Справа № 161/9470/25
Провадження № 2-о/161/360/25
08 серпня 2025 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Присяжнюк Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Ващук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Міністерство оборони України, ОСОБА_4 , в інтересах якого діє, як законний представник - Боратинська сільська рада Луцького району Волинської області, про встановлення факту постійного проживання без реєстрації шлюбу,
16.05.2025 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду зі заявою про встановлення факту проживання як чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу, у якій просила суд встановити факт проживання її та ОСОБА_5 однією сім'єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та ведення спільного господарства у період з грудня 2021 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява обґрунтована тим, що вона проживала однією сім'єю разом із ОСОБА_5 , як чоловік та жінка, ІНФОРМАЦІЯ_2 у стосунках народився син - ОСОБА_4 . У зв'язку з повномасштабним збройним вторгненням російських військ на територію України після 24.02.2022 року ОСОБА_5 проходив службу у складі ЗСУ, ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув під час виконання бойового завдання, про що повідомлено заявницю сповіщенням сім'ї.
У зв'язку з тим, що вони не зареєстрували шлюб, заявниця не може в повному обсязі реалізувати свої права, а саме належним чином комунікувати з органами військового управління, та ініціювати питання виплати грошових коштів. У зв'язку з чим просить встановити факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Ухвалою суду від 20 травня 2025 року заяву прийнято до провадження, відкрито провадження в порядку окремого провадження.
21 липня 2025 року від представника Міністерства оборони України надійшли письмові заперечення щодо заявлених вимог, вважає обґрунтування заяви є недостатнім, без належних доказів для встановлення факту проживання однією сім'єю, ведення спільного господарства, наявність спільного бюджету.
У зв'язку з наведеним просив у задоволенні вимог відмовити, справу розглядати у його відсутності.
У судовому засіданні заявниця та її представник заяву підтримали з підстав у ній наведених, просили задовольнити.
Заінтересаова особа ОСОБА_2 в судовому засіданні заяву підтримала та пояснила суду, що вона є матір'ю загиблого ОСОБА_5 , стверджує, що її син та ОСОБА_1 проживали однією сім'єю, як подружжя.
Інші заінтересовані особи в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснила, що вона є рідною сестрою загиблого ОСОБА_5 . За її словами, брат проживав однією сім'єю із заявницею в м.Луцьку без державної реєстрації шлюбу з 2021 року. При цьому ОСОБА_5 мав намір офіційно зареєструвати шлюб. У брата та заявниці народилась дитина. Стверджує, що ОСОБА_5 та ОСОБА_1 вели спільний побут, мали спільний бюджет, за спільні кошти придбали автомобіль. Свідок бувала в гостях у брата та його дружини - ОСОБА_1 .
В судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснив, що він понад десять років є власником автомийки « ОСОБА_8 », яка знаходиться по АДРЕСА_1 . У 2021 році працевлаштувався на мийку ОСОБА_5 , там же працювала ОСОБА_1 . Зазначає, що ОСОБА_5 розповідав про сім'ю, зокрема дружину ОСОБА_9 та спільну з нею дитину.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_10 пояснила, що вона є колегою заявниці. Перебуває із заявницею у дружніх стосунках давно. Часто бувала в гостях у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , останні винаймали квартиру в м.Луцьк з грудня 2021 року. Вважає, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 проживали однією сім'єю, оскільки спільно мешкали, вели спільний побут, виховували спільну дитину, ділили права та обов'язки.
Заслухавши осіб, які беруть участь у даній справі, покази свідків, дослідивши письмові докази, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Велика Палата Верховного Суду у справі № 560/17953/21 у постанові від 18.01.2024 зробила такі висновки:
«94. Аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий.
102. У той же час перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним. Зокрема, згідно з пунктом 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
103. Статтею 19 ЦПК України визначені справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів. У частині першій цієї статті встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. У частині сьомій вказаної статті регламентовано, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
104. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
105. Водночас у частині шостій статті 294 ЦПК України визначено, що суд залишає заяву про встановлення факту, без розгляду якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, і роз'яснює заінтересованими особами особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.
106. При цьому між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України не може бути спору про право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки відповідач не є суб'єктом отримання такої соціальної допомоги.
107. Аналіз наведених норм свідчить про те, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.
108. Отже, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року судом встановленим законом, який розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, є суд цивільної юрисдикції на підставі статті 19 ЦПК України та пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України.
117. Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі N 287/167/18-ц (провадження N 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі N 290/289/22-ц (провадження N 61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.».
Відповідно до частини другої та четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім'ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов'язкової ознаки сім'ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім'я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, що й є ознаками сім'ї.
У Законі України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» термін «близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин» вживаються в такому значенні: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» близькі родичі та члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме). Реалізація права, передбаченого частиною першою цієї статті, відбувається шляхом подання заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, та отримання достовірної інформації про хід та результати проведення її розшуку в порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України. Органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку та/або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов'язані надавати інформацію про хід та результати їх розшуку в порядку, встановленому цим Законом, близьким родичам та членам сім'ї таких осіб. Члени сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 перебував на військовій службі в складі ЗСУ. Відповідно до сповіщення сім'ї №317 від 3.07.2024 року, ОСОБА_1 сповіщено про те, що її чоловік солдат ОСОБА_5 21 липня 2024 року, мужньо виконувавши військовий обов'язок, загинув в бою за Україну поблизу с. Торецьк Бахмутського району Донецької області. Роз'яснено, що це сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) і надання пільг в установленому законодавством порядку (а.с.18 - на звороті).
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 05.03.2025 року, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 19).
З відповіді приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Кушнерук А.Ю. від 09.05.2025 року вбачається, що у спадкоємця ОСОБА_1 відсутні документи, що підтверджують родинний зв'язок з померлим ОСОБА_5 . Тому нотаріус позбавлена можливості видати свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_5 .
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13.09.2023 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у заявниці та ОСОБА_5 народився син - ОСОБА_4 .
З досліджених в судовому засіданні копій фотознімків підтверджується факт спільного проживання, перебування заявниці та загиблого у побутових умовах під час святкувань, сімейних заходів та відпочинку. Також скріншоти електронного листування між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 свідчать про наявність у них сталих особистих стосунків, організації побуту та узгодження питань особистого життя (а.с. 8 - 17).
Зміст зазначеної переписки підтверджує, що сторони узгоджували витрати, здійснювали спільні покупки, вирішували господарські та побутові питання, що є характерними ознаками проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Отже, наведені докази в їх сукупності з іншими доказами та показаннями свідків дають суду підстави для висновку про те, що заявниця та загиблий проживали однією сім'єю, вели спільний побут, мали взаємні права та обов'язки, притаманні подружжю.
Докази перебування сторін у інших зареєстрованих шлюбних відносинах - відсутні.
Таким чином вимоги заяви підлягають задоволенню, адже:
- факт, про встановлення якого просить заявниця, підтвердився дослідженими у судовому засіданні доказами, у тому числі: сповіщенням про зникнення безвісти, яке було надіслане заявниці саме як дружині безвісти зниклого солдата ОСОБА_5
- встановлення факту, про який просила заявниця суд, має юридичне значення, тобто від нього залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав, що вбачається з норм ст. 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», які дозволять заявниці реалізувати права, передбачені цим законом, як близькому родичу та члену сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, у тому числі право на отримання достовірних відомостей про місцеперебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме); право на отримання достовірної інформації про хід та результати проведення розшуку безвісти зниклого чоловіка у порядку, визначеному цим Законом та іншими законами України; право на отримання інформації про хід та результати розшуку у порядку, встановленому цим Законом; право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України;
- заявниця не має іншої можливості встановити та довести факт, що має для неї юридичне значення, адже чоловік, з яким вона проживала однією сім'єю без шлюбу, зник безвісти, і довести такий факт у позасудовому порядку неможливо;
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Отже, заявницею доведено, що встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_5 має для неї юридичне значення; в іншому, окрім судового, порядку встановити такий факт вона не має можливості, у зв'язку з чим суд уважає за можливе задовольнити заяву, оскільки встановлено, що заявниця спільно проживала з загиблим ОСОБА_5 з грудня 2021 року по дату смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 , їхнім взаємним стосункам були притаманні ознаки шлюбу і сім'ї, що підтверджується дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 258, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Міністерство оборони України, ОСОБА_4 , в інтересах якого діє, як законний представник - Боратинська сільська рада Луцького району Волинської області, про встановлення факту постійного проживання без реєстрації шлюбу - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживала однієї сім'єю без реєстрації шлюбу разом із ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , починаючи з грудня 2021 року та по 21 липня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, повністю або частково безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарг подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 13 серпня 2025 року.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Представник заявника: ОСОБА_11 , адреса для листування: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_4 , в інтересах якого діє, як законний представник - Боратинська сільська рада Луцького району Волинської області: юридична адреса: Волинська область, Луцький район, с.Боратин, вул. Центральна, 15.
Заінтересована особа: Міністерство оборони України, адреса: м.Київ, пр-т. Повітрофлотський, буд.6, електрона адреса: admou@post.mil.gov.ua.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК