Рішення від 19.08.2025 по справі 420/12894/25

Справа № 420/12894/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стагер Групп» до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області (далі відповідач) від 08.04.2025 р. №99260 про відповідність ТОВ «Стагер Групп» критеріям ризиковості платника на підставі п.8 Критеріїв ризиковості; зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити ТОВ «Стагер Групп» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості. В обґрунтування позову зазначено, що неправомірність дій відповідача щодо прийняття рішення про відповідність Товариства критеріям ризиковості за період з 12.01.2024 по 10.07.2024 р. та з 01.02.2024 р. по 30.07.2024 р. вже була предметом судового розгляду у судовій справі № 420/26139/24. Рішенням суду першої інстанції від 01.11. 2024 року визнано протиправними та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС України в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 31460 від 10.07.2024, № 33478 від 30.07.2024 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРГЕР ГРУПП» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків та зобов'язав Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «СТАРГЕР ГРУПП» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Рішення суду першої інстанції набрало законної сили та відповідно до ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Отже, відповідачем було винесені два рішення про відповідність Товариства критеріям ризиковості за одних і тих же підстав, при цьому, рішення відповідача були визнані неправомірним та скасовані у судовому порядку.

Зазначає, що на момент укладання договору та здійснення поставки товару покупцям ПП «Агрос-юг», ПП «Грейн-юг», ТОВ «Мінерал агротрейд», ТОВ «АГРОСТАР СІСТЕМС», вони не були включеній до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, що стало підставою не мати сумніву в їх благонадійності. Товар був поставлений покупцям, оплата здійснена у повному обсязі згідно умов договору.

Згідно інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості ТОВ «АГРОСТАР СІСТЕМС» ( код 42586173) включено до переліку «ризикових» - 18.03.2024 року.

Оскаржуване рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості прийнято не за наслідками подання позивачем для реєстрації податкової накладної'/розрахунку коригування, а за аналізом господарських операцій з контрагентами. Наведене свідчить, що ГУ ДПС в Одеській області, приймаючи рішення про відповідність ТОВ «СТАГЕР ГРУП» критеріям ризиковості, діяло не на підставі та не в межах повноважень наданих Порядком №1165.

Окрім того, спірне рішення побудоване на припущеннях, адже контролюючий орган у рядку «Податкова інформація», всупереч вимогам Порядку №1165, не указав конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Тобто оскаржуване рішення не містить обґрунтувань, підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 05.05.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 01.08.2025 року зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Стагер Групп» надати до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти робочих днів з дня отримання ухвали письмові пояснення: що слугувало підставою для направлення до ГУ ДПС в Одеській області 04.04.2025 року повідомлення про надання інформації щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, та витребувати копію підстави для вказаного повідомлення та копію повідомлення з документами, які додавались до нього.

Ухвалою суду від 01.08.2025 року витравлена описка, допущена по тексту ухвали суду від 05.05.2025 року по справі №420/12894/25.

Відповідач Головне управління ДПС в Одеській області надало до суду відзив у якому вимоги не визнала, з підстав того, що прийнято рішення про відповідність ТОВ «СТАГЕР ГРУПП» критеріям ризиковості платника податку: від 08.04.2025 № 99260. Підставою для прийняття відповідного рішення став: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Згідно кодам податкової інформації встановлено:

03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;

12 - постачання товарів / послуг платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з постачання припадає на період після дати прийняття щодо покупця рішення про відповідність такого покупця критеріям ризиковості платника податку.

Подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості. Постачання товару в період з 12.01.2024 по 10.07.2024 ПП «АГРОС-ЮГ» (код ЄДРПОУ 35993399) дата включення 23.04.2024; постачання товару в період з 01.02.2024 по 30.07.2024 ТОВ «АРІСТА-АГРО» (код ЄДРПОУ 39951766) дата включення 07.05.2024; постачання товару в період з 22.02.2024 по 20.08.2024 ПП «ГРЕЙН-ЮГ» (код ЄДРПОУ 32765082) дата включення 26.07.2024; постачання товару в період з 22.02.2024 по 20.08.2024 ТОВ «АГРОСТАР СІСТЕМС» (код ЄДРПОУ 42586173) дата включення 18.03.2024; постачання товару в період з 22.02.2024 по 20.08.2024 ТОВ «МІНЕРАЛ АГРОТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44547864) дата включення 31.07.2024. Тому за наслідками наявної податкової інформації ТОВ «СТАГЕР ГРУПП» включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризикованості платника податку.

