Рішення від 15.08.2025 по справі 754/5517/25

Номер провадження 2/754/4483/25

Справа №754/5517/25

РІШЕННЯ

Іменем України

15 серпня 2025 року м. Київ

Деснянський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Коваленко І.І. за участю секретаря судового засідання Івченко В.А. розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі 186 942,61 грн.

Стислий виклад позицій сторін

10 квітня 2025 року до суду звернулось з позовом Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (надалі - Позивач) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Позивач просить стягнути з відповідачів солідарно заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі 186 942,61 грн станом на 31.01.2025, зокрема:

1.заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого опалення у розмірі 17826,08 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2121,30 грн; три відсотки річних у розмірі 493,76 грн;

2.заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого гарячого водопостачання у розмірі 36911,58 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 4392,48 грн; три відсотки річних у розмірі 1022,40 грн;

3.заборгованість за спожиті з 01.05.2018 по 31.10.2021 послуги з централізованого опалення у розмірі 21348,09 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2305,59 грн; три відсотки річних у розмірі 591,31 грн;

4.заборгованість за спожиті з 01.05.2018 по 31.10.2021 послуги централізованого постачання гарячої води у розмірі 37739,59 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 4491,01 грн; три відсотки річних у розмірі 1045,33 грн;

5.заборгованість за спожиті з 01.11.2021 послуги з постачання теплової енергії у розмірі 28039,62 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2860,89 грн; три відсотки річних у розмірі 660,11 грн; пеня у розмірі 449,42 грн;

6.заборгованість за спожиті з 01.11.2021 послуги з постачання гарячої води у розмірі 18952,52 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2052,85 грн; три відсотки річних у розмірі 469,54 грн; пеня у розмірі 323,54 грн;

7.заборгованість з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання теплової енергії у розмірі 1277,79 грн;

8.заборгованість з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання гарячої води у розмірі 1395,68 грн;

9.заборгованість за обслуговування вузла комерційного обліку централізованого опалення у розмірі 76,09 грн;

10.заборгованість за обслуговування вузла комерційного обліку постачання гарячої води у розмірі 96,04 грн.

Також Позивач просить покласти на відповідачів судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі, будучи споживачами послуг централізованого опалення (постачання теплової енергії) та гарячого водопостачання (постачання гарячої води), що надаються Позивачем за адресою: АДРЕСА_1 , не виконали своїх зобов'язань з оплати за спожиті послуги. Тому вони, як дієздатні особи, що проживають та/або зареєстровані за вказаною адресою, несуть солідарну відповідальність за накопичену заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг.

Представник відповідачки, Рябчун Анастасії Валеріївни, подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на сплив строків позовної давності, необґрунтованість розрахунку, постанову КМУ від 05.03.2022 № 206.

УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ЇХ ОЦІНКА

Позивач у справі надає послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, які належать до житлово-комунальних послуг відповідно до пункту другого частини першої статті 5 Закону про ЖКП. Послуга з постачання гарячої води, а в опалювальний період - послуга з постачання теплової енергії для потреб опалення згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових індивідуальних договорів про надання послуги за правилами статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (надалі - Закон про ЖКП).

Послуга надається споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуги. Зокрема, Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії та Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання гарячої води затверджені постановами Кабінету Міністрів України, про що Позивач повідомив на власному вебсайті https://kte.kmda.gov.ua/ukladannya-dogovoru-z-kp-kyyivteploen/. Ці договори є публічними договорами приєднання.

Відповідно до витягу з територіальної громади м. Києва у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , була зареєстрована така повнолітня особа: ОСОБА_1 з 06.09.2021, також її неповнолітня особа - ОСОБА_3 з 27.08.2014.

13.10.2021 за розпорядженням Деснянської РДА № 618 дозволено ОСОБА_1 змінити договір найму у зв'язку зі смертю матері покійного чоловіка.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла (витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 17.07.2025).

Після смерті ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 у квартирі була зареєстрована ОСОБА_2 , яка у розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги" як зареєстрована у житлі повнолітня особа є індивідуальним споживачем, яка отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб відповідно до умов цих типових договорів (пункт 6 частини першої статті 1 Закону про ЖКП).

Індивідуальні споживачі зобов'язані здійснювати оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором, і не звільняються від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Вони мають обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами - не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, тобто у строки, встановлені у пункті 34 договорів (пункт 5 частини другої статті 7, частина перша статті 9 Закону про ЖКП).

При цьому, споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг (пункт 6 частини першої статті 7 Закону про ЖКП).

Водночас споживач має право на неоплату вартості послуг з постачання гарячої води у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів за умови надання виконавцю заяви та документального підтвердження (зокрема, довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, іншого документа, що підтверджує право на виїзд з України чи в'їзд в Україну у відповідний період часу) в електронній або паперовій формі відповідно до умов договору; це право не звільняє споживача від зобов'язання відшкодовувати витрати теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) (підпункт 7 пункту 43 Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1182 (надалі - Правила № 1182)).

У такому разі індивідуальний споживач зобов'язаний інформувати протягом місяця виконавця про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) шляхом надання виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором. Інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку); якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуги у разі її невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов'язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі (підпункти 11, 11-1 пункту 45 Правил № 1182).

Суд ураховує, що у квартирі зареєстрована також неповнолітня особа, яка там фактично не проживає. Водночас у контексті житлово-комунальних послуг лише дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (частина третя статті 9 Закону про ЖКП).

При цьому, згідно з частиною другою статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Також відповідно до статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

ОСОБА_2 зареєстрована у квартирі з ІНФОРМАЦІЯ_2. Правові підстави для стягнення з неї заборгованості за послуги, що надавались до цієї дати, відсутні. Вона не сплачувала вартість поставлених послуг.

Суд визнав обґрунтованими позовні вимоги в частині стягнення з ОСОБА_2 на користь Позивача заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі 50 291,79 грн станом на 31.01.2025, що складається з:

1.заборгованості за спожиті з ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025 послуги з постачання теплової енергії у розмірі 23916,00 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2860,89 грн, три відсотки річних у розмірі 449,42 грн за період прострочення 01.02.2024 - 31.01.2025, пеня у розмірі 440,05 грн за період прострочення 01.08.2024 - 31.01.2025;

2.заборгованості за спожиті з ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025 послуги з постачання гарячої води у розмірі 17702,47 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2052,82 грн, три відсотки річних у розмірі 469,54 грн за період прострочення 01.02.2024 - 31.01.2025, пеня у розмірі 323,54 грн за період прострочення 01.08.2024 - 31.01.2025;

3.заборгованості з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання теплової енергії у розмірі 1184,70 грн за період ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025;

4.заборгованості з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання гарячої води у розмірі 1291,56 грн за період ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025.

У стягненні решти заборгованості в сумі 136 650,82 грн слід відмовити, оскільки така заборгованість виникла за період до ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Заперечення представника Відповідачки щодо спливу позовної давності Суд відхиляє, оскільки у разі якщо позовна давність не спливла станом на 02 квітня 2020 року, то цей строк звернення до суду спочатку було продовжено (до 30 червня 2023 року - на строк дії карантину, а надалі до 29 січня 2024 року - на строк дії воєнного стану), а з 30 січня 2024 року перебіг строку звернення до суду зупинився на строк дії воєнного стану (пункт 154 постанови Великої палати Верховного Суду від 02 липня 2025 року у справі № 903/602/24).

Суд відхиляє посилання Відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» як на підставу звільнення від нарахування інфляційних втрат та 3% річних, оскільки із даних розрахунку встановлено, що нарахування здійснено за період з 01.02.2024 по 31.01.2025.

Суд ураховує, що у зв'язку з воєнним станом, введеним в Україні 24 лютого 2022 року Указом Президента № 64, Кабінет Міністрів України 5 березня 2022 року прийняв постанову № 206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану", якою до припинення чи скасування воєнного стану в Україні було заборонено (1) нарахування й (2) стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Ця постанова була чинною у період з 24.02.2022 по 29.12.2023.

Водночас наприкінці грудня 2023 року Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2023 року № 1405, яка набрала чинності 30 грудня 2023 року, вніс зміни до постанови № 206, зокрема, уточнивши категорії споживачів та території, на які поширюється заборона нарахування та стягнення інфляційних нарахувань та процентів річних, зокрема, в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285).

Отже, з 24 лютого 2022 року по 29 грудня 2023 року діяла постанова Кабінету Міністрів України № 206, яка встановлювала повну заборону на нарахування та стягнення інфляційних нарахувань та процентів річних на заборгованість за житлово-комунальні послуги для всіх категорій споживачів. Зміни, внесені постановою № 1405, набули чинності 30 грудня 2023 року та, згідно з правилом дії актів цивільного законодавства у часі, застосовуються до правовідносин, що виникли з 1 січня 2024 року.

Щодо вимог, заявлених до ОСОБА_1

Відповідачка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до відкриття провадження у справі.

Здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні особи. Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття (стаття 46, частина перша статті 47 ЦПК України).

Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті (частина четверта статті 25 ЦК України).

Цивільне-процесуальне законодавство України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.

На момент звернення із позовом до суду відповідач у справі повинен мати цивільну процесуальну правосуб'єктність. В іншому випадку провадження у справі не може бути відкрито, а відкрите - підлягає закриттю, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України).

Суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошення її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва (пункт 7 частини першої статті 255 ЦПК України).

Процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства.

Тобто відповідно до пункту 7 частини першої статті 255 ЦПК України правонаступників у справі можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася вже після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.

Такі висновки щодо застосування норми статті 255 ЦПК України у разі смерті відповідача до подачі позову сформульовані у постанові Верховного Суду складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 185/998/16-ц (провадження № 61-33766сво18).

Верховний Суд України неодноразово підтверджував такий висновок у своїх постановах від 16 травня 2018 року у справі № 183/4229/14 (провадження № 61-5330св18), від 05 квітня 2021 року у справі № 200/21020/15-ц (провадження № 61-9921св19) від 09 жовтня 2023 року у справі № 688/181/23 (провадження № 61-8186св23), від 30 жовтня 2023 року у справі № 755/14779/21 (провадження № 61-12420св23), від 10 квітня 2024 року у справі № 760/14336/22 (провадження № 61-241св24).

Судова практика з указаного процесуального питання є сталою та сформованою. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

Отже, згідно із сталою судовою практикою Верховного Суду смерть відповідача до відкриття провадження означає відсутність у нього необхідної процесуальної правосуб'єктності для участі у справі. Після смерті особа не може бути стороною у справі, тому її заміна і правонаступництво неможлива. Наслідком відсутності у відповідача правосуб'єктності є закриття провадження у справі, оскільки позовна заява, заявлена до відповідача, який помер, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Розподіл судових витрат

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі часткового задоволення позову також покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина перша, пункт 3 перший частини другої статті 141 ЦПК України).

Керуючись статтями 4, 13, 19, 76-81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, Суд

УХВАЛИВ:

Позов Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі 186 942,61 грн - задовольнити частково.

Стягнути ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі 50291,79 грн станом на 31.01.2025, що складається з

1.заборгованості за спожиті з ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025 послуги з постачання теплової енергії у розмірі 23916,00 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2860,89 грн, три відсотки річних у розмірі 449,42 грн за період прострочення 01.02.2024 - 31.01.2025, пеня у розмірі 440,05 грн за період прострочення 01.08.2024 - 31.01.2025;

2.заборгованості за спожиті з ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025 послуги з постачання гарячої води у розмірі 17702,47 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2052,82 грн, три відсотки річних у розмірі 469,54 грн за період прострочення 01.02.2024 - 31.01.2025, пеня у розмірі 323,54 грн за період прострочення 01.08.2024 - 31.01.2025;

3.заборгованості з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання теплової енергії у розмірі 1184,70 грн за період ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025;

4.заборгованості з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання гарячої води у розмірі 1291,56 грн за період ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025.

Відмовити у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з ОСОБА_2 заборгованості у сумі 135478,56 грн, а саме:

1.заборгованості за обслуговування вузла комерційного обліку централізованого опалення у розмірі 76,09 грн, а також заборгованості за обслуговування вузла комерційного обліку постачання гарячої води у розмірі 96,04 грн, що вникла за період з березня 2020 по вересень 2021 року відмовити;

2.заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого опалення у розмірі 17826,08 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2121,30 грн, три відсотки річних у розмірі 493,76 грн.

3.заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого гарячого водопостачання у розмірі 36911,58 грн інфляційну складову боргу у розмірі 4392,48 грн, три відсотки річних у розмірі 1022,40 грн;

4.заборгованість за спожиті з 01.05.2018 по 31.10.2021 послуги з централізованого опалення у розмірі 21348,09 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 2305,59 грн., три відсотки річних у розмірі 591,31 грн;

5.заборгованість за спожиті з 01.05.2018 по 31.10.2021 послуги централізованого постачання гарячої води у розмірі 37739,59 грн; інфляційну складову боргу у розмірі 4491,01 грн., три відсотки річних у розмірі 1045,33 грн;

6.заборгованості за спожиті з 01.11.2021 по 09.02.2022 послуги з постачання теплової енергії у розмірі 4123,62 грн;

7.заборгованості за спожиті з 01.11.2021 по 09.02.2022 послуги з постачання гарячої води у розмірі 1250,05 грн;

8.заборгованості з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання теплової енергії у розмірі 93,09 грн за період ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025,

9.заборгованості з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання гарячої води у розмірі 104,12 грн за період ІНФОРМАЦІЯ_2 по 31.01.2025.

Закрити провадження у справі в частині позовних вимог щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" судовий збір у розмірі 814,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду безпосередньо протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Позивач (Стягувач) Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (адреса: вул. Площа І. Франка, 5, м. Київ; код ЄДРПОУ 40538421)

Відповідач (Боржник) ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

Судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів (сторони подали клопотання). Суд підписує повне рішення без його проголошення через неявку всіх учасників справи у судове засідання, яким завершився розгляд справи (частина четверта статті 268 ЦПК України), а датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина п'ята статті 268 ЦПК України) - 15 серпня 2025 року.

Суддя Інна КОВАЛЕНКО