18 серпня 2025 р. Справа № 480/604/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просив:
1) визнати неправомірним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), прийняте протоколом №28 від 25.12.2024 та оформлене повідомленням від 16.01.2025 за вих.№2275 про відмову в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період - та скасувати його,
2) зобов'язати відповідача в особі комісії, оформити позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі абзацу 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на підставі заяви позивача від 18.12.2024.
Вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оскільки позивачем було надано всі документи для підтвердження того, що його бабуся по лінії батька - ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є особою з інвалідністю І групи та потребує постійного стороннього догляду відповідно до Довідки до акта МСЕК. При цьому, батько позивача - ОСОБА_2 (син особи з інвалідністю І групи, яка потребує стороннього догляду) - перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_2 Національної гвардії України за контрактом, у зв'язку із чим з об'єктивних причин не має можливості здійснювати постійний догляд за своєю матір'ю. Відмічає, що документом про підтвердження неможливості родича першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд є акт про встановлення факту здійснення постійного догляду іншим родичем за формою (додаток 8), який надався позивачем разом з іншими документами, але не був взятий до уваги відповідачем.
Ухвалою суду від 21.02.2025 позовну заяву у цій справі прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалами суду від 27.02.2025 та від 22.04.2025 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 21.04.2025 у відповідача було витребувано належним чином завірені копії заяви позивача про відстрочку від призову на військову службу та всіх документів, доданих до такої заяви, а також протоколу від 25.12.2024 №28 в частині, що стосується позивача, які були подані 01.05.2025 відповідачем разом із заявою про їх приєднання до матеріалів справи.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву разом із заявою про поновлення процесуального строку для подання відзиву. При цьому ухвалою суду від 26.05.2025 клопотання представника відповідача задоволено, продовжено строк на подання відзиву та доказів, прийнято до розгляду такий відзив та докази.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначав, що 18 грудня 2024 року позивач звернувся із заявою про оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ, оскільки позивач здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи, бабусею - ОСОБА_3 . На підтвердження зазначених обставин до заяви, з поміж іншого було додано довідку до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 761955 від 09.05.2024, акт від 16.12.2024 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, копію свідоцтва про народження батька позивача - ОСОБА_2 та копію його паспорту.
Відповідно до повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 16.01.2025 № 2275 Комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянуто заяву ОСОБА_1 та підтвердні документи щодо надання відстрочки відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ. Протоколом від 25.12.2024 № 28 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки. Причини відмови: бабуся позивача має члена сім'ї першого ступеня споріднення, який не потребує постійного догляду.
Представник відповідача зазначав, що комісією було відмовлено в наданні відстрочки з підстав відсутності у батька позивача, як у члена сім'ї першого ступеня споріднення, документів про потребу постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, що є обов'язковою умовою для надання відстрочки до п. 14 ч. 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Оскільки позивач ні під час звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання відстрочки, ні суду під час розгляду справи не надав доказів на підтвердження того, що його батько - ОСОБА_2 , який є сином ОСОБА_3 , і який є їй членом сім'ї першого ступеня споріднення, сам потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, можна дійти висновку, що рішення про відмову у відстрочці є правомірним та не підлягає скасуванню.
Крім цього, представник відповідача у відзиві зауважував, що заява, яка подавалась позивачем для отримання відстрочки не відповідає формі, яка затверджена Порядком № 560, і в порушення п.581 вказаного Порядку № 560 ОСОБА_1 не зазначив в ній інформацію про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд. Відтак, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
08.05.2025 позивачем подано додаткові пояснення, в яких позивачем надано пояснення, аналогічні тим, які надавалися ним у позовній заяві. Позивач зазначав, що відповідачем у відзиві буквально процитовані норми чинного законодавства, не надано правову оцінку доказам, які надані позивачем разом із заявою, зокрема Акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, який на переконання позивача, є документом, що підтверджує неможливість родича першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
18.12.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, до якої додав, серед іншого, копії паспорта, військово-облікового документа, свідоцтв про народження, довідки про проходження військової служби, довідки до акта огляду МСЕК, акта про здійснення постійного догляду (а.с.77).
Згідно свідоцтва про народження позивача (а.с.80), його батьком записаний ОСОБА_2 . Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.87), його матір'ю записана ОСОБА_3 . Відтак, судом встановлено, що ОСОБА_3 доводиться рідною бабусею позивачу.
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу (а.с.87 зворот) ОСОБА_3 у 1980 році розірвала шлюб із батьком ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який згідно свідоцтва про смерть сер. НОМЕР_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.88).
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією сер. 12ААГ №761955 ОСОБА_3 безтерміново встановлена перша група інвалідності, та в довідці вказано, що вона потребує постійного стороннього догляду (а.с.90 зворот).
