09.07.2025 року м. Дніпро Справа № 908/830/24
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чус О.В. (доповідач)
судді: Дармін М.О., Кощеєв І.М.
секретар судового засідання: Солодова І.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Крат А.С. (поза межами суду) - самопредставництво;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця Маркелова Юрія Юрійовича на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.08.2024 (повне рішення складено 02.09.2024, суддя Азізбекян Т.А.) у справі № 908/830/24
за позовом: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Маркелова Юрія Юрійовича, м. Запоріжжя
про стягнення 958 254,59 грн.,
Короткий зміст позовних вимог.
До Господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада до Фізичної особи - підприємця Маркелова Юрія Юрійовича про стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023 у розмірі 958 254,59 грн.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 1212, 1214 Цивільного кодексу України, ст. ст. 14, 271, 288, 289 Податкового кодексу України, ст. 18, 20, 23 Закону України “Про оцінку землі», ст. 21 Закону України “Про оренду землі», ст. ст. 10, 181, 26, 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та мотивовано тим, що ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем не було оформлено право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, зокрема, укладення відповідного Договору оренди та державної реєстрації права оренди. Таким чином, відповідач користувався земельною ділянкою у період з 01.04.2017 до 31.10.2023 без достатніх правових підстав. Власником земельної ділянки загальною площею 0,3701 га, кадастровий номер: 2310100000:07:050:0064, за адресою: АДРЕСА_1 є Запорізька міська рада. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки. Невиконання ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем своїх зобов'язань щодо плати за фактичне користування земельною ділянкою до укладення відповідного Договору оренди на земельну ділянку, стало підставою для звернення Запорізької міської ради до суду з даним позовом про стягнення 958 254,59 грн доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023.
Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 12.08.2024, у даній справі, позов задоволено.
Стягнуто з Фізичної особи-підприємця Маркелова Юрія Юрійовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IВАN): UА318999980314090544000008479, код класифікації доходів бюджету: 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету: інші надходження) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023 у розмірі 958 254 (дев'ятсот п'ятдесят вісім тисяч двісті п'ятдесят чотири) грн. 59 коп.
Стягнуто з Фізичної особи-підприємця Маркелова Юрія Юрійовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915, р/р № UА058201720344270024000034816, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ: 02140892, банк: Державна Казначейська служба України м. Київ) судовий збір у розмірі 14373 (чотирнадцять тисяч триста сімдесят три) грн. 82 коп.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись із зазначеним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулася Фізична особа - підприємець Маркелов Юрій Юрійович, в якій просить: скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 12.08.2024 року по справі № 908/830/24 за позовом Запорізької міської ради до Фізичної особи підприємця Маркелова Юрія Юрійовича про стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог; судові витрати покласти на позивача.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Скаржник вважає оскаржуване рішення незаконним, необґрунтованим та таким, що винесено у результаті неповного з'ясування обставин справи.
За змістом частини 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда. Аналіз положень наведених норм дає підстави для висновку про те, що у разі переходу права власності на майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці, до нового власника з моменту набуття права власності на це майно переходять права на земельну ділянку, на якій вказане майно розміщене, у тому самому обсязі та умовах, які були у попереднього власника.
У позові зазначено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта нерухомого майна від 04.03.2024 № 368270762, Маркелову Юрію Юрійовичу (РНОКПП НОМЕР_2 ) належить на праві власності з 26.03.2015 нерухоме майно, а саме: нежитлова будівля магазину літ. А, площею 152,7 кв.м, за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а, на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064. Зазначене не відповідає дійсності, оскільки з Інформаційної довідки вбачається, що за адресою АДРЕСА_1 , зареєстровано два об'єкта нерухомості: - земельна ділянка площею 0,3701 га, кадастровий номер 2310100000:07:050:0064; - нежитлова будівля магазину літ. А, загальною площею 152,7 кв.м. яка розташована на земельній ділянці площею 0,063 га. Таким чином, оскільки будівля магазину розташована на земельній ділянці площею 0,063 га, що вбачається з інформаційної довідки, безпідставним є посилання позивача на те, що відповідач користувався земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:07:050:0064 (площа 0,3701 га).
Будівля магазину, яка належить відповідачу розташовується на земельній ділянці площею 0,063 га. Тобто, не на земельній ділянці площею 0,3701 га, кадастровий номер: 2310100000:07:050:0064. До матеріалів справи не надано жодних інших доказів, з яких можна зробити висновок про те, що відповідач користується спірною земельною ділянкою.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи.
21.10.2024 від Запорізької міської ради до ЦАГС надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить: апеляційну скаргу ФОП Маркелова Юрія Юрійовича залишити без задоволення; рішення від 12.08.2024 у справі №908/830/24 залишити без змін; витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на ФОП Маркелова Юрія Юрійовича.
Відзив обґрунтований наступним.
Відповідно до п.1 рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №40/62 «Про припинення ФОП Маркеловій Л.М. права оренди земельної ділянки по вул. Військбуд 23-а», припинено фізичній особі-підприємцю Маркеловій Людмилі Миколаївні (і.п.н. НОМЕР_3 ) право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:07:050:0064) площею 0,3701 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), раніше наданої рішенням міської ради від 29.08.2007 № 77/365 «Про передачу в оренду приватному підприємцю Маркеловій Л.М. земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розташування продовольчої крамниці з прибудовою боулінг-клубу» та передати її до земель Запорізької міської ради. 28.10.2015 між Запорізької міською радою та ФОП Маркеловою Людмилою Миколаївною було укладено договір про розірвання №201507000200483.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта нерухомого майна від 04.03.2024 № 368270762, Маркелову Юрію Юрійовичу (РНОКПП НОМЕР_1 ) належить на праві власності з 26.03.2015 нерухоме майно, а саме: нежитлова будівля магазину літ. А, площею 152,7 кв.м, за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а, на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064.
Договір оренди землі з попереднім власником майна на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 припинено, до нього не застосовуються норма ч. 3 ст. 7 Закону України « Про оренду землі» щодо переходу права оренди, на яку посилається скаржник.
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово виснував, що у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку ст. 1212 Цивільного кодексу України (пункт 27 постанови Верховного Суду від 09.02.2022 р. у справі № 910/8770/19, пункт 7.10 постанови Верховного Суду від 09.11.2021 р. у справі № 905/1680/20). Отже, Запорізька міська рада як власник сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер внаслідок користування відповідачем, без оформлення договору такою земельною ділянкою, має право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі №922/2060/20 вказав, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими. Таким чином, вбачається, що ФОП Маркеловим Ю.Ю. використовується земельна ділянка площею 0,3701 га з метою обслуговування належного йому на праві власності об'єкта нерухомості без укладення договору оренди землі з Запорізькою міською радою.
Щодо користування скаржником саме земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, загальною площею 0,3701 га, за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, 23а, позивач зазначає, що нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а відтак використання нерухомого майна, яке належить ФОП Маркелову Юрію Юрійовичу, неможливе без відповідної земельної ділянки. Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Таким чином, у зв'язку з користуванням відповідачем нерухомим майном презюмується його користування спірною земельною ділянкою.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, нежитлова будівля магазину літ.А, розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 була відчужена Відповідачем внаслідок договору дарування, серія та номер: 170, виданий 26.03.2015 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Компанієць І.Ю. Відповідно до Акту обстеження земельної ділянки площею 0,3701 га кадастровий номер 2310100000:07:050:0064 від 04.07.2024, наданого Відповідачем у заяві про долучення додаткових доказів до справи від 10.07.2024, безпосередньо зазначено, що майно, а саме: магазин, загальною площею 152,7 кв.м, що належить Меркелову Юрію Юрійовичу, розташований саме на ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064.
З метою визначення площі необхідної для експлуатації та обслуговування об'єкту нерухомості вбачається, встановлення необхідної та достатньої площі земельної ділянки, що є необхідною для здійснення функціонування будівлі (ведення господарської діяльності), з урахування: площ, які займуть проходи/ проїзди до та від будівлі; необхідності в подальшому виконання капітального ремонту. Матеріали даної справи не містять належних та допустимих доказів, на підставі яких можна дійти висновку, що земельна ділянка за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а, з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, є надмірно великою для експлуатації та обслуговування нерухомості, яка належить Відповідачу. Розмір земельної ділянки уже визначено і відповідає тому розміру (площі) земельної ділянки, яка перебувала у власності попереднього власника.
Відповідач не звертався до власника вищезазначеної земельної ділянки, Запорізької міської ради, стосовно її поділу, не вжив заходів щодо отримання вищезазначеної земельної ділянки у користування (оренду), отже користувався та продовжує користуватись земельною ділянкою без належних правових підстав, а також підтверджується відсутність намірів та необхідності Відповідача користуватись меншою земельною ділянкою.
Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.09.2024 у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач суддя Чус О.В., судді: Дармін М.О., Кощеєв І.М.
З огляду на відсутність в суді апеляційної інстанції матеріалів справи на час надходження скарги, ухвалою ЦАГС від 27.09.2024 здійснено запит матеріалів справи №908/830/24 із Господарського суду Запорізької області та відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження матеріалів справи до суду апеляційної інстанції.
07.10.2024 матеріали справи надійшли до ЦАГС.
Ухвалою ЦАГС від 10.10.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фізичної особи - підприємця Маркелова Юрія Юрійовича на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.08.2024 у справі № 908/830/24. Розгляд апеляційної скарги призначено у судовому засіданні на 29.01.2025 о 10:20 год.
У судове засідання 29.01.2025 представники сторін не з'явилися.
Ухвалою ЦАГС від 29.01.2025 розгляд справи №908/830/24 відкладено на 21.05.2025 о 09:40 год.; рекомендовано позивачу/Запорізькій міській раді подати додаткові пояснення по справі №908/830/24 щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 за спірний період з 01.04.2017 по 31.10.2023.
08.05.2025 від Запорізької міської ради до ЦАГС надійшли додаткові письмові пояснення, в яких щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 за спірний період з 01.04.2017 по 31.10.2023 зазначено наступне. Згідно Витягу від 13.11.2023 № НВ-2300099162023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а, нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 5 923 968,64 грн. Відповідно до листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 22.12.2023 вих. № 12438/5/08-01-24-09-08 Маркелов Юрій Юрійович (РНОКПП НОМЕР_1 ) не звітує та не сплачує земельний податок, орендну плату за землю з юридичних осіб за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а, з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064. Згідно до абз. 5 п. 2 ст. 289 ПК України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру №6- 28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки (копія листа додавалась до позовної заяви та міститься в матеріалах справи). Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік. Згідно з інформацією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) за 2017-2020 роки становить 1.00, за 2021 рік - 1.10, за 2022 рік - 1.15, за 2023 рік - 1.051.
Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах 2017- 2023 років з урахуванням коефіцієнтів індексації становить:
5 923 968,64 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2023 року;
5 923 968,64 : 1,15 = 5 151 277,08 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2018 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року.
Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 21 лютого 2024 року у справі №646/4738/19 встановлено, що: «За відсутності витягу з нормативно грошової оцінки за період з 01 грудня 2016 року до 30 червня 2019 року щодо спірної земельної ділянки, за умови наявності у матеріалах справи інших документів, які підтверджують розмір нормативно грошової оцінки, встановлений, зокрема, відповідними органами місцевого самоврядування щодо спірної земельної ділянки, суд вправі ухвалити судове рішення у справі з урахуванням цих документів. У такому випадку рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого можна встановити та вирахувати нормативно грошову оцінку земельної ділянки, є належним доказом у справі». З огляду на зазначене, поданий міською радою розрахунок безпідставно збережених ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем коштів за використання земельної ділянки, наданий міською радою, є належним доказом у справі, оскільки містить інформацію щодо предмета доказування у справі, а саме - розміру безпідставно збережених коштів. Отже, невиконання ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем (РНОКПП НОМЕР_1 ) своїх зобов'язань щодо плати за фактичне користування земельною ділянкою до укладення відповідного Договору оренди на земельну ділянку, стало підставою для звернення Запорізької міської ради до суду з даним позовом про стягнення 958 254,59 грн доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023.
Ухвалою ЦАГС від 21.05.2025 в судовому засіданні у справі № 908/830/24 оголошено перерву до 09.07.2025 на 09:45 год.
19.06.2025 від Запорізької міської ради до ЦАГС надійшли додаткові письмові пояснення, в яких наголошено на тому, що скаржником ні в апеляційній скарзі, ні в інших процесуальних документах у справі не акцентується увага та не оскаржується розмір суми недоотриманого доходу за користування земельною ділянкою та документи, на підставі яких така сума була нарахована (зокрема витяг НГО) Запорізькою міською радою. Скаржником також не надавався свій контррозрахунок недоотриманих доходів за користування земельною ділянкою комунальної форми власності без укладення договору оренди землі із Запорізькою міською радою.
