18 серпня 2025 року Київ справа № 320/10985/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обчислення страхового стажу ОСОБА_1 без застосування приписів частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 за періоди роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (враховані в одинарному розмірі) додатково 4 роки та неврахований 1 рік за трудовою книжкою і скорегувати (збільшити) коефіцієнт страхового стажу за весь час обліку ОСОБА_1 як одержувача пенсії за віком з 23.10.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок (допризначення) пенсійних виплат (у тому числі доплата за понаднормативний стаж) ОСОБА_2 , зарахувавши додатково 5 років стажу та виплатити належні ОСОБА_1 суми за весь час обліку позивача як одержувача пенсії за віком - з 23.10.2019, з урахуванням раніше отриманих виплат;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення з 21.03.2022 індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії під час розрахунку доплати за понаднормативний стаж відповідно до постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії ОСОБА_1 з 21.03.2022 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії під час розрахунку доплати за понаднормативний стаж відповідно до постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку та збільшенні пенсії посилаючись на те, що пенсія позивача обчислена за нормами законодавства, а пенсійний калькулятор дає змогу оцінити лише прогнозований розмір пенсії. Крім того, позивач не погоджується із розрахованим відповідачем розміром страхового стажу, розміром доплати за понаднормовий стаж. Також, відповідачем протиправно не застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 до суми іншої складової пенсії позивача - доплати за понаднормовий стаж відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2023 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копію ухвали суду від 18.05.2023 відповідачу направлено до електронного кабінету, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 22.05.2023. Копію позовної заяви з усіма додатками до неї представник відповідача отримав 26.05.2023 в Київському окружному адміністративному суді, що підтверджується розпискою у матеріалах справи.
18.07.2023 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що позивачем не конкретизовано періоди роботи зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, які мають бути зараховані до страхового стажу. Крім того, відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1788-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, з 01.03.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір якої обчислено із заробітної плати, визначеної з 01.07.2000 по 30.06.2021.
Розглянувши позовну заяву та відзив на позов, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Позивач є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданий Яготинським РВ ГУ МВС України в Київській області від 24.12.1999.
За матеріалами пенсійної справи, позивач з 21.11.1995 по 10.08.2010 отримував пенсію по інвалідності (загальне захворювання). Починаючи з 11.08.2010, позивач одержує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку згідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В липні 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії у відповідності до частини першої статті 40 та частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та нарахувати пенсію, яка була розрахована за допомогою пенсійного калькулятора. Крім того, просив надати алгоритм, за яким проводився розрахунок та нарахування пенсії, обґрунтування відсутності збільшення пенсії, відсутності індексації, розміру індивідуального коефіцієнту індексації, показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час перерахунку.
Листом від 05.08.2022 № 1000-0202-8/71842 відповідач повідомив позивача, що з 01.03.2022 проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови КМУ від 16.02.2021 № 118. Відповідач зазначив, що страховий стаж позивача становить 44 роки 5 місяців 0 днів, коефіцієнт стажу - 0,44417. Розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати, визначеної за період з 01.07.2000 по 30.06.2021; середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески застосована в розмірі 6 186,32 грн; індивідуальний коефіцієнт по заробітні й платі - 1,63821. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав: 10 134,49 грн (6186,32 х 1,63821).
Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2022 складає:
розмір пенсії за віком - 4 501,44 грн (10134,49 х 0,44417)
доплата за понаднормовий стаж (за 9 років) - 96,66 грн;
додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 2 категорії (ліквідатор) внаслідок аварії ЧАЕС - 170,82 грн;
загальний розмір пенсії - 4 768,92 грн.
Не погоджуючись із зазначеним розрахунком пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно з частиною першою статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду і не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1(далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
З аналізу вказаних приписів випливає, що перерахунок пенсії здійснюється за заявою, форма якої встановлена Порядком № 22-1.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) ідентифікує заявника (його представника); 2) надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; 3) реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; 4) уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; 5) з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; 6) повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; 7) сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; 8) надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; 9) повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; 10) видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; 11) повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Зміст наведених вище норм права дає підстави дійти висновку, що результат розгляду порушеного у зверненні питання щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення пенсійного органу.
Суд наголошує, що визначена Порядком № 22-1 процедура є способом дій пенсійного органу у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого "пенсійного" питання. У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.
Суд зазначає, що у даній справі, позивач звертаючись до суду із цим позовом, зокрема, не погоджується із діями відповідача щодо не зарахування періодів роботи зі шкідливими та важкими умовами праці (враховано в одинарному розмірі), що призвело до зменшення страхового стажу та розміру пенсійної виплати відповідно.
В той же час, як встановив суд, ОСОБА_1 в липні 2022 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини першої статті 40 та частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
За результатами розгляду заяви позивача, листом від 05.08.2022 Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області позивачу надано роз'яснення щодо порядку обчислення його пенсії та індексації і перерахунку пенсії відповідно до положень статті 40 та 42 Закону № 1058-VI.
Враховуючи вищевикладене, заявлені позивачем позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обчислення страхового стажу ОСОБА_1 без застосування приписів частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 за періоди роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (враховані в одинарному розмірі) додатково 4 роки та неврахований 1 рік за трудовою книжкою і скорегувати (збільшити) коефіцієнт страхового стажу за весь час обліку ОСОБА_1 як одержувача пенсії за віком з 23.10.2019 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок (допризначення) пенсійних виплат (у тому числі доплата за понаднормативний стаж) ОСОБА_2 , зарахувавши додатково 5 років стажу та виплатити належні ОСОБА_1 суми за весь час обліку позивача як одержувача пенсії за віком - з 23.10.2019, з урахуванням раніше отриманих виплат, на переконання суду, є передчасними, з огляду на те, що з відповідною заявою про призначення пенсії (переведення на інший вид пенсії) на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-VI до органів Пенсійного фонду України позивач не звертався.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення з 21.03.2022 індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії під час розрахунку доплати за понаднормативний стаж відповідно до постанови КМУ від 16 лютого 2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та зобов'язання вчинити відповідні дії, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 № 118 (далі - Постанова № 118) установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Суд встановив, що позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.03.2022 на виконання вимог Постанови № 118 та відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV. При цьому, при обчисленні суми однієї складової пенсії позивача, застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14, а при обчисленні суми іншої складової пенсії позивача (доплата за понаднормовий стаж за 9 років), такий коефіцієнт не застосовано.
Разом з тим, оскільки перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, здійснюється саме з 1 березня, позовні вимоги в частині проведення такого перерахунку та виплати пенсії з 21.03.2022 не підлягають задоволенню.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з статтями 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення з 01.03.2022 індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії під час розрахунку доплати за понаднормативний стаж відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. № 10, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.03.2022 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії під час розрахунку доплати за понаднормативний стаж відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Басай О.В.