Справа №705/3386/24
2-о/705/5/25 РІШЕННЯ
11 серпня 2025 року м.Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Єщенко О.І.,
присяжних: Без'язичної В.О., Бабкіної М.А.,
за участю:
секретаря судового засідання Остропольської В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Уманський міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою,
ОСОБА_1 звернулась до Уманського міськрайонного суду Черкаської області із заявою про оголошення фізичної особи померлою, в якій просила суд: оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тахтаулове Полтавського району Полтавської області, громадянина України, який загинув під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України; датою оголошення померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тахтаулове Полтавського району Полтавської області, вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тахтаулове Полтавського району Полтавської області, громадянина України, вважати м. Авдіївка Покровського району Донецької області.
В обґрунтування заяви зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який до призову до ЗСУ по мобілізації проживав у АДРЕСА_1 . 04.03.2022 призваний до лав ЗСУ та брав безпосередню участь у бойових діях та заходах, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України на посаді стрільця-зенітника 3 зенітного ракетного відділення зенітного ракетного взводу НОМЕР_2 механізованого батальону військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 окрема механізована бригада) у АДРЕСА_2 . Відповідно до рапорту командира НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини майора ОСОБА_3 27.10.2023 внаслідок штурмових дій противника ВОП «ПЕПСІ» біля н.п. Авдіївка Донецької області зник безвісти ряд військовослужбовців серед яких і солдат ОСОБА_2 . У листопаді 2023 надійшло сповіщення про зникнення безвісти її сина. За фактом подій, які стали підставою його зникнення безвісти, Уманським РУП ГУНП в Черкаській області розпочате досудове розслідування № 12023250320001766 від 01.11.2023, а ОСОБА_2 було внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Станом на момент звернення до суду із вказаною заявою будь-якої іншої інформації про місце перебування ОСОБА_2 не надходило, він пропав безвісти за обставин, що загрожували йому смертю та дають підстави вважати його загиблим. Також було здійснено службове розслідування, яке було проведене на підставі Наказу № 5091 від 28.10.2023. Під час проведення службового розслідування не було складено Акт про настання смерті військовослужбовців, у тому числі ОСОБА_2 . До отримання відповідних документів, що засвідчують факт смерті або перебування у полоні військовослужбовець солдат ОСОБА_2 вважається зниклим безвісти 27.10.2023 біля м. Авдіївка Покровського району Донецької області, під час виконання бойового завдання в ході здійснення заходів їх забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, за відсутності ознак протиправної поведінки. У зв'язку із зазначеним вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть сина, отримати відповідний статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» користуватися пільгами, відповідно до пункту 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.20169 № 336, отримати одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) осіб, та інше, тому змушена звернутися із даною заявою до суду.
Ухвалою від 20.12.2024 залучено до участі у справі заінтересовану особу Міністерство оборони України.
24.02.2025 представником заінтересованої особи Міністерства оборони України Кучмою А.Г. у системі «Електронний суд» сформовані пояснення, в яких зазначила, що оголошення особи померлою можливе лише після спливу шестимісячного строку із дати закінчення активних бойових дій. Також із поданої заявником заяви не можливо встановити чи є спір про право. Також, рішення по справі вплине на права та обов'язки військової частини НОМЕР_1 щодо виплати грошового забезпечення ОСОБА_2 . На цих підставах просила суд прийняти пояснення Міністерства оборони України до матеріалів справи, врахувати під час прийняття рішення та залучити до участі у справі Військову частину НОМЕР_1 .
Ухвалою від 04.06.2025 залучено до участі у справі заінтересовану особу Військову частину НОМЕР_1 .
25.07.2025 представником заявника ОСОБА_4 надіслано до суду додаткове пояснення, в якому він як на підставу задоволення вимог заяви послався на те, що на даний час пройшло більше року з дня, коли активні бойові дії були припинені у місці, де загинув солдат ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, у заяві від 02.07.2024 просила проводити розгляд справи № 705/3386/24 у її відсутність. Зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник заявника Розборський В.В. у судовому засіданні підтримав заяву ОСОБА_1 та його письмові пояснення від 25.07.2025. Просив задовольнити заяву у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Уманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилась, 17.07.2024 подала до суду заяву, в якій вказала, що заінтересована особа не заперечує проти оголошення померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Просила суд за можливості судові засідання проводити без присутності представника відділу, в оцінюванні доказів покладалась на думку суду.
Представники заінтересованих осіб Міністерства оборони України та Військової частини НОМЕР_1 у судове засідання не з'явилися, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти, відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.
Частина 3 ст. 3 ЦПК України передбачає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті15, частини першої статті16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частини перша статті 2 ЦПК України).
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Пунктом 3 частини другої статті 293 ЦПК України установлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно з частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.
Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.
У частині першій статті 46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».
У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (частини друга, третя статті 46 ЦК України).
Район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або / та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або / та можуть вестися воєнні (бойові) дії (стаття 1 Закону України «Про оборону України»).
Бойові дії це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 зроблено висновок, що «…шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій правовій визначеності» (пункти 8185).
«Велика Палата Верховного Суду наголошує, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості, оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.» (постанова Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22).
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим (повторно) 25.06.2010 Тахлаулівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00044775033 від 30.04.2024.
17.10.2023 солдата ОСОБА_2 зараховано наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 14.10.2023 № 130-РС в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 17.10.2023 № 215-РС призначено на посаду стрільця-зенітника 3 зенітного ракетного відділення зенітного ракетного взводу НОМЕР_2 механізованого батальону військової частини НОМЕР_1 . Зазначене підтверджується Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 294 від 17.10.2023.
Відповідно до рапорту командира НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини майора ОСОБА_3 27.10.2023 внаслідок штурмових дій противника ВОП «ПЕПСІ» біля н.п. Авдіївка Донецької області зник безвісти ряд військовослужбовців серед яких і солдат ОСОБА_2 .
Уманським РУП ГУНП в Черкаській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.11.2023 за № 12023250320001766 внесено відомості про те, що 01.11.2023 до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області звернувся із заявою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканець АДРЕСА_3 , про те, що 27.10.2023 безвісти зник його рідний брат солдат НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання бойового завдання в районі н.п. Авдіївка Покровського району Донецької області (ЄО НОМЕР_5 ). Відомості до ЄРДР внесено за ч. 1 ст. 115 КК України.
На запит ОСОБА_1 від 06.05.2024 до Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), 20.05.2025 направлено на її адресу Витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 202440520-918 від 20.05.2024. Відповідно до Витягу: персональні дані розшукуваної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; дата набуття статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин - 11.01.2024.
Відповідно до матеріалів службового розслідування, яке було проведене на підставі Наказу № 5091 від 28.10.2023, встановлено, що згідно доповіді по факту зникнення безвісти військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 № 208/974/1 від 28.10.2023 відомо, що 28.10.2023 від чергового КСП 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_6 , надійшла доповідь про те, що 27.10.2023 близько 13 години 07 хвилин внаслідок штурмових дій противника взводного опорного пункту «Пепсі» біля м. Авдіївка Покровського району Донецької області зникли безвісти військовослужбовці НОМЕР_2 механізованого батальону військової частини НОМЕР_1 , в тому числі солдат ОСОБА_2 , відомо наступне.
Військовослужбовці зникли безвісти під час здійснення заходів захисту Батьківщини.
27.10.2023 близько 11 години 00 хвилин молодший лейтенант ОСОБА_6 отримав від чергового КСП 6 механічної роти НОМЕР_2 механізованого батальону солдата ОСОБА_7 доповідь про те, що по вогневій позиції «ПЕПСІ» взводно опорного пункту «ПЕПСІ» біля м. Авдіївка, прилетів БПЛА «камікадзе» і підірвав накриття, в якому знаходилися військовослужбовці. Через декілька хвилин молодший лейтенант ОСОБА_6 віддав наказ підняти БПЛА в повітря та направити до позицій. Через стрім чергові КСП ротного опорного пункту 6 механізованої роти побачили, що противник підповзає до ВОП «ПЕПСІ». Солдат ОСОБА_8 . ОСОБА_9 намагався попередити військовослужбовців про небезпеку, але зв'язку вже не було. Противник почав закидати ВП «ПЕПСІ» гранатами та забігати до окопів. Через щільний артилерійський та кулеметний вогонь противника, не було можливості надіслати підкріплення до військовослужбовців, які залишились на ВП «ПЕПСІ». Через 10 хвилин черговий КСП ротного опорного пункту 6 механізованої роти побачив, як противник підповзає до ВП «ГОРА» ВОП «ПЕПСІ». Негайно вийшов по радіозв'язку до військовослужбовців, які на той час перебували на ВП «ГОРА». Відповів молодший сержант ОСОБА_10 . За його допомогою молодший лейтенант ОСОБА_6 коригував вогонь нашої артилерії. Потім побачили, як противнику вдалося потрапити до окопів ВП «ГОРА», після чого зв'язку з військовослужбовцями, які там знаходились вже не було. Військовослужбовці залишалися там. Солдат ОСОБА_2 побачив, що ведеться із артилерії противника прицільний вогонь по ВП «БЕРЕЗА». Військовослужбовці, які перебували на ВП «БЕРЕЗА» не виходили на зв'язок. Солдат ОСОБА_2 вирішив надати допомогу та почав пролазити по залізобетонній трубі під дорогою з ВП «ЖОВТЕНЬ» на ВП «БЕРЕЗУ». Але противник на той момент вже зайняв зручну позицію, вів кулеметний вогонь та чекав доки солдат ОСОБА_2 вилізе з труби. Коли він виліз отримав поранення несумісне з життям.
Наразі тіла не евакуйовані у зв'язку з тим, що їхнє місце розташування контролюється ворогом.
Під час проведення службового розслідування не було складено Акт про настання смерті військовослужбовців, у тому числі ОСОБА_2 .
До отримання відповідних документів, що засвідчують факт смерті або перебування у полоні, військовослужбовці, у тому числі ОСОБА_2 , вважаються зниклими безвісти 27.10.2023 біля м. Авдіївка Покровського району Донецької області, під час виконання бойового завдання в ході здійснення заходів їз забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, за відсутності ознак протиправної поведінки військовослужбовців.
Отже, вказані обставини з достатньою вірогідністю підтверджують загибель військовослужбовця солдата ОСОБА_2 у вказаному районі воєнних (бойових) дій ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).
За змістом статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (станом на час виникнення правовідносин у цій справі):
- воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
- бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння);
- воєнні дії - організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України;
- район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Відповідно бойові дії є однією із форм воєнних дій. Ці категорії співвідносять як ціле (воєнні дії) та частина (бойові дії). Тому воєнні дії, які законодавець згадує у частині другій статті 46 ЦК України, не обмежуються лише бойовими діями.
Збройний конфлікт - це збройне зіткнення між державами (міжнародний збройний конфлікт, збройний конфлікт на державному кордоні) або між ворогуючими сторонами в межах території однієї держави, як правило, за підтримки ззовні (внутрішній збройний конфлікт) (пункт 7 частини першої статті 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2469-VIII «Про національну безпеку України»).
Законодавець розмежовує категорії «воєнні дії», «збройний конфлікт» і «воєнний стан».
Частина друга статті 46 ЦК України послуговується категоріями «воєнні дії» і «збройний конфлікт», а не «воєнний стан». Тому немає підстав пов'язувати початок перебігу строків, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, із введенням, припиненням або скасуванням воєнного стану в Україні.
Такий правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22 (провадження № 14-94цс24).
У постанові від 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22 (провадження № 14-94цс24) Велика Палата Верховного Суду виснувала, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з вказаного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Велика Палата Верховного Суду наголошувала на тому, що обчислення шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій - правовій визначеності.
У частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про оголошення її сина ОСОБА_2 померлим, під час забезпечення здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України в населеному пункті м. Авдіївка Покровського району Донецької область.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, спочатку був затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 із змінами і доповненнями, а тепер - наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376.
Так, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих територій - дата початку бойових дій на території Авдіївської міської територіальної громади - 24 лютого 2022 року; дата закінчення бойових дій - 28 лютого 2024 року.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі.
Суд не бере до уваги та вважає безпідставними посилання Міністерства оборони України в поясненнях на те, що з поданої заявником заяви не можливо встановити відсутність спору, який в разі його наявності слід розглядати в позовному провадженні, оскільки Міністерство оборони України не зазначає між ким існує спір про право, тоді як для залишення заяви без розгляду існування спору про право має бути реальним, а не гіпотетичним.
Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, керуючись положеннями статті 46 ЦК України, із врахуванням конкретних обставин справи, суд вважає, що оголошення фізичної особи померлою можливе після спливу шести місяців з дня закінчення бойових дій на території Авдіївської міської територіальної громади. За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, за наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у позові про визнання такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та принципу правової визначеності. Вказане вище узгоджується із висновком Верховного Суду, висловленим у постановах: від 26.02.2024 у справі № 686/9938/23, від 25.04.2024 у справі №278/970/23.
При розгляді справи суд також враховує, що з моменту ймовірної загибелі ОСОБА_2 до моменту розгляду справи минуло більше 1 року 9 місяців, а з моменту закінчення бойових дій на території Авдіївської міської територіальної громади до моменту розгляду справи в суді минуло більше 1 року 5 місяців.
Проаналізувавши наявні докази у справі у їх сукупності та норми права, які регулюють дані правовідносини, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі. При цьому, задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації своїх спадкових прав та отримання соціальних гарантій, згідно із чинним законодавством України.
Водночас суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до вимог ст. 48 ЦК України у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Як передбачено частиною 2 статті 308 ЦПК України, після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 13, 76, 77, 80, 89, 259, 263-265, 293, 315, 354 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тахтаулове Полтавського району Полтавської області, громадянина України, який загинув під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тахтаулове Полтавського району Полтавської області, вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тахтаулове Полтавського району Полтавської області, громадянина України, вважати м. Авдіївка Покровського району Донецької області.
Роз'яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.І.Єщенко
Присяжні В.О.Без'язична
М.А.Бабкіна