Згідно акта про встановлення факту здійснення постійного догляду від 05.12.2024 року, установлено факт здійснення постійного догляду онуком ОСОБА_1 за бабусею ОСОБА_3 (а.с.91).
Копією довідки від 05.12.2024 підтверджується, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано три особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та позивач (а.с.92). Також у довідці вказана як проживаюча за цією адресою ОСОБА_3 та відмічено, що вона за цією адресою не зареєстрована, але проживає та знаходиться під опікою онука.
Згідно довідки від 06.12.2024 №1092 військової частини НОМЕР_2 , штаб-сержант ОСОБА_2 перебуває на військовій службі за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 з 02.09.2010 по дату видачі довідки (а.с.86 зворот).
Розглянувши заяву та подані вказані документи, протоколом №28 засідання комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.12.2024 ОСОБА_1 відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до п. 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" має члена сім'ї першого ступеня споріднення, який не потребує постійного догляду(а.с.76).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні, в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв'язку з введенням воєнного стану, введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок військову службу" № 2232-ХІІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХII).
Відповідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно з ч.5 ст. 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію") призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у редакції чинній на час звернення позивача з заявою 18.12.2024 до відповідача, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Законом України № 4170-IX від 19.12.2024 до цієї норми були внесені зміни, якими було передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею також за умови якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок, серед іншого, визначає порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Так, відповідно до частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Кабінетом Міністрів України 16.05.2024 була прийнята постанова №560, яка набрала чинності 18.05.2024 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (далі - Порядок №560), в якому у розділі "Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення" у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
«56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії…
58-1. Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд. Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період."
Аналіз наведених положень законодавства дає суду підстави для висновку, що відстрочка від призову надається членам сім'ї другого ступеня споріднення за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, а з 01.01.2025 - або за рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Будь-яких інших умов надання відстрочки у цьому випадку, у тому числі не можливість здійснення догляду членами сім'ї першого ступеня споріднення, у зв'язку з перебуванням їх на військовій службі чи інших причин, вказані норми чинного законодавства не місять.
У цій справі судом встановлено, що відповідачем було прийнято негативне рішення про відстрочку від призову щодо ОСОБА_1 з підстав того, що особа, яка потребує постійного стороннього догляду має члена сім'ї першого ступеня споріднення, який не потребує постійного догляду.
Як вбачається з позовної заяви, позивач не заперечує того факту, що ним не було надано довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу його батька в постійному догляді, втім вказує про те, що його батько ОСОБА_2 є військовослужбовцем та проходить військову службу, що унеможливлює ним здійснення постійного стороннього догляду за своєю матір'ю, та з посиланням на п.14 Додатку 5 до Порядку №560 вважає, що ним були надані всі необхідні документи, для прийняття відповідачем позитивного рішення щодо нього.
Разом із тим, як вже зазначалось вище, приписами п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є членами сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, з 01.01.2025 або за рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). Таким чином, вказаною нормою закону визначено дві самостійні умови для надання відстрочки від призову на військову службу члена сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи:
- відсутність родича першого ступеня споріднення,
- або неможливість здійснення цими родичами догляду у зв'язку із власною потребою цих родичів постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або за рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Проходження військової служби чи перебування в іншому населеному пункті родичів першого ступеня споріднення, згідно вимог закону, не є підставою для надання відстрочки членам родини другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи на підставі вказаної норми п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Посилання позивача на п.14 Додатку 5 до Порядку №560 не спростовує вказаний висновок суду, оскільки відповідно до п.14 Додатку 5 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" до Порядку №560, у редакції чинній на час звернення позивача з заявою до відповідача, цим пунктом передбачено:
- категорію осіб, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у цьому випадку підпункт 14 частини першої статті 23 Закону (зокрема, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я).
- документи, що підтверджують право на відстрочку цієї категорії осіб.
У свою чергу для категорії осіб, визначених у п.14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Порядком №560 визначено перелік необхідних документів окремо для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи та для особи, за якою здійснюється догляд.
Так, зокрема, для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи необхідно подати:
- документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки);
- один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а т а к о ж документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Отже, позивач до своєї заяви мав додати не лише акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, а й довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, про що вказує сполучник "також" у вказаному вище переліку необхідних документів.
Таким чином, акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8) є лише одним з двох необхідних документів, які має надати військовозобов'язаний який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, та самостійно не підтверджує факт неможливості членом сім'ї першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи у розумінні п.14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення щодо відмови ОСОБА_1 у відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, таке рішення відповідає критеріям правомірності визначених в ч.2 ст.2 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази на підтвердження правомірності дій та докази, долучені в обґрунтування позову, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі ст.. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 18.08.2025.
Суддя І.Г. Шевченко