Рішення від 18.08.2025 по справі 340/3650/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3650/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Гарнізонної військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» (надалі - відповідач), у якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Гарнізонної військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», оформлену довідкою військово-лікарської комісії від 07.02.2025 №3746.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є військовослужбовцем та на даний час проходить службу у військовій частини НОМЕР_1 Збройних Сил України. З метою визначення придатності до військової служби 18.11.2024 був направлений до Гарнізонної військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь».

За результатами медичного огляду 07.02.2025 військово-лікарською комісією прийнято постанову, оформлену довідкою №3746, якою позивача визнано придатним до військової служби за статтями 45-б, 60-в, 62-в, 61-в, 39-в, 23-в, 54-в графи II Розкладу хвороб наказу Міністерства Оборони України Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №402.

Із висновками ВЛК не погоджується, оскільки стан його здоров'я не дозволяє виконувати передбачені статутами, посадовою інструкцією службові обов'язки з його військової спеціальності у Збройних Силах України. Крім того, у оскаржуваній постанові вказано не всі діагнози хвороб, які були діагностовані та могли б вплинути на остаточний висновок щодо його придатності.

Вказує, що згідно виписки з медичної карти стаціонарного хворого №21273 за період лікування в ревматологічному відділенні Сумської обласної клінічної лікарні поставлено повний діагноз: Подагра, перебіг середньої тяжкості, активність II ступеню, з частими суглобовими кризами. Хронічний подагричний артрит, поліартрит, період загострення, з ураженням дрібних суглобів стоп, колінних, кульшових суглобів та інше. Поряд з цим, згідно запису лікаря-ревматолога НВМКЦ «Головний військовий клінічний госпіталь» від 16.12.2024, діагностовано «Ідіопатична подагра». Тобто, вказане захворювання часто загострюється, що, на думку позивача, підпадає під поняття «з частими суглобовими кризами».

Крім того, згідно досліджень КНП «Сумська обласна клінічна лікарня», у позивача діагностовано прояви (подагричного?) поліатриту 1х плесно фалангових суглобів стоп, про яке у спірному рішенні узагалі нічого не зазначено.

Також, консультаційним висновком спеціаліста 340229-616573 ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України» від 31.01.2025 у позивача діагностовано «Подаграчний артрит».

Наголошує, що згідно консультаційного висновку кардіолога ТОВ «Європейська медицина» від 07.04.2023 у нього діагностовано захворювання «Гіпертонічна хвороба II стадії», що згідно статті 39 розділу ІХ («Хвороби системи кровообігу (100-199), їх наслідки») Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби є підставою для визнання військовослужбовця Збройних сил України придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Водночас, не зважаючи на надання відповідної медичної документації, лікарем кардіологом під час проходження медичного огляду було зроблено висновок про наявність «гіпертонічної хвороби І стадії».

Зазначає, що 13.12.2024 та 20.01.2025 направляв засобами поштового зв'язку відповідачу заяви про направлення на додаткові медичні обстеження для докладного визначення стану його здоров'я - наявної у нього стадії гіпертонічної хвороби та подагри у профільному медичному закладі Міністерства охорони здоров'я України, які були проігноровані, що у свою чергу вказує на порушення процедури проведення медичного огляду.

Не погодившись із постановою ВЛК, оформленою довідкою №3746 від 07.02.2025, оскаржив її до Регіональної військово-лікарської комісії. Водночас, скаргу було переадресовано до Центральної ВЛК Міністерства оборони України. Згідно відповіді ЦВЛК від 02.04.2025 наявних захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність позивача до військової служби, не вбачається. Також вказано, що наявність захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть змінити ступінь придатності до військової служби, не підтверджено медичною документацією.

З такими висновками не погоджується. Вважає, що наявні у нього захворювання є підставою для визнання його придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обгрунтування заперечень зазначив, що Гарнізонна військово-лікарська комісія Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», яка оглядала позивача, проведена у відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402).

Згідно з довідкою №3746 від 07.02.2025 на підставі статті 45-6, 60-в, 62-в, 61-в, 39-в, 23-в, 54-в графи II Розкладу хвороб ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.

Наголошує, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

З цих підстав просить визнати ВЛК Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» неналежним відповідачем у справі та відмовити у задоволенні позову.

