Постанова від 18.08.2025 по справі 293/955/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №293/955/25

Провадження № 3/293/397/2025

18 серпня 2025 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.,

розглядаючи адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої

за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

14.08.2025 до Черняхівського районного суду Житомирської області надійшли протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ №041462 від 08.08.2025 та серії ВАВ №041463 від 08.08.2025 відносно ОСОБА_1 про вчинення нею адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до протоколів автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 14.08.2025 вищевказані адміністративні матеріали розподілені для розгляду судді Л.В.Лось.

Згідно вимог ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Відповідно до вимог п. 6 Розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 №814, у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.

Таким чином, суд уважає за доцільне об'єднати в одне провадження матеріали справи №293/955/25, №293/956/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 173-2 КУпАП, оскільки такі складені відносно однієї і тієї ж особи.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 041462 від 08.08.2025 убачається, що 04.08.2025 року близько 19 год 30 хв перебуваючи за місцем свого проживання, а саме: в будинку АДРЕСА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння гр. ОСОБА_1 вчинила щодо свого малолітнього сина гр. ОСОБА_2 2017 р.н., насильство в сім'ї, психологічного та фізичного характеру, що полягало у висловлюванні у бік дитини нецензурної лайки, нанесенні ляпасів по обличчю і тулубу, рукою та долонею, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю малолітнього, чим вчинила правопорушення, передбачене частиною 2 ст. 173-2 КУпАП.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 041463 від 08.08.2025 убачається, що 04.08.2025 року близько 19 год 30 хв перебуваючи за місцем свого проживання, а саме: в будинку АДРЕСА_1 , ймовірно маючи стан алкогольного сп'яніння, гр. ОСОБА_1 вчинила щодо своєї доньки ОСОБА_3 2017 р.н., насильство в сім'ї, психологічного та фізичного характеру, що полягало у висловлюванні у бік дитини нецензурної лайки, ляпасів по обличчю і тулубу нанесених рукою та долонею, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю малолітнього, чим вчинила правопорушення, передбачене частиною 2 ст. 173-2 КУпАП

Дослідивши матеріали справи суд дійшов такого висновку.

За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності законом.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Норми ч.2 статті 173-2 КУпАП передбачають відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого який є малолітньою чи неповнолітньою особою.

Тобто ключовою умовою настання адміністративної відповідальності згідно із ч.2 ст. 173-2 КУпАП є умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо).

Проте настання наслідків у вигляді садин обличчя шляхом нанесення ляпасів по обличчю і тулубу рукою та долонею, ч.2 ст. 173-2 КУпАП не охоплює.

Суд зазначає, що ст. 126 КК України передбачає відповідальність за умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.

При цьому суд також звертає увагу, що відповідно до ч. 7 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Матеріали справи підтверджують, що неправомірними діями ОСОБА_1 було завдано шкоду малолітнім ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вигляді синців та садин на обличчі, що підтверджується медичними картками стаціонарних хворих ОСОБА_2 № 4132 від 05.08.2025 та ОСОБА_3 №4131 від 05.08.2025.

Крім того, із рапорту інспектора ювенальної превенції СВГ відділу поліції №1 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області лейтенанта поліції Катерини Машкової, вбачається, що останньою було повідомлено про виявлені вчиненні ОСОБА_1 неправомірні дії фізичного насильства стосовно своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою прийняття рішення про внесення відомостей до ЄРДР.

Однак, матеріали про адміністративні правопорушення, що направлені до суду не містять жодної інформації про результати розгляду вище зазначеного рапорту.

Згідно із ч. 2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за адміністративне правопорушення настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Разом з тим, направляючи справу органу досудового розслідування для проведення досудового розслідування, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію її дій, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема, щодо наявності наслідків, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.

Суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 можуть убачатись ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. 126 КК України.

Таким чином, враховуючи, що потерпілим ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , могли бути спричинені тілесні ушкодження, суд дійшов до висновку, що кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП є передчасною.

Зважаючи на викладені обставини, оскільки потерпілим ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 внаслідок умисних дій ОСОБА_1 завдані тілесні ушкодження у вигляді саден обличчя, за таких обставин в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення проти життя та здоров'я людини, суд дійшов висновку про передачу матеріалів адміністративної справи до органу досудового розслідування, а саме до відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Житомирській області для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань у порядку, встановленому КПК України.

Керуючись ст.ст. 2, 7-9, 36, 252, 253, 277, 278 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні №293/955/25 та №293/956/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП .

Об'єднаній справі про адміністративні правопорушення присвоїти єдиний унікальний номер судової справи № 293/955/25 та номер провадження 3/293/397/2025.

2. На підставі ст. 253 КУпАП передати матеріали справи № 293/955/25 про адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст. 173-2 КУпАП стосовно ОСОБА_1 до відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Житомирській області для вирішення питання щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань в порядку ст. 214 КПК України та початку досудового розслідування.

3. Копію постанови направити до Коростишівської окружної прокуратури для відома.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Людмила ЛОСЬ