13 серпня 2025 рокуСправа № 280/10357/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у письмовому провадженні питання прийняття звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частині НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до військової частині НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 позовні вимоги задоволено частково, зокрема:
-визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в періоди з 18 липня 2020 року по 08 липня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та компенсації невикористаної щорічної основної та додаткових відпусток за 2018-2022 роки, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
-зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 18 липня 2020 року по 08 липня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та компенсації невикористаної щорічної основної та додаткових відпусток за 2018-2022 роки, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
В решті позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.05.2025 рішення суду від 28.01.2025 залишено без змін.
26.05.2025 до суду надійшла заява представника позивача в якій останній, зокрема, просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати суду в місячний термін з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі № 280/10357/24.
Ухвалою суду від 27.05.2025 заяву прийнято і призначено до розгляду заяву без виклику учасників справи в порядку письмового провадження. Запропоновано військовій частині НОМЕР_3 у строк до 04.06.2025 висловити свою позицію з питань, викладених у заяві про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, подавши письмові пояснення до Запорізького окружного адміністративного суду. Витребувано у військової частині НОМЕР_1 пояснення та докази у їх обґрунтування щодо того, чи здійснено перерахунок та виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 18 липня 2020 року по 08 липня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та компенсації невикористаної щорічної основної та додаткових відпусток за 2018-2022 роки, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
02.06.2025 Військова частина НОМЕР_1 надала суду пояснення, у яких зазначено, що в/ч є державною організацією, що підпорядковується Міністерству оборони України та повністю фінансується з державного бюджету України. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України №220/13/1587 від 23.02.2024 р. до військової частини було доведено обов'язковий для виконання алгоритм опрацювання документів щодо виконання рішень судів, які набрали законної сили та потребують видатків держаного бюджету для виплати грошового забезпечення, створений на виконання вимог Інструкції про організацію претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 грудня 2016 року № 744, Положення про фінансове господарство розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня (другого ступеня) за кошторисом Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05 листопада 2009 р. № 550, Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280. Зокрема, у разі отримання рішення суду, яке набрало законної сили, та відповідно до якого військова частина зобов'язана здійснити видатки за напрямком грошового забезпечення за КЕКВ 2800 «Інші видатки» відповідними посадовими особами здійснюються наступні заходи у визначеній послідовності: Відповідними посадовими особами командиру військової частини подаються пропозиції щодо порядку виконання судового рішення, а також пропозиції щодо його оскарження. В установлених законодавством випадках забезпечується апеляційне (касаційне) оскарження судового рішення. У разі набрання рішенням законної сили та після вжиття заходів щодо його оскарження військовою частиною виконуються такі заходи: Начальником фінансового органу складається розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду, який разом з копією рішення не пізніше 5-денного терміну з дня отримання рішення надсилається до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління для його перевірки стосовно відповідності нормам чинного законодавства та рішенню суду. Фінансово-економічний підрозділ вищого органу військового управління перевіряє законність та обґрунтованість складеного фінансового розрахунку, у разі необхідності повідомляє військову частину про невідповідність розрахунку видатків рішенню суду або нормам чинного законодавства та вживає заходів щодо внесення в нього відповідних змін. Перевірений фінансовий розрахунок затверджується начальником фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління. Розрахунок коштів, затверджений начальником фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління разом з копією рішення суду та заявкою (додатковою заявкою), в якій враховані відповідні кошти, подаються до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. У разі наявності асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші видатки», відповідно до заявленої потреби кошти для виконання рішення суду перераховуються Департаментом соціального забезпечення розпорядникам коштів усіх рівнів встановленим порядком. Враховуючи вищевикладене, а також вимоги п. 1.2, п. 4.6 Наказу Міністерства оборони України від 30 грудня 2016 року № 744 «Про організацію претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень», військова частина зобов'язана забезпечити оскарження в апеляційному та касаційному порядку всіх рішень, прийнятих не на користь Міноборони та Збройних Сил України. Складання військовою частиною фінансових розрахунків коштів, необхідних для виконання рішення суду для отримання від Міністерства оборони України відповідних бюджетних призначень до моменту завершення процедури касаційного оскарження рішення суду суперечить керівним документам Міністерства оборони України, які для військової частини є обов'язковими до виконання. 15 травня 2025 р. Третім апеляційним адміністративним судом винесено постанову по даній справі № 280/10357/24. На підставі підпунктів «а», «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України військова частина НОМЕР_1 має намір оскаржити дану постанову в касаційному порядку. Касаційна скарга на дане рішення, у відповідності до ст. 329 КАС України, має бути подана на протязі 30 днів з моменту його проголошення (до 14 червня 2025 р.). При цьому підкреслюємо, що невжиття військовою частиною заходів щодо касаційного оскарження постанови апеляційного суду буде суперечити керівним документам Міністерства оборони України та унеможливить вчинення подальших дій, направлених на добровільне виконання рішення суду. Добровільне виконання військовою частиною рішення суду в частині перерахунку і виплати Позивачу грошового забезпечення можливе виключно у випадку отримання від Міністерства оборони України відповідних бюджетних призначень за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішення суду. При цьому необхідною передумовою для отримання коштів є дотримання визначеної Міністерством оборони України процедури. Враховуючи вищевикладене, фінансовий розрахунків коштів, необхідних для виконання рішення суду буде складений та направлений військовою частиною до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління невідкладно після завершення процедури касаційного оскарження. У заяві про встановлення судового контролю представником Позивача єдиною підставою для такого контролю зазначено бездіяльність Відповідача щодо надання інформації та документів у відповідь на адвокатський запит від 15.05.2025, при цьому адвокатський запит подано в день проголошення судового рішення. При цьому інформація щодо суми грошового забезпечення, що має бути виплачена Позивачу, може бути у володінні Позивача виключно після затвердження розрахунку фінансово-економічним підрозділом вищого органу військового управління, а заявка на фінансування подається розпоряднику бюджетних коштів фінансово-економічним підрозділом вищого органу військового управління після затвердження фінансового розрахунку. Тобто, є очевидним, що станом на момент звернення затребуваних представником Позивача документів і інформації у Відповідача не було та бути не могло. Будь-яких інших доказів щодо вчинення військовою частиною дій, направлених на невиконання чи неналежне виконання рішення суду Відповідачем представником Позивача суду не надано, будь-яких інших обставин, які б ставили під сумнів добросовісність дій Відповідача в процесі виконання рішення, суду не повідомлено. Таким чином, вважаємо подану представником Позивача заяву про встановлення судового контролю передчасною. Жодних дій, направлених на ухилення від виконання рішення суду військовою частиною не вчинено, жодних термінів на вчинення обов'язкових дій не порушено, наявність підстав для встановлення судового контролю належними і допустимими доказами Позивачем не доведено.
Ухвалою суду від 05.06.2025 заяву представника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частині НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 у строк 30 днів з дня отримання копії ухвали подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі №280/10357/24 з підтверджуючими доказами про його виконання.
02.07.2025 відповідач подав до суду звіт виконання судового рішення. Відповідач повідомляє, що в/ч є державною організацією, що підпорядковується Міністерству оборони України та повністю фінансується з державного бюджету України. Зокрема, у разі отримання рішення суду, яке набрало законної сили, та відповідно до якого військова частина зобов'язана здійснити видатки за напрямком грошового забезпечення за КЕКВ 2800 «Інші видатки» відповідними посадовими особами здійснюються наступні заходи у визначеній послідовності. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі №280/10357/24 військовою частиною НОМЕР_1 було вчинено наступні дії: Начальником фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 складено фінансовий розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду та супровідним листом № 587/1889 від 27.06.2025 направлено його для затвердження до фінансово-економічного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 (вищого органу військового управління за підпорядкованістю). Даний лист отримано ІНФОРМАЦІЯ_1 27.06.2025 та зареєстровано за вхідним номером 37955. На підтвердження вищевикладеного надаємо копію фінансового розрахунку, копію супровідного листа та докази його отримання ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами СЕДО. Станом на 02.07.2025 відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримано. Після затвердження складеного фінансового розрахунку ІНФОРМАЦІЯ_1 (вищого органу військового управління за підпорядкованістю) даний фінансовий розрахунок разом з заявкою на фінансування буде невідкладно подано військовою частиною НОМЕР_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для отримання грошових коштів на виконання судового рішення. Просили суд також врахувати, що виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №280/10357/24 об'єктивно не залежить лише від дій посадових осіб військової частини НОМЕР_1 , оскільки фінансування військової частини відбувається виключно за кошти державного бюджету України, при цьому кошти виділяються військовій частині її забезпечувальним фінансовим органом та спрямовуються лише на ті потреби, на які вони призначені у відповідних затверджених кошторисах, планах асигнувань за кодами економічної і програмної класифікації видатків та кодами видатків за кошторисом Міністерства оборони України. При цьому військовою частиною НОМЕР_1 вжито всіх необхідних та можливих заходів для виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 280/10357/24, які станом на момент подання даного звіту є достатніми і вичерпними.
04.07.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення, у яких повідомлено, що після подання даного звіту військовою частиною НОМЕР_1 вчинено додаткові дії, направлені на виконання рішення суду, які просять врахувати при вирішенні питання прийняття звіту в порядку ст. 382-3 КАС України. Зокрема, 03.07.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов лист № 510/20/11936 від 02.07.2025 яким фінансовий розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі №280/10357/24 було затверджено. 04.07.2025 розрахунок потреби в коштах на виконання рішення суду за напрямком грошового забезпечення за КЕКВ 2800 «Інші видатки» було складено та подано військовою частиною НОМЕР_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для отримання грошових коштів на виконання судового рішення.
07.07.2025 представником позивача подано заяву у якій просив, відмовити у прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 280/10357/24 та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати суду в місячний термін з дня отримання ухвали звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 280/10357/24.
В обґрунтування зазначено, що позивачем досліджено надані розрахунки з боку військової частини НОМЕР_1 на предмет їх відповідності рішенню Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року по справі № 280/10357/24. За результатами аналізу вбачається неповне виконання з боку військової частини рішення суду, а саме: - не здійснено перерахунок грошової допомоги для оздоровлення за 2021 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки; - невірно здійснено перерахунок грошового забезпечення за 01.07.2022 по 08.07.2022 з огляду на помилкове обрання відсотку премії (замість помилкового 155% має бути 222%). Доказом вказаного є відомості з картки особового рахунку за 2022 рік, отриманої від НОМЕР_2 , яка наявна у матеріалах справи та повторно долучається до даної заяви. З огляду на вказане, військовою частиною НОМЕР_1 частково виконано рішення суду, зокрема частково здійснено перерахунок грошового забезпечення. Окрім того, відсутнє станом на 07.07.2025 виконання рішення суду в частині здійснення виплати перерахованого грошового забезпечення.
08.07.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення, у яких зазначено, при розрахунку грошового забезпечення позивача за період липень 2022 р. відсоток премії Позивача за особистий внесок у загальні результати служби застосовано у розмірі 155%, що відповідає абзацу 4 п. 1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 № 44 від 08.07.2022 у зв'язку з накладенням на Позивача дисциплінарних стягнень за порушення військової дисципліни у вигляді догани та суворої догани. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є обов'язковою виплатою. Така допомога виплачувалась виключно за наявності відповідних підстав визначеним категоріям військовослужбовців. Порядок та підстави такої виплати щорічно визначались Міністром оборони України. При цьому відомості про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань Позивачу за період 2020-2021 роки у військової частини НОМЕР_1 відсутні.
Ухвалою судді від 14.07.2025 прийнято звіт військової частині НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 280/10357/24. Зобов'язано суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення військову частину НОМЕР_1 , подати у місячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №280/10357/24 з підтверджуючими доказами про його виконання.
12.08.2025 військова частина НОМЕР_1 подала до суду звіт виконання судового рішення. Відповідач повідомляє, що для виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі №280/10357/24 військовою частиною НОМЕР_1 було вчинено наступні дії: Начальником фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 складено фінансовий розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду та супровідним листом № 587/1889 від 27.06.2025 направлено його для затвердження до фінансово-економічного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 (вищого органу військового управління за підпорядкованістю). 03.07.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов лист № 510/20/11936 від 02.07.2025, яким фінансовий розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №280/10357/24 було затверджено. 04.07.2025 розрахунок потреби в коштах на виконання рішення суду за напрямком грошового забезпечення за КЕКВ 2800 «Інші видатки» було складено та подано військовою частиною НОМЕР_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для отримання грошових коштів на виконання судового рішення. Станом на 12.08.2025 грошові кошти на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №280/10357/24 за напрямком грошового забезпечення за КЕКВ 2800 «Інші видатки» до військової частини НОМЕР_1 не надходили. Зазначили, що після збільшення бюджетних асигнувань Міністерству оборони України будуть відкриті відповідні бюджетні призначення для повного забезпечення потреби, відповідно до наданих заявок. Таким чином, військовою частиною НОМЕР_1 вжито всіх необхідних та можливих заходів для виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року у справі № 280/10357/24, які станом на момент подання даного звіту є достатніми і вичерпними.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду. (частина перша статті 382-2 КАС України).
Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, з вказаних законодавчих положень встановлено, що судом можуть бути вжиті заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Судом встановлено, що позивачу здійснене нарахування грошового забезпечення на виконання рішення суду, як повідомлено відповідачем, виплата грошового забезпечення буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості.
У постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Проте, судом не встановлено умислу відповідача спрямованого на невиконання рішення суду, тому підстави для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відсутні.
При цьому, оскільки судом встановлено виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень не в повному обсязі, суд не припиняє здійснення судового контролю, а встановлює новий строк для подання звіту протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Керуючись статтями 248, 370, 371, 382 - 382-3 КАС України, суд, -
Прийняти звіт військової частині НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі № 280/10357/24.
Зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення військову частину НОМЕР_1 , подати у тримісячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №280/10357/24 з підтверджуючими доказами про його виконання.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Суддя Н.В. Стрельнікова