09.06.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано у відповідача докази по справі.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 є військовослужбовцем та на даний час проходить службу по мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 Збройних Сил України.

15.11.2024 командиром військової частини НОМЕР_1 було видане направлення №2307/1 на медичний огляд позивача до Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» з метою визначення придатності до військової служби з попереднім діагнозом: Подагра, перебіг середньої важкості, активність ІІ ст., з частими суглобовими кризами. Хронічний подагричний артрит, поліартрит, період загострення, з ураженням дрібних суглобів стоп, колінних і кульшових суглобів, Rg-ст.1. Вторинний поліостеоартроз остеоартроз 1-х плесне-фалангових суглобів, Rg-ст.1, двобічний коксартроз Rg-ст.1 ФН ІІст. До направлення додана медична характеристика (а.с. 66).

Медичний огляд проведено Гарнізонною військово-лікарською комісією Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь».

Матеріали обстеження та медичного огляду містять флюрографію органів грудної клітки, ЕКГ, ультразвукове обстеження нирок, рентгенологічне дослідження, рентгенограму обох стоп в боковій проекції, біохімічний аналіз крові, серологічне досліджения, дослідження на наявність імунологічних маркерів до HCV (HBSAg) та HBV (антитіла HCV), аналіз сечі, ехокардіоскопію, дуплексне сканування екстракранальних судин шиї.

Також, під час медичного огляду був оглянутий лікарями військово-лікарської комісії, а саме: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лором, психіатром, а також травматологом.

Кожен лікар записав в картку обстеження та медичного огляду висновок про придатність позивача до військової служби, дату огляду та підписав висновок і скріпив особистою печаткою.

На окремому аркуші наявний запис лікаря-ревматолога, яким встановлено діагноз: Ідіопатична подагра, множинні локалізації (Подагра, первинна, хронічний перебіг, в стадії нестійкої ремісії. Рентгенсталія 0.ПФС 0. Подагрична нефропатія: СКХ, дрібні конкременти пирок. Двобічна плоскостопість). На підставі статті 60в графи 1 Розкладу хвороб зроблено висновок про придатність до військової служби (а.с. 50зв.)

У матеріалах медичного обстеження також наявні: протокол обстеження приносових пазух носа; амбулаторна історія хвороби ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України» з консультативними висновками спеціалістів; УЗД щитоподібної залози від 05.04.2023; ехокардіологічне обстеження; ультразвукове дослідження щитоподібної залози, органів черевної порожнини; рентгенограма ОГК, тазу, кистей, суглобів та стоп; виписка з медичної карти амбулаторного хворого КНП Сумської обласної ради «Сумська обласна клінічна лікарня» (а.с. 44-48, 50-56, 58зв.-65).

07.02.2025 Гарнізонною військово-лікарською комісією Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» винесено постанову, оформлену довідкою №3746, якою позивачу визначено діагноз: М10.0 Подагра, первинна, хронічний перебіг, в стадії нестійкої ремісії. Рентгенстадія 0. ПФС 0 Подагрична нефропатія, сечокам'яна хвороба, дрібні конкременти нирок. М15 Деформуючий артроз 1 стадії обох кульшових суглобів з больовим синдромом при незначному поруш функції. Деформуючий артроз І стадії І плюсне фалангових суглобів обох стоп з больовим синдромом при незначному порушенні функції. М21.4 Комбінована двобічна плоскостопість ІІ ступеня з больовим синдромом при незначному порушенні функції. І10.0 Гіпертонічна хворо стадії. І67.2 Початкові прояви церебрального атеросклерозу. М50.1, N51.1 Хронічна вертеброгенна радикулопатія С7 корінця ліворуч та L5 ліворуч з незначним порушенням функції, стадія нестійкої ремісії. G56.3 Компресійна ішемічна нейропатія лівого ліктьового нерву (синдром каналу Гійона). Е66 Ожиріння І ступеня, аліментарно-конституційного генезу. К76.0 Жировий гепатоз без порушення функції печінки. К81.1 Хронічний холецистит, фаза ремісії. К86.1 Хронічний панкреатит, фаза ремісії. J30 Вазоматорний риніт. J34.1 Кісти обох гайморових пазу та обох основних пазух. Н35.0 Гіпертонічна ангіопатія сітківки. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. J34.2 Викривления перетинки носа з порушенням функції носового дихання. Захворювання, НІ, не пов'язаніз проходженням військової служби. На підставі статей 45-б, 60-в, 62-в, 61-в, 39-в, 23-в, 54-в графи II Розкладу хвороб придатний до військової служби (а.с. 20).

Вважаючи висновок від 07.02.2025 №3746 Гарнізонної військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» протиправним, позивач оскаржив його до Регіональної військово-лікарської комісії та просив провести повторний медичний огляд і визнати придатним до служби у військових частинах забезпечечня, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони непридатним до служби у підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.

12 Регіональна військово-лікарська комісія листом від 03.03.2025 №1205 направила вказану скаргу для розгляду Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (а.с. 18).

За результатами розгляду скарги ОСОБА_1 на постанову гарнізонної ВЛК Національного військово-медичного клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 07.02.2025 №3746 Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 02.04.2025 №598/9/8317 повідомила про відсутність підстав для її скасування та направлення начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Вказала, що спірна постанова ВЛК від 07.02.2025 №3746 прийнята обгрунтовано, відповідно до вимог Положення. При встановлені діагнозу та прийнятті постанови ВЛК всі захворювання, які діагностовано на момент огляду, зазначені вірно. Наявність Гіпертонічної хвороби II стадії, згідно з консультативним висновком лікаря кардіолога від 07.04.2023 не підтверджено результатами спеціальних та інструментальних методів досліджень. Наявність захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть змінити ступінь придатності до військової служби не підтверджено медичною документацією. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається (а.с. 19).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 статті 2 Закону №2232-XII передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з абз. 1-7 пункту 2.1 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Відповідно до підпунктів 2.5.1. 2.5.2. пункту 2.5. Розділу 2 Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей. Порядок створення ЛЛК визначається Положенням про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року №602, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за №1566/31434.

Пунктами 2.5.5. - 2.5.6 розділу І Порядку №402 передбачено, що за запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається.

Перелік закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, при яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів.

Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені (п. 2.5.11 розділу І Порядку №402).

Як передбачено вимогами підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.4.5 п. 2.4 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення №402).

Згідно із пунктами 3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

Таким чином, із наведених вище норм Положення №402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.

Відповідно до пункту 1.2 розділу II Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців врегульований главою 6 розділу ІІ Положення №402.

Пунктами 6.1-6.2 Положення №402 передбачено, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

На військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються:

направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 14. Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;

медична книжка;

посвідчення особи (військовий квиток);

фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;

службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 15). У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі національного персоналу, національного контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;

медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).

Службова та медична характеристики обов'язково надаються у мирний час у разі направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини за місцем проходження ним військової служби, та в особливий період - у випадках повторного направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини з метою визначення ступеню придатності до військової служби протягом 12 місяців з дня закінчення попереднього медичного огляду, а також у випадках направлення на медичний огляд військовослужбовців із захворюваннями психіки та поведінки. В інших випадках надання службової та медичної характеристик не обов'язкове.

Крім того:

на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва);

на військовослужбовців - учасників бойових дій, миротворчих місій, ліквідації наслідків аварії на ядерних об'єктах, розмінування об'єктів народного господарства - відповідні посвідчення, витяги із особових справ, інші довідкові матеріали (допускається надання ксерокопій указаних документів, завірених відповідними посадовими особами та гербовою печаткою військової частини (закладу)).

Військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (пункт 6.6. глави 6 розділу ІІ Положення №402).

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров'я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК.

Голова та члени ВЛК вносять до реєстру ЕСОЗ відповідні записи, що характеризують стан здоров'я військовослужбовця, та, за потреби, ознайомлюються з медичними записами у відповідному реєстрі ЕСОЗ (абз. 2-2 п. 6.8 розділу ІІ Положення №402).

Відповідно до пунктів 20.1-20.2 глави 20 розділу II Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв). Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК. Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.

Відповідно до пункту 20.3. глави 20 розділу II Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються, зокрема постанови такого змісту:

а) "Придатний:"; б) "Непридатний:"; в) "Потребує:", у тому числі, лікування у __________ (вказати заклад охорони здоров'я (установу) на строк не менше _________ календарних днів (вказати мінімальний орієнтовний строк лікування; постанова приймається після погодження госпіталізації пацієнта уповноваженими посадовими особами вказаного закладу охорони здоров'я (установи)); г) "Тимчасово непридатний"; ґ) У зв'язку з нетранспортабельністю переїзд до (вказати місцевість) ____________ протипоказаний (постанова приймається тільки щодо членів сімей військовослужбовців (крім військовослужбовців, які проходять базову військову службу)); д) Протипоказань до виходу в море на підводному човні (надводному кораблі) немає; е) "На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ ТДВ "____" вихід у море на підводному човні (надводному кораблі) протипоказаний; є) Не потребує тривалого лікування (постанова приймається у випадках відсутності потреби у продовженні тривалого лікування).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав.

За результатами медичного огляду, ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність військовослужбовця до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби. Висновки ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. Тобто ВЛК приймає свої рішення після проведення належного медичного огляду з урахуванням оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку громадянина, наявності фізичних вад.

З матеріалів справи вбачається, що позивач пройшов медичний огляд позаштатною військово-лікарською комісією Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», результати якого оформлені довідкою від 07.02.2025 №3746 про придатність позивача до військової служби.

Вказана довідка військово-лікарської комісії відповідає формі, затвердженій додатком 4 до Положення №402. Містить всі необхідні реквізити, зокрема, особисті дані позивача, висновок ВЛК з посиланням на відповідні статті Розкладу хвороб, ініціали та підписи голови ВЛК та секретаря ВЛК, місцезнаходження ВЛК та гербову печатку.

У матеріалах справи наявна картка обстеження та медичного огляду позивача, у якій зазначені відомості про обстеження позивача терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лором, психіатром, а також травматологом.

На окремому аркуші зроблений запис лікарем ревматологом, яким на підставі статті 60в графи 1 Розкладу хвороб зроблено висновок про придатність позивача до військової служби.

Також, наявні результати флюрографії органів грудної клітки, ЕКГ, ультразвукового обстеження нирок, рентгенологічного дослідження, рентгенограма обох стоп в боковій проекції, біохімічний аналіз крові, серологічне досліджения, дослідження на наявність імунологічних маркерів до HCV (HBSAg) та HBV (антитіла HCV), аналіз сечі, ехокардіоскопію, дуплексне сканування екстракранальних судин шиї, висновки спеціалістів.

Суд зауважує, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 у справі № 806/526/16.

У спірному випадку позивач оскаржує, зокрема, постанову ВЛК, посилаючись на недотримання процедури проведення медичного огляду, зокрема щодо ненаправлення його на додаткові медичні обстеження за результатами його звернень до голови ВЛК.

Так, позивач 13.12.2024 звернувся до Голови ВЛК із заявою, у якій просив винести рішення про направлення його на додаткове медичне обстеження для докладного визначення стану здоров'я - наявної стадії гіпертонічної хвороби у профільному медичному закладі Міністерства охорони здоров'я України. До заяви долучив консультаційний висновок кардіолога станом на 07.04.2023; ЕКГ-обстеження станом на 05.04.2023; ЕКГ-обстеження станом на 17.11.2024; карту ехокардіологічного обстеження станом на 08.11.2024; протокол дуплексного сканування екстракраніальних судин шиї станом на 22.11.2024.

У матеріалах медичного обстеження позивача наявні вказані висновок кардіолога станом на 07.04.2023, кардіологічні обстеження та результати дуплексного сканування екстракраніальних судин шиї. ЕКГ-обстеження. Обставин неврахування військово-лікарською комісією таких документів під час медичного огляду позивача судом не встановлено. При цьому суд зауважує, що оцінка ВЛК стану здоров'я проводиться на момент огляду особи, оскільки здоров'я це не щось стале, постійне, а це стан організму, який постійно змінюється і залежить від багатьох факторів (спадковість, стан довкілля, спосіб життя, соціальне середовище та інше).

Відповідно до пункту 6.27 глави 6 розділу ІІ Положення №402 у разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у заклад охорони здоров'я (установу) з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК.

Буквальний аналіз пункту 6.27 Положення №402 дає підстави для висновку, що направлення на стаціонарне обстеження при виявленні певних хвороб обумовлюється неможливістю остаточно визначити стан здоров'я військовослужбовця та потребою в його додатковому обстеженні. Тобто ВЛК приймає рішення про направлення військовослужбовця на стаціонарне обстеження в індивідуально визначеному випадку.

Втім за результатом медичного обстеження та огляду Гарнізонною ВЛК Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» прийнято постанову, якою позивача визнано придатним до військової служби за статтями 45-б, 60-в, 62-в, 61-в, 39-в, 23-в, 54-в графи II Розкладу хвороб наказу Міністерства Оборони України Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №402.

Щодо наявних у ОСОБА_1 хвороб, які, як стверджує позивач, безпідставно не враховані відповідачем при проведенні медичного огляду та прийнятті оскаржуваного у справі рішення (постанови ВЛК), суд зазначає таке.

До матеріалів справи стороною позивача, зокрема, долучена виписка з медичної карти стаціонарного хворого №21273 за період лікування в ревматологічному відділенні КНП «Сумська обласна клінічна лікарня» (01.11.2024-14.11.2024), у якій зазначено повний діагноз (основне захворювання, супутні захворювання та ускладнення): Подагра, перебіг середньої тяжкості, активність II ступеню, з частими суглобовими кризами. Хронічний подагричний артрит поліартрит, період загострення, з ураженням дрібних суглобів стоп, колінних, кульшових суглобів, Rg-ct. вториний поліостеоартроз остеоартроз 1-х плесне фалангових суглобів стоп, Каст.1. двобічний коксартроз Яз-ст. І. ФН ІІ ст.

Позивач стверджує, що у спірній постанові лише частково врахований зазначений діагноз. Зокрема, відсутні будь-які згадки щодо захворювання на «поліартрит 1х плесно фалангових суглобів стоп».

Зі змісту довідки від 07.02.2025 №3746 вбачається, що інформація щодо захворювання позивача на поліартрит дійсно відсутня.

Водночас, згідно з усталеною судовою практикою суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку та наявності певної хвороби на момент медичного обстеження особи, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Приписами Положення №402 передбачено, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.

Відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно матеріалів справи позивач оскаржив постанову ВЛК відповідача, оформлену довідкою від 07.02.2025 №3746 до Регіональної військово-лікарської комісії, яка у свою чергу, направила вказану скаргу для розгляду Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.

Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 02.04.2025 №598/9/8317 повідомила позивача про відсутність підстав для направлення його начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Вказала, що спірна постанова ВЛК від 07.02.2025 № 3746 прийнята обгрунтовано, відповідно до вимог Положення. При встановлені діагнозу та прийнятті постанови ВЛК всі захворювання, які діагностовано на момент огляду, зазначені вірно. Наявність Гіпертонічної хвороби II стадії, згідно з консультативним висновком лікаря кардіолога від 07.04.2023 не підтверджено результатами спеціальних та інструментальних методів досліджень. Наявність захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть змінити ступінь придатності до військової служби не підтверджено медичною документацією. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається.

Знову ж таки, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичних обстежень є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію конкретних статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.

Суд зауважує, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Суд в межах розгляду справи також не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний або непридатний до військової служби, а також визначати ступінь такої придатності.

Поряд з цим, в ході розгляду справи суд не встановив допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду позивача на предмет його придатності до військової служби за станом здоров'я під час дії правового режиму воєнного стану та оформлення його результатів.

Доводи позивача відносно неправильної оцінки відповідачем стану його здоров'я на предмет придатності позивача до військової служби є такими, що не стосуються процедури прийняття спірного рішення суб'єкта владних повноважень. При цьому, позивач не надав належних доказів, що ВЛК при прийнятті спірного рішення не прийняла до розгляду від нього чи лікарняного закладу, в якому він проходив обстеження, будь-які медичні документи, які є в наявності та містять інформацію про певні захворювання.

Решта доводів позовної заяви не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах.

Таким чином, зважаючи на встановлені обставини справи та надані матеріали до позовної заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 серпня 2025 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 )

Відповідач - Гарнізонна військово-лікарська комісія Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» (код ЄДРПОУ 07773293, вулиця Госпітальна, 18, місто Київ, 01133).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК