Справа № 303/5875/25
Провадження № 3/303/2032/25
Іменем України
18 серпня 2025 року місто Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Маргитич О.І., за участі розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліції №1 Мукачівського районного управління патрульної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України,
- за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
27 липня 2025 року о 15 годині 41 хвилині в смт. Кольчино по вулиці Латорична, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки «Daewoo Matiz», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306), перебуваючи в стані наркотичного сп'яніння (блідість обличчя, зіниці очей не реагують на світло, поведінка не відповідає обстановці від проходження огляду). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився під час безперервної відео фіксації на місці зупинки.
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Свою вину у вчиненні даного правопорушення, у судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, просив призначити мінімальне за розміром адміністративне стягнення та розстрочити сплату штрафу.
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, слід прийти до висновку про наявність вини в діях ОСОБА_1 в інкримінованому правопорушенні з наступних підстав.
Адміністративним правопорушенням згідно частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення визнається, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Винність ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №40428 від 27 липня 2025 року, постановою серії ЕНА№5329461 про накладення адміністративного стягнення від 27 липня 2025 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27 липня 2025 року.
Із записів нагрудних камер, наданими працівниками поліції встановлено, що ОСОБА_1 , 27 липня 2025 року керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, у подальшому відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху України, тому доведеною є його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог 2.5 Правил дорожнього руху України (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306), водій зобов'язаний на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду.
Таким чином встановлено, що на місці зупинки, вбачаючи у водія ОСОБА_1 ,. ознаки наркотичного сп'яніння, працівниками поліції останньому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, із роз'ясненням процедури проходження огляду.
Згідно з пункту 6 розділу 1 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09 листопада 2015 року № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).
Як зазначено вище, відповідальність за даною статтею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного (алкогольного) сп'яніння.
Встановлено, що ОСОБА_1 ,керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, тому доведеною є його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з довідкою відділу адмінпрактики УПП у Закарпатській області ДПП, відповідно до облікових баз даних Національної автоматизованої інформаційної системи МВС України ОСОБА_1 ,посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії «А,В,С», серії НОМЕР_2 отримав від 28 жовтня 2017 року, однак 07 липня 2022 року позбавлений права керування транспортним засобом на один рік Мукачівським міськрайонний судом та нове посвідчення не отримував.
Відповідно до статті 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника визнається щире розкаяння винного.
При обранні міри адміністративного стягнення враховуються обставини та характер правопорушення, яке Правилами дорожнього руху визнається грубим, ступінь провини правопорушника і дані про його особу, визнаю необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 ,та попередження вчинення ним нових правопорушень, призначення йому адміністративного стягнення у межах санкції інкримінованої статті Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У відповідності до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Статтею 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця. Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно частини 1 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, а також те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності перебуває у важкому матеріальному становищі, що утруднить своєчасне виконання накладеного на нього стягнення у повному обсязі, тому суддя приходить до висновку про можливість розстрочення сплати такого на 10 місяців зі щомісячною його сплатою.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 130, 280, 282-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі однієї тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Реквізити для сплати штрафу: UA538999980313030149000007001, отримувач коштів: ГУК у Закарпатській обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ):37975895, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081300, назва платежу «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».
Розстрочити ОСОБА_1 сплату адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок на 10 (десять) місяців, встановивши щомісячний платіж у сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп., який зарахувати : отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/о: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу -судовий збір; пункт ставок судового збору - 5.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Мукачівський міськрайонний суд.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Оксана МАРГИТИЧ