про повернення позовної заяви
15 серпня 2025 рокусправа № 380/16508/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.Желік, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до приватного виконавця Ільчишин Любові Володимирівни про визнання протиправними і скасування постанов,-
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до приватного виконавця Ільчишин Любові Володимирівни, із вимогою визнати протиправними та скасувати постанови: про відкриття виконавчого провадження від 11.08.2025 ВП №78818506 вул. Руська 9 кв. 3 м. Львова (невідома адреса); постанову про арешт коштів боржника від 11.08.2025 ВП №78818506 вул. Руська 9 кв. 3 м. Львова (невідома адреса); постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 11.08.2025 ВП №78818506 вул. Руська 9 кв. 3 м. Львова (невідома адреса); постанови про стягнення з боржника основної винагороди від 11.08.2025 ВП №78818506 АДРЕСА_1 (невідома адреса) не належно оформлений виконавчий лист повернути стягувачу і до суду вул. Руська 9 кв. 3 м. Львова; стягнути з приватного виконавця матеріальну і моральну, шкоду 20 000грн.
Відповідно до ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись з позовною заявою суддя дійшла висновку про необхідність повернення такої позовної заяви з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 172 КАС України встановлено, що в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Згідно з ч.2 ст.172 КАС України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Відповідно до ч.4 ст.172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, згідно ч.4 ст.172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Слід звернути увагу, що в одному провадженні можуть розглядатися декілька справ за позовом одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача за умови, що їх не належить розглядати у порядку різного судочинства та законом не визначена виключна підсудність різним судам.
Предметом спору в межах даної адміністративної справи є постанови приватного виконавця, винесені в межах виконавчого провадження ВП №78818506.
Так, Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404) визначає виконавче провадження як сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Зі змісту ст.ст. 1, 3, 74 Закону №1404 в їх взаємозв'язку очевидно, що цей закон розмежовує виконавче провадження залежно від суб'єкта прийняття рішення, що підлягає примусовому виконанню, а саме:
1) виконавче провадження щодо примусового виконання судових рішень.
Судовими рішеннями з-поміж вказаних у статті 3 Закону №1404 рішень, що підлягають примусовому виконання та виконавчих документів є:
- судові рішення, рішення третейського суду, рішення міжнародного комерційного арбітражу, рішення іноземних судів, на примусове виконання яких у передбачених законом випадках та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України випадках, суди видають виконавчі листи та накази (п.1 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- судові накази (п.1-1 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом(п.2 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України (п.8 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
2) виконавче провадження як процес примусового виконання рішень «інших органів» (посадових осіб), при цьому такими «іншими» є усі, окрім судів, органи, що на підставі законодавства мають право приймати обов'язкові для виконання рішення. Такими рішеннями «інших органів/посадових осіб» відповідно до статті 3 Закону №1404 є:
- виконавчі написи нотаріусів (п.3 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій (п.4 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанови державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанови приватних виконавців про стягнення основної винагороди (п.5 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом (п.6 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- рішення інших державних органів, рішення Національного банку України, накази Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України або осіб, які виконують їхні обов'язки, що законом визнані виконавчими документами (п.7 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- рішення (постанови) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень (п.9 ч. 1 ст.3 Закону №1404);
- рішення Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю або Аудиторської палати України, які законом визнані виконавчими документами (п.10 ч. 1 ст. 3 Закону №1404);
- рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про застосування заходів реагування у вигляді штрафу (п.11 ч. 1 ст.3 Закону №1404).
Відповідно до статті 2 Закону №1404 однією із засад виконавчого провадження є забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби в адміністративному та/або судовому порядку регламентує Розділ X Закону №1404, що складається з статті 74 Закону №1404, що містить такі положення:
1) частина 1 статті 74 Закону №1404 - рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Ці положення частини першої статті 74 Закону №1404 чітко узгоджуються із відповідними положеннями процесуальних кодексів в усіх видах судочинства, що регламентують порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень (наведено вище).
Системне тлумачення частини першої статті 74 Закону № 1404-VIII у її взаємозв'язку з наведеними положеннями процесуальних кодексів (ГПК України, ЦПК України, КАС України) дозволяє зробити висновок, що судовий контроль за виконавчим провадженням як завершальною стадією судового процесу (виконанням судового рішення) здійснює той суд (місцевий загальний, господарський чи адміністративний), який постановив судове рішення та видав виконавчий лист/наказ; цей судовий контроль охоплює всі стадії виконавчого провадження - від його відкриття до закінчення.
2) частина 2 статті 74 Закону №1404 - рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Тлумачачи зміст положень ст.ст. 1, 3, 74 Закону №1404 у їх взаємозв'язку із наведеними положеннями процесуальних кодексів суд дійшов висновку, що функції судового контролю за рішеннями, діями/бездіяльністю виконавців щодо примусового виконання рішень судів та інших органів розподіляються між судами різних юрисдикцій за простою та цілком логічною формулою - кожен суд контролює виконання ухваленого ним судового рішення в порядку, визначеному процесуальним законодавством, на підставі якого розглянуто спір (ГПК України, ЦПК України, КАС України), а судовий контроль за виконанням рішень інших органів/посадових осіб (не судів) здійснює відповідний адміністративний суд в порядку, передбаченому КАС України.
Водночас, як вже було зазначено вище, згідно частини 2 статті 74 Закону №1404 рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду.
Суддею встановлено, що позивач у позовній заяві просить суд, зокрема, визнати протиправними та скасувати в межах виконавчого провадження ВП №78818506 наступні постанови від 11.08.2025:
1) про відкриття виконавчого провадження;
2) про арешт коштів боржника;
3) про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження;
4) про стягнення з боржника основної винагороди.
Також суддя встановила, що виконавче провадження ВП №78818506 відкрито щодо примусового виконання виконавчого листа №461/6827/22 від 24.07.2025, виданого Галицький районним судом м.Львова.
Оскільки виконавчий документ - виконавчий лист №461/6827/22 від 24.07.2025 виданий Галицький районним судом м.Львова, в даному випадку законом встановлено інший порядок судового оскарження постанов приватного виконавця Ільчишин Л.В. про відкриття виконавчого провадження та про арешт коштів боржника, а саме - у порядку цивільного судочинства шляхом звернення із заявою до Галицького районного суду м.Львова.
Разом з тим, позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування постанов про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та про стягнення з боржника основної винагороди у відповідності до положень ч. 2 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 підлягають розгляду Львівським окружним адміністративним судом у порядку, визначеному КАС України.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Великої палати Верховного суду від 20.11.2019 по справі № 733/889/17-ц.
Оскільки заявлені позивачем позовні вимоги до приватного виконавця Ільчишин Л.В. підлягають розгляду в порядку різного судочинства (ч.4 ст.172 КАС України) та підпадають під дію ч.5 ст.172 КАС України, згідно з якою, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам, тому позивачем порушено правила об'єднання позовних вимог.
Пунктом 6 ч.4 ст.169 КАС України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог.
За таких обставин цей позов підлягає поверненню позивачу з підстав порушення правил об'єднання позовних вимог.
Також суддя звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч.8 ст.169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 169, 241-243, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, судддя,-
позовну заяву ОСОБА_1 до приватного виконавця Ільчишин Любові Володимирівни про визнання протиправними і скасування постанов - повернути позивачу.
Копію даної ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.
У відповідності до ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.