Справа № 541/1893/23
Провадження № 1-кс/541/722/2025
07 серпня 2025 рокум.Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
з участю: прокурора ОСОБА_3 ,
захисника, адвоката ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення Миргородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Багачка Перша, Миргородського (колишнього Великобагачанського) району, Полтавської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, утриманців не маючого, перебуваючого на посаді голови ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
- підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
06 серпня 2025 року слідчий СВ Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором Миргородської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з клопотанням про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Зі змісту поданого клопотання вбачається, що в провадженні СВ Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.05.2023 року за № 42023172050000033 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 240 КК України.
В поданому клопотанні слідчий посилається на те, що на підставі рішення І сесії 8 скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.11.2020, ОСОБА_5 склав Присягу посадової особи місцевого самоврядування та вступив на посаду селищного голови ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно із вимогами ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного міста (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів міста та кількох сіл); очолює виконавчий комітет відповідної сільської ради, головує на її засіданнях. На селищних голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду голови ІНФОРМАЦІЯ_4 , є посадовою особою місцевого самоврядування.
Вимогами ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_5 , як селищного голову, наділено правами та на нього покладені обов'язки, зокрема, він:
- забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади (п. 1);
- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету (п. 2);
- призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад (п. 10);
- є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою (п. 13);
- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства (п. 14);
- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради (п. 16);
- видає розпорядження у межах своїх повноважень (п. 20).
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно з ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_5 , займаючи посаду голови ІНФОРМАЦІЯ_4 , несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Таким чином, голова ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 з 13.11.2020 і до теперішнього часу займає посаду керівника органу місцевого самоврядування - ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , а відтак є представником органу місцевого самоврядування, наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями, тобто, відповідно до положень примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Відповідно до вимог статей 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно із п. п. 4, 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується на принципі повноти - до складу бюджетів підлягають включенню всі надходження бюджетів та витрати бюджетів, що здійснюються відповідно до нормативно-правових актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, а також принципу ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно із п. п. 7, 9 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі; здійснює контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.
Відповідно до п. 3, 5 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує: досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень; запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави і територіальних громад у процесі управління об'єктами державної та комунальної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 122 вищевказаного Кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад належить передача земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі, зокрема, надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення, що передбачено ч. 1 ст. 123 Земельного Кодексу України.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частиною 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.
Згідно з положеннями статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі ? це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Статтею 126 Земельного Кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Згідно з умовами ст. 19 вказаного Закону право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права. Статтею 17 вказаного Закону визначено, що об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема, приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного Кодексу України землі за основним цільовим призначенням поділяються, у тому числі, на такі категорії:
- землі сільськогосподарського призначення;
- землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Частиною 3 статті 19 Земельного Кодексу України визначено, що земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Так, відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012, земельні ділянки за категорією сільськогосподарського призначення за видом цільового призначення, визначаються як земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами). У свою чергу, земельні ділянки за категорією землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення можуть бути, зокрема, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Земельного Кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Земельного Кодексу України віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування за рішенням відповідного органу.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 20 Земельного Кодексу України, п. 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, відомості про цільове призначення земельної ділянки (зміни до них) вносяться до Державного земельного кадастру.
Відповідно до абз. 3 п. 2 р. І додатку 58 до Порядку ведення Державного земельного кадастру встановленим вид цільового призначення земельної ділянки вважається з моменту прийняття відповідного рішення органом державної влади, органом місцевого самоврядування, власником земельної ділянки в межах повноважень, визначених законодавством, та внесення відповідних відомостей про її цільове призначення до Державного земельного кадастру.
Рішенням позачергової тринадцятої сесії восьмого скликання ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.07.2021 «Про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », товариству надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 10,5 га зі зміною цільового призначення із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, землі запасу до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, за видом використання: для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру за межами населених пунктів території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області. Пунктом 2 визначено, що проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно подати на розгляд та затвердження у встановленому законом порядку.
У подальшому, рішенням позачергової дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.12.2021 «Про надання дозволу на укладання договору оренди земельної ділянки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_7 прийнято рішення, про:
- затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення, кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 за межами населених пунктів на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, загальною площею 9,9481 га у користування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ідентифікаційний код НОМЕР_2 );
- зміну цільового призначення земельної ділянки, кадастровий номер 5320282900:00:002:1074, розташованої за межами населених пунктів, на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області загальною площею 9,9481 га з земельних ділянок сільськогосподарського призначення на земельні ділянки промисловості (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами);
- надання земельної ділянки кадастровий номер 5320282900:00:002:1074, розташованої за межами населених пунктів, на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, загальною площею 9,9481 га в оренду ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру строком на 15 років;
- укладення з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » договору оренди землі земельної ділянки площею 9,9481 га, кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру за межами населених пунктів території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області;
- встановлення орендної плати в розмірі 12% за рік від нормативно- грошової оцінки земельної ділянки;
- доручено селищному голові ОСОБА_5 укласти з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від імені ІНФОРМАЦІЯ_4 договір оренди землі.
У січні 2022 року, але не пізніше 25.01.2022, точні час та дата не встановлені, у ОСОБА_5 виник умисел на зловживання службовою особою своїм службовим становищем, шляхом укладання договору оренди землі, який містив відомості щодо нормативно-грошової оцінки вказаних земель не як землі промисловості, а як землі сільськогосподарського призначення, внаслідок чого підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » отримує неправомірну вигоду у виді заниження розміру орендної плати за використання земель промисловості без зміни нормативно-грошової оцінки вказаних земель.
Так, 25.01.2022, точного часу не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_2 , будучи службовою особою, діючи умисно, усвідомлюючи суспільну небезпечність свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, використовуючи свої службові повноваження всупереч інтересам служби з метою надання неправомірної вигоди ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » у вигляді заниження розміру орендної плати, у порушення п.п. 14.1.74, 14.1.125, п. 14.1 ст. 14, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 5 ст. 5, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», ч. 3 ст. 19 Земельного Кодексу України, п.п. 3, 4, 5, 11-17, 19 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, достовірно знаючи що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 9,9481 га, кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 не змінена на землі промисловості, уклав з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » договір оренди землі з визначенням, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення цього Договору, становить 20 783,89 гривень.
Згідно з даними Державного земельного кадастру, станом на дату укладання договору від 25.01.2022, земельна ділянка 5320282900:00:002:1074 відносилася до категорії земель: землі сільськогосподарського призначення, з цільовим призначенням: 01.17 земельні ділянки запасу.
Відповідно до п. 1 Договору від 25.01.2022 орендодавець надає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку площею 9,9481 га, кадастровий номер 5320282900:00:002:1074, для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру, в тому числі основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами код 11.01., яка розташована за межами населених пунктів на території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області.
Згідно з положеннями п. 2 Договору від 25.01.2022 в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074, загальною площею 9,9481 га для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру, в тому числі основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.
Пунктом 13 Договору оренди визначено умови використання земельної ділянки. Так, сторонам передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру, в тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.
Відповідно до п. 8 Договору від 25.01.2022 орендна плата розрахована у розмірі 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 2 494,07 гривень. Пунктом 9 передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У договорі визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на дату укладення цього Договору, становить 20 783,89 гривень.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 5320282900:00:002:1074 з категорією земель: землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення земельної ділянки: земельні ділянки запасу, станом на 25.01.2022 складала 20 783,89 гривень.
Таким чином, вказаний Витяг, що містить відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 20 783,89 грн, сформований на земельну ділянку з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 з категорією земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: земельні ділянки запасу, тоді як за умовами Договору від 25.01.2022 в користування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » передано земельну ділянку з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 з іншою категорією, а саме: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення: для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру, в тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Згідно положень пп. 14.1.136 та 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, пп. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України орендна плата як форма плати за землю, є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою з дня виникнення права користування земельною ділянкою. У свою чергу, земельна ділянка у відповідності до пп. 14.1.74 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель»). За змістом ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ч. 1 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»). Методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель» визначені Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021.
Відповідно до пунктів 4, 5, 11-17, 19 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється з урахуванням приналежності земельної ділянки до певної категорії за цільовим призначенням.
Таким чином, орендна плата у розмірі 2 494,07 грн (пункт 8 Договору від 25.01.2022), розрахована на основі нормативної оцінки для земель сільськогосподарського призначення (20 783,89 грн), у той час як за умовами Договору від 25.01.2022 передбачено передачу земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.
Відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення площею 9,9481 га кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами за межами населених пунктів на території Гоголівської селищної ради, розробленої ФОП ОСОБА_7 , нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 складає 9 525 091,87 гривень.
Пунктом 31 Договору передбачено, що договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та державної реєстрації. До обов'язків орендаря, згідно пункту 20 Договору, належить приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені даним договором, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Реєстрація права іншого речового права - права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 на підставі договору оренди землі від 25.01.2022 за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » в Державному реєстрі речових прав проведено 21.04.2023.
Отже, відповідно до вимог ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, ч. 5 ст. 6, ст. 17, ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » виникло з моменту державної реєстрації такого речового права, тобто 21.04.2023.
Таким чином, за умовами Договору з 21.04.2023 сплата орендної плати передбачалася з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 як ділянки сільськогосподарського призначення, в той час як остання передана у користування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » як земельна ділянка промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, що не відповідає положенням пп. 14.1.74, 14.1.125, п. 14.1 ст. 14, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 5 ст. 5, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» у взаємозв'язку з положеннями ч. 3 ст. 19 Земельного Кодексу України, п. 3, 4, 5, 11-17, 19 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зважаючи на внесення відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки 5320282900:00:002:1074 до Державного земельного кадастру 20.04.2023, державну реєстрацію права оренди 21.04.2023, враховуючи нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5320282900:00:002:1074 у сумі 9 525 091,87 грн, яка розрахована з урахуванням цільового призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, ІНФОРМАЦІЯ_8 , згідно висновку судово-економічної експертизи, завдано матеріальної шкоди на суму 854 764,20 гривень.
Отже, внаслідок зловживання ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 своїм службовим становищем всупереч інтересам служби з метою отримання неправомірної вигоди ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » під час укладення з товариством договору оренди земельної ділянки площею 9,9481 га, кадастровий номер 5320282900:00:002:1074 для розміщення та експлуатації піщаного кар'єру за межами населених пунктів території Гоголівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, шляхом підписання 25.01.2022 договору оренди земельної ділянки без зміни нормативно-грошової оцінки вказаної ділянки із земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, який 21.04.2023 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав, спричинено ІНФОРМАЦІЯ_5 збитків на загальну суму 854 764,20 гривень.
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_5 підозрюється у зловживанні службовою особою своїм службовим становищем всупереч інтересам служби, з метою отримання юридичною особою неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
06.08.2025 ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Вина ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: допитами свідків у кримінальному провадженні: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 ; витребуваними в ході тимчасових доступів до документів матеріалами (оригіналами рішень позачергових сесій ІНФОРМАЦІЯ_4 , договору оренди землі, додаткової угоди, копіями наказів, розпоряджень на посадових інструкцій); матеріалами, витребуваними у процесуальному порядку від уповноважених органів, установ та підприємств ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та інш.); проведеними в ході досудового розслідування експертизами (експертиза з питань землеустрою №СЕ-19/117-24/11109-ДЗ від 30.12.2024 та економічна експертиза № 1160 від 01.08.2025); іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Отже, перебування підозрюваного ОСОБА_5 , на посаді голови ІНФОРМАЦІЯ_5 сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Наразі, підозрюваний ОСОБА_5 , продовжує обіймати посаду голови ІНФОРМАЦІЯ_5 .
При розгляді клопотання слідчим суддею прокурор просив задовольнити клопотання слідчого та відсторони підозрюваного від посади строком на два місяці зважаючи на наступні обґрунтування. Даний захід забезпечення кримінального провадження необхідний для припинення кримінального правопорушення, оскільки на даний час згідно інформації наданої ІНФОРМАЦІЯ_7 , не зважаючи на розробку нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та наявність рішення селищної ради про надання дозволу на укладення додаткової угоди до договору оренди, якою визначено правильну нормативно-грошову оцінку, а також розмір орендної плати, який підлягає сплаті ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на рахунки селищної ради, вказана додаткова угода до цього часу не підписана, а рішення про її укладення прийнято ще в грудні 2024 року. У зв'язку з чим продовжується несплата орендної плати відповідно до законодавства. В свою чергу селищним головою не вчинено будь-яких дій, які були спрямовані на укладення додаткової угоди до договору та не заявлено будь-якого позову щодо визнання такої угоди дійсною. Вказаний факт свідчить про продовження вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 та особисту зацікавленість селищного голови у відтермінуванні підписання цієї угоди та отримання доходів у бюджет територіальної громади. Крім того зазначав, що існує ризик, що підозрюваний може знищити, сховати або спотворити документи, які мають значення для досудового розслідування, а також незаконного впливу на свідків, оскільки в ході досудового розслідування було допитано ряд свідків, які безпосередньо є його підлеглими, тому останній матиме можливість впливати на них шляхом залякування, прохання або використання власного авторитету чи посадового становища з метою зміни їхніх свідчень як на досудовому розслідуванні так і в подальшому під час судового розгляду, що може негативно вплинути на досудове розслідування кримінального правопорушення. Разом з тим, на даний час залишаються не допитаними ряд свідків, які можуть бути свідками по кримінальному провадженню, а саме працівники юридичного, земельного та фінансового відділів, які приймають участь під час розробки, складання та виконання договорів, в тому числі щодо земельної ділянки щодо якої вчинено злочин. Вказував, що протиправними діями які інкримінуються ОСОБА_5 на теперішній час встановлена матеріальна шкода, що завдана територіальній громаді, а тому ОСОБА_5 будучи керівником цієї громади та займаючи посаду голови селищної ради не може бути одночасно як підозрюваним, так і представником потерпілого в кримінальному проваджені та в свою чергу зможе вплинути на будь-кого з працівників вказаної територіальної громади з метою уникнення від кримінальної відповідальності. Наголошував, що кримінальне правопорушення було вчинено з використанням службового становища.
Підозрюваний ОСОБА_5 в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання, оскільки вважає, що його вини у вчиненні кримінального правопорушення немає. Рішенням сесії йому було доручено підписати договір, а на постійну комісію покладався контроль над виконанням даного рішення. З моменту внесення відомостей до ЄРДР минуло більше двох років, а тому у нього була можливість знищити чи підробити документи, а також здійснити тиск на свідків. Проте документи на вимогу органу досудового розслідування надані, а перелічені свідки не є його підлеглими, а є депутатами. Підтвердив, що до господарського суду з позовом про визнання додатковї угоди дійсною не звертався.
Захисник підозрюваного, адвокат ОСОБА_4 заперечувала проти задоволення клопотання з підстав, що були викладені у письмових запереченнях та наданні слідчому судді. Крім того доповнила, що з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, а саме з травня 2023 року до селищної ради неодноразово надходили запити від органу досудового розслідування, а також ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів. На виконання цих документів ІНФОРМАЦІЯ_7 надавалися пакети оригіналів документі. Щодо обґрунтування прокурора з приводу продовження селищним головою своїх неправомірних дій та не вчинення жодних дій для укладення додаткової угоди вказала, що в липні 2025 року на запит ІНФОРМАЦІЯ_12 надано рішення, яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, а також описані дії які вчинялися селищної радою з метою спонукання підписання цієї додаткової угоди. Разом з тим зазначала, що відсторонення селищного голови від посади в умовах воєнного стану може мати негативні наслідки для інших осіб, зокрема мешканців територіальної громади. Зважаючи на викладене, вважала клопотання слідчого недоведеним та необґрунтованим, а також не зрозуміло в чому зацікавленість ОСОБА_5 в не підписанні додаткової угоди, оскільки селищною радою постійно вживаються заходи для її складання та підписання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши зміст клопотання і матеріалів в копіях, якими слідчий і прокурор обґрунтовують доводи цього клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що 19.05.2023 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023172050000033 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 240 КК України.
06.08.2025 керівником ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є окремим видом заходу забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Частинами 1 та 2 статті 154 КПК України встановлено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Із змісту ч. 1 ст. 155 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 156 КПК України клопотання про відсторонення особи від посади розглядається слідчим суддею, судом не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю слідчого та/або прокурора та підозрюваного чи обвинуваченого, його захисника. Під час розгляду клопотання слідчий суддя, суд має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про відсторонення від посади.
У відповідності до ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб. За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає: 1) мотиви застосування або відмови у задоволенні клопотання про відсторонення від посади; 2) перелік документів, які посвідчують обіймання особою посади та які підлягають поверненню особі або вилученню на час відсторонення від посади; 3) строк відсторонення від посади, який не може становити більше двох місяців; 4) порядок виконання ухвали. Копія ухвали надсилається особі, яка звернулася з відповідним клопотанням, підозрюваному чи обвинуваченому, іншим заінтересованим особам не пізніше дня, наступного за днем її постановлення, та підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.
При вирішенні питання про відсторонення ОСОБА_5 від посади, слідчий суддя враховує, що зібрано достатньо доказів, які вказують на вчинення останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, що приєднані до клопотання.
Відсторонення від посади не є абсолютним позбавленням права на працю, а є тимчасовим обмеженням займати певну посаду, тому відповідні обмеження є розумними та співмірними з огляду на завдання кримінального провадження, відповідають суспільному інтересу.
Відповідно до примітки до ст. 45 КК України - кримінальне правопорушення, передбачене ст. 364 КК України, належить до корупційних кримінальних правопорушень.
Положеннями ч. 5 ст. 65-1 ЗУ «Про запобігання корупції» передбачено, що особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
ОСОБА_5 на даний час є головою ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто є службовою особою, яка наділена відповідними повноваженнями.
Використання його службового становища здатне негативно вплинути на досудове розслідування та встановлення всіх обставин кримінального провадження, оскільки перебуваючи на посаді підозрюваний може незаконно впливати на свідків або знищити чи підробити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Крім того суд, звертає увагу, що злочин, в якому підозрюється ОСОБА_5 , безпосередньо пов'язаний з його перебуванням на займаній посаді, він є службовою особою, а слідчим та прокурором доведено, що такий захід необхідний для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, тому є підстави відповідно до ст.ст. 154, 157 КПК України для задоволення клопотання про відсторонення підозрюваного від займаної посади на час проведення досудового розслідування строком на 2 (два) місяці.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 154-157, 376 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого слідчого відділення Миргородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 датоване 06.08.2025 року про відсторонення від посади голови ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 , задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Багачка Перша, Миргородського (колишнього Великобагачанського) району, Полтавської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, від посади голови ІНФОРМАЦІЯ_5 , строком на 2 (два) місяці.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'яти днів з часу оголошення.
Слідчий суддяОСОБА_1