Рішення від 13.08.2025 по справі 539/4001/25

Справа № 539/4001/25

Провадження № 2-а/539/93/2025

РІШЕННЯ

іменем України

13 серпня 2025 року Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

в складі: головуючого судді - Бєссонової Т.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Джадан І.В.,

представника позивача - Данька В.Г.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Масюка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенського відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення примусового видворення,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач Лубенський відділ Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення примусового видворення.

В позові вказано, що 13.08.2025 у м. Лубни виявлено факт порушення правил перебування в Україні громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Перевіркою встановлено, що вищевказаний іноземний громадянин є громадянином російської федерації, в'їхав в Україну в 1992 році. Останнім часом проживав по паспортному документу громадянина російської федерації НОМЕР_1 , виданому 25.04.2018 посольством росії в Україні, терміном дії до 25.04.2023.

На сьогоднішній день у ОСОБА_1 відсутні документи на право перебування/проживання на території України.

Попередньо 21.01.2022 громадянина російської федерації притягнуто до адміністративної відповідальності Хорольським сектором УДМС у Полтавській області та винесено постанову ПН МПТ 001560 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1870,00 грн.

13.08.2025 громадянина російської федерації ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до частини другої статті 203 КУпАП, ПР МПТ № 003557.

В ході спілкування з ОСОБА_1 стало відомо, що він в останній час проживає за адресою: АДРЕСА_1 . До органів ДМС України з заявою про продовження строку перебування в Україні та визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту - не звертався, документального підтвердження підстав для подальшого перебування в Україні та документів на право проживання в Україні вищезазначена особа не надала.

Як повідомив ОСОБА_1 , обставини, які б заборонили примусово видворити його з України, визначені ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відсутні.

Термін дії паспорта громадянина російської федерації ОСОБА_1 51№6487285 закінчився 25.04.2023 року.

13.08.2025 Лубенським відділом УДМС в Полтавській області прийнято рішення про примусове видворення громадянина російської федерації ОСОБА_1 .

Відповідач втратив підстави для законного перебування в Україні, не має постійного місця проживання, офіційного джерела доходів, а також достатнього фінансового забезпечення для проживання в Україні та для виїзду за межі України, є всі підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.

Позивач прохає суд постановити рішення про затримання громадянина російської федерації ОСОБА_1 строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення примусового видворення.

В судовому засіданні представник позивача Данько В.Г. позов підтримав, прохав його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення даного позову.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином російської федерації, в'їхав в Україну в 1992 році. Проживав останнім часом по паспортному документу громадянина російської федерації НОМЕР_1 , виданому 25.04.2018 посольством росії в Україні, терміном дії до 25.04.2023.

13.08.2025 року відносно громадянина російської федерації ОСОБА_1 Лубенським відділом УДМС в Полтавській області складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МПТ №003557 за виявлене порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, який останнього разу в'їхавши на територію держави Україна в 1992 р., перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів.

13.08.2025 року Лубенським відділом УДМС України в Полтавській області було прийнято рішення №5330100100000524 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

З матеріалів справи вбачається, що 21.01.2022 громадянина російської федерації ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності Хорольським сектором УДМС у Полтавській області за ч. 1 ст. 203 КУпАП та винесено постанову ПН МПТ №001560 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1870,00 грн.

Громадянин російської федерації ОСОБА_1 останній час проживає за адресою: АДРЕСА_1 . До органів ДМС України з заявою про продовження строку перебування в Україні та визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту - не звертався, документального підтвердження підстав для подальшого перебування в Україні та документів на право проживання в Україні вищезазначена особа не надала.

На даний час у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні документи на право перебування/проживання на території України.

Враховуючи, що відповідач не має постійного місця проживання, офіційного джерела доходів, а також достатнього фінансового забезпечення для проживання в Україні та для виїзду за межі України, є всі підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.

Згідно ст. 3 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно ч. 8 ст. 26 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;

2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;

4) зобов'язання внести заставу.

Пунктом 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» №1 від 25.06.2009 року передбачено, що іноземець та особа без громадянства, можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. 13 Закону України «Про імміграцію».

Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», в судовому засіданні не встановлено.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках. (ч. 1 ст. 30 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»)

Таким чином, суд вважає, що у позивача є достатньо підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове повернення.

Частиною 11 ст. 289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Передбачених законом підстав для передачі відповідача на поруки, або внесення ним застави, як засобу забезпечення виконання рішення про примусове видворення, в судовому засіданні не встановлено.

Таким чином, існують ризики, що відповідач може ухилятися від примусового видворення за межі України, отже, його затримання з метою повернення до країни громадянської належності, не буде суперечити п.п."f" п. 1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 77, 243-246, 250, 289 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Лубенського відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення примусового видворення - задовольнити.

Затримати громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення примусового видворення.

Рішення підлягає негайному виконанню.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду у встановленому порядку протягом десяти днів з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст судового рішення виготовлено 15.08.2025.

Суддя Т.Д. Бєссонова