Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 серпня 2025 року Справа№200/4414/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганськiй областi (адреса: м. Дніпро, вул. Воскресенська, 41 (каб. 403/4), ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганськiй областi, в якій просив суд:
визнати протиправним та скасувати рішення № 057250006070 Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Луганськiй областi / Код ЄДРПОУ 21782461/ вiд 03.04.2025 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви ОСОБА_2 від 17.10.2024 р.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганськiй областi / Код ЄДРПОУ 21782461 призначити ОСОБА_3 ІПН НОМЕР_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.04.2025 № 057250006070 менi відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 50 років. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду до страхового та пільгового стажу роботи за списком №1 зараховано періоди у ВП «Шахта «Курахівська» з 01.06.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2022 по 30.06.2024 що дає право на призначення пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України України Закону1058-IV. Фактично вимога суду про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 17.10.2024 р. з погляду на вищевказане, була проiгнорована. Вказаним рiшенням встановлено що з урахуванням висновків суду страховий стаж складає 46 років 3 місяці 7 днів, у тому числі відпрацьований страховий стаж - 27 років 3 місяці 7 днів, пільговий стаж роботи: за списком №1 - 20 років 7 місяців 4 дні. За пiдрахунками позивача, необхідний пільговий стаж роботи підземні, професії за постановою 202(25) становить: 20 років 7 місяців 4 дні з яких необхідний пільговий стаж роботи підземні, провідні професії (20) становить: 17 р. 5 м. 23 д. за Списком № 1 - 3 роки 1 місяці 25 дні.
Позивач зазначає, що при вирiшеннi питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах безпiдставно не враховано постанову Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону №1788-XII.
Спірним є питання зарахування набутого стажу за Списком № 1 до стажу необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV, у порядку визначеному ч. 5 ст. 114 Закону №1058-IV та ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII з урахуванням Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України Про пенсійне забезпечення. I в разi виконання вказаних приписiв законодавства до мого пiльгового стажу в контекстi передбаченому ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення“ має бути зараховано 6 р. 10 м. пiльгового пiдземного стажу що в загальному пiдрахунку є достатнiм для призначення пенсiї за вiком на пiльгових умовах з врахуванням обов'язкових до виконання вищевказаних роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 р.
Вважає вказане рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській протиправними яке не відповідає вимогам законодавства України та винесене в порушення моїх Конституцiйних прав на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем до суду надано відзив на адміністративний позов. У відзиві Відповідач зазначив, що за результатами розгляду документів страховий стаж Позивача склав 40 років 5 місяців 7 днів (стаж враховано по 31.03.2022), в тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 17 років 9 місяців 4 дні (враховано по 31.03.2022). Пільговий стаж за Списком №1 заявнику зараховано на підставі наданих документів, зокрема: - довiдки про пiдтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за вiдсутностi трудової книжки або вiдповдних записiв у нiй вiд 23.08.2024 №22 та №82 видані ВП “Шахта Курахiвська“ ДП «Селидiввугілля»; - довiдки про пiдземнi вихода від 23.08.2024 №83 видану ДП «Селидiввугілля“ ВП “Шахта Курахiвська“; - довiдки про виписки з наказiв “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» ДП «Селидiввугілля“ ВП“ Шахта Курахiвська“ вiд 23.08.2024 №84; - наказу вiд 01.08.2024 №568 ДП «Селидiввугілля“ ВП “Шахта Курахiвська“ «Про пiдсумки чергової атестації робочих місць за умовами праці“ для визначення права працівників на пiльгове пенсiйне забезпечення за Списком №1.
Згідно наданих документів до пільгового стажу за Списком №1 зараховано періоди роботи: - у ДП «Селидiввугілля“ ВП “Шахта Курахiвська“ з 07.04.1995 по 16.04.1995, з 17.04.1995 по 31.05.1995, з 09.09.1997 по 30.10.1997, з 31.10.1997 по 08.09.1998, з 17.07.2006 по 05.02.2007, з 06.02.2007 по 06.07.2007, з 08.07.2007 по 16.10.2007, з 18.10.2007 по 01.02.2008, з 03.02.2008 по 17.02.2008, з 19.02.2008 по 09.06.2008, з 11.06.2008 по 21.09.2008, з 23.09.2008 по 31.05.2010, з 01.01.2011 по 31.05.2013, з 02.06.2013 по 31.07.2014, з 03.08.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 28.02.2022, з 07.03.2022 по 31.03.2022 згідно пільгових довідок виданих ДП «Селидiввугілля“ ВП “Шахта Курахiвська“ вiд 23.08.2024 №22 та №82; - з 13.06.1995 по 17.12.1996 військова служба.
Зазначені періоди роботи зараховані до підземного пільгового стажу за Списком №1, а не до підземного пільгового стажу, який дає право на пільгову пенсію відповідно частини третьої статті 114 Закону №1058, оскільки в довідках №22 та №82 вищезазначені періоди визначені підприємством як пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до частини другої статті 114 Закону №1058.
До пільгового стажу за Списком №1 Позивачу не зараховано періоди роботи у ДП «Селидiввугілля“ ВП “Шахта Курахiвська“ з 01.06.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2022 по 30.06.2024 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі інформації про сплату страхових внесків, з 01.07.2024 по 20.08.2024 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі сум нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області правомірно винесено рішення №071750013403 від 23.10.2024 про відмову в призначенні пенсії Позивачу на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з недосягненням пенсійного віку (50 років).
На виконання Рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянуто заяву від 17.10.2024 Позивача, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 01.06.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2022 по 30.06.2024 та винесено рішення від 03.04.2025 №057250006070 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 50 років. З урахуванням висновків суду, страховий стаж Позивача склав 46 років 3 місяці 7 днів, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 20 років 7 місяців 4 дні. Підстави для проведення позивачу обчислення пільгового стажу роботи з урахуванням Роз'яснень №8 - відсутні, оскільки періоди роботи, зазначені у довідок №22 та №82 підприємством визначені, як пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до частини другої статті 114 Закону №1058.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 , Позивач працював:
07.04.1995 року переведений учнем машиніста підземних машин на дільницю енергомеханічного відділу і направлений на курсове навчання до НП шахти "Україна" з 17.04.1995 р.;
31.05.1995 року звільнено з шахти за статтею 36 п.3 КЗпП України у зв'язку з призовом в Армію;
Служба в армії з 13.06.1995 року по 23.12.1996 року;
09.09.1997 року прийнятий учнем гiрника підземного і направлений на дільницю шахтного транспорту №2;
31.10.1997 року присвоєно кваліфікацію гірника підземного 3-го розряду;
08.09.1998 року звільнений із шахти за статтею 38 КЗпП України, за власним бажанням;
з 25.08.1999 року по 20.02.2006 року проходив службу в органах кримінально- виконавчої системи безперервно 6 років п'ять місяців 25 днів;
17.07.2006 року прийнятий гірником підземним 3-го розряду і направлений на ділянку номер 2;
15.11.2006 року переведений учнем гірника очисного вибою дільниці № 2 та направлений до УКК м. Селидове на курсове навчання з 15.11.2006 р.;
28.12.2006 року направлений на дільницю для проходження практики на робочому місці учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею;
06.02.2007 року переведений гірником очисного вибою 5-го розряду з повним робочим днем у шахті після навчання;
25.06.2009 року переведений на дільницю №1 гірником очисного вибою5-го розряду з повним робочим днем у шахті;
20.08.2024 року звільнено згідно зі ст. 38 КЗпП України за власним бажання.
17.10.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії.
Заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, за результатом розгляду якої прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 23.09.2024 №057250006070 (як зазначає представник відповідача у відзиві на позовну заяву рішення прийнято 23.10.2024 року).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі №200/7799/24 було визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 23.09.2024 № 057250006070 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, б. 9, ЄДРПОУ 21084076) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії від 17.10.2024, із урахуванням до страхового та до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.06.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2022 по 30.06.2024.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №200/7799/24 повторно розглянуто заяву від 17.10.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатом повторного розгляду заяви Відповідачем було прийнято рішення від 03.04.2025 року № 057250006070 про відмову в призначенні пенсії.
В рішенні зокрема зазначено, що вік заявника на дату звернення 47 років 6 місяців 16 днів. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду до страхового та пільгового стажу роботи за списком №1 зараховано періоди у ВП «Шахта «Курахівська» з 01.06.2010 по 31.12.2010 та з 01.04.2022 по 30.06.2024. З урахуванням висновків суду страховий стаж складає 46 років 3 місяці 7 днів, у тому числі відпрацьований страховий стаж - 27 років 3 місяці 7 днів, пільговий стаж роботи: за списком №1 - 20 років 7 місяців 4 дні. До страхового та пільгового стажу роботи за списком №1 не зараховано періоди роботи у ВП «Шахта «Курахівська» з 01.07.2024 по 20.08.2024 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі сум нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. Вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 50 років.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058).
Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
За змістом статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше двох років.
За унормуванням частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.
Суд зазначає, що трудова книжка Позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення та наведені відомості у трудовій книжці про роботу Позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього на відповідних посадах в шкідливих умовах під землею в шахті.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
На час роботи позивача були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, №36 від 16.01.2003 року, №461 від 24.06.2016 року та постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 , Позивач працював:
07.04.1995 року переведений учнем машиніста підземних машин на дільницю енергомеханічного відділу і направлений на курсове навчання до НП шахти "Україна" з 17.04.1995 р.;
31.05.1995 року звільнено з шахти за статтею 36 п.3 КЗпП України у зв'язку з призовом в Армію;
Служба в армії з 13.06.1995 року по 23.12.1996 року;
09.09.1997 року прийнятий учнем гiрника підземного і направлений на дільницю шахтного транспорту №2;
31.10.1997 року присвоєно кваліфікацію гірника підземного 3-го розряду;
08.09.1998 року звільнений із шахти за статтею 38 КЗпП України, за власним бажанням;
з 25.08.1999 року по 20.02.2006 року проходив службу в органах кримінально- виконавчої системи безперервно 6 років п'ять місяців 25 днів;
17.07.2006 року прийнятий гірником підземним 3-го розряду і направлений на ділянку номер 2;
15.11.2006 року переведений учнем гірника очисного вибою дільниці № 2 та направлений до УКК м. Селидове на курсове навчання з 15.11.2006 р.;
28.12.2006 року направлений на дільницю для проходження практики на робочому місці учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею;
06.02.2007 року переведений гірником очисного вибою 5-го розряду з повним робочим днем у шахті після навчання;
25.06.2009 року переведений на дільницю №1 гірником очисного вибою5-го розряду з повним робочим днем у шахті;
20.08.2024 року звільнено згідно зі ст. 38 КЗпП України за власним бажання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" посада «гірник підземний» передбачена Списком № 1, розділом І, підрозділ 2, код 1010300а-11717.
Також суд враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" посада «гірник підземний» передбачена Списком № 1, розділом І, підрозділ 2, пункт «а», код 1.2а.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" посада «гірник підземний» передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1.
Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Окрім того, Верховний Суд України у постанові від 22 червня 2011 року (справа №6-57227св10) зазначив, що згідно з пунктом 3 роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерстві праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах" право на пенсію на пільгових умовах мають робітники, зайняті виконанням робіт, передбачених Списками № 1 і № 2, протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, а також робіт поза своїм робочим місцем з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій. При цьому пунктом 7 цих роз'яснень передбачено, що у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Суд зазначає, що КМУ 31.03.1994 прийнято постанову № 202 Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, яка чинна на час розгляду справи.
Відповідно до п. І, ІІ Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, до зазначених вище робіт зокрема відносяться підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю); підземні гірничі роботи в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше або за наявності газодинамічних явищ, гірничих ударів: бурильники шпурів (крім зайнятих на видобутку руд чорних і кольорових металів); бурильники свердловин (підземні); гідромоніторники підземні; гірники підземні; гірники з ремонту гірничих виробок; гірничі майстри і механіки добувних і підготовчих (гірничо-капітальних) дільниць; гірничі майстри підземних дільниць; гірничомонтажники підземні; електрослюсарі підземні; енергетики підземних дільниць, їх заступники та помічники; кріпильники; майстри-підривники, підривники; машиністи бурових установок (крім машиністів бурових установок на підземному видобутку руд) та їх помічники; машиністи вантажних автомобілів (підземні); машиністи вібронавантажувальних установок; машиністи екскаваторів (підземні); машиністи електровозів (підземні); машиністи змішувальних установок гідрозакладання; машиністи навантажувальних машин; машиністи навантажувально-доставних машин; машиністи підіймальних машин (підземні); машиністи підземних установок; машиністи прохідницьких комплексів; машиністи скреперних лебідок; механіки підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних змін; роздавальники ВР; стволові (підземні).
Отже, законодавець саме Постановою № 202 від 31.03.1994 року визначив, список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах.
При цьому, суд звертає увагу, що частиною 3 статті 114 Закону №1058 чітко визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Як встановлено судом, позивач у період з 07.04.1995 року по 31.05.1995 року, з 09.09.1997 року по 08.09.1998 року, з 17.07.2006 року по 14.11.2006 року, з 15.11.2006 року по 20.08.2024 року працював на провідних посадах (гірник очисного вибою) та посадах передбачених Постановою № 202 (учень машиніста підземних машин, учень гірника підземний та гірник підземний), які дають право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058.
Таким чином суд дійшов висновку, що період роботи з 07.04.1995 року по 31.05.1995 року, з 09.09.1997 року по 08.09.1998 року, з 17.07.2006 року по 14.11.2006 року, з 15.11.2006 року по 20.08.2024 року, відноситься до пільгового стажу роботи за Списком №1, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях та професіях передбачених Постановою № 202 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV.
Щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"» суд зазначає наступне.
Відповідач у відзиві на позов вказав, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 не є нормативним актом, а тому не є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України при розрахунку стажу громадян, які звертаються із заявами про призначення пенсії.
Кабінет Міністрів України 22.02.1992 року прийняв Постанову № 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", у якій є Додаток, який містить Перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", який у свою чергу включає Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 року є чинною.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
У постанові від 18 листопада 2024 року у справі № 200/1009/24 Верховний Суд зазначив, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.
Також у вказані постанові Верховний Суд указав наступне: «висновок суду апеляційної інстанції про те, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"», так як цей документ за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно-правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер ґрунтується на неправильному розумінні висновків Верховного Суду, сформованих у постановах від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а та від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а, оскільки у зазначених постановах Верховний Суд не вказав на неприпустимість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 в цілому, а зазначив, що Роз'яснення № 8 носить рекомендаційний характер.»
Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.
Отже, суд вважає, що правила кратності полягають у наступному: в разі, якщо особа не має достатньо «підземного» стажу, до нього може додатково зараховуватися інший пільговий стаж.
Так, стаж на провідних професіях зараховується до «підземного» із збільшеною кратністю 1.25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу, що не відносяться до підземного, із зменшеною кратністю 0.75 (1 рік роботи за 9 місяців).
Оскільки судом було встановлено, що Позивач у період з 07.04.1995 року по 31.05.1995 року, з 09.09.1997 року по 08.09.1998 року, з 17.07.2006 року по 14.11.2006 року, з 15.11.2006 року по 20.08.2024 року працював на провідних посадах (гірник очисного вибою) та посадах передбачених Постановою № 202 (учень машиніста підземних машин, учень гірника підземний та гірник підземний), що становить більше 10 років, то в даному випадку наявні підстави для застосування Роз'яснення № 8 та зарахування до пільгового стажу Позивача додатково по 3 місяці за кожен повний 1 рік роботи у період з 07.04.1995 року по 31.05.1995 року, з 09.09.1997 року по 08.09.1998 року, з 17.07.2006 року по 14.11.2006 року, з 15.11.2006 року по 20.08.2024 року.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити пенсію, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Також судом не надається оцінка періодам роботи Позивача, оскільки вказане питання не є спірним та не оспорюється Позивачем.
Згідно з частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справіЧахал проти Об'єднаного Королівства(Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Луганськiй областi № 057250006070 вiд 03.04.2025 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви ОСОБА_2 від 17.10.2024 року та зобов'язання Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Луганськiй областi повторно розглянути заяву Пiпоть Вталiя Павловича від 17.10.2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 та з урахуванням правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.
Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно квитанції № Q5FZ-T67S-FUUE від 16.06.2025 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 986,40 грн.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача на користь Позивача підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 700,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганськiй областi (адреса: м. Дніпро, вул. Воскресенська, 41 (каб. 403/4), ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Луганськiй областi № 057250006070 вiд 03.04.2025 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до заяви ОСОБА_4 від 17.10.2024 року.
Зобов'язати Головне управлiння Пенсiйного фонду України в Луганськiй областi (адреса: м. Дніпро, вул. Воскресенська, 41 (каб. 403/4), ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_4 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 17.10.2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 та з урахуванням правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганськiй областi (адреса: м. Дніпро, вул. Воскресенська, 41 (каб. 403/4), ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 700,00 грн.
Рішення суду складене у повному обсязі та підписане 19 серпня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров