Рішення від 18.08.2025 по справі 320/13575/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 року Київ справа № 320/13575/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (далі - Відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 19.06.2023 № 930040322231 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 15.06.2023 відповідно до довідки про заробітну плату від 13.06.2023 № 5, видану Дочірнім підприємством "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління Ліфт-3" за період роботи з 01.01.1995 до 30.06.2000;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV, для призначення пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1 з 02.02.2022 перерахунок та виплату пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV, для призначення пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 13.06.2023 № 5 та в перерахунку пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки, починаючи з 02.02.2022.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копію ухвали суду від 03.04.2024 відповідачам було направлено до електронних кабінетів, що підтверджується довідками про доставку електронних листів від 10.04.2024. Копії позовної заяви з усіма доданими до неї документами відповідачам відправлено03.10.2023до електронних кабінетів відповідно.

17.04.2024 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому зазначено про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки з 02.02.2022 позивачу змінено вид пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, отже правові підстави для обчислення розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 роки були відсутні, оскільки даний показник застосовується виключно при первинному призначенні пенсії. Разом з тим зазначив, що з 01.06.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням довідки про заробітну плату від 13.06.2023 № 5, видану Дочірнім підприємством "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління Ліфт-3" за період роботи з 01.01.1995 до 30.06.2000.

05.06.2024 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в міста Києві надійшов відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що відмова Відповідача-1 в перерахунку пенсії є правомірною з огляду на відсутність підтвердження первинними документами довідки про заробітну плату від 13.06.2023 № 5. Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Відповідача-2 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV, для призначення пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки та зобов'язання вчинити відповідні дії, Головне управління ПФУ в м. Києві заперечень до суду не надало.

Розглянувши позовну заяву та відзиви на позов, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив таке.

Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 15.06.2023 про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 13.06.2023 № 5, видану Дочірнім підприємством "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління Ліфт-3" за період роботи з 01.01.1995 до 30.06.2000.

Рішенням від 19.06.2023 № 930040322231 Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, оскільки надана позивачем довідка про заробітну плату потребує підтвердження первинними документами.

Крім того, суд встановив, що з 02.02.2022 (рішення від 14.02.2022 № 930040322231) позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Представником позивача було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві адвокатський запит від 29.08.2023 № 77338/8 щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .

Листом від 04.09.2023 № 2600-0202-8/171681 Відповідач-1 повідомив, що ОСОБА_1 не набув страхового стажу 24 місяці, тому на підставі заяви від 02.02.2022 позивача переведено на пенсію за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні в розмірі 5 426,60 грн та проведено перерахунок пенсії по стажу за період з 01.05.2020 по 31.03.2021 (11 місяців). Для перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки відсутні підстави.

Не погоджуючись з такою позицією відповідачів та вважаючи їх поведінку протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Законута періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством,за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, вищевказаними нормами передбачено механізм підтвердження та обрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з пунктом 2.7 Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку № 21-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються органом, що призначає пенсію, індивідуальні відомості про застраховану особу для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

Отже, наведеними нормами передбачено подання органу Пенсійного фонду відповідних довідок про заробітну плату (дохід) для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Разом з тим як випливає з матеріалів пенсійної справи позивача, Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії, про що складено акт від 06.07.2023 № 2600-1003-1/5089.

Зі змісту вказаного акта, при проведенні перевірки довідки від 13.06.2023 № 5 встановлено, що суми заробітної плати, вказані у зазначеній довідці, відповідають даним оригіналів первинних документів, наданих ДП "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління Ліфт-3".

Крім того, виходячи із наданих Відповідачем-1 розрахунків пенсії позивача від 05.04.2024, суд встановив, що останньому дійсно з 01.06.2023 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 13.06.2023 № 5, виданої Дочірнім підприємством "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління Ліфт-3" за період роботи з 01.01.1995 до 30.06.2000.

З урахуванням наведених обставин, суд дійшов висновку, що оскільки відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.06.2023 на підставі довідки від 13.06.2023 № 5, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення від 19.06.2023 № 930040322231 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 15.06.2023 відповідно до довідки про заробітну плату від 13.06.2023 № 5, видану Дочірнім підприємством "Спеціалізоване ремонтно - будівельне управління Ліфт-3" за період роботи з 01.01.1995 до 30.06.2000 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки не порушують прав позивача.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV, для призначення пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки та зобов'язання вчинити відповідні дії, суд зазначає таке.

Як було попередньо зазначено судом, у випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при її обчисленні враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з абзацом першим, другим частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу вищевикладених норм випливає, що приписами частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим законом, на інший. Відтак показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Наведений висновок узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у постановах від 31.05.2019 у справі № 314/272/17(2-а/314/33/2017), від 31.03.2020 у справі № 348/1296/17, від 01.03.02021 у справі № 488/1409/16-а.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджено, що позивачу первісно 01.10.2017 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV, а у подальшому з 02.02.2022 вперше за його заявою переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, яку він отримує по цей час.

Досліджуючи доводи позивача щодо можливості застосування до спірних правовідносин показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020 та 2021 роки, то суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу третього частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Отже, для застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV, необхідно, щоб мало місце переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та щоб особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення незалежно від перерв в роботі.

Згідно з інформацією трудової книжки позивача після призначення йому пенсії по інвалідності (01.10.2017) він продовжував працювати понад 24 місяці (звільнений 08.03.2021). Разом із тим, відповідно до матеріалів пенсійної справи переведення позивача на пенсію за віком з 02.02.2022, відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV, здійснено відповідачем вперше.

Відомості про роботу позивача понад 24 місяці після призначення йому пенсії по інвалідності з 2017 року додатково підтверджуються тим, що відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 07.09.2018 за пенсійною справою ОСОБА_1 , страховий стаж позивача на час призначення пенсії по інвалідності складав 36 років 5 місяців 9 днів, а на момент призначення пенсії за віком - 39 років 4 місяці 9 днів (протокол розрахунку пенсії від 02.02.2022).

Тому на підставі зібраних у справі доказів суд дійшов висновку, що позивач набув право на переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі Закону № 1058-ІVіз застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV, для призначення пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з 02.02.2022.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

Відповідно до статей 9, 77 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, буд. № 16, м. Київ) здійснити з 02.02.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, буд. № 16, м. Київ) судовий збір у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) гривень 88 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.