19 серпня 2025 року м. Рівне №460/14460/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках,
15.08.2025 до Рівненського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшли матеріали заяви Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» про стягнення коштів з рахунків у банках такого платника на суму податкового боргу 1 170 375 746,77 грн, пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 1 170 375 746,77 грн з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства. У зв'язку із несплатою узгодженої суми податкових зобов'язань в добровільному порядку протягом строків, встановлених статтею 57 Податкового Кодексу вказана заборгованість набула статусу податкового боргу. Головним управління ДПС у Рівненській області, відповідно до статті 59.1 Податкового Кодексу, на адресу відповідача надіслано податкову вимогу, проте, з моменту направлення податкової вимоги борг відповідачем не погашався. Зауважує, що відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Кодексу контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, з огляду на що позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
У встановлений судом строк відзив на позовну заяву відповідач не надав, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою суду від 18.08.2025 заяву Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю до 09:00 год 19.08.2025.
Ухвалою суду від 18.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі. Судове засідання призначено на 19.08.2025 о 15:00 год в приміщенні Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, 87. Встановлено платнику податків строк для подання до суду відзиву на заяву до 13:00 год 19.08.2025.
Копію ухвали про відкриття провадження та повістку було надіслано відповідачу на його електронну адресу meatexperts@gmail.com.
Крім того, на сайті Рівненського окружного суду, 18.08.2025 опубліковано повідомлення, що ухвалою суду від 18.08.2025 відкрито провадження у адміністративній справі № 460/14460/25 (суддя Поліщук О.В.) за заявою Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» про стягнення коштів за податковим боргом. Суд також повідомив, що справа буде розглядатися суддею одноособово за правилами статті 283 КАС України у відкритому судовому засіданні 19.08.2025 о 15:00 год, в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня, 87).
19.08.2025 учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибули. Того ж дня, 19.08.2025 представник позивача подав до суду заяву про розгляд судової справи за його відсутності.
Ухвалою суду від 19.08.2025 постановлено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» Код ЄДРПОУ 44955207, з 19.01.2023 зареєстроване у встановленому порядку як юридична особа, місцезнаходження якої: 33001, Рівненська область, місто Рівне, вул. Соборна, буд. 217 та перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у Рівненській області.
Згідно інтегрованої картки платника податків станом на 31.07.2025 за відповідачем обліковується заборгованість в загальній сумі 1 170 375 746,77 грн, а саме з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства.
Дана заборгованість виникла на підставі визначених контролюючим органом та добровільно не сплачених податкових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням форми «С» № 9331/17000704 від 29.05.2025.
У зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань, Головним управління ДПС у Рівненській області, було винесено податкову вимогу форми «Ю» № 0005811-1301-1700 від 15.07.2025, яку було надіслано платнику податків у порядку статті 42.2 статті 42 Податкового кодексу України на його податкову адресу.
У контексті обставин цієї справи зміст спірних правовідносин зводиться до несплати відповідачем в добровільному порядку протягом встановлених Податковим кодексом України строків узгодженої суми податкових зобов'язань, яка набула статусу податкового боргу.
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 4.1.1 ст. 4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі - ПК України) податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі як загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до ст. 16 ПК України кожен платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 цього Кодексу передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п.14.1.156 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п. 14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податковим кодексом визначено, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (п.14.1.137 ст.14).
Згідно п. 41.2 ст. 42 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 19-1.1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. Також контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.20.1.34 ст.20 ПК України).
Суд зазначає, що відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
При цьому, відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктами 42.1, 42.2, 42.5 ст. 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Так, до матеріалів справи позивачем долучено докази надіслання податкового повідомлення-рішення форми «С» № 9331/17000704 від 29.05.2025 за адресою місцезнаходження платника податків, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 18.08.2025, а саме: 33001, Рівненська область, місто Рівне, вул. Соборна, буд. 217.
За даними автоматизованої системи документообігу суду та Єдиного державного реєстру судових рішень відповідач податкове повідомлення-рішення форми «С» № 9331/17000704 від 29.05.2025, на підставі якого виникло грошове зобов'язання, в судовому порядку не оскаржував. Докази на підтвердження протилежного суду не надані.
Отже, відповідно до приписів статті 56 ПК України грошове зобов'язання є узгодженим та підлягало до сплати відповідачем у строк, встановлений пунктами 57.3 статті 57 ПК України.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
При цьому, згідно з пунктом 59.5 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Наявними матеріалами справи підтверджено, що відповідачу було виставлено податкову вимогу форми «Ю» № 0005811-1301-1700 від 15.07.2025 яку надіслано рекомендованим листом платнику податків, що свідчить про виконання контролюючим органом вимог пункту 42.2 статті 42 ПК України. Зазначена податкова вимога залишилась без належного виконання.
Разом з тим, вказана вимога у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржувалася. Докази на підтвердження протилежного учасниками справи суду не надані та судом в ході судового розгляду не здобуті.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його територіальні органи.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.2 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до розрахунку виникнення боргу по платежах до бюджету за Товариством з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» код ЄДРПОУ 44955207 згідно інтегрованих карток платника податків рахується податковий борг до бюджету в сумі 1 170 375 746,77 грн.
Податковий борг виник 11.07.2025, податкову вимогу сформовано 15.07.2025 № 0005811-1301-1700.
В подальшому, Головне управління ДПС у Рівненській області листом № 9670/6/17-00-13-01-09 від 15.07.2025 звернулося до відповідача з пропозицією надання переліку ліквідного майна для прийняття рішення про опис майна в податкову заставу. Відповіді на вказаний лист платником податків не надано.
Відповідно до статті 102 пункту 102.4 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
У податковому повідомленні-рішенні форми «С» № 9331/17000704 від 29.05.2025 зазначено, що сума грошових зобов'язань, що визначена у податковому повідомленні-рішенні, підлягає сплаті протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), відповідно до п.57.3 ст.57 розд.2 Кодекс № 2755-VI від 02.12.2010 Податкового кодексу України.
Як було встановлено судом, назване податкове повідомлення-рішення відповідачем протягом 10 днів не оскаржувалося, суми штрафних санкцій у встановлений термін не сплачені, у зв'язку з чим у даних правовідносинах надіслано податкову вимогу боржнику 15.07.2025, відтак контролюючий орган має право звернення до суду із заявою в порядку статті 283 КАС України з 00 годин 00 хвилин 15.08.2025 по 00 годин 00 хвилин 16.08.2025.
Заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом (частина друга статті 283 КАС України).
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: стягнення коштів за податковим боргом.
До матеріалів заяви додано інформацію з інформаційної системи «Податковий блок», згідно якої по ТОВ «М'ясні експетри» обліковуються відкриті банківські рахунки, а тому суд дійшов висновку, що контролюючим органом доведено наявність підстав для стягнення коштів за податковим боргом з ТОВ «М'ясні експетри» у розмірі 1 170 375 746,77 грн в дохід бюджету з рахунків платника податків у банках.
З огляду на встановлені обставини, перевіривши правову та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак позовну заяву належить задовольнити повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Згідно вимог частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки судом під час розгляду даної справи свідки не залучались, судова експертиза не проводилася, то підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 12, 241, 242, 246, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити повністю.
Стягнути в дохід державного бюджету кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю «М'ясні експетри» з рахунків у банках такого платника на суму податкового боргу 1 170 375 746,77 грн (один мільярд сто сімдесят мільйонів триста сімдесят п'ять тисяч сімсот сорок шість) грн 77 коп пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства та перерахувати на рахунок UA568999980313080105000017001, отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.обл./21081000, код ЄДРПОУ отримувача 38012494, код банку: МФО 899998.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до вимог частини восьмої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 19 серпня 2025 року
Суддя Ольга ПОЛІЩУК