Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/2678/25
Провадження № 3/553/722/2025
Іменем України
18.08.2025м. Полтава
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Фоміна Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №370361 від 23.06.2025 року, 23.06.2025 року об 11.00 годині в м. Полтава, пр-т Миколи Вавілова, 13/42 водій ОСОБА_1 керував ТЗ DAEWOO Nexia н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме тремтіння пальців рук, неприродня блідість обличчя, зіниці очей, що не реагують на світло. Водій від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину в чиненні адміністративного правопорушення заперечив та пояснив, що дійсно 23.06.2025 року він рухався по пр-ту Миколи Вавілова в м. Полтаві, їхав у справах. За ним рухався патрульний автомобіль, який включив сигнал, на який він зробив зупинку без порушень ПДР. До нього підійшли співробітники поліції, попросили його документи, він надав документи. При цьому працівники поліції причину його зупинки не повідомили, що він при цьому порушив не казали. Він пояснював співробітникам поліції, що має хронічне захворювання, тому блідий, що тремор рук у нього постійний, наркотичних засобів він не вживає. На його утриманні знаходяться дві душевно хворих особи, яких він не може надовго залишати, оскільки це може бути небезпечно, зараз перебуває у скрутних життєвих обставинах. На вимогу поліцейських він погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, але коли на його питання, чи привезуть його співробітники поліції на місце де його зупинили та де залишається його автомобіль, поліцейські його проігнорували, він був вимушений відмовитися він огляду в закладі охорони здоров'я, бо зрозумів, що не може настільки довго приділити цьому час.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ч.1,2 ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.3,4 ст.266 КУпАП, у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п.12 розділу ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в МЮУ 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №370361 від 23.06.2025 року, складеного об 11.35 годині, водій ОСОБА_1 у м. Полтава, пр-т Миколи Вавілова, 13/42 керував ТЗ DAEWOO Nexia н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме тремтіння пальців рук, неприродня блідість обличчя, зіниці очей, що не реагують на світло. Водій від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Ознайомившись із відеозаписом з боді-камер поліцейських №468914, який є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення, на якому зафіксовано, що дійсно водій ОСОБА_1 керував ТЗ та був зупинений співробітниками поліції. Під час спілкування з водієм ОСОБА_1 співробітник поліції запропонував водію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, оскільки останній має явні ознаки наркотичного сп'яніння. Водій погодився, але під час заповнення поліцейським направлення на проходження такого огляду, водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, пояснивши, що у нього на це немає часу. При цьому поліцейські не повідомили водію причини зупинки, не роз'яснили водію його права та обов'язки, наслідки такої відмови, яка за своїм характером є грубим суспільно небезпечним проступком в сфері забезпечення безпеки дорожнього рух, за яке законодавством передбачена суттєве стягнення, а лише зазначили, що тепер будете пояснювати в суді.
На ім'я ОСОБА_1 23.06.2025 року об 11.105 години також складено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння до КП ПО Центр терапії залежностей ПОР, але огляд водія на стан алкогольного сп'яніння не проводився, у зв'язку із відмовою від проходження такого огляду.
Факт керування ОСОБА_1 автомобілем підтверджено відеозаписом з відеореєстратора патрульного автомобіля, який є додатком до протоколу, але з якого не можна зробити висновки про те, що під час руху водій порушив правила дорожнього руху.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо, є неналежними доказами.
У відповідності до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суддя звертає увагу на те, що у ході провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою ст. 130 КУпАП, яке проявилось у відмові від проходження огляду на стан сп'яніння підлягає доведенню не лише факт керування особою транспортним засобом, а й наявність ознак наркотичного сп'яніння, пропозиція/вимога пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, умови та можливість проходження такого огляду в медичному закладі. Крім того, має бути встановлено факт відмови водія від проходження зазначеного огляду, якому має передувати роз'яснення прав особи, виявлення та фіксація ознак сп'яніння, а не формальне припущення наявності у особи цих ознак.
Оцінивши надані докази, зокрема відеозапис з нагрудної камери поліцейського, суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки з наявних відеозаписів вбачається, що патрульні поліцейські зупинили автомобіль під керування ОСОБА_1 без будь-якого обґрунтування такої зупинки, причина зупинки ТЗ водію також не роз'яснена, також поліцейські не роз'яснили ОСОБА_1 його права та обов'язки, наслідки такої відмови, яка за своїм характером є грубим суспільно небезпечним проступком в сфері забезпечення безпеки дорожнього рух, за яке законодавством передбачена суттєве стягнення.
Отже, як встановлено матеріалами справи про адміністративне правопорушення, працівниками поліції не задокументовано та не доведено належними та допустимими доказами факту порушення водієм таких положень ПДР, що б у відповідності до ст.35 Закону України «Про Національну поліцію» давало право працівникам поліції здійснювати законну зупинку ТЗ під керуванням ОСОБА_1 , у зв'язку із чим всі наступні вимоги поліцейських водій не був зобов'язаний виконувати, а отже всі складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами його вини в вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
При таких обставинах провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 130 КУпАП, п. 1 ст. 247, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Полтавського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Полтави.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ю. В. Фоміна