Рішення від 13.08.2025 по справі 240/21642/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/21642/24

категорія 102010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Черняхович І.Е., суддів Майстренко Н.М., Шимоновича Р.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Адвокатського Бюро "Оксани Томашевської" в особі керуючої адвоката Оксани Анатоліївни Томашевської до Кабінету Міністрів Україн про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Адвокатське Бюро "Оксани Томашевської" (далі - позивач) із позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо залишення без розгляду адвокатського запиту від 14.10.2024 №348-1410-24;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України розглянути та надати відповідь на адвокатський запит від 14.10.2024 №348-1410-24.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що 14.10.2024 позивачем на адресу Кабінету Міністрів України було надіслано адвокатський запит від №348-1410-24 з вимогою про надання інформації. Проте відповідач листом від 21.10.2024 №25174/0/2-24, повернув зазначений адвокатський запит як такий, що не відповідає вимогам, визначеним статтею 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду прийнято подану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від Кабінету Міністрів України до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зазначає, що листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 21.10.2024 №25174/0/2-24 адвокатський запит позивача повернуто як такий, що не відповідає вимогам, визначеним статтею 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", оскільки подавати адвокатські запити з метою одержання консультацій і роз'яснень положень законодавства заборонено.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 14.10.2024 року Адвокатським бюро "Оксани Томашевської" в інтересах ОСОБА_1 направлено до Кабінету Міністрів України адвокатський запит №348-1410-24 у якому позивач просив надати наступну інформацію:

1. повідомити вичерпний перелік інших категорій військовозобов'язаних або окремих категорій громадян у передбачених законом випадках, яким надано право на отримання відстрочки на підставі п.24 ч.1 ст.23 Закону України №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

2. повідомити вичерпний перелік підстав та вичерпний перелік документів, у відповідності до Порядку №560, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України №3543-ХІІ на підставі п.24 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

До адвокатського запиту додано ордер та копію свідоцтва, що підтверджено копіями цих документів, наявними в матеріалах справи.

Цей запит отримано Департаментом документообігу Секретаріату Кабінету Міністрів України 18.10.2024 за вх.№34154/0/1-24, що підтверджено відповідною відміткою на ньому.

Листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 21.10.2024 №25174/0/2-24 адвокатський запит позивача повернуто як такий, що не відповідає вимогам, визначеним статтею 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", оскільки згідно з абзацом третім частини першої статті 24 зазначеного закону адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства, а питання, що містяться у запиті, потребують надання консультацій та роз'яснень положень законодавства.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання інформації на вказаний адвокатський запит, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Окрім цього,статтею 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

В свою чергу, порядок подання адвокатського запиту регламентовано статтею 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Так, згідно з частиною 1 статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатський запит - це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.

Надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.

Відповідно до частини 2статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.

У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

Організацію, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України відповідно до Конституції України визначає Закон України від 27.02.2014 № 794-VII "Про Кабінет Міністрів України" (далі - Закон №794-VII).

Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону №794-VII Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Згідно із частиною другою статті 3 Закону №794-VII Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України є колегіальним органом. Кабінет Міністрів України приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях (частина третя статті 3 Закону №5076-VI).

Частинами першою, другою статті 4 Закону №794-VII визначено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України.

Відповідно до ст.49 Закону №794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 47 Закону №794-VII Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.

Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України (абзац другий частини другої статті 47 Закону №794-VII).

Частиною десятою статті 47 Закону № 794-VII визначено, що секретаріат Кабінету Міністрів України є юридичною особою і діє на підставі цього Закону та Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 №850 затверджено Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі - Положення).

Пунктом 1 Положення визначено, що Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі - Секретаріат) є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України. Секретаріат у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Регламентом Кабінету Міністрів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Положенням, а також наказами Міністра Кабінету Міністрів України.

Основними завданнями Секретаріату є організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України, урядових комітетів, Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України, Міністра Кабінету Міністрів України та міністра, який не очолює міністерство (пункт 2 Положення).

Пунктом 4 Положення визначено, що до складу Секретаріату входять: керівництво Секретаріату - Міністр Кабінету Міністрів України, його перший заступник і заступники; патронатні служби - Апарат Прем'єр-міністра України, патронатні служби Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України, Міністра Кабінету Міністрів України та міністра, який не очолює міністерство; структурні підрозділи - департаменти, самостійні управління і відділи та інші підрозділи.

Відповідно до абзацу першого пункту 16 Положення структурні підрозділи Секретаріату забезпечують діяльність Кабінету Міністрів України, урядових комітетів з питань, що належать до їх компетенції, та виконують функції відповідно до цього Положення і положень про структурні підрозділи.

У пункті 17 Положення визначено, що структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції:

організовують відповідно до законодавства розгляд питань, порушених у зверненнях і запитах народних депутатів України або групи народних депутатів України, звернень комітетів, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій Верховної Ради України, що надійшли до Кабінету Міністрів України, та підготовку висновків до проектів законів, надісланих Верховною Радою України (підпункт 14);

опрацьовують кореспонденцію, що надходить до Кабінету Міністрів України, та готують в установленому порядку за результатами її розгляду проекти доручень Прем'єр-міністра України та відповідних листів Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України, Міністра Кабінету Міністрів України та міністра, який не очолює міністерство (підпункт 18);

організовують в установленому порядку розгляд звернень органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій (підпункт 32);

організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство (підпункт 33);

забезпечують відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" розгляд запитів на інформацію, що надходять Кабінетові Міністрів України, Секретаріатові Кабінету Міністрів України (підпункт 33-1);

здійснюють контроль за вирішенням порушених у зверненнях громадян питань, дотриманням законодавства про звернення громадян (підпункт 34).

Згідно з пунктом 26 Положення Секретаріат є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки, штампи і бланки встановленого зразка.

Судом встановлено, що Адвокатським бюро "Оксани Томашевської" в порядку статті 24 Закону України Закону №5076-VI направлено до Кабінету Міністрів України адвокатський запит від 14.10.2024 про надання у визначений законом строк інформації.

Системний аналіз вищенаведених норм Закону №794-VII та Положення дозволяє колегії суддів дійти висновку, що розгляд адресованих Кабінету Міністрів України звернень, у тому числі й адвокатських запитів, віднесений до компетенції Секретаріату Кабінету Міністрів України, тому повернення вказаного адвокатського запиту позивача правомірно здійснено саме Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Також, суд погоджується з доводами відповідача, що ним не було допущено протиправної бездіяльності, в частині повернення адвокатського запиту позивача, як такого, що не відповідає вимогам, визначеним статтею 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", з огляду на таке.

Відповідно до вимог ст.24Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.

Як вже зазначалося, в адвокатському запиті, надісланому на адресу Кабінету Міністрів України, позивач просив надати наступну інформацію:

1. повідомити вичерпний перелік інших категорій військовозобов'язаних або окремих категорій громадян у передбачених законом випадках, яким надано право на отримання відстрочки на підставі п.24 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

2. повідомити вичерпний перелік підстав та вичерпний перелік документів, у відповідності до Порядку №560, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України №3543-ХІІ на підставі п.24 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Таким чином, позивач в своєму адвокатському запиті фактично просив відповідача надати консультації та роз'яснення положень законодавства щодо отримання військовозобов'язаними відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які врегульовані Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період"

Відтак, колегія суддів дійшла висновку, що адвокатський запит позивача не відповідає вимогам ст.24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", та правомірно залишений відповідачем без розгляду.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження при розгляді справи, тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Згідно ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295КАС України

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Адвокатського Бюро "Оксани Томашевської" в особі керуючої - адвоката Томашевської Оксани Анатоліївни (вул.Леха Качинського, 6, м.Житомир, 10014; код ЄДРПОУ 45224025) до Кабінету Міністрів України (вул.М.Грушевського, 12/2, м.Київ, 01008; код ЄДРПОУ 00031101) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Головуючий суддя І.Е.Черняхович

Судді Н.М. Майстренко

Р.М.Шимонович

13.08.25