Єдиний унікальний номер 722/1689/25
Номер провадження 3/722/649/25
12 серпня 2025 року м.Сокиряни
Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Припхан І.І., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 17.07.2025 року о 22 год. 20 хв., у с.Сербичани, дорога Р-63, керував транспортним засобом марки OPEL KADETT д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатору ALCOTEST DRAGER 3580, результат 1,64 проміле (тест №1533), чим порушив п.2.9а ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того ОСОБА_1 17.07.2025 року о 22 год. 20 хв., керував транспортним засобом марки OPEL KADETT д.н.з. НОМЕР_2 , при цьому не мав права керування ТЗ відповідної категорії, чим порушив вимоги п.2.1.а, правопорушення вчинено повторно потягом року. ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.126 КУпАП 12.05.2025 року постановою серії ЕНА № 4716582, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав повністю.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено наступне.
Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п.2.9а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.4 ст.126 КУпАП, відповідальність особи передбачена за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Згідно з ч.5 ст.126 КУпАП, відповідальність особи настає у випадку повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Дослідивши докази, встановлено, що за ч.5 ст.126 КУпАП вина доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР №394797 від 17.07.2025, та постановою серії ЕНА №4716582 від 12.05.2025 року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні за ч.1 ст.130 КУпАП доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 394814 від 17.07.2025, - тестом приладу “Drager» №3580 від 17.07.2024 року з результатом 1.64‰ проміле;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 із результатом огляду погодився, про що засвідчив своїм підписом;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до закладу охорони здоров'я, оскільки у результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР №394797 від 17.07.2025 ОСОБА_1 17.07.2025 року о 22 год. 20 хв., керував транспортним засобом марки OPEL KADETT д.н.з. НОМЕР_2 , при цьому не мав права керування ТЗ відповідної категорії, чим порушив вимоги п.2.1.а, правопорушення вчинено повторно потягом року. ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.126 КУпАП 12.05.2025 року постановою серії ЕНА № 4716582, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів, працівниками поліції встановлено, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом при цьому не мав права керування ТЗ відповідної категорії, а посвідчення водія у встановленому законом порядку не отримував.
Згідно постанови серії ЕНА №4716582 від 12.05.2025 року, ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП 12.05.2025 року.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 394814 від 17.07.2025 року ОСОБА_1 17.07.2025 року о 22 год. 00 хв., у с.Сербичани, дорога Р-63, керував транспортним засобом марки OPEL KADETT д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатору ALCOTEST DRAGER 3580, результат 1,64 проміле (тест №1533), чим порушив п.2.9а ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою працівником поліції із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП, та підписаний ОСОБА_1 .
За змістом закону, протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, висновок експерта тощо, є документами, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і відповідно до ст.251 КУпАП є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.
Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до ст.254 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення складений на бланку відповідного зразка з серійним номером ЕПР1 394814 уповноваженою на те особою - поліцейським, та містить підпис працівника поліції.
В протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч.1 ст.130 КУпАП, за якою складено протокол.
Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Під час складання протоколу ОСОБА_1 роз'яснювалися його права і обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Тобто, зі змісту протоколу слідує, що працівниками поліції були виконані зазначені вимоги закону.
Перевірка працівниками поліції стану алкогольного сп'яніння щодо ОСОБА_1 проводилась відповідно до п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року (далі - Інструкція), у зв'язку із виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини роту, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук.
Огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проводився за допомогою приладу «Alcotest Drager 6810 ARAM 3580». Результат становив 1,64 % проміле.
В протоколі в графі «підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності», під результатами аналізу, отриманого за допомогою приладу «Drager Alcotest 6810», в графі «з результатами згоден» міститься відмітка згідно якої ОСОБА_1 відмовився від підпису. В акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів в графі «з результатами згоден» міститься підпис ОСОБА_1 .
Згідно з направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого виду сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 17.07.2025, на такий огляд направлявся ОСОБА_1 , який мав ознаки алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук. Огляд у медичному закладі не проводився.
Відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 12-01/0620, яке чинне до 04.03.2026 року, газоаналізатор для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alcotest 6810» відповідає вимогам ДСТУ 8950:2019 Метрологія. Вимірювачі вмісту алкоголю в крові та видихуваному повітрі. Методика повірки.
Із відеозаписів вбачається, що працівником поліції при зупинці транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , встановлено у водія ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння. Поліцейським запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку, на відео зафіксована згода ОСОБА_1 пройти огляд, а також вся процедура у встановленому законодавством порядку.
Перевіривши сукупність доказів в справі, вважаю, що викладеними матеріалами справи поза всяким розумним сумнівом доведено факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП та ч.5 ст.126 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
На підставі ст.36 КУпАП при вчиненні особою двох або більше адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі наведеного, розглянувши матеріали адміністративних справ правопорушення №722/ 1689 /25 (номер провадження - 3/722/ 649 /25) за ч.1 ст.130 КУпАП, № 722/ 1690 /25 (номер провадження - 3/722/ 650 /25) за ч.5 ст.126 КУпАП враховуючи, що дані адміністративного правопорушення вчинені однією ж тією особою та які одночасно розглядаються, вважаю за доцільне об'єднати їх в одне провадження, присвоївши йому №722/ 1690/25 (номер провадження - 3/722/ 650 /25).
При накладенні адміністративного стягнення у відповідності до вимог ст.33 Кодексу про адміністративні правопорушення України суд враховує характер вчиненого та його суспільну небезпеку, особу правопорушника, ступінь його вини та ставлення до вчиненого. З огляду на наведене, суд вважає, що щодо ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу, що буде згідно ст.23 Кодексу України про адміністративні правопорушення достатньою та необхідною мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника у дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 року у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 126, 130, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП,
Справи про адміністративні правопорушення №722/ 1689 /25 (номер провадження - 3/722/ 49/25) за ч.1 ст.130 КУпАП, № 722/1690/25 (номер провадження - 3/722/650 /25) за ч.5 ст.126 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження, присвоївши йому №722/ 1689 /25 (номер провадження - 3/722/ 649/25).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.1 ст. 130, ч.5 ст. 126 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення:
- за ч.1 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.;
- за ч.5 ст. 126 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до положень ст. 36 КУпАП призначити ОСОБА_2 остаточне адміністративне стягнення - штраф в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Сокирянський районний суд Чернівецької області.
Суддя І.І. Припхан