13 серпня 2025 року м. Суми Справа № 480/7223/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору, позиція сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до ГУ ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ № 45 від 13.02.2008, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та внесення змін до постанови КМУ № 393 від 17.07.1992, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ № 704 від 30.08.2017;
- зобов'язати відповідача скласти та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ № 45 від 13.02.2008, для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018, на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 704, при здійсненні перерахунку пенсії позивача не було враховано додаткові складові грошового забезпечення, які передбачені законом, а тому позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії з включенням до неї додаткових складових. Відповідач неправомірно відмовив у виготовленні такої довідки, тому позивач звернувся до суду.
14.07.2023 судом було відкрито провадження у справі.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити.
Відзив відповідачем мотивовано тим, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, проведена на підставі рішення КМУ. На виконання вимог постанови КМУ № 103 відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 та надіслано її до ГУ ПФУ в Сумській області. У вказаній довідці правомірно не було зазначено додаткових видів грошового забезпечення, оскільки постанови КМУ № 103 та № 45 не передбачали зазначення у довідках таких складових. У зв'язку з набранням чинності судовими рішенням у справах № 826/3858/18 та № 160/8324/19 позивачу видано довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019.
Встановлені судом фактичні обставини.
Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за норми Закону № 2262-ХІІ.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач відмовив у виготовленні довідки, про що повідомив листом. Відповідач зазначив у листі, що список від ГУ ПФУ в Сумській області про виготовлення запитуваної позивачем довідки до відповідача не надходив. Рішення у зразковій справі № 520/2098/19 не містить зобов'язань до відповідача щодо виготовлення такої довідки
Не погодившись з такою поведінкою відповідача, позивач звернувся до суду.
Висновки суду та їх мотиви.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом України № 2262-ХІІ.
Згідно ч.3 ст.1-1 цього закону зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п. 1, п. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 4 ст. 63 вказаного закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яким затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII КМУ прийняв постанову від 21.02.2018 № 103, пунктами 1 та 2 якої передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018.
Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни і до порядку № 45, згідно яких пункти 2, 3 та 5 порядку викладено в наступній редакції: Пенсійний фонд України після прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони.
Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Вказаними змінами додаток 2 Порядку № 45, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, викладено в новій редакції, згідно якої виключно 3 складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за звання та надбавка за вислугу років) враховуються для перерахунку пенсії військовослужбовцям.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановами апеляційної (05.03.2019) та касаційної інстанції, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Отже, перерахунок пенсій військовослужбовців проводиться у порядку ст.63 Закону № 2262-XII, виходячи з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою, яке передбачено у ст.43 Закону, а саме: окладу за посадою, військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. КМУ не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії позивача.
Нормою ч.3 ст.7 КАС України передбачено, що у разі невідповідності правового акта Конституції, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
Суд не застосовує положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи.
Таким чином, для розрахунку пенсійної виплати позивача враховуються всі складові грошового забезпечення, які передбачено Законом № 2262-ХІІ, а не складові які встановлено КМУ, навіть у період чинності таких норм постанов (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Тому позивач має право на виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії з 01.01.2018, із зазначенням у ній всіх складових, передбачених ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ.
До такого ж висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.06.2022 у справі № 520/2098/19.
Оскільки відповідач не виготовив та не направив до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням всіх складових, вказана поведінка відповідача не відповідає критеріям правомірності, які встановлені ч.2 ст.2 КАС України.
Тому суд задовольняє позовні вимоги, а саме шляхом визнання вказаної вище бездіяльності та зобов'язання відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, із обов'язковим зазначенням у ній окладу за посадою, військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Судові витрати.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір", питання щодо його розподілу судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, із обов'язковим зазначенням у ній окладу за посадою, військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, із обов'язковим зазначенням у ній окладу за посадою, військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
4. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано суддею 13.08.2025
Суддя А.І. Сидорук