8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"04" серпня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/1884/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Буракової А.М.
при секретарі судового засідання Чабан А.А.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області, м. Харків, в інтересах держави в особі: 1. Харківської обласної державної адміністрації, м. Харків, 2. Департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАСК-ФЛЕКС", м. Харків
про визнання недійсними пунктів договору та стягнення 1030893,85 грн.
за участю :
прокурора - Хряк О.О.
представника позивача 1 - Бринчак М.П.
представника позивача 2 - Бринчак М.П.
представника відповідача - Лизогуб Р.Ю.
Керівник Шевченківської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою в інтересах держави в особі: 1. Харківської обласної державної адміністрації, 2. Департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації (позивачі), до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАСК-ФЛЕКС" (відповідач), згідно якої просить суд:
- визнати недійсними п.п. 1.1., 2.1. договору поставки № 6 від 09.08.2023, укладеного між Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації та ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС", в частині включення суми ПДВ 20% до ціни за товари: "Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу) - 50 штук на суму 3038644,80 грн. у т.ч. ПДВ 20%; Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу) - 15 штук на суму 611518,50 грн. ПДВ 20%; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм - 30 штук на суму 1465200,00 грн. у т.ч. ПДВ 20%; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм - 25 штук на суму 1069999,80 грн. у т.ч. ПДВ 20%";
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАСК-ФЛЕКС" (код ЄДРПОУ 33066880, адреса: м. Харків, вул. Мистецтв, 5) на користь Департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 36036288, адреса: м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 6 під., 4 пов.) грошові кошти в сумі 1030893, 85 грн. за наступними реквізитами: поточний рахунок UA048201720344281005400054006 в ДКСУ, м. Київ, МФО 820172, ІПН: не платник;
- судовий збір стягнути з відповідача на користь Харківської обласної прокуратури за такими реквізитами: Харківська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, рахунок UA178201720343160001000007171, код класифікації видатків бюджету - 0901010.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.06.2025 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін; призначено підготовче засідання.
Рух справи висвітлено у відповідних ухвалах суду.
12.06.2025 до суду від Харківської обласної державної (військової) адміністрації надійшли пояснення (вх.№ 13997), де позивач просить задовольнити позов керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Харкова у повному обсязі. Як стверджує позивач, ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" у 2023 році володів інформацією, що кінцевим споживачем матеріально-технічних засобів є підрозділ Збройних Сил України та Національної гвардії України, але протягом дії договору не вжив відповідних заходів та не застосував норму Податкового кодексу України щодо 0% ставки оподаткування ПДВ. Для вжиття заходів щодо повернення безпідставно отриманих коштів ПДВ за Договором № 6 від 09.08.2023 в сумі 1030893,85 грн. Департаментом до ТОВ "ХАСК ФЛЕКС" направлено лист від 05.05.2025 № 06-05/1386 та отримана відповідь від ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" від 06.05.2025 № 6/05-32 щодо відсутності підстав з відшкодування суми ПДВ.
26.06.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАСК-ФЛЕКС" надійшов відзив на позовну заяву (вх.№ 15151), в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. При цьому у відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що він не визнає жодної з пред'явлених позовних вимог, вважає їх такими що не відповідають дійсним обставинам справи, є помилковими, та такими, що засновані на невірному тлумаченні та посиланні на правові норми чинного законодавства. Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу) в кількості 50 штук на суму 3038644,90 грн. в т.ч. ПДВ 506440,80 грн.; Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу) в кількості 15 штук на суму 611518,50 грн. в т.ч. ПДВ 101919,75 грн.; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм в кількості 30 штук на суму 1465200,00 грн. в т.ч. ПДВ 244200,00 грн.; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм в кількості 25 штук на суму 1069999,80 грн. в т.ч. ПДВ 178333,30 грн., відносяться до товарів категорії цивільного призначення, які були придбані відповідачем за комерційною ціною та на митній території України зі сплатою ПДВ, що підтверджується податковими накладними. Відповідно бухгалтерської довідки ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" перелічений вище товар є комплектуючими тепловізійного прицільного комплексу (відеодисплейний термінал планшетного типу та перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу). Автомобільні радіостанції Motorolla DM-4600E або DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм відповідач закупив у ТОВ "ВЕСТ-ДНІПРО" (ІПН 360953804653) за діючою комерційною ціною до складу якої було включено ПДВ. Оплата здійснювалась покупцем після отримання рахунку-фактури, шляхом перерахування передоплати за товар в розмірі 100% грошових коштів на банківський рахунок постачальника. По здійсненим оплатам зареєстровані податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, відповідач зазначає, що відповідач придбав та оплатив товар - Автомобільні радіостанції Motorolla DM4600E або DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм з ПДВ на митній території України зі сплатою ПДВ (податкові накладні з кодом УКТ ЗЕД 8517 62 00 00). Всі перелічені вище комплектуючі тепловізійного прицільного комплексу були закуплені відповідачем з урахуванням ПДВ та увійшли до ціни комплекту тепловізійних прицільних комплексів також з урахуванням ПДВ по договору поставки № 6 від 09.08.2023.
Також, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що отримувач товару за Договором поставки № 6 від 09.08.2023 - Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації не належить до переліку суб'єктів - отримувачів товарів, що визначений у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України. Посилання позивача на пункт 92 пункту 32 підрозділу 2 ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України відповідач вважає безпідставним, оскільки спірні правовідносини стосуються не ввезення на митну територію України товару, а є операцією з постачання товару на митній території України, у зв'язку з чим пункт 92 підрозділу ХХ Податкового Кодексу України не підлягає застосуванню до господарських відносин, що виникли між сторонами за договором поставки № 6 від 09.08.2023. Пункт 9-24 розділу ХХІ Митного кодексу України регулює порядок оподаткування товару ввізним митом, а не порядок справляння податків і зборів. Товар, який поставлений за договором, а саме радіостанція Моторола DM4601E та ретранслятор торговельного найменування SLR5500, класифікується у товарних підкатегоріях за кодом 8517 62 00 00 згідно з УКТЗЕД, тож підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов'язань з ПДВ, тому безпідставними є вимоги щодо визнання недійсним пунктів 1.1., 2.1 договору в частині включення до ціни товару податку на додану вартість. Крім того, ні позивач, а ні відповідач не є ні державним замовником у сфері оборони, ні виконавцем державного контракту (договору) з оборонних закупівель. Не є державним контрактом (договором) з оборонних закупівель - договір поставки № 6 від 09.08.2023 року, а отже до умов договору про закупівлю не мають застосовуватись положення вказаних законів. Оподаткування господарських операцій які передували укладанню, бухгалтерського та податкового обліку, виконанню договору № 6 від 09.08.2023, податковій звітності й іншим зобов'язанням в галузі оподаткування (в т.ч. реєстраційним) здійснені відповідачем згідно з вимогами діючого податкового законодавства, в т.ч. приписів п. 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та підпунктом 5 пункту 32 ПК України. Спроба позивача стягнути з відповідача грошові кошти в сумі 1030893,85 грн. шляхом подання до суду позову про визнання недійсними п.п. 1.1., 2.1. вже виконаного договору поставки № 6 від 09.08.2023 є штучною та виходить за межі правового поля й функцій й завдань прокуратури. Сторонами під час укладення договору поставки було погоджено всі його істотні умови, у тому числі - ціну договору з податком на додану вартість. Грошові кошти, які позивач заявляє до стягнення у вигляді податку на додану вартість у розмірі 1030893,85 грн, отримані відповідачем на виконання умов договору поставки № 6 від 09.08.2023, який сторонами виконаний в повному обсязі, тому кошти було отримано (набуто) за наявності правової підстави, що виключає можливість застосування до правовідносин сторін, які мають договірний характер, положень частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.
03.07.2025 від прокурора до суду надійшла відповідь на відзив (вх.№ 15609), де прокурор відхиляє доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву. При цьому прокурор вказує, що Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації на виконання Програми територіальної оборони Харківської області на 2022 -2023 роки, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 16.02.2022 №365-VIII (зі змінами) для укомплектування матеріально-технічними засобами мобільних вогневих груп відповідних військових частин за заявками командирів згідно з договором №6 від 09.08.2023 придбано у ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» для потреб Збройних Сил України товари: «Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу; Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу); Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним» за ціною, до якої протиправно та безпідставно включено податок на додану вартість в загальній сумі 1030893, 85 гривень. При цьому, з урахуванням поставки товару (обладнання) ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» та проведення розрахунків за нього Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації договір вважається таким, що повністю виконаний сторонами. З договору поставки №6 від 09.08.2023 та з документів, якими підтверджується проплата коштів по договору та постачання товарів, чітко вбачається, що закупівля була проведена для потреб Збройних сил України, що беззаперечно свідчить про обізнаність щодо мети та цілей закупівлі продавця - Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАСК-ФЛЕКС». ТОВ «ХАСК ФЛЕКС» повинен був постачати товари Департаменту для потреб територіальної оборони та укомплектування підрозділів Збройних Сил України без ПДВ.
09.07.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАСК ФЛЕКС» надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх.№ 16066), в яких відповідач зазначає, що сторонами під час укладення договору поставки було погоджено всі його істотні умови, у тому числі - ціну договору з податком на додану вартість. Грошові кошти, які позивач заявляє до стягнення у вигляді податку на додану вартість у розмірі 1030893,85 грн., отримані відповідачем на виконання умов договору поставки № 6 від 09.08.2023, який сторонами виконаний в повному обсязі, тому кошти було отримано (набуто) за наявності правової підстави, що виключає можливість застосування до правовідносин сторін, які мають договірний характер, положень частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України. Ці кошти були сплачені до Державного бюджету України відповідно до вимог Розділу V Податкового кодексу України, що не заперечується позивачем, а тому ніяк не є набутим або збереженим майном за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набутим майном).
Прокурор та представники позивача у судовому засіданні 04.08.2025 просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 04.08.2025 просив суд відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення учасників справи, суд встановив наступне.
За змістом статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає у господарські правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює господарські права й обов'язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема у господарських, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов'язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (висновки Великої Палати Верховного Суду викладені у пунктах 6.21, 6.22 постанови від 20 листопада 2018 року у справі № 5023/10655/11, у пунктах 4.19, 4.20 постанови від 26 лютого 2019 року у справі № 915/478/18, у пункті 26 постанови від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц).
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах (частина 3 статті 4 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначене конституційне положення встановлює обов'язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу.
Неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі (рішення Конституційного Суду України від 01.04.2008 № 4-рп/2008).
Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
У Рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
З врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Таким чином, наведені вище норми законів та Рішення Конституційного Суду України надають прокурору право звертатися до суду з позов про захист інтересів держави, обґрунтовуючи при цьому, в чому саме полягає таке порушення.
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не підлягають точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом.
Надмірна формалізація "інтересів держави" може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 по справі №806/1000/17).
Прокурор набуває право на реалізацію своїх функцій, визначених законом, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захист або здійснює його неналежно.
"Не здійснення захисту" виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
"Здійснення захисту неналежним чином" виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є належною.
"Неналежність" захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захист або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
У справах за позовами прокурорів, заявлених в інтересах держави в особі уповноважених органів, позивачами є відповідні уповноважені органи, а прокурор у таких справах здійснює представництво їх інтересів в суді. Статус позивача прокурор набуває лише у випадках, коли звертається з позовом в інтересах держави у разі відсутності уповноваженого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду (постанова ВСУ від 21.02.2018 у справі № 553/3280/16-а).
Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави. Таким органом може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження процесуальної дії (відповідні функції).
Згідно з ч. 3, 5 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Частиною 4 статті 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.01.2023 у справі № 488/2807/17 висновувала, що бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для їхнього захисту, але не подав відповідний позов у розумний строк. Прокурор, звертаючись до суду, повинен обґрунтувати бездіяльність компетентного органу. Для встановлення того, які дії вчинить останній, прокурор до нього звертається до подання позову у порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" фактично надаючи цьому органу можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом перевірки виявлених прокурором фактів порушення законодавства, а також вчинення дій для виправлення цих порушень, зокрема, подання позову чи повідомлення прокурора про відсутність порушень, які вимагають звернення до суду. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або мало стати відомо про можливе порушення інтересів держави, є бездіяльністю відповідного органу.
У постанові Верховного Суду від 19.07.2023 у справі № 906/638/22 зазначено, що прокурору достатньо дотримати порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва у позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі нема, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Частиною 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, відповідно до ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
До інтересів держави безпосередньо належить дотримання вимог законодавства, яке регулює питання управління та використання бюджетних коштів, а протиправне витрачання з бюджету коштів підриває матеріальну основу органів влади та місцевого самоврядування, а також держави України в цілому.
Крім того, повномасштабне вторгнення РФ та введення в Україні правового режиму воєнного стану об'єктивно зумовило виникнення складної економічної ситуації, необхідності додаткового фінансування Збройних сил України.
У зв'язку із цим, як стверджує прокурор, захист інтересів держави у бюджетних правовідносинах, в тому числі при зайвому витрачанні чи заволодінні бюджетними коштами, є основним пріоритетом роботи усіх без винятку органів, а порушення у цій сфері є неприпустимими в умовах сьогодення. За таких обставин, протиправне отримання ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" бюджетних коштів у розмірі 1030893,85 грн. беззаперечно вказує на наявність порушень державних інтересів.
Окрім того, Законом України "Про Збройні Сили України" визначено, що Україна, враховуючи необхідність забезпечення власної воєнної безпеки та оборони, усвідомлюючи свою відповідальність у справі підтримання міжнародної стабільності, як суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава має Збройні Сили України із необхідним рівнем їх бойової готовності та боєздатності.
Забезпечення національної безпеки українського суспільства є однією з найважливіших функцій держави, основні завдання із захисту суверенітету і територіальної цілісності якої покладаються на Збройні Сили України. Успішні дії останніх безпосередньо залежать від рівня їх матеріально-технічного забезпечення.
Доцільність подання позову прокурор обґрунтовує необхідністю якнайшвидшого стягнення з ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" коштів до бюджету з метою їх подальшого використання для матеріально-технічного забезпечення, бойової готовності та боєздатності Збройних Сил України, та, як наслідок, для забезпечення національної безпеки України. При цьому, вжиття інших заходів, які не пов'язані із зверненням з позовом до суду, не може вважатись ефективним способом стягнення (повернення) коштів в умовах воєнного стану та жодним чином не гарантує повернення таких коштів. Зволікання з поверненням безпідставно сплачених коштів до бюджету призводить до загострення економічної ситуації, що негативно впливає не лише на можливість забезпечувати потреби військових частин в технічному військовому обладнанні, але й взагалі на обороноздатність військових підрозділів, які здійснюють боротьбу з ворожими повітряними цілями.
Відповідно до частин 1-3 ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до статті 42 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток. Структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій підзвітні та підконтрольні головам відповідних місцевих державних адміністрацій, а також органам виконавчої влади вищого рівня.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління, сприяє створенню на цих об'єктах систем управління якістю, систем екологічного управління, інших систем управління.
Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом Харківської обласної державної адміністрації, що утворюється головою обласної державної адміністрації відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", входить до її складу і в межах Харківської області забезпечує виконання покладених на структурний підрозділ завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації.
Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
З метою встановлення підстав для представництва інтересів держави окружною прокуратурою на адреси Харківської обласної державної (військової) адміністрації як органу управління бюджетними коштами в умовах воєнного стану та органу, якому підпорядковується Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації (покупець за договором поставки №6 від 09.08.2023), та Департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації (сторона правочину та орган, який безпосередньо здійснив видатки за договором № 6 від 09.08.2023) скеровано лист від 21.04.2025 за №55-107-2132вих-25 у якому повідомлено уповноважені органи про протиправне включення до ціни договору №6 від 09.08.2023 суми ПДВ за радіостанції та тепловізійні прицільні комплекси в комплекті та безпідставне отримання цих коштів ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС», роз'яснено положення чинного законодавства, які надають прокурору право на звернення до суду в інтересах уповноваженого органу, а також висловлено прохання про інформування прокуратури про те, чи вживатимуться Департаментом та/або Харківською обласною військовою адміністрацією заходи цивільно-правового характеру, спрямовані на стягнення із суб'єкта господарювання безпідставно набутих останнім коштів (ПДВ).
Листом від 08.05.2025 за №06-05/1454 Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами ХОВА повідомлено окружну прокуратуру про те, що в Департаменті були проведені службові наради щодо пошуку шляхів вирішення зазначеного питання, а також надано копію листування з постачальником ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» стосовно вжиття заходів з повернення коштів та копії запитуваних документів.
Водночас, як повідомляє прокурор, безпосередньо від Харківської обласної військової адміністрації відповідей на адресу окружної прокуратури не надходило. Все листування відбувається через підпорядкований Харківській ОВА Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами.
На виконання вимог ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" окружною прокуратурою повідомлено Харківську обласну військову адміністрацію, Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами ХОВА про звернення до суду з позовною заявою до ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" (повідомлення від 20.05.2025 №55-107-2769вих-25).
Таким чином, прокурором дотримані процедури, передбачені законодавством України для звернення до суду в інтересах держави, так само як і обґрунтовано, в чому може полягати порушення інтересів держави. Тобто вбачаються обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави прокуратурою в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації (Харківської обласної військової адміністрації).
Як вбачається з матеріалів справи Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 36036288, проведено наступні процедури закупівлі без використання електронної системи (Джерело фінансування - кошти обласного бюджету) в 2023 році (з подальшим опублікуванням на веб-порталі публічних закупівель «Прозорро» в 2025 році), а саме:
1. Закупівлю UA-2025-03-24-002105-a товару «Матеріально-технічні засоби (обладнання): зенітний ліхтарний комплекс в комплекті, далекобійний ліхтарний комплекс в комплекті» вартістю 1 940 000,29 гривень;
2. Закупівлю UA-2025-03-24-002500-a товару «Тепловізійний приціл PULSAR Thermion 2 XP35Pro» вартістю 8 010 087,15 гривень;
3. Закупівлю UA-2025-03-24-003010-a товару «Тепловізійний прицільний комплекс в комплекті, лазерна указка Laser Module 5,5w» вартістю 3 920 163,30 гривень;
4. Закупівлю UA-2025-03-24-003318-a товару «Турель - стійка (штатив металевий) для встановлення на автомобілі типу пікап» вартістю 1 680 000,00 гривень;
5. Закупівлю UA-2025-03-24-003997-a товару «Планшетний комп'ютер Oscal Pad 10 8/128GB LTE» вартістю 350 000,40 гривень;
6. Закупівлю UA-2025-03-24-003780-a товару «Автомобільна радіостанція типу Motorolla, тактичні навушники Earmor M32 MOD3» вартістю 3 046 198,63 гривень.
Закупівлі необхідних товарів здійснювалися на підставі заявок-листів командирів військових частин Національної гвардії України, Міністерства оборони України, 4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для забезпечення потреб та укомплектування матеріально-технічними засобами мобільно-вогневих груп ураження ворожих повітряних цілей.
Департаментом 09 серпня 2023 року з метою придбання матеріально-технічних засобів для укомплектування розрахунків мобільно-вогневих груп укладено з ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» договір поставки № 6 (надалі - договір).
За умовами вказаного договору ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» (надалі - постачальник) зобов'язується передати у власність, а Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації (надалі - покупець) прийняти та оплатити товар - матеріально-технічні засоби (обладнання) для забезпечення потреб ТрО за ДК 021:2015 (згідно зі специфікацією, яка є невід'ємною частиною даного договору):
- код ДК 021:2015 38600000-1 «Оптичні прилади»:
Тепловізійний приціл PULSAR Thermion 2 XP35Pro - 50 штук на суму 6161605,50 грн, без ПДВ відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (код УКТ ЗЕД 001310 90 00);
Тепловізійний приціл PULSAR Thermion 2 ХРЗЗРго - 15 штук на суму 1848481,65 грн. без ПДВ відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (код УКТ ЗЕД 901310 90 00);
Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу) - 50 штук на суму 3038644,80 грн. у т.ч, ПДВ 20%;
Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу) - 15 штук на суму 611 518,50 грн. ПДВ 20%;
Лазерна указка Laser Module 5,5w - 20 штук на суму 270 000,00 грн, у т,ч. ПДВ 20%;
- код ДК 021:2015 42400000-0 «Підіймально-транспортувальне обладнання та його частини»
Турель - стійка (штатив металевий) для встановлення на автомобілі типу пікап - 40 штук на суму 1 680 000,00 грн. у т.ч. ПДВ 20%;
- код ДК 021:2015 32300000-6 «Радіо- і телевізійні приймачі, апаратура для запису та відтворення аудіо- та відеоматеріалу»:
Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм - 30 штук на суму 1465200,00 грн. у т.ч. ПДВ 20%;
Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм - 25 штук на суму 1069999,80 грн. у т.ч. ПДВ 20%;
Тактичні навушники Earmor М32 MOD3 - 146 штук на суму 510998,83 грн. у т.ч. ПДВ 20%;
- код ДК 021:2015 31500000-1 «Освітлювальне обладнання та електричні лампи»:
Зенітний ліхтарний комплекс (в комплекті: зенітний ліхтар, захисний кофр для безпечного транспортування, мобільна підставка, інвертор-перетворювач струму 12-220В/1000Вт, конектор заживления від автомобіля) - 10 штук на суму 480000,00 грн. у т.ч. ПДВ 20%;
Далекобійний ліхтарний комплекс (в комплекті: далекобійний ліхтар, захисний кофр для безпечного транспортування, мобільна підставка, конектор заживления від автомобіля) - 73 штук на суму 1460000,29 грн. у т.ч. ПДВ 20%;
- код ДК 021:2015 30200000-1 «Комп'ютерне обладнання та приладдя» -
Планшетний комп'ютер Oscal Pad 10 8/128GB LTE - 50 штук на суму 350000,40грн. у т.ч. ПДВ 20%.
Відповідно до п. 1.3. договору поставки № 6 від 09.08.2023 покупець (Департамент) гарантує, що кінцевим отримувачем даних матеріально-технічних засобів є Збройні сили України та інші військові формування, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України. Покупець повинен надати постачальнику копії підтверджуючих документів щодо передачі матеріально-технічних засобів кінцевому отримувачу.
Положеннями п. 2.2. договору передбачено, що покупець оплачує поставлений товар на підставі видаткової накладної за ціною, передбаченою у специфікації, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника, протягом 10 банківських днів з дня зарахування коштів на рахунок покупця.
Пунктом 3.1. договору встановлено, що товар поставляється відвантажувальними партіями. Кожна відвантажувальна партія товару передається на підставі видаткової накладної. Крім того, сторони визначають, що відпуск товару покупцю здійснюється також при наданні представником покупця довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей та підписання всіх бухгалтерських документів, виданих відповідно до чинного законодавства України.
Загальна кількість товару, що поставляється, вказується у видатковій накладній (п. 3.2. договору).
Датою поставки товару вважається дата оформлення видаткової накладної на Товар. Прийом товару здійснюється за участю представника покупця, який має довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей та підписання всіх бухгалтерських документів, видану відповідно до чинного законодавства України.
Датою переходу права власності на товар є дата його поставки та підписання видаткової накладної на товар у відповідності із п. 3.1 даного договору.
Згідно з п. 3.5. договору якість товару повинна відповідати технічним умовам, що погоджуються сторонами даного договору. Приймання товару за якістю здійснюється покупцем у місті поставки згідно з п. 3.6. даного договору.
Пунктом 3.6. договору сторони визначили, що товар поставляється Товариством з обмеженою відповідальністю "ХАСК-ФЛЕКС". Місце відвантаження товару: Харківська область, Харківський район, смт. Пісочин, вул. Технологічна, 5.
Згідно з п. 4.1. договору, покупець зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачувати за товар.
Відповідно п. 4.4. договору постачальник має право, зокрема, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за товар.
Пунктами 9.1., 9.2. договору визначено, що договір вважається укладеним і набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та його скріплення печатками. Цей Договір діє до припинення або скасування воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами), та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, але не більше ніж до 31.12.2023 включно, а в частині здійснення розрахунків за поставлений товар - до моменту повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
Як вбачається зі Специфікації, яка є додатком № 1 до договору, за товар «Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу)» у кількості 50 штук на суму 3038644,80 грн. ПДВ 20% складає - 506440,80 грн. За товар «Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу)» у кількості 15 штук на суму 611518,50 грн. ПДВ 20% складає - 101919, 75 грн. За товар «Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм» у кількості 30 штук на суму 1465 200,00 грн. ПДВ 20% складає 244200, 00 грн. За товар «Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм» у кількості 25 штук на суму 1069999,80 грн. ПДВ 20% складає - 178333,30 грн.
Пунктом 3.1. договору встановлено, що товар поставляється відвантажувальними партіями. Кожна відвантажувальна партія товару передається на підставі видаткової накладної. Крім того, сторони визначають, що відпуск товару покупцю здійснюється також при наданні представником покупця довіреності на отримання товарноматеріальних цінностей та підписання всіх бухгалтерських документів, виданих відповідно до чинного законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що за договором № 6 від 09.08.2023 Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації сплачено на користь ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» за поставлений товар 18946449,77 грн., в т.ч. ПДВ 1822727,10 грн.). Зазначене підтверджується відповідними платіжними дорученнями та видатковими накладними, копії яких додані до позовної заяви, в яких зокрема, зазначено в призначенні платежу «за матеріально-технічні засоби (обладнання) для забезпечення потреб ТрО в рам. зах. та роб. з тер.обор». Також, до позовної заяви додані копії актів приймання-передачі майна відповідних матеріально - технічних засобів придбаних за договором № 6 від 09.08.2023.
Як стверджує прокурор, Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації на виконання Програми територіальної оборони Харківської області на 2022 -2023 роки, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 16.02.2022 №365-VIII (зі змінами) для укомплектування матеріально-технічними засобами мобільних вогневих груп відповідних військових частин за заявками командирів згідно з договором №6 від 09.08.2023 придбано у ТОВ «ХАСК-ФЛЕКС» для потреб Збройних Сил України товари: «Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу; Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу); Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системоюшифрування AES256 та антенним» за ціною, до якої протиправно та безпідставно включено податок на додану вартість в загальній сумі 1030893,85 грн.
Листом № 06-05/1386 від 06.05.2025 Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «ХАСК-ФЛЕКС» про необхідність вжиття заходів щодо повернення безпідставно отриманих коштів ПДВ за договором поставки № 6 від 09.08.2023.
Судом встановлено, що у відповідності до умов договору поставки № 6 від 09.08.2023 відповідачем здійснено поставку комплектуючих прицільного комплексу, саме:
- Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу) в кількості 50 штук на суму 3038644,90 грн. в т.ч. ПДВ 506440,80 грн.;
- Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу) в кількості 15 штук на суму 611518,50 грн. в т.ч. ПДВ 101919,75 грн.
Зазначені вище механізми - відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу не являються тепловізійним прицілом та не класифікуються у товарних підкатегоріях УКТ ЗЕД 9013 10 90 00.
Пунктом 1.1. договору та в специфікації до договору виділено окремо тепловізійний приціл PULSAR Thermion 2 XP35Pro (код УКТ ЗЕД-9013109000), який поставлено з нульовою ставкою ПДВ.
Відповідно до зареєстрованих податкових накладних від 21.08.23 №188; від 04.09.2023р. №155; від 15.09.2023р. №162 та 165; від 21.09.2023р. №170; від 27.09.2023р. №177; від 28.09.2023р. №179; від 29.09.2023р. №181 та №183; від 06.10.2023р. №130 встановлено код товару згідно УКТ ЗЕД 8471 - на відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу, та код товару УКТ ЗЕД 8517 62 00 00 на Автомобільні радіостанції Motorolla DM-4600E або DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм.
Відповідачем надано лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Дніпро" вих.№ 18/06 від 18.06.2025, з якого вбачається, що у 2023 році TOB "Вест-Дніпро" постачало TOB "Хаск-Флекс" обладнання, яке складалось з:
1. Радіостанція Моторола DM4401E VHF 25Вт в комплекті зі стандартним мікрофоном, 25 шт код УКТЗЕД 8517 62 00 00.
2. Радіостанція Моторола DM4600E VHF 25Вт в комплекті з мікрофоном з клавіатурою, 30 шт код УКТЗЕД 8517 62 00 00.
3. Радіостанція Моторола DM4600E VHF 25Вт в комплекті зі стандартним мікрофоном, 28 шт код УКТЗЕД 8517 62 00 00.
4. Радіостанція Моторола DM4601E VHF 25Вт в комплекті зі стандартним мікрофоном, 74 шт. код УКТЗЕД 8517 62 00 00.
5. Ретранслятор SLR5500 VHF 136-174 МГц з кабелем резервного живлення, 8 шт, код УКТЗЕД 8517 62 00 00
Реалізація даного обладнання здійснювалось за ціною з ПДВ 20%, що підтверджується виписаними видатковими накладними та зареєстрованими податковими накладними у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Всього було відвантажено на суму 8250097,80 грн., у тому числі ПДВ 20% - 1375016,30 грн.
TOB "Вест-Дніпро" зазначає, що поставлене обладнання відноситься до радіостанцій возивна-стаціонарна, що підтверджується сертифікатом відповідності №2173, зареєстрованим в реєстрі ООВ за № UA.283.0109-21 радіостанція возивна- стаціонарна DM4400E, DM4600E; сертифікатом відповідності №2171, зареєстрованим в реєстрі ООВ за № UA.283.0105-21 радіостанція возивна- стаціонарна DM4401Е, DM4601Е; сертифікатом відповідності 2172, зареєстрованим в реєстрі ООВ за № UA.283.0106-21 ретранслятор торговельного найменування SLR5500 типу FА3O9В, типу FА5O9В та не відносяться до переносних радіостанцій.
Радіостанції носивна (переносні) мають інше позначення, а саме DP4400е типів РВЕR302С, РВЕR502С; DР4600е типів РВЕR302F, РВЕR502F; DР4800е типів РВЕR302Н, РВЕR502Н, що також підтверджується сертифікатом відповідності № 2179, зареєстрованим в реєстрі ООВ за № UA.283.0115-21.
TOB "Вест-Дніпро" в листі вих.№18/06 від 18.06.2025 також вказує, що поставлений ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" товар радіостанція Моторола DM4400Е, DM4600Е, DM4401Е, DM4601Е та ретранслятор торговельного найменування SLR5500 класифікується у товарних підкатегоріях за кодом 8517620000 згідно з УКТЗЕД, який не входить до переліку товарів, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, визначених пунктом 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тож підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов'язань з ПДВ.
Прокурор стверджує, що договір поставки № 6 від 09.08.2023, укладений між Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації та ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС", в частині врахування до загальної суми договору 1030893,85 грн. ПДВ є недійсним. У зв'язку із цим, на підставі недійсних умов договору № 6 від 09.08.2023 в частині включення суми ПДВ у розмірі 1030893,85 грн. до вартості поставленого товару (обладнання), Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації на користь ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС" безпідставно сплачено ПДВ у розмірі 1030893,85 грн., які підлягають поверненню ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС".
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Перелік основних способів захисту цивільних прав та інтересів визначається ч. 2 ст. 16 ЦК України, до яких, зокрема, відноситься визнання правочину недійсним, відновлення становища, яке існувало до порушення. Аналогічні положення містить ст. 20 ГК України.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені статтями 215, 216 ЦК України, статтями 207, 208 ГК України.
Як передбачено ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Разом з тим, приписами ч. 3 наведеної статті встановлено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Стаття 203 ЦК України визначає загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Частинами 1-5 статті 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1); особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2); волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3); правочин має вчинятися у формі, встановленій законом (ч. 4); правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5).
Статтею 217 ЦК України визначено, що недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Частина 1 ст. 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до положень статей 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір № 6 від 09.08.2023 є договором поставки, відносини сторін за яким регулюються, зокрема, положеннями статей 655, 662, 663, 693, 712 ЦК України.
Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦК України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Зокрема, при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити ціну, яка є істотною умовою господарського договору (ст.ст. 628, 638 ЦК України, ст.ст. 180, 189 ГК України).
Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними (ч. 5 ст. 180 ГК України).
За положеннями ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.
Отже, сторони на договірних засадах передбачають формування ціни за договором.
Так, судом встановлено, що пунктом 2.1. договору до договірної ціни було включено податок на додану вартість, з урахуванням якого покупцем було сплачено постачальнику кошти.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, врегульовані Податковим кодексом України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 3.1 статті 3 Податкового кодексу України податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податок на додану вартість - це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України
За змістом підпунктів а) і б) пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем товару (замовником послуг).
Пунктами 30.1-30.2, 30.9 статті 30 Податкового кодексу України визначено, що податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Податкова пільга надається шляхом:
а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;
б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору;
в) встановлення зниженої ставки податку та збору;
г) звільнення від сплати податку та збору.
17.03.2022 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" №2120-ІХ від 15.03.2022, було внесено зміни, зокрема, до розділу XX "Перехідних положень" Податкового кодексу України. У пункті 32 Підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення та постачання на митній території України окремих товарів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.
Відповідно до підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення Договору) тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель:
прокату плоского з інших легованих сталей завширшки 600 мм або більше, що класифікується у товарній підкатегорії 7225 40 60 00 згідно з УКТ ЗЕД;
скла безпечного, включаючи скло зміцнене (загартоване) або багатошарове, що класифікується у товарній позиції 7007 згідно з УКТ ЗЕД;
оптичних приладів для слідкування, що класифікуються у товарних підкатегоріях 9013 10 90 00, 9005 10 00 00, 9005 80 00 00 згідно з УКТ ЗЕД;
апаратури для передачі та приймання голосу, зображень та іншої інформації, включаючи апаратуру для комунікації в мережі дротового або бездротового зв'язку, апаратури прослуховування направленої дії, радіостанцій ультракороткохвильового і короткохвильового діапазону військового призначення, розвідувально-сигнальної апаратури, їх частин і приладдя, що класифікуються у товарній підпозиції 8517 69 та у товарних підкатегоріях 8525 60 00 00, 8529 90 20 00, 8524 11 00 90, 8524 12 00 90, 8524 19 00 90, 8524 91 00 90, 8524 92 00 90, 8524 99 00 90 згідно з УКТ ЗЕД;
безпілотних літальних апаратів без озброєння та їх частин, що класифікуються у товарних позиціях 8806, 8807 згідно з УКТ ЗЕД;
метеостанцій, що класифікуються у товарній підкатегорії 9015 80 20 00 згідно з УКТ ЗЕД;
тепловізійні біноклі, монокуляри та бінокуляри, прилади нічного бачення (біноклі та монокуляри), що класифікуються у товарних підкатегоріях 8525 89 00 10, 8525 89 00 90 згідно з УКТ ЗЕД;
далекоміри, що класифікуються у товарній позиції 9015 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД;
портативні радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам (антидронові рушниці), що класифікуються у товарній позиції 8543 згідно з УКТ ЗЕД;
броньованих автомобілів, що класифікуються за кодами 8702 10 19 90, 8702 90 11 00, 8703, 8705 90 80 90, 8710 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.
У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до підпунктів 4 і 5 цього пункту (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Отже, наведеною правовою нормою визначено перелік суб'єктів (отримувачів), товарів, операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України яких тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Отже, операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України за умови, якщо:
- товари, щодо яких здійснюються такі операції, належать до категорії товарів, які визначені у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України та класифікуються у товарних позиціях згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД);
- кінцевим отримувачем відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами відповідного договору визначено суб'єктів, перерахованих у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
У разі недотримання таких умов вказані операції підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Визначальним для звільнення від оподаткування ПДВ за вказаною нормою є не лише категорія товарів та суб'єкт кінцевого отримувача таких товарів, а й документальне підтвердження особи такого суб'єкта відповідно до сертифікату кінцевого споживача або згідно з умовами договору, в якому визначено осіб, зазначених у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, кінцевими отримувачами.
Відповідний правовий висновок здійснений Верховним Судом у постанові від 26.02.2025 у справі № 910/8235/24 при застосуванні підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України у аналогічних правовідносинах.
Суд зазначає, що з огляду на приписи підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначення суб'єкта кінцевого отримувача товарів відповідно до сертифікату кінцевого споживача або згідно з умовами договору насамперед обумовлено необхідністю підтвердити особу такого кінцевого отримувача товарів, операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України яких підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, та не може бути формальністю, адже операції, зокрема, щодо постачання товарів, суб'єкт кінцевого отримувача яких не відповідає визначеному переліку, виключає можливість звільнення таких операцій від оподаткування ПДВ на підставі цієї норми.
Як встановлено судом, у пункті 1.1. договору поставки № 6 від 09.08.2023 сторони вказали, що предметом договору є матеріально-технічні засоби (обладнання) для забезпечення потреб ТрО за ДК 021:2015. Крім того, договір містить посилання на Програму територiальної оборони Харкiвської областi на 2022-2023 роки, затверджену рiшенням Харкiвської обласної ради вiд 16.02.2022 № 365-VIII (зi змiнами).
Крім того, згідно з пунктом 92 пункту 32 підрозділу 2 ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент укладення договору) тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, але не більше ніж до 1 січня 2025 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) товарів, визначених пунктом 9-24 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України.
Згідно з пунктом 9-24 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України (у редакції чинній на момент укладення договору) у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, але не більше ніж до 1 січня 2024 року, звільняються від оподаткування ввізним митом безпілотні літальні апарати, що класифікуються в товарній позиції 8806 згідно з УКТ ЗЕД (крім 8806 10, 8806 29 20 00, 8806 99 20 00), оптичні приціли, коліматорні приціли (коліматори), приціли нічного бачення або тепловізійні приціли, що класифікуються у товарних підкатегоріях 9013 10 90 00, 9013 80 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, тепловізійні біноклі, монокуляри та бінокуляри, прилади нічного бачення (біноклі та монокуляри), що класифікуються у товарних підкатегоріях 8525 89 00 10, 8525 89 00 90, 9005 10 00 00, 9005 80 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, далекоміри, що використовуються в оборонних цілях та класифікуються у товарній підкатегорії 9015 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, переносні радіостанції, що класифікуються у товарних підкатегоріях 8517 62 00 00, 8517 69 30 90, 8517 69 90 00 згідно з УКТ ЗЕД, портативні радіоелектронні засоби виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам (антидронові рушниці), що класифікуються у товарній позиції 8543 згідно з УКТ ЗЕД, що ввозяться на митну територію України для вільного обігу юридичними та фізичними особами, у тому числі переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
Телефонним апаратам, включаючи смартфони та інші апарати телефонні для стільникових мереж зв'язку та інших бездротових мереж зв'язку, іншим апаратам для передачі або приймання голосу зображень та іншої інформації, включаючи апаратуру для комунікації в мережі дротового або бездротового зв'язку, крім передавальної або приймальної апаратури товарних позицій 8443, 8525, 8527 або 8528, Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності присвоєно код 8517.
Відповідно до Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що затверджені Наказом Державної митної служби № 543 від 14.12.2022 (далі - Пояснення), ця товарна позиція включає апаратуру для прийому та передачі мови та інших звукових сигналів, зображень або інших даних між двома точками шляхом зміни електричного струму або оптичної хвилі для провідної мережі зв'язку або шляхом електромагнітних хвиль для безпровідної мережі зв'язку. Мережі зв'язку, котрі можуть бути взаємозв'язаними, включають телефонію, телеграфію, радіотелефонію, локальну та глобальну мережі зв'язку.
Відповідно до Пояснення радіотелефоні приймачі та радіотелефоні передавачі для моторних транспортних засобів, кораблів, літаків, потягів та інші, якими по своїй суті є радіостанції, відносяться до наступних категорій товарів 8517 69 30 та 8517 69 90 відповідно.
УКТ ЗЕД є скороченням від Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Вона розроблена на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу. УКТ ЗЕД співпадає з Гармонізованою системою на рівні шести знаків, а з Комбінованою номенклатурою ЄС на рівні восьми знаків товарного коду.
Суть класифікації товарів полягає у тому, що кожному товару, який переміщують через кордон, присвоюються 10-значний код. Це роблять для того, щоб однозначно ідентифікувати товар, визначити ставку мита та заходи контролю, які потрібно застосувати. Кожному коду товару відповідає певна ставка мита. УКТ ЗЕД разом зі ставками мит складають Митний тариф України, який затверджений Законом України "Про Митний тариф України".
Десятизначний код товару включає: код товарної групи (перші 2 цифри); код товарної позиції (перші 4 цифри); код товарної підпозиції (перші 6 цифр); код товарної категорії (перші 8 цифр); код товарної підкатегорії (перші 10 цифр).
Вся УКТ ЗЕД поділена на 21 розділ та 97 товарних груп. Кожна група ділиться на відповідні товарні позиції, підпозиції, категорії і підкатегорії.
На спростування доводів прокурора стосовно належності товару за спірним правочином до переліку товарів, які звільнені тимчасово від оподаткування податком на додану вартість, відповідачем надано лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Дніпро", яке є постачальником радiостанцiй типу Motoгolla DM-4600E або DM-4601Е, вих.№18/06 від 18.06.2025, в яком у вказано, що товар радіостанція Моторола DM4600Е, DM4601Е та ретранслятор торговельного найменування SLR5500 класифікується у товарних підкатегоріях за кодом 8517620000 згідно з УКТЗЕД.
Код товару згідно УКТ ЗЕД 8471 - встановлено на відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідним механізмом для встановлення прицільного комплексу.
Виходячи з наведеного вище, суд вважає безпідставними посилання прокурора на підпункт 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України як на підставу того, що товар за договором зазначеній прокурором у позові належить до переліку товарів, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Судом також враховано те, що згідно з пунктом 92 пункту 32 підрозділу 2 ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент укладення договору) тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більше ніж до 1 січня 2024 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) товарів, визначених пунктом 9-24 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України.
Разом з тим, спірні правовідносини стосуються не ввезення на митну територію України товару, а є операцією з постачання товару на митній території України, а отже, наведений вище пункт 92 підрозділу ХХ Податкового Кодексу України не підлягає застосуванню до господарських відносин, що виникли між сторонами за договором поставки № 6 від 09.08.2023.
Приймаючи до уваги те, що наявними в матеріалах справи доказами спростовуються доводи прокурора стосовно віднесення товару за спірним договором до переліку товарів, операції з поставки яких тимчасово звільнені від оподаткування податком на додану вартість, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для визнання недійсними п.п. 1.1., 2.1. договору поставки № 6 від 09.08.2023, укладеного між Департаментом оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації та ТОВ "ХАСК-ФЛЕКС", в частині включення суми ПДВ 20% до ціни за товари: "Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: відеодисплейний термінал планшетного типу, перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу) - 50 штук на суму 3038644,80 грн. у т.ч. ПДВ 20%; Тепловізійний прицільний комплекс (в комплекті: перехідний механізм для встановлення прицільного комплексу) - 15 штук на суму 611518,50 грн. ПДВ 20%; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4600E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм - 30 штук на суму 1465200,00 грн. у т.ч. ПДВ 20%; Автомобільна радіостанція типу Motorolla DM-4401E в комплекті з системою шифрування AES256 та антенним пристроєм - 25 штук на суму 1069999,80 грн. у т.ч. ПДВ 20%".
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Майно не може вважатися набутим чи збереженим без достатніх правових підстав, якщо це відбулося в не заборонений цивільним законодавством спосіб з метою забезпечення породження учасниками вiдповiдних правовідносин у майбутньому певних цивільних прав та обов'язків. Зокрема, внаслідок тих чи інших юридичних фактів, правомірних дій, які прямо передбачені ч. 2 ст. 11 ЦК України. Тобто вiдсутнiсть правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
З огляду на викладене вище, оскільки прокурором не доведено правових підстав для звільнення операцій щодо постачання товару за договором від оподаткування ПДВ, у позивача відсутнє право вимагати повернення коштів (податку на додану вартість) у розмірі 1030893,85 грн. за договором, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаної суми задоволенню не підлягають.
Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
При цьому суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.
У справі "Руїз Торіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується положеннями п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, відповідно до яких у зв'язку з відмовою в позові судові витрати покладаються на прокурора.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
Шевченківська окружна прокуратура міста Харкова (61072, м. Харків, вул. Вартових Неба, 55-А).
Позивач: Харківська обласна державна (військова) адміністрація (61002, м. Харків, вул. Сумська, 64, код ЄДРПОУ 23912956).
Позивач: Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації (Харківської обласної військової адміністрації) (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під., 4 поверх, код ЄДРПОУ 36036288).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАСК-ФЛЕКС" (61002, м. Харків, вул. Мистецтв, 5, код ЄДРПОУ 33066880).
Повне рішення складено "13" серпня 2025 р.
Суддя А.М. Буракова