. 13 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/6005/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного провадження в порядку письмового провадження заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 440/6005/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.06.204 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 19 листопада 2019 року № 33/37-4/12214 від 19 квітня 2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 19 листопада 2019 року № 33/37-4/12214 від 19 квітня 2024 року та забезпечити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум. У стягненні витрат на професійну правничу допомогу відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору загальному розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 (дев'яноста шість) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
06.05.2025 до суду надійшла заява державного виконавця про зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі 440/6005/24. Зі змісту вказаної заяви вбачається, що заявник стверджує, що відповідно частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 заяву від 28.07.2025 про зміну способу та порядку виконання судового рішення залишено без руху відповідно до вимог статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Встановлено заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви без руху, шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 726 грн. 72 коп.
В строк встановлений судом, заявник недоліки не усунув.
Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України “Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини другої статті 3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Водночас, пунктом 6 частини третьої статті 4 того самого Закону визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підсумовуючи, Закон №3674-VI містить дві норми, які суперечливо вирішують питання необхідності сплати судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Вирішуючи дану колізію, суд виходить з того, що пункт 6 частини третьої статті 4 Закону №3674-VI є спеціальною нормою, яка регулює сплату судового збору при зверненні саме до адміністративних судів.
Як наслідок, правила пункту 3 частини другої статті 3 Закону №3674-VI у такому разі вважаються загальними. Це підтверджується відсутністю у наведеному в статті 4 цього Закону переліку ставок судового збору окремих ставок збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Відтак, до спірних правовідносин слід застосовувати норму, якою передбачена сплата судового збору.
Правовий висновок про необхідність сплати судового збору за подання заяви в порядку статті 378 КАС України міститься у постанові Верховного Суду від 17 травня 2023 року по справі №260/5761/21.
Суд звертає увагу, що рішенням Конституційного суду України від 13.05.2024 №6-р(ІІ)2024 щодо забезпечення принципу обов'язковості судового рішення, на виконання якого прийнятий ЗУ №4056-ІХ, змінено правове регулювання справляння судового збору щодо апеляційних та касаційних скарг на ухвалу суду, постановлену за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, або приватного виконавця під час виконання судового рішення, які подаються в порядку Цивільного процесуального кодексу України.
Отже, суд приходить до висновку, що заявник не звільняється від сплати судового збору за подання до суду заяви цієї категорії.
Частиною десятою статті 169 КАС України передбачено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Так, як заявником не виконано вимоги ухвали про залишення заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 31.07.2025, суд вважає за можливе застосувати наслідки передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відтак, заява підлягає поверненню заявнику.
Керуючись статтями 132, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 440/6005/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику.
Копію ухвали направити ініціатору звернення разом із заявою та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова