Ухвала від 13.08.2025 по справі 200/10960/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

13 серпня 2025 року Справа №200/10960/20-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у справі №200/10960/20-а задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 , зокрема, шляхом зобов'язання Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.07.2020 № 6768 про призначення пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу періоди: роботи в Державному концерні «Азовмаш» з 22.07.1993 по 05.09.1996; навчання з 01.09.1979 по 14.07.1982 у середньому професійно-технічному училищі №1 м. Жданова; прийняття участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях один місяць служби за три з 28.02.2017 по 20.03.2017, з 01.02.2018 по 25.02.2018, з 13.05.2018 по 20.08.2018, з 07.09.2018 по 06.12.2018, з 27.12.2018 по 12.02.2019, з 28.02.2019 по 22.04.2019, з 27.06.2019 по 22.09.2019 з урахуванням висновків суду.

Рішення суду набрало законної сили відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2025 року.

Від позивача надійшла заява про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 29 січня 2021 року у справі № 200/10960/20-а, оскільки боржником на виконання рішення суду нарахована заборгованість з пенсійних виплат за період з 31.07.2020 по 31.05.2021 в сумі 41250,06 грн, яка не виплачується з посиланням на відсутність відповідного фінансування.

Враховуючи обставини військової агресії та дії воєнного стану в Україні, згідно із частиною 9 статті 205 КАС України судовий розгляд заяви здійснюється в порядку письмового провадження.

Розглянувши подану заяву, суд зазначає, що відповідно до статті 129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Судові рішення відповідно до статті 124 Конституції України є обов'язковими до виконання на всій території України. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 1 статті 382 КАС України, передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З аналізу зазначених норм випливає, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.

Відповідно до зазначеного Переліку Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області реорганізуються шляхом приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Листом від 07.04.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, за наявна заборгованість з пенсійних виплат за період з 31.07.2020 по 31.05.2021 в сумі 41250,06 грн, яка утворилась на виконання рішення суду від 29 січня 2021 року у справі № 200/10960/20-а, буде фактично виплачена після відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Також позивача повідомлено про здійснення виплат за рішеннями судів станом на 19.11.2020.

З наведеного випливає, що відповідачем не виконується рішення суду у повному обсязі.

З огляду на вищенаведене, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у справі № 200/10960/20-а.

Керуючись статтями 248, 256, 295, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у справі № 200/10960/20-а - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати протягом трьох місяців до суду звіт про виконання рішення Донецький окружний адміністративний суд рішенням від 29 січня 2021 року у справі № 200/10960/20-а.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов