Рішення від 13.08.2025 по справі 620/5085/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року Чернігів Справа № 620/5085/25

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Наташа-Агро" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Наташа-Агро" (далі - ТОВ "Наташа-Агро", позивач) за допомогою системи ''Електронний суд'' звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.04.2025 № 6555/Ж10/25-01-07-00 форми “С», яким встановлено порушення на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПКУ та ч. 5 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII “Про валюту і валютні операції» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 6 792 гривні 35 копійки.

В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що ним не допущено порушень Закону України «Про валюту і валютні операції» при здійсненні операцій за контрактом № NA/BG/2023/5S від 02.02.2024, укладеним з нерезидентом ТОВ «Б-ГРЕЙ» (Болгарія) на суму 27 821,00 доларів США, на 2 дні (16.06.2024-17.06.2024), а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 15.04.2025 № 6555/Ж10/25-01-07-00 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Враховуючи, що кошти зараховано на розрахунковий рахунок позивача 17.06.2024, за таких підстав 17.06.2024 (як день зарахування валютної виручки) не може враховуватись в період, в який нараховується пеня за порушення граничних строків розрахунку.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в електронній формі. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

В межах встановленого судом строку відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та вказує про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення. Також заперечує проти розміру витрат на правничу допомогу.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Головним управління ДПС у Чернігівській області отримано лист від ДПС України від 26.07.2024 року №21564/7/99-00-07-05-02-07 з витягом податкової інформації від Національного банку України (лист від 19.07.2024 року №25-0008/55006/БТ) про виявлені факти порушень ТОВ «НАТАША-АГРО» (податковий номер 35052335) валютного законодавства станом на 01.07.2024 року в частині порушення граничних строків розрахунків при здійсненні експортних операцій по контракту №NA/BG/2023/5S від 02.02.2024 року, укладеному з нерезидентом ТОВ "Б-ГРЕЙН" (Болгарія) (дата здійснення операції - 18.03.2024 року на суму 27 821,00 доларів США, дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків - 16.06.2024 року).

У зв'язку із зміною місця податкового обліку ТОВ «НАТАША-АГРО» з 07.01.2025 року з Південного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на Головне управління ДПС у Чернігівській області інформацію для подальшого відпрацювання передано за належністю листом №27/7/34-00-07-04 від 08.01.2025 року (вх. Головного управління ДПС у Чернігівській області №37/7/25-01 від 08.01.2025року).

Згідно документів наданих ТОВ “НАТАША-АГРО» листом №12-06/1407 від 27.08.2024 року (вх. Південного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 04.09.2024 року №2853/6/3400-01) на запит Південного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №1956/6/34-00-07-04 від 06.08.2024 року та листом №27-02/25 від 27.02.2025 року (вх. Головного управління ДПС у Чернігівській області №10163/6/25-01/ЕКПП від 27.02.2025 р. на запит Головного управління ДПС у Чернігівській області №76/Ж4/25- 01-07-06-01 від 30.01.2025 року встановлено наступне.

Так, ТОВ “НАТАША-АГРО» (податковий номер 35052335) в особі генерального директора Мороза Олександра Петровича уклало контракт №NA/BG/2023/5S від 02.02.2024 року з нерезидентом "Б-ГРЕЙН" ТОВ (вул. Рачо Димчев , №1А, п.1, оф. 2, м. Софія, Болгарія), в особі директора Миколи Козловського щодо продажу сої українського походження, врожаю 2023року. Загальна вартість контракту складає 30 100,00 доларів США.

На виконання умов експортного контракту №25-08/22 від 25.08.2022 року ТОВ “НАТАША-АГРО» здійснило поставку соєвих бобів неподрібених, врожаю 2023 року (в графі 33 митної декларації “код товару» зазначено УКТ ЗЕД 1201 90 00 00) нерезиденту ТОВ "Б-ГРЕЙН" (Болгарія) на загальну суму 27 821,00 доларів США згідно митної декларації ЕК 10 АА №24UA305050000428U0 від 18.03.2024 р., що становить за офіційним курсом НБУ 1 079 449,24 грн. Граничний строк розрахунків за операцією - 15.06.2024.

В зв'язку з зазначеним, на підставі наказу від 30.01.2025 №249-п, відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79, п.п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України посадовими особами відповідача проведена позапланова невиїзна документальна перевірка ТОВ «Наташа-Агро» з питань дотримання вимог валютного законодавства за період діяльності з 02.02.2024 по 28.02.2025 з метою дотримання вимог валютного законодавства при виконанні умов контракту № NA/BG/2023/5S від 02.02.2024 відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, який є його невід'ємною частиною.

За результатами перевірки складено акт від 17.03.2025 №4360/Ж5/25-01-07-06-01 (далі - акт перевірки), яким встановлено наступні порушення:

ч.2 ст.13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції» з урахуванням пункту 1-2 постанови Правління Національного банку України від 14.05.2019 №67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у частині дотримання законодавчо встановлених строків розрахунків по контракту № NA/BG/2023/5S від 02.02.2024, укладеному з нерезидентом ТОВ «Б-ГРЕЙН» (Болгарія) на суму 27821,00 доларів США на 2 календарні дні.

Не погоджуючись з вказаним висновком акту перевірки, позивачем подані заперечення, однак останні залишенні відповідачем без задоволення.

На підставі вказаного акту перевірки, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято податкове повідомлення-рішення: від 15.04.2025 №6555/Ж10/25-01-07-00, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 6792,35 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі - Закон №2473-VIII) у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Відповідно до п. 14 прим. 2 Постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова №18) граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

Водночас, п. 14 прим. 3 Постанови №18 визначено, граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови: 1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій; 2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.

