Рішення від 12.08.2025 по справі 380/17862/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 рокусправа № 380/17862/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні періоду перебування на пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання з 05.03.2007 по 10.02.2023 до пільгового (підземного) стажу за Списком №1, що дає право на обрахунок пенсії відповідно до положень ст.1, 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити обчислення (перерахунок) та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, ст.1,8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, починаючи з 11.10.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період перебування на пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання з 05.03.2007 по 10.02.2023 до пільгового (підземного) стажу за Списком №1, що дає право на обрахунок пенсії відповідно до положень ст.1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити обчислення (перерахунок) та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, та ст.1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, починаючи з 11.10.2023.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 01.07.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI та здійснити обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідач повідомив позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №380/4636/23 виконано. Вказав, що рішенням суду не покладено на відповідача зобов'язань щодо здійснення розрахунку пенсійної виплати згідно з статтею 8 Закону № 345 та здійснення обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом, який просить задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою судді від 27.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно з матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 05.03.2007 призначено пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю III групи внаслідок професійного захворювання відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/4636/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період знаходження на інвалідності по професійному захворюванню з 05.03.2007 (первинне встановлення МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванню) по 10.02.2023 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення, тобто з 10.02.2023. На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням № 913250155592 від 25.04.2024 переведено позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» з 10.02.2023, зарахувавши при цьому період знаходження на інвалідності по професійному захворюванні з 05.03.2007 (первинне встановлення МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванню) по 10.02.2023 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». Після проведеного перерахунку розмір пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 обчислено з урахуванням страхового стажу 26 років 01 місяць 21 день (зарахований по 30.09.2020), з них: 02 роки 07 місяців 08 днів - стаж на підземних роботах за Списком №1, що враховуються для визначення права на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; 02 роки 08 місяців 15 днів - робота з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на підземних роботах 50 % і більше робочого часу на рік.

Зазначає, що рішення суду від 29.12.2023 у справі №380/4636/23 виконано в добровільному порядку відповідно до покладених судом зобов?язань. Інших зобов?язань, зокрема щодо зарахування періоду перебування на інвалідності у зв?язку з професійним захворюванням до стажу з повним робочим днем під землею з видобутку вугілля за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що дає право на розрахунок пенсійної виплати згідно із статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також про застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2020-2022 роки, при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області судом не покладено.

Крім цього зазначає, що розмір пенсії по інвалідності позивача обчислено згідно з нормами Закону № 1058. Тому, при переході з пенсії по інвалідності на пенсію з віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 мова йде не про первинне призначення пенсії, а саме про її перерахунок. Відтак, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок професійного захворювання з 05.03.2007, що підтверджується випискою серії ЛВА-2 №02261 від 06.03.2007 з акту огляду у МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги до довідки серії ЛВА-1 №336205.

Згідно з записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 , позивач у період з грудня 1997 по лютий 2007 працював на посадах в Червоноградському шахтопрохідницькому підприємстві, Шахті «Червоноградській» ЗАТ «Державна холдингова компанія «Львіввугілля», Шахті «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».

06.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За принципом екстериторіальності, визначеним п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), подані позивачем заява та документи були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.02.2023 №913250155592 позивачу відмовлено у проведенні переходу з одного виду пенсії за віком у зв'язку із відсутністю підстав. В обґрунтування рішення територіальний орган Пенсійного фонду України зазначив, що відповідно до вимог ч. 1 п.2 ст. 114 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим: Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років б місяців на зазначених роботах. Якщо особа в період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням працювала після 01.01.2004 на інших посадах (не за списком №1), то такі періоди до страхового стажу, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №l, не зараховуються. Оскільки за даними трудової книжки та на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування особа з 05.03.2007 працювала, зарахування до страхового стажу період з 2007 до дати звернення за переведенням з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком на пільгових умовах, як періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку, незалежно від факту роботи, суперечитиме нормам чинного законодавства.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/4636/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період знаходження на інвалідності по професійному захворюванню з 05.03.2007 (первинне встановлення МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванню) по 10.02.2023 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення, тобто з 10.02.2023.

На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням № 913250155592 від 25.04.2024 переведено позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» з 10.02.2023, зарахувавши при цьому період знаходження на інвалідності по професійному захворюванні з 05.03.2007 (первинне встановлення МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванню) по 10.02.2023 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».

Позивач 01.07.2024 зврнувся до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив повідомити про механізм нарахування пенсії за віком (перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку), згідно з рішенням суду. А також у вказаній заяві просив, у разі обчислення пенсії без врахування положень ст.1, 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та без врахування показника середньої зарплати за 2020, 2021, 2022 р.р. (за три роки що передували року звернення), провести перерахунок його пенсії з врахуванням ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч.2 ст.49 ЗУ №1058, а саме застосування показника середньої заробітної плати (дохід) за попередні три роки.

Відповідач листом від 15.07.2024 повідомив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/4636/23 виконано. Вказав, що рішенням суду не покладено на пенсійний орган зобов'язань щодо здійснення розрахунку пенсійної виплати, згідно з статтею 8 Закону № 345 та здійснення згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV) (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV згаданий Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-ХІІ).

На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/4636/23 позов ОСОБА_1 задоволено повністю. А саме:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.02.2023 №913250155592 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період знаходження на інвалідності по професійному захворюванні з 05.03.2007 (первинне встановлення МСЕК 3 групи інвалідності по профзахворюванню) по 10.02.2023 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дня звернення, тобто з 10.02.2023.

У вказаному судовому рішенні суд дійшов висновку, що період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, а саме: з 05.03.2007 (встановлення первинно МСЕК 3 групи інвалідності по професійному захворюванні) по 06.02.2023 (день звернення з заявою про переведення на пільгову пенсію по віку) підлягає зарахуванню до пільгового стажу на посаді, яку обіймав позивач до встановлення інвалідності, для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільговому розмірі.

Отже, позивач має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 05.03.2007 по 10.02.2023 (дата звернення до пенсійного органу щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу.

Суд наголошує на тому, що право позивача на зарахування спірного періоду до страхового стажу встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/4636/23, яке набрало законної сили.

Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести позивачу з 11.10.2023 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням зарахованого стажу (як страхового, так і пільгового) відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 380/4636/23, а саме періоду перебування на інвалідності з 05.03.2007 по 10.02.2023.

Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з статтею 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз №); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Водночас, відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону №1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Позивачу з 05.03.2007 призначено пенсію по інвалідності внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону № 1058-IV.

Суд зазначає, що розмір пенсії по інвалідності позивача обчислений згідно з нормами Закону № 1058-IV. Тому, при переході з пенсії по інвалідності на пенсію з віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 мова йде не про первинне призначення пенсії, а саме про її перерахунок.

Враховуючи, що у даному випадку має місце не первинне призначення пенсії в розумінні частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, а переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного Закону, правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2020, 2021, 2022 роки відсутні.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 11.10.2023 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І, з урахуванням зарахованого стажу (як страхового, так і пільгового) відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №380/4636/23, а саме періоду перебування на інвалідності з 05.03.2007 по 10.02.2023.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан