу проб стічної води, які наявні у матеріалах справи, а саме:

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 14.04.2020, номер акта відбору 71, дата вимірювання 21.04.2020;

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 22.06.2020, номер акта відбору 144, дата вимірювання 30.06.2020;

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 08.09.2020, номер акта відбору 240, дата вимірювання 14.09.2020;

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 22.12.2020, номер акта відбору 369а, дата вимірювання 28.12.2020;

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 24.03.2021, номер акта відбору 109а, дата вимірювання 29.03.2021;

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 09.06.2021, номер акта відбору 214а, дата вимірювання 14.06.2021;

- результати аналізу проб стічної води, що відібрані 28.08.2021, номер акта відбору 342, дата вимірювання 03.09.2021.

На підставі доручення Прем'єр-міністра України № 39200/1/1-21 від 07.09.2021 до листа Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України віл 17.08.2021 № 25/1-21/17626-21 та доручення Державної екологічної інспекції України № 159 від 14.09.2021, наказу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) "Про проведення позапланової перевірки" № 1197 від 22.09.2021 протягом 23.09.2021 по 06.10.2021 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів Комунальним підприємством Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс», за результатами якої (перевірки) Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складено Акт від 06.10.2021 № 805 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (далі - Акт № 805 від 06.10.2021).

Відповідно до розділу «Загальна інформація про проведення заходу державного нагляду (контролю) Акту № 805 від 06.10.2021 захід державного нагляду (контролю) проводився на виконання таких розпорядчих документів: наказ від 22.09.2021 № 1197, посвідчення (направлення) від 23.09.2021 № 1096пр.

Відповідно до Акту № 805 від 06.10.2021 розпорядженням № 104-р від 03.04.2019 Миколаївської облдержадміністрації «Про видачу ліцензії» погоджено надання Комунальному підприємству ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до розділу «Охорона водних ресурсів» Акту № 805 від 06.10.2021 кількість стічних вод, що надходять на очищення при можливої потужності 3,5 тис. м.куб./добу складає: у літній період - 888 м.куб./добу; у зимовий період - 444 м.куб./добу.

Таким чином, на час перевірки завантаженість очисних споруд складає 25-30%. Стічні води після проходження біологічної очистки та знезараження гіпохлоридом натрію через глибоководний випуск (2 нитки) скидаються до вод Чорного моря.

Відповідно до розділу «Лабораторний контроль» Акту № 805 від 06.10.2021 під час проведення позапланової перевірки КП ОМР «Очаків -сервіс» були відібрані проби води в наступних точках: випуск № 1(скид зворотних вод з очисних споруд каналізації); Чорне море - 250 м вище та нижче скиду зворотних вод. Акти відбору проб води № 85 від 23.09.2021р.

Місця та періодичність відбору проб, перелік контрольованих показників (далі графік відбору проб) погоджено з управлінням екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації. Відповідно графіку відбору проб підприємство повинно виконувати відомчий контроль за скидом зворотних та морських (у контрольних створах) вод. За відсутності відомчої лабораторії на підприємстві, контроль за скидом зворотних вод виконує ТОВ «ЛІМІТ ПЛЮС» (Сертифікат визнання спроможності проведення вимірювань №РН-010/2020 виданий 20 березня 2020р. ДП «Миколаївстандартметрологія») один раз на квартал.

За результатами відомчого контролю зафіксовано перевищення дозволеної для скиду концентрації забруднюючої речовини по сульфатам, нітритам, нітратам, хімічному споживанню кисню (ХСК), біохімічному споживанню кисню (БСК5), фосфатам, залізу загальному, азоту амонійному, нафтопродуктам, залізу загальному, аніонно поверхнево-активним речовинам (результати аналізу проб стічної води ТОВ «Ліміт Плюс» - відбір проб 14.04.2020, 22.06.2020, 08.09.2020, 22.12.2020, 24.03.2021, 09.06.2021, 28.08.2021), що є порушенням п. 4 ст. 44 Водного кодексу України та п.2 умов дозволу на спеціальне водокористування від 03.05.2019 №350/МЛ/49д-19.

Відомчий контроль ведеться не в повному обсязі, а саме не контролюється якість морської води у контрольних створах та під час контролю зворотної (стічної) води не контролюється хлор залишковий і водневий показник що є порушенням п. 7 ст. 44 Водного кодексу України та п. 2 умов дозволу на спеціальне водокористування від 03.05.2019 № 350/МЛ/49д-19.

В акті також зазначено, що 06.10.2021 було відібрано 1 пробу води в наступної точці: випуск № 1 (скид зворотних вод з очисних споруд каналізації) Акт відбору проб води № 88 від 06.10.2021 р. Протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод буде надано додатково.

Відповідно до п. 4, 5 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено наявність порушень вимог законодавства, зокрема, п. 3 ст. 44 Водного кодексу України та п. 2 умов дозволу на спеціальне водокористування від 03.05.2019 № 350/МЛ/49д-19, а саме:

- за результатами лабораторних досліджень зафіксовано перевищення дозволеної для скиду із зворотними (стічними) водами концентрації забруднюючої речовини по азоту амонійному, нітритам, нітратам, фосфатам, залізу загальному, сульфатам, хімічному споживанню кисню та біологічному споживанню кисню;

- за результатами відомчого контролю зафіксовано перевищення дозволеної для скиду концентрації забруднюючої речовини по сульфатам, нітритам, нітратам, хімічному споживанню кисню (ХСК), біохімічному споживанню кисню (БСК5), фосфатам, залізу загальному, азоту амонійному, нафтопродуктам, залізу загальному, аніонно поверхнево-активним речовинам.

В результаті порушення вимог законодавства настали наступні негативні наслідки: порушення умов дозволу та правил спеціального водокористування; недотримання нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Акт підписано старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) А.Б. Кабашним, Я.С. Майбородою, Н.А. Кабашною, В.І. Бєловим, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) К.С. Зінкіним, Н.Ю. Гуренко, О.Ю. Кожухар, а зі сторони КП ОМР «Очаків-Сервіс» акт підписано директором КП ОМР «Очаків-сервіс» Є.Є. Пройденком, т.в.о. головного інженера КП ОМР «Очаків-сервіс» О.В. Плехановим, інженером технологом КП ОМР «Очаків-сервіс» О.С. Шапошниковою. Акт отримано директором КП ОМР «Очаків-сервіс» 06.10.2021.

Як зазначено вище, 23.09.2021 співробітниками екоінспекції було відібрано проби води у наступних місцях: проба № 1 - КП ОМР «Очаків-сервіс», випуск № 1 (ОСК), зворотні води; проба № 2 - Чорне море, 250 м вище скиду з ОСК КП ОМР «Очаків-сервіс»; проба № 3 - Чорне море, 250 м нижче скиду з ОСК КП ОМР «Очаків-сервіс». Про що складено Акт відбору проб № 85 від 23.09.2021.

Акт підписано державними інспекторами та представником суб'єкта господарювання, про що зазначено в акті. Зауваження щодо стану проб і записів відсутні.

28.09.2021 за результатом вимірювання показників складу та властивостей проб води, відбір яких зафіксовано у Акті відбору проб від 23.09.2021 № 85, Відділом інструментально-лабораторного контролю Миколаївської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складено протокол № 85 вимірювань показників складу та властивостей проб води від 28.09.2021.

06.10.2021 з метою контролю дотримання ГДС та визначення впливу на водойму співробітниками екоінспекції було відібрано пробу зворотних вод у точці відбору: КП ОМР «Очаків-сервіс», випуск № 1 (ОСК), зворотні води, що зафіксовано в Акті відбору проб води № 88 від 06.10.2021.

Акт підписано державними інспекторами та представником суб'єкта господарювання, про що зазначено в акті. Зауваження щодо стану проб і записів відсутні.

12.10.2021 Відділом інструментально-лабораторного контролю Миколаївської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складено протокол № 88 вимірювань показників складу та властивостей проб води, відбір яких зафіксовано було в Акті відбору проб води від 06.10.2021 № 88.

11.11.2021 з метою контролю дотримання ГДС на виконання листа від 09.11.2021 № 8204 (вх.) (виконання припису) виконано відбір проб зворотних вод у точці відбору КП ОМР «Очаків-сервіс», випуск №1 (ОСК), зворотні води, про що складено акт відбору проб № 110 від 11.11.2021.

Акт підписано державними інспекторами та представником суб'єкта господарювання, про що зазначено в акті. Зауваження щодо стану проб і записів відсутні.

16.11.2021 Відділом інструментально-лабораторного контролю Миколаївської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складено протокол № 110 вимірювань показників складу та властивостей проб води, відбір яких зафіксовано в Акті відбору проб води від 11.11.2021 № 110.

23.11.2021 Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) направлено КП ОМР «Очаків-Сервіс» лист № 6974/3.6 від 23.11.2021, яким Інспекція просила надати інформацію щодо:

- фактичної витрати зворотних вод (м3/год) з 14.04.2020 по 11.11.2021;

- тривалість скиду зворотних вод (годин) з 14.04.2020 по 11.11.2021.

Відповідно до інформації КП ОМР «Очаків-Сервіс» № 482 від 07.12.2021, наданої на запит Інспекції:

- фактичні витрати зворотніх вод (м3/годину) з 14.04.2020 становить 373 786, 1 м3;

- тривалість скиду зворотних вод складає 872, 5 м3/год.

15.12.2021 Державна екологічна інспекція у Миколаївській області Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) звернулась до відповідача з претензією № 182 від 15.12.2021 про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 318 632, 03 грн.

В претензії зазначено, що при позаплановій перевірці додержання вимог природоохоронного законодавства на випуску № 1 КП ОМР «Очаків - сервіс» (очисні споруди каналізації) зафіксовано скид зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС в Чорне море.

Фактичні показники концентрацій забруднюючих речовин згідно з результатами відділу інструментально - лабораторного контролю Миколаївської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (проби відібрано 23.09.2021, 06.10.2021, 11.11.2021) та результатами аналізу проб стічної води відомчого контролю, виконані ТОВ «Ліміт Плюс» (проби відібрано 14.04.2020, 22.06.2020, 08.09.2020, 22.12.2020, 24.03.2021, 09.06.2021, 28.08.2021), наведено в таблиці розрахунку розміру збитків.

Згідно інформації, наданої підприємством, загальний обсяг скинутих зворотних вод через випуск № 1 відповідно листа від 07.12.2021 № 582 з 14.04.2020 по 11.11.2021 складає 373 786, 1 м3.

Відповідальність за зазначене порушення передбачено ст. 110 Водного кодексу України.

До листа додано Розрахунок розміру відшкодування збитків від 13.12.2021.

Як зазначено в претензії Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 15.12.2021, а також доданому до неї Розрахунку розміру збитків, розрахунки завданої шкоди здійснено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Мінприроди України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року № 767/16783.

Судом також встановлено наступне:

- відповідно до інформації з Журналу прийому-передачі змін насосної станції глибоководного випуску, ведення якого розпочато Комунальним підприємством 11.04.2019, щоденна тривалість роботи насосної станції становить 1 год. 30 хв. на добу;

- відповідно до інформації з Журналу обліку водоспоживання (водовідведення) побічними методами, ведення якого розпочато Комунальним підприємством 15.06.2021, продуктивність насосів (м3/год) становить 444,0 м3/год, кількість годин роботи насосу на добу (год.) становить 1,5 год., використання води за звітний період (тис. м3) - 666,0 м3.

Невиконання відповідачем зобов'язання з відшкодування збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, і стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю (постанова Верховного Суду від 14.06.2022 у справі № 904/2078/21).

Стаття 1166 ЦК України унормовує загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає за наявності вини заподіювача шкоди. Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення. При цьому для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; вини (постанова ВС від 11.02.2021 у справі № 922/1816/20).

Аналогічно стосовно складу цивільного правопорушення вказував Верховний Суд у постановах від 18.04.2018 у справі № 904/4933/17, від 12.06.2018 у справі № 908/999/17, від 25.02.2020 у справі № 908/581/19 та від 10.04.2018 у справі № 923/771/16.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина заподіювача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

У даних правовідносинах саме на Інспекцію покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди (постанова ВС від 02.02.2021 у справі № 911/2005/13).

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою.

У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди. Тобто вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарський суд виходить з презумпції вини правопорушника (постанова ВС від 23.04.2024 у справі № 911/1549/22).

У пункті 5.30 постанови від 12.03.2019 у справі № 920/715/17 Велика Палата Верховного Суду, вирішуючи виключну правову проблему стосовно самостійного встановлення господарськими судами незаконності дій органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування під час розгляду справ про відшкодування шкоди, дійшла висновку, що питання наявності між сторонами деліктних зобов'язань та цивільно-правової відповідальності за заподіяну шкоду перебуває у площині цивільних правовідносин потерпілого та держави, а господарський суд самостійно встановлює наявність чи відсутність складу цивільного правопорушення, який став підставою для стягнення шкоди, оцінюючи надані сторонами докази.

Збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує його інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у не одержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов'язання було виконано боржником (пункт 6.14 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.04.2020 у справі № 925/1196/18).

Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

Відповідно до п.п. "і" ч. 1 ст. 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" основними принципами охорони навколишнього природного середовища є компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: а) порушенні прав громадян на екологічно безпечне навколишнє природне середовище; б) порушенні норм екологічної безпеки; в) порушенні вимог законодавства про оцінку впливу на довкілля, у тому числі поданні завідомо неправдивого звіту з оцінки впливу на довкілля чи висновку з оцінки впливу на довкілля; г) неврахуванні у встановленому порядку результатів оцінки впливу на довкілля та невиконанні екологічних умов, визначених у висновку з оцінки впливу на довкілля; е) порушенні екологічних вимог при проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції, введенні в дію, експлуатації та ліквідації підприємств, споруд, пересувних засобів та інших об'єктів; є) допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; ж) перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів; з) самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; і) невжитті заходів щодо попередження та ліквідації екологічних наслідків аварій та іншого шкідливого впливу на навколишнє природне середовище; ї) невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам; й) порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, небезпечних хімічних речовин, радіоактивних речовин та відходів; к) невиконанні вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні, видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України; л) відмові від надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища, а також про джерела забруднення, у приховуванні випадків аварійного забруднення навколишнього природного середовища або фальсифікації відомостей про стан екологічної обстановки чи захворюваності населення; м) приниженні честі і гідності працівників, які здійснюють контроль в галузі охорони навколишнього природного середовища, посяганні на їх життя і здоров'я; н) порушенні природоохоронних вимог під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами; о) порушенні вимог законодавства України при здійсненні стратегічної екологічної оцінки.

Законодавством України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 149 ГК України суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Відповідно до ст. 151 ГК України суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах).

Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 153 ГК України суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний, зокрема, відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних ресурсів.

Відповідно до преамбули Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням Українського народу, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.

Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.

В умовах нарощування антропогенних навантажень на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами, раціонального їх використання та екологічно спрямованого захисту.

Водний кодекс, в комплексі з заходами організаційного, правового, економічного і виховного впливу, сприятиме формуванню водно-екологічного правопорядку і забезпеченню екологічної безпеки населення України, а також більш ефективному, науково обгрунтованому використанню вод та їх охороні від забруднення, засмічення та вичерпання.

В ст. 1 Водного кодексу України передбачено, що цьому Кодексі вживаються такі терміни:

водні ресурси - обсяги поверхневих, підземних і морських вод відповідної території;

водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів);

гранично допустима концентрація (гдк) речовини у воді - встановлений рівень концентрації речовини у воді, вище якого вода вважається непридатною для конкретних цілей водокористування;

гранично допустимий скид (гдс) речовини - маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта за одиницю часу;

забруднення вод - надходження до водних об'єктів забруднюючих речовин.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 ВК України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 ВК України водокористувачі мають право здійснювати загальне та спеціальне водокористування.

Відповідно до п. 3, 6, 9, 12, 13 ч. 1 ст. 44 ВК України водокористувачі зобов'язані:

дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;

утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;

здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центри контролю та профілактики хвороб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень;

здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 48 ВК України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 49 ВК України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 50 ВК України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (на три роки) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років).

Відповідно до ч. 1 ст. 70 ВК України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 110 ВК України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій.

Відповідно до п. 2, 6 ч. 3 ст. 110 ВК України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у: забрудненні та засміченні вод; недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до ст. 111 ВК України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 (зі змінами станом на 04.06.2021) спрямована на реалізацію Директиви 2006/11/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 15 лютого 2006 року про забруднення, спричинене деякими небезпечними речовинами, що скидаються до водного середовища Співтовариства, і розроблена відповідно до Водного кодексу України та Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідно до абз. 5 п. 1.2 Методики ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі: забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами у разі перевищення лімітів забору води, лімітів використання води, лімітів скидання забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Відповідно п. 1.3. Методики ця Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами.

Відповідно до п. 1.4. Методики ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства, або в ході проведення правоохоронними органами слідчих дій.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.

Відповідно до п. 2.1 Методики наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт вважаються: скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством; скиди забруднюючих речовин внаслідок порушення регламенту санкціонованого скиду зворотних вод з перевищенням за окремими показниками нормативів регламенту; скиди забруднюючих речовин внаслідок аварійного скиду зворотних вод; самовільний скид зворотних вод без дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до п. 2.2 Методики факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб та розрахунковим методом.

Відповідно до п.п. 2.3.1, п. 2.3.2 Методики при визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються розрахункові методи або результати інструментально-лабораторних вимірювань:

центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальними та міжрегіональними територіальними органами, уповноваженими на проведення вимірювань, не пов'язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, відповідно до вимог до технічної компетентності та незалежності, визначених Міндовкілля;

суб'єкта господарювання при здійсненні виробничого контролю за дотриманням встановлених нормативів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до п.п. 2.4 Методики з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Державна екологічна Інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.п. 3, 8, 8 п. 4. Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань:

проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, інформує дозвільні органи про надані приписи суб'єктам господарювання, що провадять діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування);

пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами;

здійснює розрахунок розміру шкоди, збитків і втрат, завданих навколишньому природному середовищу та природним ресурсам держави з питань, що належать до її компетенції, внаслідок виникнення аварій, надзвичайних ситуацій, військової агресії, військових, терористичних або інших злочинних дій, у тому числі з початку дії правового режиму воєнного стану.

V. ВИСНОВКИ СУДУ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідачем було здійснено порушення ст. 110 Водного кодексу України та умов п. 2 дозволу на спеціальне водокористування від 03.05.2019 № 350/МЛ/49д-19, а саме допущено перевищення концентрації забруднюючих речовин у зворотних (стічних) водах.

Так, при позаплановій перевірці додержання вимог природоохоронного законодавства на випуску № 1 КП ОМР "Очаків-Сервіс" (очисні споруди каналізації) зафіксована скид зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду в Чорне море.

Факти перевищення концентрації забруднюючих речовин зафіксовано ТОВ «Ліміт плюс» в результатах аналізу проб стічних вод (відбір проб було здійснено 14.04.2020, 22.06.2020, 08.09.2020, 22.12.2020,.24.03.2021, 09.06.2021, 28.08.2021) та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища та складено акти відбору проб води № 85 від 23.09.2021, № 88 від 06.10.2021 та № 110 від 11.11.2021. Результати вимірювання показників складу та властивостей відібраних державними інспекторами проб вод зафіксовано у протоколах № 85 від 28.09.2021, № 88 від 12.10.2021 та № 110 від 16.11.2021 відповідно, які були виконані відділом інструментально-лабораторного контролю Миколаївської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

У зв'язку з перевищенням встановлених нормативів гранично-допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами Держекоінспекцією розраховано розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення відповідачем КП ОМР "Очаків-Сервіс" законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Відповідно до абз. 2 п. 1.4 Методики державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.

Тобто, вказаною нормою передбачено, що збір та аналіз необхідних матеріалів, а також розрахунок розміру збитків здійснюється державними інспекторами з дати встановлення факту порушення, а не з дати початку перевірки суб'єкта господарювання. В спірному випадку період порушення встановлений під час перевірки з 14.04.2020 року (відповідно до результатів лабораторних вимірювань ТОВ «Ліміт Плюс»).

Судом встановлено, що розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС здійснено за формулою, передбаченою п. 5.1 Методики, а розрахунок шкоди виконано позивачем відповідно до формули, передбаченої п. 7.3 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 (зі змінами), на підставі отриманої від відповідача інформації щодо фактичних витрат зворотних вод та тривалості скиду зворотних вод (лист № 482 від 07.12.2021), на підставі даних з протоколів вимірювання проб води № 85 від 28.09.2021, № 88 від 12.10.2021 та № 110 від 16.11.2021 та результатів аналізу проб стічних вод виконаних ТОВ «Ліміт Плюс» (відбір проб було здійснено 14.04.2020, 22.06.2020, 08.09.2020, 22.12.2020,.24.03.2021, 09.06.2021, 28.08.2021).

Так, згідно розрахунків позивача, в результаті порушення що тривало з 14.04.2020, державі завдано збитки у загальному розмірі 318 632, 03 грн.

Щодо посилань відповідача у відзиві на позовну заяву про помилковість розрахунку позивача в частині визначення показника Qiф (обсяг скиду), то суд зазначає наступне.

В судовому засіданні 19.05.2025 представник позивача зазначив, що даний показник розраховано правильно, відповідно до інформації, наданої відповідачем щодо фактичних витрат зворотних вод куб.м/годину з 14.04.2020. Як зазначено представником позивача, показник Qiф розраховуються наступним чином: Qфактичне х t, що фактично і було зроблено відповідачем під час надання зазначеної інформації.

Судом у судовому засіданні 19.05.2025 за участю представників сторін перевірено та встановлено, що виходячи з інформації, відображеної у Журналі прийому-передачі змін насосної станції глибоководного випуску та Журналі обліку водоспоживання (водовідведення) побічними методами, які ведуться (показники в яких фіксуються) відповідачем КП ОМР "Очаків-Сервіс", щоденна тривалість роботи насосної станції становить 1 год. 30 хв. на добу, а продуктивність насосів (м3/год) становить 444,0 м3/год, тобто використання води за одну добу становить - 666,0 м3/год. Період скинутих зворотних вод в спірному випадку становить з 14.04.2020 по 11.11.2021, що становить 577 календарних днів, тобто тривалість роботи насосної станції за такий період становить 865, 5 год., а загальний обсяг скинутих зворотних вод, виходячи з таких показників, становить 384 282 м3, тобто обсяг є більшим, ніж взято під час розрахунку позивачем. При цьому, суд зазначає, що вказаний розрахунок виконано судом орієнтовно, оскільки обсяг використання води може коливатись в сторону збільшення або зменшення у відповідні періоди, що потребує складання щоденних показників обсягу використання води, у зв'язку з чим Інспекцією і витребовується від суб'єкта господарювання інформація, яка в спірному випадку була подана відповідачем позивачу листом № 482 від 07.12.2021.

При цьому, представник відповідача в судовому засіданні 19.05.2025 зазначив, що був період коли очисні споруди не працювали та усно підтвердив, що даний період до розрахунку позивача не включено. Крім того, представник позивача усно погодився з правильністю визначення показників, що включені до розрахунку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем взято під час розрахунку надану самим відповідачем інформацію щодо обсягів фактичних витрат зворотних вод та тривалості скиду відповідно до листа № 482 від 07.12.2021, відповідно до якої (інформації) фактичні витрати зворотніх вод за період з 14.04.2020 становлять 373 786, 1 м3. При цьому, помилкове зазначення самим відповідачем в листі тривалості скиду зворотних вод у "м3/год." замість "год." не вплинуло на показники та загальний розрахунок розміру збитків, виконаний позивачем.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, оскільки матеріалами справи доведено склад цивільного правопорушення: протиправну поведінку відповідача КП ОМР «Очаків-Сервіс» (скид забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами); наслідки у виді забруднення водних об'єктів та завдання збитків в розмірі 318 632, 03 грн. внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин до водних об'єктів, що свідчить і про наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою та наслідками, адже шкода виступає об'єктивним наслідком поведінки відповідача через недотримання вимог природоохоронного законодавства; вину суб'єкта господарювання - невжиття своєчасних заходів для запобіганню аварійним скидам. Розрахунок розміру збитків виконано позивачем відповідно до положень п. 5.1, п. 7.3 Методики № 389, розмір яких (збитків) не спростовано жодними доказами у справі.

Позов підлягає задоволенню.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України в розмірі 4 779, 48 грн. слід відшкодувати позивачу з відповідача.

Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з відповідача Комунального підприємства Очаківської міської ради "Очаків-Сервіс", вул. Гетьманська, 41, м. Очаків, Миколаївська область, 57508 (код ЄДРПОУ 42560752) суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених державі Україна у розмірі 318 632, 03 грн. (триста вісімнадцять тисяч шістсот тридцять дві грн. 03 коп.), на користь держави Україна на розрахунковий рахунок номер UA118999980333109331000014470 фонду охорони навколишнього природного середовища Очаківської міської ТГ, отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Очаків/24062100; код ЄДРПОУ 37992030 казначейство України (ел. адм. подат.): код класифікації доходів бюджету - 24062100, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

3. Стягнути з відповідача Комунального підприємства Очаківської міської ради "Очаків-Сервіс", вул. Гетьманська, 41, м. Очаків, Миколаївська область, 57508 (код ЄДРПОУ 42560752) на користь позивача Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області), Лінія 12, 6 ст. Люстдорфської дороги, 22, м. Одеса, 65114 (код ЄДРПОУ 43879780):

- 4 779, 48 грн. (чотири тисячі сімсот сімдесят дев'ять грн. 48 коп.) - витрат по сплаті судового збору.

4. Накази видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повне рішення складено 20.08.2025

Суддя Е.М. Олейняш