справа № 380/21798/24
з питань повернення судового збору
15 серпня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові заяву про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 у справі №380/21798/24 адміністративний позов задоволений повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області від 11.07.2024 № 11395030/36738948 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.12.2023 № 166.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" податкову накладну від 29.12.2023 № 166, датою її подання на реєстрацію.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Львівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1514,00 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1514,00 грн.
11.08.2025 ТОВ "Львів-Агротех" подало заяву про повернення надміру сплаченого судового збору в сумі 3028,00 грн відповідно до платіжної інструкції від 22.10.2024 № 2723.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи раніше визначеному складу суду, заява про повернення судового збору передана на розгляд судді Кисильової О.Й.
Вирішуючи заяву про повернення судового збору, суд враховує таке.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Частиною 1 ст. 3 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється, серед іншого, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 6, ст. 9 Закону № 3674-VI судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв, сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону № 3674-VI у випадках, установлених пунктом 1 частини 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною 1 цієї статті, - повністю.
Пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 передбачено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Так, належним доказом сплати судового збору у межах цієї справи № 380/21798/24, є платіжна інструкція від 22.10.2024 № 2723 на суму 6056,00 грн.
Варто зауважити, що статтею 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду юридичною особою або фізичною особою - підприємцем немайнового характеру, судовий збір складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2024 року у розмірі 3 028,00 грн.
Суд наголошує, що позивач просив визнати протиправним і скасувати рішення та зобов'язати вчинити дії, відтак судовий збір за подання позову з однією вимогою немайнового характеру у межах справи № 380/21798/24 становив 3028,00 грн.
З огляду на зазначене, та на належний доказ сплати судового спору у цій справі - платіжну інструкцію від 22.10.2024 № 2723 на суму 6056,00 грн, суд дійшов висновку про наявність у позивача надміру сплаченого судового збору у межах адміністративної справи №380/21798/24 у розмірі 3028,00 грн, що є підставою для задоволення клопотання ТОВ "Львів-Агротех" про повернення надміру сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 142, 243, 248 КАС України,
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" про повернення надміру сплаченого судового збору задовольнити.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" (81120, Львівська область, Пустомитівський район, сільрада Сороко-Львівська, Автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, 0 км + 550 м (Автодорога Київ-Чоп 00+550 м (зліва); код ЄДРПОУ 36738948) з Державного бюджету України надміру сплачений судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо розгляду справи здійснено в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя Кисильова О.Й.