Позивач надав до суду відповідь на відзив.

Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ТОВ «СТАГЕР ГРУПП» є юридичною особою, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, громадських формувань та фізичних осіб - підприємців, 08.02.2019, код ЄДРПОУ 42811323.

ТОВ «СТАГЕР ГРУПП» перебуває на обліку в ГУ ДПС в Одеській області, місцезнаходження юридичної особи: 65016, Україна, Одеська область, м. Одеса, вул. Авдєєва-Чорноморського, буд. 3В.

Основний вид економічної діяльності ТОВ «СТАГЕР ГРУПП»: Оптова торгівля хімічними продуктами (код за КВЕД 46.75).

Інші види діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур, 85.10 Дошкільна освіта, 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами, 49.20 Вантажний залізничний транспорт, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду), 52.10 Складське господарство, 52.24 Транспортне оброблення вантажів, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 63.99 Надання інших інформаційних послуг.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2024 року по спарві №420/26139/24 визнано протиправними та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС України в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 31460 від 10.07.2024, № 33478 від 30.07.2024 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРГЕР ГРУПП» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків та зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «СТАРГЕР ГРУПП» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Рішення суду першої інстанції було оскаржено відповідачем до П'ятого апеляційного адміністративного суду, судом апеляційної інстанції ухвалено постанову від 13.03.2025 р., якою рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції була оскаржена відповідачем в касаційному порядку, та ухвалою Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 14 квітня 2025 року по справі №420/26139/24, відмовлено у відкритті касаційного провадження.

04.04.2025 року позивач на своє звернення від 14.03.2025 року отримав відповідь від відповідача вих.№15191/6/15-32-18-02-06 від 04.04.2025 року про наявність рішення №35725 від 20.08.2024 року про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку.

Позивачем 04.04.2025 року подано до відповідача повідомлення про подання інформації та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, що підтверджується квитанцією №2 від 04.04.2025 року.

За фактом опрацювання указаної інформації, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення №99260 від 08.04.2025 року про відповідність /невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника, яким позивача віднесено до ризикових платників податку на підставі пункту 8 Критеріям ризиковості.

Підставами прийняття рішення стало виявлення обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності про відповідність платників податку критеріям ризиковості платника податку, відповідно до якого наявні такі коди податкової інформації:

« 03» - постачання товарів/ послуг за відсутністю необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів, тощо);

« 12» - постачання товарів /послуг платнику (ам) податку, щодо якого (их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо дата подання податкової накладної /розрахунку коригування для реєстрації в ЄРПН за операцією з постачання припадає на період після дати прийняття щодо покупця рішення про відповідність такого покупця критеріям ризиковості платника податку, накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

У розділі «Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» указана така інформація: операція з постачання у період з 12.01.2024 по 10.07.2024 за кодом УКТЗЕД 3102 із платником податковий номер 35993399, (дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податків відсутня);

-операція постачання в період з 01.02.2024 року по 30.07.2024 року код УКТЗЕД -3102309000 податковий номер платника податку 39951766 дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -07.05.2024 року;

-операція постачання в період з 22.02.2024 року по 20.08.2024 року код УКЕЗЕД 3102 податковий номер платника податку 32765082, дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -26.07.2024 року;

-операція постачання в період з 22.02.2024 року по 20.08.2024 року код УКЕЗЕД 3102 податковий номер платника податку 44547864, дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -відсутня;

-операція постачання в період з 22.02.2024 року по 20.08.2024 року код УКЕЗЕД 3102 податковий номер платника податку 42586173, дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -18.03.2024 року;

Також у розділі «Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку» контролюючий орган зазначив, що подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості та нижче зазначено «розрахунковий документ».

Контролюючий орган указав, що подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості.

Не погоджуючись з рішенням про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на додану вартість ТОВ «СТАГЕР ГРУПП» звернулося до суду з даним позовом.

Джерела права та висновки суду.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України передбачає, що податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначається Порядком № 1165.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

За правилами пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронній документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:

виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;

відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з абзацом 2 пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку про те, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку повинно містити чітку підставу, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема пункт 8 передбачає:

у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналізуючи обставини, які склалися в даній справі, суд встановив, що відповідність ТОВ «СТАГЕР ГРУПП», критеріям ризиковості платника податку прийняті за аналізом господарських операцій з постачання товару ПП «АГРОС ЮГ» та ТОВ «САНГРЕЙС», здійсненими у період з 12.01.2024 по 10.07.2024 за кодом УКТЗЕД 3102 та у період з 01.02.2024 по 30.07.2024 за кодом УКТЗЕД 3102309000, вже надавалась оцінка Одеським окружним адміністративним судом по справі №420 /26139/24, яким позовні вимоги були задоволені, а тому врахування відповідачем цих операцій, як підстава про відповідність позивача критеріям ризиковості на підставі п.8 Критеріїв суд вважає неправомірним.

Щодо господарської операції постачання в період з 22.02.2024 року по 20.08.2024 року код УКЕЗЕД 3102 податковий номер платника податку 44547864, та як встановлено судом дата включення контрагента платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -відсутня, що не відповідає положенням абзацу сьомому пункту 6 Порядку №1165, а тому посилання не неї в оскаржуваному рішенні відповідачем є протиправним.

Щодо операція постачання в період з 22.02.2024 року по 20.08.2024 року код УКЕЗЕД 3102 податковий номер платника податку 42586173, дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -18.03.2024 року;

та постачання в період з 22.02.2024 року по 20.08.2024 року код УКЕЗЕД 3102 податковий номер платника податку 32765082, дата включення платника податку до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості платника податку -26.07.2024 року, то суд зазначає, що відповідач не надав суду рішень податкового органу за якими платників податку код 42586173 та 32765082 було визнано такими, що відповідають критеріям ризиковості.

Верховний Суд в постанові від 04.06.2020 року у справі № 340/422/19 зазначив, що будь-яка податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагентів суб'єкта господарювання по ланцюгах постачання, а також податкова інформація надана іншими контролюючими органами, в тому числі і складена з причин неможливості проведення документальних перевірок, носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального Закону.

Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.04.2020 року у справі №160/93/19.

Також позивачем було надано разом із повідомленням документи на підтвердження можливості ведення господарської діяльності та здійснення господарських операцій за якими оформлюються податкові накладні.

Проте у оскаржуваному рішенні зазначено- подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості.

При цьому згідно абз.28 п.6 Порядку №1165 у рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Та з оскаржуваного рішення не вбачається, які саме з поданих ТОВ документів не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, та суду не надано доказів проведення аналізу отриманих документів та інформації на підставі яких зроблений такий висновок.

Також відповідач зазначив як код податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність п.8 Критерію ризиковості « 03» - постачання товарів/ послуг за відсутністю необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів, тощо), проте доказів аналізу такої інформації також суду не надано.

Також контролюючий орган у рядку «Податкова інформація», всупереч вимогам Порядку №1165, не указав конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.

Тобто оскаржувані рішення не містять обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Наведене свідчить, що ГУ ДПС в Одеській області, приймаючи спірне рішення про відповідність ТОВ «СТАГЕР ГРУП» критеріям ризиковості, діяло без дотримання положень Порядку №1165.

Разом з цим, комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має обґрунтувати на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Суд констатує, що оскаржуване рішення ґрунтується на припущеннях, що визнання контрагента позивача таким, що відповідає ознакам ризиковості платника, є безумовною підставою для спірного висновку стосовно і самого позивача як постачальника товару. Така позиція судом відхиляється як необґрунтована з огляду викладеного вище.

Слід зазначити, що рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області є актом індивідуальної дії, який прийнятий суб'єктом владних повноважень з метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) він адресований.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.

У свою чергу, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 у справі №822/1878/18, від 03.06.2021 по справі №2040/7098/18.

Частина третя статті 245 КАС України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Та відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваних рішень.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Позивачем при зверненні з позовом сплачений судовий збір за платіжною інструкцією №1899 від 25.04.2025 року на суму 6056 грн.

При цьому суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС в Одеській області.

Керуючись ч.2 ст.9, ст.ст. 73, 77, 90, 139, 241-246, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Стагер Групп» до Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 08.04.2025 р. №99260 про відповідність ТОВ «Стагер Групп» критеріям ризиковості платника на підставі п.8 Критеріїв ризиковості.

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити ТОВ «Стагер Групп» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної податкової служби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ««Стагер Групп» судові витрати у розмірі 2422,40 грн.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Стагер Групп» (65016, м. Одеса, вул. Авдєєва-Чорноморського, будинок 3 В) код ЄДРПОУ 42811323.

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Суддя Е.А.Іванов