14 серпня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/8548/24 пров. № А/857/24681/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Качмара В.Я., Онишкевича Т.В.
за участю секретаря судового засідання: Березюка Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року, головуючий суддя - Калинич Я.М., ухвалене у м. Ужгород, повний текст якого складено 12.05.2025 року, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження,-
Позивач - ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» звернулось в суд з позовом до НКРЕКП, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.06.2024 року №1150 «Про накладення штрафу на ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ за невиконання рішення НКРЕКП»; визнати протиправним та скасувати розпорядження НКРЕКП від 19.06.2024 року №172-р «Про усунення порушень ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ».
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалось на те, що оскаржена постанова та розпорядження прийняті без врахування статусу позивача, як попереднього постачальника природного газу, у зв'язку із чим суперечать його способу виконання передбаченому п.3.10 розділу ІІІ Мінімальних стандартів; оскаржені постанова та розпорядження прийняті без врахування суперечності пп.3 п.3.2 розділу ІІІ Мінімальних стандартів та абз.4 п.24 розділу ІІІ Правил постачання; не враховано дію обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини).
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тими ж доводами, що наводились ним у поданому адміністративному позові, однак безпідставно не взяті до уваги судом попередньої інстанції.
В судовому засіданні представник позивача підтримав подану апеляційну скаргу, вважає оскаржене рішення суду незаконним та повністю підтримав доводи, зазначені у апеляційній скарзі.
Представник відповідача заперечила проти апеляційної скарги, вважає оскаржене рішення суду законним та обґрунтованим та просила апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» здійснює діяльність з постачання природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 21.04.2017 року №527.
Сектором НКРЕКП у Закарпатській області проводилась позапланова виїзна перевірка дотримання ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» вимог законодавства та Ліцензійних умов за період діяльності з 01.07.2022 року по 31.05.2023 року, за результатами проведення якої складено акт від 04.09.2023 року №376.
26.09.2023 року НКРЕКП, за результатами розгляду акта перевірки №376, прийнято постанову №1744 «Про застереження щодо недопущення надалі ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» було застережено щодо недопущення надалі порушень Ліцензійних умов.
Одночасно з винесенням постанови від 26.09.2023 року №1744 НКРЕКП видано розпорядження від 26.09.2023 року №262-р щодо усунення порушень ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» та зобов'язано ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201, а саме:
- підпункту 18 у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;
- підпункту 25 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП, для чого у строк до 10 жовтня 2023 року;
- надати до НКРЕКП скориговану форму звітності №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам», затверджену постановою НКРЕКП від 10 листопада 2022 року №1416 за І квартал 2023 року;
- сплатити компенсацію 676 споживачам за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року №1156, про що повідомити НКРЕКП.
Надалі, на підставі постанови НКРЕКП від 22.11.2023 року №2191 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ»» та посвідчення на проведення планової перевірки від 01.12.2023 року №595 НКРЕКП проведено позапланову виїзну перевірку дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу від 20.12.2023 року №548.
За результатом проведення позапланової перевірки складено акт від 20.12.2023 року №548, 16.01.2024 року НКРЕКП прийнято постанову №121, якою до ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» застосовано штраф у розмірі 218 484,00 грн. за невиконання розпорядження НКРЕКП від 26.09.2023 року №262-р «Про усунення порушень ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ».
Крім постанови №121 відповідачем прийнято розпорядження НКРЕКП від 16.01.2024 року №15-р «Про внесення зміни до розпорядження НКРЕКП від 26.09.2023 року №262-р», яким в абзаці третьому розпорядчої частини розпорядження НКРЕКП від 26.09.2023 року №262-р «Про усунення порушень ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» цифри та слово « 10 жовтня 2023» замінити цифрами та словом « 16 лютого 2024».
В подальшому, на підставі посвідчення на проведення планової перевірки від 09.05.2024 року №210, виданого згідно постанови НКРЕКП від 30.04.2024 року №848 «Про проведення виїзної позапланової перевірки ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ», сектором НКРЕКП проводилась позапланова виїзна перевірка дотримання ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» вимог законодавства та Ліцензійних умов за період діяльності з 17.02.2024 року по 23.05.2024 року.
За результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу складено акт від 30.05.2024 року №217.
За результатом розгляду акту перевірки №217, НКРЕКП прийнято постанову №1150 від 19.06.2024 року «Про накладення штрафу на ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ за невиконання рішення НКРЕКП», якою до ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» застосовано штраф у розмірі 65280,00 грн. за невиконання розпорядження НКРЕКП від 26.09.2023 року №262-р «Про усунення порушень ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ».
Крім постанови №1150, відповідачем прийнято розпорядження НКРЕКП від 19.06.2024 року №172-р «Про усунення порушень ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ», яким зобов'язано ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» усунути порушення у частині невиконання рішення НКРЕКП, а саме невиконання розпорядження НКРЕКП від 26.09.2023 року №262-р «Про усунення порушень ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ», для чого у строк до 31.07.2024 року:
- надати до НКРЕКП скориговану форму звітності №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам», затверджену постановою НКРЕКП від 10 листопада 2022 року №1416 за І квартал 2023 року;
- сплатити компенсацію 676 споживачам (зазначеним у акті №217) за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року №1156, про що повідомити НКРЕКП.
Не погоджуючись із прийнятими постановою №1150 від 19.06.2024 року та розпорядженням від 19.06.2024 року №172-р, заперечуючи наявність порушень ліцензійних умов, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що постанова від 19.06.2024 року №1150 та розпорядження від 19.06.2024 року №172-р Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, зокрема, щодо його обґрунтованості, пропорційності та прийняття на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також неупереджено.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року №1540-VIII (далі - Закон №1540).Відповідно до ст. 1, ст. 3 Закону №1540, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Статтею другою Закону №1540 передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора ( ст. 19 Закону №1540 ).
Відповідно до ч.7 ст.19 Закону №1540, підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є:
- подання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
- обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав;
- обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії, оператором малої системи розподілу законодавства з питань доступу до електричних / теплових / газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
- перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
- перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Під час проведення позапланової виїзної перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
У разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, Регулятор має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до суб'єкта господарювання відповідальності, передбаченої законодавством.
Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.06.2018 року № 428 (далі Порядок).
Відповідно до пп. 1.1, 1.2 та 1.3 Порядку, його дія поширюється на суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - ліцензіати): 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, зберігання енергії; постачання електричної енергії споживачу; трейдерської діяльності на ринку електричної енергії; здійснення функцій оператора ринку електричної енергії; здійснення функцій гарантованого покупця на ринку електричної енергії; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.
Цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.
Цей Порядок установлює процедуру організації та проведення перевірок; порядок оформлення результатів перевірок; права та обов'язки голови та членів комісії з перевірки; права та обов'язки уповноваженої особи ліцензіата; контроль за виконанням рішень НКРЕКП; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.
Згідно ч.1 ст.17 Закону №1540 для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.
Пунктом першим частини 1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що до правопорушень на ринку природного газу віднесено, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Відповідно до п. 1.2 глави 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року №201 (далі - Ліцензійні умови), вони є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з постачання природного газу.
Пунктом 2.1 глави 2 Ліцензійних умов передбачено, що господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Матеріалами справи підтверджено, що Регулятором проаналізовані реєстри надання послуг та письмових звернень споживачів, реєстри надання компенсацій споживачам постачальників природного газу за 1-й квартал 2023 року, що подаються до НКРЕКП відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення форми звітності №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам», затвердженої Постановою НКРЕКП №1416, на підставі яких заповнюється форма звітності №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна). За даними реєстрів надання компенсації споживачам за 1-й квартал 2023 року компенсації постачальниками у звітному періоді не надавалися.
Так, постановою НКРЕКП від 21.04.2017 року №527 ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.
Позивач зазначає, що він не є постачальником природного газу в розумінні норм діючого законодавства, відповідно, що Мінімальні стандарти та вимоги до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 21.09.2017 №1156 (далі - Мінімальні стандарти), не поширюються на нього, оскільки Наказом Міністерства енергетики України від 08.06.2022 року №198 з 01.05.2022 року всіх побутових споживачів ТзОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» включено до Реєстру постачальника «останньої надії» - ТзОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».
При цьому, порушення, встановлені Постановою №1744, фактично ним не оскаржуються, а спірним у цій справі є порядок (спосіб) усунення встановлених порушень.
Суд першої інстанції вірно відхилив покликання позивача на п. 3.5 розділу І Мінімальних стандартів та п. 11 розділу V Правил постачання, щодо необхідності врахування компенсації начебто виключно у рахунках за спожитий природний газ та виключно за заявою споживачів з огляну на наступне.
Постачальник надає споживачу компенсацію за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу шляхом врахування суми відповідної компенсації у рахунку за спожитий природний газ у строк не більше 45 днів з дня недотримання мінімального стандарту якості (у разі недотримання мінімального стандарту, визначеного підпунктом 2 пункту 3.2 цієї глави, - з дати зміни умов договору постачання природного газу для непобутових споживачів) ( п. 3.5 розділу ІІІ Мінімальних стандартів ).
Згідно п. 11 розділу V Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496 (далі - Правила постачання), споживач зобов'язаний здійснити повний остаточний розрахунок з попереднім постачальником. Попередній постачальник не пізніше ніж через шість тижнів після виключення побутового споживача з Реєстру його споживачів в інформаційній платформі зобов'язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості, у тому числі за графіком погашення заборгованості (за його наявності) за договором постачання природного газу. Побутовий споживач зобов'язаний здійснити оплату такого рахунка не пізніше десяти робочих днів з дня виставлення такого рахунка.
Відповідно до п. 3.8. розділу ІІІ Мінімальних стандартів, постачальник за домовленістю зі споживачем може надавати компенсацію іншим способом, у тому числі шляхом перерахування коштів споживачу за банківськими реквізитами.
Пунктом 3.6 глави 3 Мінімальних стандартів передбачено, що постачальник самостійно визначає факт недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу, визначає споживача, якому він має надати компенсацію за недотримання мінімальних стандартів якості, та надає таку компенсацію без додаткового звернення зі сторони споживача.
Тобто, наведене спростовує доводи апелянта щодо необхідності врахування компенсації начебто виключно у рахунках за спожитий природний газ та виключно за заявою споживачів, оскільки відповідно до наведених вище норм, відсутність додаткової заяви про надання компенсацій від споживачів, відповідно до положень п. 3.10 глави 3 Мінімальних стандартів, не є підставою для ненадання компенсації, а подання такої заяви є правом споживача, а не обов'язком.
Крім цього, у акті №217 зазначена інформація щодо повернення ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» споживачам сум переплат на їх письмові вимоги у І кварталі 2023 року та інформація щодо даних, зазначених ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» у формі №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам», затвердженою Постановою НКРЕКП №1416, за І квартал 2023 року.
Тобто, така інформація надавалась до НКРЕКП самим ТзОВ «Закарпатгаз Збут» та містить необхідні для виплати компенсації відомості, зокрема: прізвище, ім'я, по батькові споживачів, адреса об'єкта, суми переплати, суми повернутих коштів, дата початку та закінчення надання послуги, тощо.
Щодо доводів позивача про те що на сьогоднішній день діють дві норми права, а саме: п. 3.2 Мінімальних стандартів та абз. 4 п. 24 розділу ІІІ Правил постачання, де перша має обов'язок для попереднього постачальника повертати переплати, а друга - не має, причому обидва нормативно-правові акти прийняті саме Відповідачем НКРЕКП, то апеляційний суд в цій частині погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Мінімальні стандарти окремим нормативно-правовим актом, прийнятим на виконання положень п. 20 ч.1 ст.17 Закону №1540, відповідно до якого для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор встановлює мінімальні стандарти та вимоги до якості обслуговування споживачів у сферах енергетики та комунальних послуг, визначає умови, порядок і розміри компенсації споживачам, що застосовується у разі недотримання встановлених стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів, здійснює моніторинг їх дотримання.
П. 3.2 Мінімальних стандартів передбачено, що до мінімальних стандартів якості при наданні постачальником послуг постачання природного газу належать, зокрема, повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі повернення переплати попередніми постачальниками, або надання обґрунтованої відповіді споживачу щодо повернення суми переплати - у строк не більше 5 робочих днів з дня отримання письмової вимоги побутового споживача.
Абз. 4 п. 24 розділу ІІІ Правил постачання встановлено, що у разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п'яти робочих днів після отримання такої вимоги.
Тобто наведені норми чітко передбачають для Ліцензіата строк для повернення переплати споживачам - п'ять робочих днів після отримання їх вимоги.
З огляду на наведене доводи позивача, що начебто «у ТОВ «Закарпатгаз Збут» відсутні підстави, як попереднього постачальника, повертати такі переплати побутовим споживачам на підставі їх вимог» є помилковими та з врахуванням зазначених норм, дані норми не суперечать одна одній. З даних норм не вбачається, що «перша має обов'язок для попереднього постачальника повертати переплати, а друга - не має».
Пункт 3.2 Мінімальних стандартів та вимог встановлює вимогу повернення переплати як діючим, так і попереднім постачальником.
Водночас абз. 4 п. 24 розділу ІІІ Правил постачання визначає як саме має зараховуватись така переплата постачальником.
Також є вірним висновок суду першої інстанції помилковість доводів позивача щодо розповсюдження вимог ст.17 Закону України «Про звернення громадян» в частині строків подання скарг на листи споживачів про повернення переплат, оскільки такі подавались на виконання положень Мінімальних стандартів.
Одночасно актом перевірки зафіксовано, що письмові вимоги щодо переплати, отримані постачальником, коли відповідні зміни до Мінімальних стандартів та вимог вже діяли.
Отже, ТзОВ «Закарпатгаз Збут» здійснено повернення переплати споживачам з порушенням строків визначених п.3.2 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог.
Оскільки у ТзОВ «Закарпатгаз Збут» відсутні договірні відносини із побутовими споживачами з травня 2022 року, товариство не постачає природний газ вказаним споживачам й не виставляє рахунки попереднім споживачам за поставлений природний газ, надання компенсації споживачам ТзОВ «Закарпатгаз Збут», як попереднім постачальником, здійснюється відповідно до п. 3.8 глави 3 Мінімальних стандартів шляхом перерахування коштів споживачу за банківськими реквізитами.
Водночас у ТзОВ «Закарпатгаз Збут» наявні усі необхідні дані для надання компенсації відповідно до п. 3.8 глави 3 Мінімальних стандартів, зокрема, банківські реквізити споживачів, оскільки зазначені дані надавалися споживачами разом із письмовими вимогами щодо повернення переплати та відповідно до яких ТзОВ «Закарпатгаз Збут» здійснено повернення переплати вказаним споживачам.
Що стосується покликань Товариства на форс-мажорні обставини в умовах воєнного стану в державі, то суд першої інстанції вірно встановив, що станом як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на час проведення перевірки та прийняття оскаржуваних постанови та розпорядження ТзОВ «Закарпатгаз збут» не додано сертифікату, який би підтверджував настання форс-мажорних обставин.
Так, згідно з постановою НКРЕКП «Про затвердження форм звітності щодо показників якості газопостачання та інструкцій щодо їх заповнення» від 10.11.2022 року №1416, затримка у наданні послуги внаслідок форс-мажорних обставин або з вини споживачів має бути документально підтверджена (п. 3.1 Розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності №4-НКРЕКП-газ- якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам»), згідно з Мінімальними стандартами - настання форс-мажорних обставин підтверджується відповідно до чинного законодавства (пункт 3.14 Мінімальних стандартів).
Статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» встановлено, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/ імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України (далі - ТПП України) та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами відповідно до ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України» шляхом видачі сертифіката.
Крім цього, ТзОВ «Закарпатгаз Збут» не знаходиться на територіях, на яких велись бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, згідно Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 року №309.
Отже, ТзОВ «Закарпатгаз Збут» не було надано належні документи, що підтверджують настання форс-мажорних обставин при наданні послуг для кожного із споживачів, вказаних в Акті, та засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства.
Аналізуючи наведене, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про те, що відповідачем доведені виявлені в ході проведення перевірки порушення позивачем ліцензійних умов, відтак постанова від 19.06.2024 року №1150 «Про накладення штрафу на ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» за невиконання рішення НКРЕКП» та розпорядження від 19.06.2024 року №172-р «Про усунення порушень ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» прийняті НКРЕКП з дотриманням вимог Законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу», через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції не встановив неправильного застосування норм матеріального права, порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення і погоджується з висновками суду першої інстанції у справі.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року у справі №260/8548/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених частиною 4 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді В. Я. Качмар
Т. В. Онишкевич
Повний текст постанови складено 14.08.2025 року.