Постанова від 13.08.2025 по справі 529/726/25

Справа № 529/726/25

Провадження № 3/529/295/25

ПОСТАНОВА

іменем України

13 серпня 2025 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Петренко Л.Є.,

секретаря - Звягольської В.А.,

з участю прокурора - Скубачевського П.П.,

особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду об?єднаний адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч.1 ст. 172-6 , ч.1 ст.172-6 КУпАП

встановив:

ОСОБА_1 , будучи колишнім старшим прапорщиком служби цивільного захисту командиром відділення 11 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Диканька) 1 державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України в Полтавській області, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАІІ, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 31.01.2024), а саме лише 31.03.2024 о 08 годині 16 хвилини подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме при звільненні (01.01.2023-12.04.2023), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Також ОСОБА_1 , будучи колишнім старшим прапорщиком служби цивільного захисту командиром відділення 11 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Диканька) 1 державного пожежно- рятувального загону Управління ДСНС України в Полтавській області, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 31.03.2024), а саме лише 17.04.2025 о 16 годині 30 хвилини подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «щорічна» з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, вказав, що пропустив строк подачі декларацій бо вважав, що має подати декларації після закінчення воєнного стану. Про зміну в законодавстві не знав.

Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримав та зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, думку прокурора та дослідивши приєднані до справи докази, встановлено наступне.

Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Полтавській області від 31.01.2014 № 20 ОСОБА_1 призначений на посаду прапорщиком служби цивільного захисту командир відділення 11 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Диканька) 1 державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України в Полтавській області у зв?язку із проведенням організаційно-штатних заходів.

Присягу працівника органів внутрішніх справ України ОСОБА_1 прийняв 05.09.2006 про що свідчить його особистий підпис.

Відповідно до витягу із наказу ГУ ДСНС України у Полтавській області від 12.04.2023 № 166 старшого прапорщиком служби цивільного захисту ОСОБА_1 командира відділення 11 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Диканька) 1 державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України в Полтавській області з 12.04.2023 року звільнено зі служби цивільного захисту.

Згідно ст. 68 Конституції кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до пункту 6 Положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 5936, особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Отже відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 відноситься до осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.

Суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 4 і 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненим 12.04.2023 з посади старшого прапорщиком служби цивільного захисту командира відділення 11 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Диканька) 1 державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України в Полтавській області і зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: а саме при звільненні за період з 01.01.2023 по 12.04.2023, не пізніше 31.01.2024.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: при звільненні (01.01.2023-12.04.2023) рік (Ьцрз://риЬ1іс.па2к.§оу.иа/с1оситепІз/8е14ЬП8-Ь85е- 4ес4-9Ь1е-7с1а584аЗс164), 31.03.2024 о 08 годині 16 хвилини, тобто несвоєчасно.

Крім того відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненим 12.04.2023 з посади старшого прапорщиком служби цивільного захисту командира відділення 11 державної пожежно-рятувальної частини (смт. Диканька) 1 державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України в Полтавській області і зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: «щорічна» з позначкою «я припинив виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік, не пізніше 31 березня 2024 року.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: «щорічна» з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік (Ьирз://риЬ1іс.па2к.§оу.иа/с1осигпепі$/631453еЬ-5ее0-4Ь24-а78і-18е484167431), 17.04.2025 о 16 годині 30 хвилини, тобто несвоєчасно.

Поважних причин неподання декларацій у передбачені Законом строки не встановлено та суду не надано.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він вважав про необхідність подання декларації після закінчення воєнного стану, суд не бере до уваги, оскільки ця обставина не являється поважною і реабілітуючою та такою, що звільняє особу від відповідальності з огляду на принцип презумпції обов'язкового дотримання чинних норм законів.

Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.176-2 КУпАП, а саме несвоєчасне, без поважних причин, подання декларації при звільненні за період з 01.01.2023 по 12.04.2023 та несвоєчасне, без поважних причин, подання декларації щорічної з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік.

При цьому судом встановлено, що строки притягнення до адміністративної відповідальності не минули, оскільки виявлення факту саме несвоєчасного подання декларації після звільнення та за 2023 рік відбулося 09.06.2025 з моменту отримання пакету документів ДСРНПУ, та саме з цієї дати починається відлік шестимісячного строку для притягнення до адміністративної відповідальності. Також, на момент розгляду справи не сплинув дворічний строк з моменту вчинення правопорушення (дата несвоєчасного подання декларації 31.03.2024 та 17.04.2025).

Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, суд керується Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, за положеннями яких не понесення відповідальності за скоєне умисне правопорушення пов'язане з корупцією дискредитує державу та руйнує моральні цінності суспільства.

Також, суд виходячи із положень ст.23 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , визнання ним вини, сімейний та майновий стан, кількість вчинених адміністративних правопорушень.

Як обставину, що пом'якшує відповідальність слід визнати визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе визначити стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Судовий збір необхідно стягнути з ОСОБА_1 в порядку ст. 40-1 КУпАП.

Керуючись статтями 283, 293, 294 КУпАП, суд

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:

-за ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн;

-за ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1020 грн.

На підставі ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1020 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення - ч.1 ст.307 КУпАП.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Суддя Л.Є. Петренко