Справа № 348/1983/25
19 серпня 2025 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Солодовніков Р.С., за участю секретаря судового засідання Бойчук О.В., прокурора Кріклій, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управілння стратегічних розслідувань в Івано-Франківскій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, працює завідувач кардіологічного відділення Надвірнянської ЦРЛ, член експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, раніше не притягалася до адміністративної відповідальності, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією у відповідності до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» як член експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, в порушення вимог ч.1 ст.45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.04.2025, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а фактично подала дану декларацію 03.04.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Правопорушення вчинене 03.04.2025.
ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
Позиція особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому визнала. Пояснила, що щорічно подає декларації. У 2025 році затримка із поданням декларації була пов'язана із проблемами із Інтернетом та відсутністю даних про доходи чоловіка.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи. Просив ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення в у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, винаОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами, а саме даними:
- протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією №305 від 29.07.2025 року, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП;
- копією повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасне подання декларації від 14.04.2025 року про встановлення несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації, яке подане директором КНП «Надвірнянська ЦРЛ»;
- копією повідомлення НАЗК від 21.05.2025 року про встановлення несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації, яке подане НАЗК;
- послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинили ОСОБА_1 ;
- наказ директора КНП «Надвірнянська ЦРЛ від 07.03.2025 про затвердження переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання із додатками, до якого входить ОСОБА_1 ;
- посадова інструкція завідувача кардіологічного відділення ОСОБА_1 ;
- наказ директора КНП «Надвірнянська ЦРЛ від 03.03.2025 про подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема ОСОБА_1 ;
Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень. Вказаний Закон є загальнодоступним у мережі Інтернет, а тому кожна особа має доступ до зазначеного Закону і має можливість ознайомитися з його положеннями.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування .
Згідно із приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень за цією статтею (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно із «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» член експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Отже ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію до 01.04.2025.
За таких обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а томудії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ознаками правопорушення, яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення враховую характер правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , її особу і ступінь вини, раніше не піддавався адміністративному стягненню за вчинення аналогічного правопорушення.
Обставин, що відповідно до ст.ст.34,35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винної до вчиненого правопорушення, а також те, що ОСОБА_1 вперше притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, такий вид та розмір стягнення не є завідомо непомірним та сприятиме виконанню завдань КУпАП.
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про запобігання корупції", ст.ст. 22, 23, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (отримувач: УК у Надвiрн. р-ні/Надвірн.р./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37904033, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (стандарт IBAN) - UA268999980313050106000009307, Код класифікації доходів бюджету - 21081100).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф нею має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605(шістсот п'ять) грн 60 коп (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача (ГУДКСУ)- Казначейство України (ЕАП), Номер рахункуUA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету - 22030106.Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в Івано-Франківський апеляційний суд через Надвірнянський районний суд.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.
Суддя Солодовніков Р.С.