Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
19 серпня 2025 року № 520/4711/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 , в підготовці та направленні до Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подання щодо призначення ОСОБА_1 на пенсії за вислугу років згідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
- зобов'язати відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подання щодо призначення ОСОБА_1 , пенсію за вислугу років згідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», призначити і нарахувати ОСОБА_1 зазначену пенсію в розмірі, передбаченому пункту «б» статті 13 цього Закону з часу настання права на таку пенсію, а саме - з 22 липня 2024 року. Для розрахунку пенсії за вислугу років врахувати суму щомісячного грошового забезпечення, яка фактично виплачувалася ОСОБА_1 згідно займаної ним посади, на день звільнення зі Збройних сил України, включаючи основні та додаткові види грошового щомісячного забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії, щодо відмови ОСОБА_1 , в підготовці та направленні до Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подання щодо призначення ОСОБА_1 на пенсії за вислугу років згідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
ІНФОРМАЦІЯ_1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №206 від 22.07.2024 позивача, звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від « 10» липня 2024 року № 357 з військової служби у відставку за статтею 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» пункту 2 частини 4 підпункту «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців), з 22.07.2024 року виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 направив 07.01.2025 за вихідним № 131908/9353 подання про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 разом із доданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
ІНФОРМАЦІЯ_2 листом №ФХ-131908/2017/с від 31.01.2025 року на звернення представника позивача щодо призначення пенсії за вислугу років повідомив, що 13.12.2024 від ІНФОРМАЦІЯ_6 до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли документи ОСОБА_1 разом із особистою заявою громадянина від 10.12.2024 про призначення йому пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю третьої групі від захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби. Вказано, що 07.01.2025 за вихідним ІНФОРМАЦІЯ_7 № 131908/9353 подання про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 разом із доданими документами були направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Зазначено, що відповідно до розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років № 956 від 15.08.2024, складеного Центральним фінансово-економічним управлінням КСВ ЗСУ, загальний страховий стаж майора ОСОБА_1 станом на 22.07.2024, день виключення військовослужбовця зі списків особового складу, складає 32 роки 05 місяців 08 днів, з яких вислуга на військовій службі складає 12 років 01 місяць 08 днів. Вказано, що відповідно до вимог пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах “б"-"д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в НАБУ, службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Вказано, що періоди служби у пільговому обчисленні до розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років не зараховуються.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).
Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку.
Таким чином, пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Згідно п.1 розділу ІІІ Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Таким чином, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ.
Відповідно до розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років № 956 від 15.08.2024, складеного Центральним фінансово-економічним управлінням КСВ ЗСУ, загальний страховий стаж майора ОСОБА_1 складає 32 роки 06 місяців 01 день, з яких вислуга на військовій службі складає 12 років 02 місяць 01 днів.
Тобто, вислуга військової служби позивача становить менше 12 календарних років і 6 місяців, що виключає підставу для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Позивач посилався на те, що для призначення пенсії за вислугу років підлягають застосуванню спеціальні норми права, а саме - статті 17- 1, 17-2 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - закон №2262-ХІІ) та пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 (надалі - Порядок 393). Зазначив, що він брав безпосередню участь у бойових діях, складають в календарному обчисленні 8 місяців 22 дні (розрахунок додається), загальний період участі в бойових діях був зарахований з коефіцієнтом 1:1, а мав би бути врахований в календарну вислугу як 1:3.
Статтею 17-1 Закону України №2262-ХІІ встановлено, що на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Відповідно до ст.17-2 Закону України №2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.
Відповідно до пункту 3 Постанови №393 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах: особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Суд зауважує, що приписи пункту 3 Постанови №393 та статті 17-1 Закону України №2262-ХІІ встановлюють зарахування на пільгових умовах до вислуги років певних періодів для визначення розміру пенсії, а не для визначення права на призначення пенсії за вислугу років.
Отже, оскільки необхідною умовою для призначення спірної пенсії є наявність необхідної вислуги на військовій службі, яка у позивача є меншою законодавчо установленої, а пільгова вислуга років ураховуються лише для визначення розміру пенсії, відтак відповідач правомірно відмов у направленні поданні разом із необхідними документами до органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії позивачу за вислугою років у відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-XII.
Аналогічна правова позиція викладена у численних постановах Верховного Суду, зокрема у постановах від 31 серпня 2023 року (справа № 200/4951/22), від 11 вересня 2023 року (справа № 480/4827/22), від 07 вересня 2023 року (справа № 560/9478/22), від 15 вересня 2023 року (справа № 380/10714/22), від 18 жовтня 2023 року (справа № 360/17/23), від 14.11.2023 (справа № 600/3836/22-а), від 20.09.2024 (справа № 320/13343/23).
Щодо посилань позивача на правову позицію Верховного Суду у постанові від 03.03.2021 року по справі №805/3923/18-а, суд зазначає наступне.
Верховний Суд у постанові від 14 листопада 2023 року по справі № № 600/3836/22-а зазначив, що у постанові від 03.03.2021 року по справі №805/3923/18-а, Верховний Суд виходив з того, що редакція пункту 3 Постанови 383 чинна на момент розгляду справи №805/3923/18-а на відміну від статті 12 Закону №2262-XII передбачала можливість зарахування пільгової вислуги років до стажу для призначення пенсії за вислугу років, оскільки абзац 1 пункту 3 Постанови №393 до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. 393» встановлював, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах […] час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів […], тож суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не було враховано приписи підзаконного нормативно-правового акта.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», і стаття 12 Закону №2262-XII, і Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Відтак, виходячи з положень статті 12 Закону №2262-XII та пунктів 1 та 2-1 Постанови № 393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови №393 визначає, що певні періоди, зокрема час проходження служби у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Тобто, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» усунуто розбіжності між Законом № 2262-XII та постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, переглядаючи справу №520/5695/23 в касаційному порядку, у постанові від 10.12.2024 підтримав правовий висновок, викладений у раніше ухваленій постанові Верховного Суду від 14.11.2023 у справі № 600/3836/22-а, про те, що до правовідносин, пов'язаних з призначенням пенсії за вислугу років відповідні правові норми, зокрема, Порядку № 393 підлягають застосуванню в тій редакції, яка була чинна на момент звернення особи до відповідного органу із заявою про оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років.
Отже, висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а, ґрунтуються на іншому правовому регулюванні.
З огляду на викладене, вищевказані посилання позивача є безпідставними.
Таким чином, у відповідача у спірних правовідносинах були відсутні правові підстави для складання подання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 призначити і нарахувати ОСОБА_1 зазначену пенсію в розмірі, передбаченому пункту «б» статті 13 цього Закону з часу настання права на таку пенсію, а саме - з 22 липня 2024 року, для розрахунку пенсії за вислугу років врахувати суму щомісячного грошового забезпечення, яка фактично виплачувалася ОСОБА_1 згідно займаної ним посади, на день звільнення зі Збройних сил України, включаючи основні та додаткові види грошового щомісячного забезпечення, суд зазначає наступне.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 не є органом, який призначає пенсії.
З огляду на викладене та висновки суду про відсутність правових підстав для складання відповідачем спірного подання, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вищевказаних позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.