У судове засідання 09.07.2025 з'явився представник позивача. Відповідач не скористався правом участі в судовому засіданні, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Частиною 12 ст. 270 ГПК України передбачено, що неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Представник позивача заперечив проти доводів апеляційної скарги, просив відмовити у її задоволенні.
У судовому засіданні 09.07.2025 колегією суддів оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Встановлені судом обставини справи.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта нерухомого майна від 04.03.2024 № 368270762, Маркелову Юрію Юрійовичу (РНОКПП НОМЕР_1 ) належить на праві власності з 26.03.2015 нерухоме майно, а саме: нежитлова будівля магазину літ. А, площею 152,7 кв. м, за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а, на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064.
Власником земельної ділянки загальною площею 0,3701 га, кадастровий номер: 2310100000:07:050:0064, за адресою: АДРЕСА_1 є Запорізька міська рада.
Як вказує позивач, з моменту набуття права власності на нерухоме майно у ФОП Маркелова Юрія Юрійовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) виник й обов'язок з оформлення права на земельну ділянку. Натомість, відповідачем речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 до теперішнього часу не оформлено та не зареєстровано. Тобто, починаючи з 26.03.2015 ФОП Маркелов Юрій Юрійович використовує земельну ділянку без укладення із Запорізькою міською радою договору оренди землі.
Згідно Витягу від 13.11.2023 № НВ-2300099162023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, за адресою: АДРЕСА_1 , нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 5 923 968,64 грн.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 22.12.2023 вих. № 12438/5/08-01-24-09-08 Маркелов Юрій Юрійович (РНОКПП НОМЕР_1 ) не звітує та не сплачує земельний податок, орендну плату за землю за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064.
30.06.2015 рішенням Запорізької міської ради № 7 було затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя, яку введено в дію з 01.01.2016.
В пункті 3 рішення зазначено, що базова вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 становить 239,50 грн., та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік 299,14 грн.
Рішенням Запорізької міської ради № 26 від 28.11.2018 було встановлено розмір орендної плати за землю.
На підставі вищезазначеної інформації та документів, рішень Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», від 28.11.2018 № 26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю», Запорізькою міською радою складено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем земельною ділянкою площею 0,3701 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.04.2017 до 31.10.2023.
За зазначеним розрахунком розмір недоотриманих доходів склав:
за 2017 рік з 01.04.2017 по 31.12.2017 - 105 367,05 грн;
за 2018 рік з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 140 489,37 грн;
за 2019 рік з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 140 489,37 грн;
за 2020 рік з 01.01.2020 по 31.12.2020 - 128 781,92 грн;
за 2021 рік з 01.01.2021 по 31.12.2021 - 140 489,37 грн;
за 2022 рік з 01.01.2022 по 31.12.2022 - 154 538,31 грн;
за 2023 рік з 01.01.2023 по 31.10.2023 - 148 099,20 грн.
Таким чином, загальний розмір недоотриманих доходів за період з 01.04.2017 до 31.10.2023 становить 958 254,59 грн.
Вказаний недоотриманий дохід виник через те, що ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем не було оформлено право користування земельною ділянкою, зокрема, укладення відповідного Договору оренди та державної реєстрації права оренди. Таким чином, відповідач користувався земельною ділянкою у заявлений до стягнення період без достатніх правових підстав.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки.
Невиконання ФОП Маркеловим Юрієм Юрійовичем своїх зобов'язань щодо плати за фактичне користування земельною ділянкою до укладення відповідного Договору оренди на земельну ділянку, стало підставою для звернення Запорізької міської ради до суду з даним позовом про стягнення 958 254,59 грн доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023.
Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Об'єктом апеляційного оскарження є рішення суду першої інстанції, яким стягнуто з відповідача на користь позивача дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023 у розмірі 958 254,59 грн.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтями 122, 123, 124 Земельного кодексу України, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).
При цьому, згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом оподаткування є земельні ділянки. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до пункту 14.1.147 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Плата за землю відповідно до пункту 10.1 цього Кодексу належить до місцевих податків, які згідно зі статтею 69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Згідно зі статтею 63 Бюджетного кодексу України, місцевий бюджет містить надходження і витрати на виконання повноважень місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати становлять єдиний баланс відповідного бюджету.
Таким чином, в порушення вимог статті 206 Земельного кодексу України, безоплатне землекористування призводить до втрат місцевого бюджету міської ради.
Відповідно до статей 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в разі їх порушення, невизнання чи оспорювання. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (стаття 1213 Цивільного кодексу України).
Визначаючи суть і характер правовідносин, які виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції виходить з того, що згідно з чинним законодавством України зобов'язання за підставами виникнення поділяються на договірні та позадоговірні.
Відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а позивач (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати).
Кваліфікація спірних правовідносин, як зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, означає необхідність застосування у даній справі передбачених статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України правових наслідків дій/бездіяльності відповідача у вигляді збереження у себе відповідних сум орендної плати.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, постанові Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17.
З огляду на викладене, ФОП Маркелов Юрій Юрійович як фактичний користувач земельної ділянки площею 0,3701 га (кадастровий номер 2310100000:07:050:0064, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23а без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки (міської ради) зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив такий правовий висновок: у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України (пункт 27 постанови Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, пункт 7.10 постанови Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20).
Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.
Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі №924/856/20.
Доводи апеляційної скарги про не користування відповідачем спірною земельною ділянкою площею 0,3701 га з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, колегія суддів відхиляє як необґрунтовані, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що між Запорізькою міською радою та попереднім землекористувачем Маркеловою Л.М. був укладений договір оренди землі від 08.05.2008, відповідно до умов якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування продовольчої крамниці з прибудовою боулінг-клубу за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,3701 га. Вказаний договір було розірвано на підставі Договору про розірвання від 28.10.2015.
Відтак, Маркелов Ю.Ю., набувши 26.03.2015 у приватну власність нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю магазину літ. А, площею 152,7 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , що розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064, повинен був звернутися до Запорізької міської ради як до власника земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 для оформлення правовстановлюючих документів на користування зазначеною земельною ділянкою.
Однак, будь-яких доказів звернень відповідача до позивача матеріали справи не містять.
Відсутні й докази ініціювання відповідачем процедури поділу земельної ділянки з метою отримання в користування чи у власність саме тієї частини раніше сформованої земельної ділянки, яка необхідна власнику нерухомого майна для користування ним та його обслуговування.
Земельне законодавство не забороняє власнику майна, з метою набуття ним права користування чи права власності на земельну ділянку, самому ініціювати процедуру отримання дозволу власника на виготовлення технічної документації із землеустрою, зокрема, щодо поділу такої земельної ділянки та її подальшого затвердження органом місцевого самоврядування.
З урахуванням наведеного, твердження апелянта про не користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 площею 0,3701 га оцінюється критично.
Окрім того, згідно з Актом виїзду на місцевість від 05.03.2024 та долучених до нього фото (т. 1, а.с. 28-36) на ділянці знаходяться одноповерхова будівля продовольчого магазину та кафе, дерев'яна будова зі столиками укладена тротуарною плиткою; зареєстроване право власності на об'єкт нерухомого майна - будівля магазину (власник: ОСОБА_1 ).
У той час як матеріали справи не містять доказів знаходження на вищевказаній земельній ділянці будь-яких інших об'єктів нерухомого майна, що належать іншим особам.
Таким чином, колегія суддів констатує, що фактичним єдиним користувачем сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 площею 0,3701 га є відповідач.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 22.12.2023 вих. № 12438/5/08-01-24-09-08 Маркелов Юрій Юрійович (РНОКПП НОМЕР_1 ) не звітує та не сплачує земельний податок, орендну плату за землю за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 23 а, з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064.
При перевірці розрахунку суми збережених боржником коштів із орендної плати судом апеляційної інстанції встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 підтверджена витягом № НВ-2300099162023 із технічної документації від 13.11.2023 та становить 5 923 968,64 грн., однак, спірним періодом є 01.04.2017 по 31.10.2023.
З матеріалів справи слідує, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2310100000:07:050:0064, що діяла у період 2017 - 2023 роки, розрахована позивачем шляхом ділення на коефіцієнти індексації наступним чином:
5 923 968,64 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2023 року;
5 923 968,64 : 1,15 = 5 151 277,08 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2018 року;
5 923 968, 64 : 1,1 : 1,15 = 4 682 979,16 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року.
Враховуючи положення п. 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Відповідно до п.289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, вказано, що нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
Апеляційний господарський суд зазначає, що позивачем не обґрунтовано можливість проведення розрахунку, шляхом ділення суми нормативної грошової оцінки на коефіцієнт(и) у зворотньому порядку, а не навпаки, як передбачено законом.
Однак, враховуючи, що з 01.01.2016 нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя не змінювалася, відсутність будь-яких інших доказів вартості нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки 2310100000:07:050:0064, окрім витягу з технічної документації від 13.11.2023, а також те, що доводи відповідача щодо необґрунтованості визначення вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки відсутні, колегія суддів, керуючись ст. 269 ГПК України, погоджується зі здійсненим позивачем розрахунком вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки у спірний період 2017 - 2023 роки.
Водночас, колегія суддів не погоджується зі здійсненим позивачем розрахунком суми доходу, отриманого від безпідставно набутого майна, виходячи з наступного.
Предметом спору у цій справі є стягнення недоотриманих доходів за фактичне користування відповідачем земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:07:050:0064 без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.04.2017 по 31.10.2023.
Зазначена земельна ділянка знаходиться у м. Запоріжжя.
Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.14, яким передбачено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Надалі, Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами): І. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії: 2. Території активних бойових дій: 2.3. Запорізька область: Запорізький район; код UА23060000000070350; вся територія Запорізького району; дата початку бойових дій - 12.03.2022; дата завершення бойових дій - 31.12.2022.
Тобто, за змістом вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.
При цьому, у Переліку не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому Запорізька територіальна громада, включаючи місто Запоріжжя, входить до території Запорізького району.
Таким чином, оскільки Запорізький район (UА23060000000070350), у тому числі Запорізька міська територіальна громада, з 12.03.2022 по 31.12.2022 включена до територій активних бойових дій, визначених Переліком, тому на територію Запорізької міської територіальної громади поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 25.02.2025 у справі №908/929/24.
Колегія суддів зауважує на положеннях пункту 56.21 статті 56 ПК України, що дає підстави стверджувати, що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду.
Враховуючи характер принципу in dubio pro tributario у демократичному суспільстві має бути підхід, відповідно до якого - істотні правові сумніви мають тлумачитися на користь платника.
Оскільки і користувач, у якого наявний договір оренди землі, і фактичний користувач земельної ділянки, у якого відсутній такий договір, мають сплачувати орендну плату за землю (відповідно до умов договору або її компенсацію в порядку ст. 1212 ЦК України), з огляду на положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та на той факт, що вся територія Запорізького району була віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, колегія суддів вважає, що у відповідача наявне право у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати за користування земельною ділянкою, яка розташована у місті Запоріжжя.
Відтак, за розрахунком апеляційного суду, сума доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.04.2017 до 31.10.2023, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 829 472,66 грн.:
105 367,05 грн. за період з 01.04.2017 по 31.12.2017
140 489,37 грн. за 2018 рік
140 489,37 грн. за 2019 рік
128 781,92 грн. за 11 місяців 2020 року відповідно до п.52-4 Закону України №540-IX від 30.03.2020
140 489,37 грн. за 2021 рік
25 756,38 грн. за січень-лютий 2022 (5 151 277,08 х 3% = 154 538,31 грн. (орендна плата за рік)); 154 538,31 грн. / 12 = 12 878,19 грн. (орендна плата за місяць) * 2 міс. = 25 756,38 грн.
148 099,20 грн. за період з 01.01.2023 - 31.10.2023.
Наведеного місцевий господарський суд не врахував, відтак, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскаржуване рішення слід скасувати з ухваленням нового, яким позов задовольнити частково. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Маркелова Юрія Юрійовича на користь Запорізької міської ради дохід, отриманий від безпідставно набутого майна в розмірі 829 472,66 грн., витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 12 442,09 грн., про що видати наказ. В решті позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 277, 282-284, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця Маркелова Юрія Юрійовича на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.08.2024 у справі № 908/830/24 - задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 12.08.2024 у справі № 908/830/24 - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Маркелова Юрія Юрійовича на користь Запорізької міської ради дохід, отриманий від безпідставно набутого майна в розмірі 829 472,66 грн., витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 12 442,09 грн., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Запорізької міської ради на користь Фізичної особи-підприємця Маркелова Юрія Юрійовича витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 2 318,07 грн., про що видати наказ.
Видачу наказів на виконання цієї постанови доручити Господарському суду Запорізької області.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена 15.08.2025
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя І.М. Кощеєв
Суддя М.О. Дармін