Справа №295/11201/25
1-кс/295/4427/25
16.08.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Богунського районного суду м. Житомира клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_5 ,про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця с. Здорівка Васильківського району Київської області, одруженого, маючого на вихованні неповнолітню дитину: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_1 , раніше судимий 06.10.2022 р. Васильківським міськрайонним судом Київської області у справі № 362/4743/21 ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України та призначено йому покарання у виді 5 (п'яти) років 3 (трьох) місяців позбавлення волі, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, -
Старший слідчий другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_5 , звернувся до Богунського районного суду м. Житомир з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_6 в межах кримінального провадження № 62025240020005031 від 23.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України. В обґрунтування клопотання вказав, що 01.07.2024 між ОСОБА_6 та командиром військової частини НОМЕР_1 заключено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу до закінчення особливого періоду.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.07.2024 №189, солдата ОСОБА_6 призначено на посаду стрільця-помічника гранатометника 3 штурмового спеціалізованого відділення 3 штурмового спеціалізованого взводу 1 штурмової спеціалізованої роти штурмового спеціалізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , зараховано до списків особового складу згаданої частини та на всі види забезпечення.
З 14.08.2024, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 №233, солдата ОСОБА_6 призначено на посаду водія-радіотелефоніста 2 штурмового спеціалізованого відділення 2 штурмового спеціалізованого взводу штурмової спеціалізованої роти (ШКВАЛ) військової частини НОМЕР_1 .
Згідно із наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.01.2025 №1, солдат ОСОБА_6 вибув у відпустку для лікування, у зв'язку із хворобою, на 30 діб з 01.01.2025 по 30.01.2025.
З 31.01.2025, з урахуванням наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.01.2025 № 31, солдат ОСОБА_6 вважається таким, що не повернувся із відпустки за станом здоров'я до військової частини НОМЕР_1 . В цей же ж день, виключений з усіх видів забезпечення.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 10.02.2025 №41 солдат ОСОБА_6 виведений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , у зв'язку із нез'явленням останнього після відпустки за станом здоров'я до згаданої військової частини.
У відповідності до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.
У разі прийняття рішення щодо необхідності введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб.
У разі оголошення Указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Верховна Рада України збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
В разі оголошення Указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності зобов'язані сприяти негайному прибуттю народних депутатів України на засідання Верховної Ради України та здійсненню їхніх повноважень.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, офіційно оприлюднюється разом із законом щодо затвердження такого указу Президента України та набирає чинності одночасно з набранням чинності таким законом.
Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, на всій території України введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022.
28.10.2024 Указом Президента України №740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжився з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 строком на 90 діб, який затверджено Законом України 29.10.2024 № 4024-IX та набув чинності.
Тобто, воєнний стан в України введено із 05години 30 хвилин 24.02.2022, який станом на 31.01.2025 припинено або скасовано не було.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Демобілізація - комплекс заходів спрямованих, крім іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України на організацію і штати мирного часу.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про демобілізацію приймає Президент України.
Разом з тим, ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, у разі потреби відлучитися в межах розташування військової частини (підрозділу) запитати дозволу в командира відділення, а після повернення доповісти йому про прибуття, розподіляти час у військовій частині протягом доби і протягом тижня згідно з розпорядком дня, встановленого командиром (начальником).
Відповідно до вимог ст.ст. 1-4 Розділу І Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Однак, ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, в порушення вимог ст.ст. 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Розділу І Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, діючи з прямим умислом, з особистих мотивів та з метою тимчасово ухилитись від військової служби, без дозволу відповідних командирів (начальників) та без поважних причин, в умовах воєнного стану, 31.01.2025 о 09 год 00 хв не з'явився вчасно на службу з відпустки за станом здоров'я до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) та перебував поза межами служби до 15.08.2025, коли у супроводі працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 прибув до Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому.
За час відсутності у військовій частині НОМЕР_1 ОСОБА_6 обов'язки військової служби за посадою не виконував, перебуваючи поза межами військової частини правоохоронні органи або органи державної влади про свою належність до військової служби, про нез'явлення вчасно ним на службу та його причини не повідомляв, та проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи це із виконання службових обов'язків.
15.08.2025 р. у зв'язку з наявністю достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, ОСОБА_6 вручено письмове повідомлення про підозру в порядку, передбаченому ст. 278 КПК України, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
Викладені обставини щодо суті повідомленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, в повній мірі обґрунтовуються отриманими стороною обвинувачення, в порядку визначеному КПК України доказами, які серед іншого відображені у наступних матеріалах досудового розслідування: актом службового розслідування, проведеного військовою частиною НОМЕР_1 ; рапортом про виявлення відсутності на службі ОСОБА_6 ; наказом командира військової частини про призначення службового розслідування по факту нез'явлення на службу до військової частини НОМЕР_1 військовослужбовцем ОСОБА_6 ; наказом командира військової частини про результати службового розслідування за фактом нез'явлення на службу ОСОБА_6 іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Таким чином вбачається, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
Враховуючи тяжкість та конкретні обставини вказаних кримінальних правопорушень, особу підозрюваного, наявність обґрунтованої підозри та наведені ризики, передбачені ч.1 ст.177 КПК України, слідчий вважає про неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, а тому просить суд обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 .
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та копії долучених до нього матеріалів, якими слідчий обґрунтовуює доводи клопотання, вважаю, що воно підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.07.2024 №189, солдата ОСОБА_6 призначено на посаду стрільця-помічника гранатометника 3 штурмового спеціалізованого відділення 3 штурмового спеціалізованого взводу 1 штурмової спеціалізованої роти штурмового спеціалізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , зараховано до списків особового складу згаданої частини та на всі види забезпечення.
З 14.08.2024, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 №233, солдата ОСОБА_6 призначено на посаду водія-радіотелефоніста 2 штурмового спеціалізованого відділення 2 штурмового спеціалізованого взводу штурмової спеціалізованої роти (ШКВАЛ) військової частини НОМЕР_1 .
Згідно із наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.01.2025 №1, солдат ОСОБА_6 вибув у відпустку для лікування, у зв'язку із хворобою, на 30 діб з 01.01.2025 по 30.01.2025.
З 31.01.2025, з урахуванням наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.01.2025 № 31, солдат ОСОБА_6 вважається таким, що не повернувся із відпустки за станом здоров'я до військової частини НОМЕР_1 . В цей же ж день, виключений з усіх видів забезпечення.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 10.02.2025 №41 солдат ОСОБА_6 виведений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , у зв'язку із нез'явленням останнього після відпустки за станом здоров'я до згаданої військової частини.
За змістом ст.177 КПК України метою запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, у тому числі запобігання спробам переховуватися від органів досудового слідства або суду, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Обираючи запобіжний захід в виді тримання під вартою, суд відповідно до вимог ч. 3 ст.183 КПК України тією ж ухвалою має визначити питання щодо розміру застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним передбачених процесуальним законом обов'язків, внесення якої є підставою для звільнення особи із-під варти.
Враховуючи тяжкість злочину, обставини кримінального правопорушення, майновий та сімейний стан ОСОБА_6 одружений, має неповнолітню дитину, має бажання служити в Збройних Силах України, а також ризики, передбачені ст.177 КПК України, розмір застави згідно за п. 2 ч. 5 ст.182 КПК України має бути йому визначений в розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що в грошовому виразі складає 58 400 (п'ятдесят вісім тисяча чотириста грн.) 00 коп., що, на думку суду, буде відповідати принципам достатності та виваженості і буде гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.177, 178, 182-184, 193, 194, 196, 197, 309, 310 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_6 підозрюваному у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 407 КК України, запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Строк тримання під вартою ОСОБА_6 обмежити в межах 60 діб а саме з 15 серпня 2025 р. по 13 жовтня 2025 р.
Одночасно визначити ОСОБА_6 , заставу у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що в грошовому виразі складає 58 400 (п'ятдесят вісім тисяча чотириста грн.) 00 коп.,
У разі внесення ОСОБА_6 визначеного розміру застави, зобов'язати останнього за кожною вимогою прибувати до суду, слідчих групи слідчих слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому та прокурора, а також покласти наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
1)не відлучатися з визначено ним місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
2)повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
3)здати паспорт, військовий квиток слідчому, в провадження якого перебуває кримінальне провадження.
Застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у виді застави вважати з моменту його звільнення з-під варти.
Термін дій покладених на підозрюваного ОСОБА_6 судом обов'язків у разі внесення застави визначити два місяці з моменту звільнення його з-під варти.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст виконано 16 серпня 2025 р.
Слідчий суддя Богунського
районного суду м. Житомира ОСОБА_8