Згідно з п. 14 прим. 4 Постанови №18 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Також, постановою Правління Національного банку України від 10.11.2023 року №145 “Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року № 67», постанову №67 доповнено пунктом 12 такого змісту: “граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, становлять 90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року».

Статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (із змінами і доповненнями) від 6 грудня 2019 року N 361-IX (чинний з 28.04.2020 року) визначено порогові фінансові операції - фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень).

Відповідно до підпункту 1 п.7 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженою постановою Правління НБУ від 02.01.2019 року №7 (зі змінами) «Про затвердження Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів» (далі - Інструкція №7) банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 "Експорт", ЕК-11 "Реекспорт" на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або з дати підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів.

Відповідно до п. 9 розділу ІІ Інструкції №7 банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків: 1) якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу / надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог); 2) у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.

Згідно з підпунктом 4 п. 3 розділу І Інструкції №7 день виникнення порушення - перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операціями з експорту, імпорту товарів або строку, установленого відповідно до раніше виданих за цією операцією висновків.

У разі порушення граничного строку розрахунків за операціями з експорту, імпорту товарів нарахування пені розпочинається з першого дня після закінчення законодавчо встановлено строку та здійснюється за кожен день прострочення, включаючи день завершення валютного нагляду.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи на виконання умов контракту №NA/BG/2023/5S від 02.02.2024 за отримані товари від нерезидента ТОВ "Б-ГРЕЙН" (Болгарія) надійшла оплата на розрахунковий рахунок позивача № НОМЕР_1 .USD в АТ "ОТП БАНК", МФО 300528 згідно платіжного документу №140920896 від 17.06.2024 в розмірі 27 821,00 доларів США, що становить за офіційним курсом НБУ 1 108 945,37 грн, що підтверджується банківською випискою з особового рахунку.

Також, ТОВ «НАТАША-АГРО» надало до АТ "ОТП БАНК" лист-уточнення №1 від 17.06.2024 року, згідно якого товариство просить грошові кошти, які надійшли від нерезидента ТОВ "Б-ГРЕЙН" (Болгарія) 17.06.2024 року в сумі 401 668,85 доларів США зарахувати по контракту №NA/BG/2023/5S від 02.02.2024 року- 27 821,00 доларів США та по контракту №NA/BG/2023/4С від 01.02.2024 року- 373 847,85 доларів США.

При порівнянні інформації, отриманої при опрацюванні ІКС "Податковий блок", ЄАІС «Державна митна служба України» та митними деклараціями, наданими ТОВ «НАТАША-АГРО» до перевірки, розбіжностей не встановлено.

Станом на 28.02.2025 за контрактом №NA/BG/2023/5S від 02.02.2024, укладеним з нерезидентом ТОВ "Б-ГРЕЙН" (Болгарія), згідно даних бухгалтерського обліку по рахунку 362 «Розрахунки з іноземними покупцями» розрахунки завершені.

Таким чином, відповідачем правомірно встановлено порушення частини 2 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції», з урахуванням пункту 12 постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року №67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у частині дотримання законодавчо встановлених строків розрахунків по контракту №NA/BG/2023/5S від 02.02.2024, укладеному з нерезидентом ТОВ "Б-ГРЕЙН" (Болгарія), на суму 27 821,00 доларів США на 2 календарні дні (з 16.06.2024 року по 17.06.2024 року) та як наслідок прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.04.2025 №6555/Ж10/25-01-07-00 на суму 6 792,35 грн.

Посилання позивача на той факт, що граничною датою зарахування валютної виручки є 16.06.2024, а не 15.06.2024 суд не приймає до уваги, зважаючи на наступне.

Якщо розглядати правовідносини з експорту товару, то положення частини другої статті 13 Закону № 2473-VIII пояснюють, що строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується.

Зміст цієї норми свідчить про те, що з точки зору відносин у сфері зовнішньоекономічної діяльності з експорту товару, заборгованість нерезидента (покупця) перед резидентом (продавцем) виникає саме у день митного оформлення продукції, що експортується, і існує до її фактичного погашення нерезидентом. Закон № 2473-VІІІ не містить вказівки на будь-який інший день, зокрема про перший день після закінчення граничного строку.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 23.07.2024 по справі № 240/25642/22, від 16.01.2025 по справі № 580/4079/23, від 13.02.2025 по справі № 380/10067/24.

Таким чином, в даному випадку останнім днем зарахування валютної виручки є 15.06.2024.

Щодо посилання позивача на те, що день зарахування валютної виручки не враховується у розрахунок пені, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до п. 9 розділу ІІ Інструкції №7 банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків: 1) якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу / надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог); 2) у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.

Отже, днем зняття банком операції з валютного нагляду є 17.06.2024, а тому він включається до розрахунку пені в силу вимог Інструкції № 7.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що прийняте Головним управлінням ДПС у Чернігівській області податкове повідомлення-рішення від 15.04.2025 №6555/Ж10/25-01-07-00, є правомірним та скасуванню не підлягає.

Таким чином доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду даної справи.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

При цьому, у рішення ЄСПЛ по справі “Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Наташа-Агро" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Наташа-Агро" (вул. Циганівка, 27,с. Новий Биків,Чернігівська обл., Ніжинський р-н,17452, код ЄДРПОУ 35052335).

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.

Повне судове рішення складено 13.08.2025.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО