ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
04.08.2025Справа № 910/4976/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнайтед форест"
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б"
про визнання неправомірною бездіяльність ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" та зобов'язання вчинити певні дії.
Представники сторін:
від позивача: Лоб І.В., довіреність № 193 від 03.06.2025;
від відповідача: Золотопуп С.В., довіреність б/н від 01.02.2024.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед форест» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Микільсько-Слобідська 2Б» про визнання неправомірною бездіяльність ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані ненаданням відповідачем можливості позивачу ознайомитися з інформацією фінансової та господарської діяльності Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.04.2025 судом залишено позовну заяву без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків та встановлено спосіб їх усунення.
01.05.2025 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва надійшли заява позивача про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та поставлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 09.06.2025.
22.05.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву.
02.06.2025 представником відповідача подано клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2025 задоволено заяву представника відповідача - Золотопупа Сергія Васильовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
04.06.2025 представником позивача подано відповідь на відзив та заява про уточнення позовних вимог.
У судове засідання 09.06.2025 представники сторін з'явились.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Дослідивши подану позивачем заяву про зміну предмету позову, суд визнає її такою, що подана з дотриманням приписів чинного процесуального законодавства, зокрема положень ч. 5 ст. 46, ст. 170 ГПК України, тому, суд приймає до розгляду заяву позивача та визначає предмет позову з її урахуванням.
За результатами судового засідання судом оголошено перерву до 07.07.2025.
26.06.2025 від представника відповідача - Золотопупа Сергія Васильовича надійшла заява про участь у судовому засіданні, призначеному на 07.07.2025, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2025 задоволено заяву представника відповідача - Золотопупа Сергія Васильовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
04.07.2025 представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив.
У судове засідання 07.07.2025 представники сторін з'явились.
Враховуючи, що судом здійснено усі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.08.2025.
17.07.2025 від представника відповідача - Золотопупа Сергія Васильовича надійшла заява про участь у судовому засіданні, призначеному на 04.08.2025, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.07.2025 задоволено заяву представника відповідача - Золотопупа Сергія Васильовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
У судове засідання 04.08.2025 представники сторін не з'явились.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві.
На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
У судовому засіданні 04.08.2024 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Микільсько-Слобідська 2Б» створено співвласниками багатоквартирного будинку № 2 Б по вулиці Микільсько-Слобідська в місті Києві за рішенням установчих зборів від 04.12.2016, оформленим протоколом від 26.12.2016, та 30.01.2017 проведено державну реєстрацію ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б».
Рішенням установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку від 04.12.20216 та заключним протоколом від 26.12.2016, затверджено Статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Микільсько-Слобідська 2Б» (далі - відповідач).
Відповідно до п. 5.1 Статуту співвласник має право:
- брати участь в управлінні об'єднання у порядку, визначеному Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» і Статутом об'єднання;
- обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання;
- знайомитись з протоколами загальних зборів, зборів представників, робити з них виписки;
- одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання;
- вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства;
- одержувати від правління об'єднання інформацію про діяльність асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, членом якої є об'єднання.
Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників.
Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.
Відповідно до Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 418363176 від 18.03.2025, № 99881543 від 10.10.2017, № 99886413 від 10.10.2017, № 85858842 від 26.04.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед форест» (далі - позивач) є власником нежитлових приміщень загальною площею 868,13 кв.м, а саме приміщення 278 (площею 341 кв.м.), №263-А (площею 230,2 кв.м.), №250 (площею 133,3 кв.м.) у житловому будинку №2 літ. «Б», №284 в літ А (площею 163,6 кв.м.) у м. Києві по вул. Слобідська буд 2Б.
22 січня 2025 року позивач звернувся до Голови правління та Голови ревізійної комісії ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» із Запитом вих. № 04/01 від 20.01.2025, у якому вимагав скликати правління ОСББ загальних зборів співвласників, а також надіслати ТОВ «Юнайтед форест» письмові звіти про результати роботи ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 рік, балансів об'єднання та річних звітів, який отримано відповідачем 28.01.2025.
У відповідь на означений лист, ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» Листом вих. № 302 від 19.02.2025 повідомило позивача, що правління ОСББ «Микільсько-слобідська 2Б» у період 2019-2024 роки не ініціювало питання скликання загальних зборів та долучило до означеного листа: копії «Звітів про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації» за 2019-2023 роки та копії «Квитанції ГУ ДПС у м. Києві» про прийняття пакету документів; копії «Фінансової звітності мікропідприємства» за 2019-2023 роки та «Квитанції ГУ ДПС у м. Києві» про прийняття пакету документів; Звіти правління про надходження та витрати коштів ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за 2019-2024 роки.
03 березня 2025 року позивач звернувся до відповідача із Повторним запитом від 03.03.2025, у якому зазначив, що надана відповідь № 302 від 19.02.2025 є неповною, звіти правління не підписані та не засвідчені належним чином та потребують уточнення, у зв'язку з чим, просив надати:
- інформацію про діяльність об'єднання за період 2019-2023 роки, підписані звіти правління та належним чином засвідчені;
- належним чином засвідчені копії договорів за період 2019-2023 роки, укладених між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, на підставі яких надавались ОСББ всі послуги, а також з утримання, обслуговування та ремонту будинку за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б;
- належним чином засвідчені копії кошторисів витрат ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідчені копії виписки з банківських розрахункових рахунків ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідчені копії звітів за період 2019-2023 роки за формою 1-дф.
Означений повторний запит позивача отриманий відповідачем не був, та повернувся позивачу у зв'язку із закінченням встановленого терміну його зберігання.
Звертаючись з позовом до суду, позивач зазначає, що скориставшись свої правом, передбаченим ст. 14 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності співвласниками багатоквартирного будинку» на одержання інформації щодо діяльності ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б», звернувся до відповідача із вимогою надати ряд документів, однак отримав лише частину документів, в зв'язку з чим просить, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, зобов'язати ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б» надати позивачу можливість для ознайомлення з інформацією фінансової та господарської діяльності ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б», а саме:
- належним чином засвідченими копіями договорів за період 2019-2023 роки, укладених між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, на підставі яких надавались ОСББ всі послуги, а також з утримання, обслуговування та ремонту будинку за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б;
- належним чином засвідченими копіями кошторисів витрат ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідченими копіями виписок з банківських розрахункових рахунків ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2019-2020 роки за формою 1-дф.
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2021-2023 роки за формою 4-дф.
Відповідач в свою чергу, заперечуючи проти позову, у відзиві на позовну заяву зазначає, що належним чином засвідчені копії договорів за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки, укладені між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, належним чином засвідчені копії виписок з банківських розрахункових рахунків ОСББ за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки та належним чином засвідчені копії податкових звітів за 2021, 2022, 2023 роки за формою 1-ДФ не підлягають наданню відповідачем позивачу, оскільки ані нормами законів, ані норами нормативно-правових актів, ані нормами Статуту ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б», ані нормами рішень його органів управління не передбачено обов'язку об'єднань співвласників багатоквартирного будинку надавати співвласникам багатоквартирного будинку такі документи. Відповідач зазначає, що податкові звіти ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за 2019, 2020 роки за формою 1-ДФ не підлягають наданню відповідачем позивачу як такі, що не належать до складу фінансових звітів. Також, відповідач зазначає, що Об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків «Микільсько-Слобідська 2Б» за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки не складалися і не затверджувалися його органами управління кошториси витрат ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б», а отже виходячи з їх відсутності надані позивачу бути не можуть.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 7 цього Закону право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Як встановлено судом, спірні правовідносини у цій справі виникли між власником нежитлових приміщень загальною площею 868,13 кв.м, а саме приміщення 278 (площею 341 кв.м.), №263-А (площею 230,2 кв.м.), №250 (площею 133,3 кв.м.) у житловому будинку №2 літ. «Б», №284 в літ А (площею 163,6 кв.м.) у м. Києві по вул. Слобідська буд 2Б та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Микільсько-Слобідська 2Б», що створене у зазначених будинках, з приводу діяльності Об'єднання.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ч. 2 статті 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об'єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об'єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об'єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку; набувати статусу активного споживача на умовах, визначених Законом України "Про ринок електричної енергії" (ч.1 ст. 16 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Права співвласників визначені у статті 14 вказаного Закону, за змістом частини першої якої співвласник має право, зокрема, знайомитися з протоколами установчих та загальних зборів (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Порядок здійснення прав співвласників визначається законом.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначені Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники мають право: 1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; 2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; 3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 4) безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; 5) знайомитися з протоколами зборів співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі; 6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; 7) інші права, визначені законом.
Відповідно до п. 5.1 Статуту співвласник має право:
- брати участь в управлінні об'єднання у порядку, визначеному Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» і Статутом об'єднання;
- обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання;
- знайомитись з протоколами загальних зборів, зборів представників, робити з них виписки;
- одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання;
- вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства;
- одержувати від правління об'єднання інформацію про діяльність асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, членом якої є об'єднання.
Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Отже, право співвласників багатоквартирного будинку, у тому числі і позивача, на одержання інформації щодо діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку прямо передбачене законом, зокрема статтею 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статтею 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності співвласниками багатоквартирного будинку", а також статутом відповідача.
Відповідно до статті 92 Цивільного кодексу України цивільна дієздатність юридичної особи відбувається через її органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
За змістом частини 1 статті 10 та частини 1 статті 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління, якими є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання.
Згідно з ч. 2 ст.18 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" виконання зобов'язань об'єднанням належить до повноважень його правління відповідно до статуту об'єднання.
Для керівництва поточною діяльністю об'єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам. До компетенції правління відноситься, зокрема, підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання (частини 17, 18 та 20 статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Аналіз наведених норм закону свідчить про те, що створене власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є особою, у володінні та розпорядженні якого знаходиться інформація щодо багатоквартирного будинку, в якому його створено, щодо діяльності такого об'єднання.
Таким чином, суд зазначає, що у законі чітко передбачене право співвласників багатоквартирного будинку на одержання інформації щодо діяльності створеного об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, відповідно, реалізація цього права покладається саме на особу, у володінні та розпорядженні якої знаходиться ця інформація, тобто на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку в особі його органів управління, зокрема на правління як на виконавчий орган об'єднання, до повноважень якого відповідно до частини 2 статті 18 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" належить виконання зобов'язань об'єднання.
Компетенція правління об'єднання визначена у частині 20 статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», до якої, зокрема, відноситься підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту, а також ведення діловодства, складовою якого є діловодство за зверненнями (з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями) і скаргами) громадян (співвласників багатоквартирного будинку).
Отже, з аналізу наведених норм закону, зокрема положень частин 17, 18, 20 статті 10 та частини 2 статті 18 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у їх сукупності вбачається, що виконання покладеного на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку обов'язку з надання передбаченої законом інформації забезпечує саме правління об'єднання у межах своїх повноважень відповідно до визначеної законом компетенції щодо ведення діловодства в об'єднанні.
Наведеним у сукупності спростовуються твердження відповідача про відсутність обов'язку у відповідача надати запитувані позивачем документи та те, що такі обов'язки не передбачені Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та статутом об'єднання.
З матеріалів справи вбачається, що позивач як співвласник 03 березня 2025 року звернувся до відповідача із Повторним запитом від 03.03.2025, у якому зазначив, що надана відповідь № 302 від 19.02.2025 є неповною, звіти правління не підписані та не засвідчені належним чином та потребують уточнення, у зв'язку з чим, просив надати:
- інформацію про діяльність об'єднання за період 2019-2023 роки, підписані звіти правління та належним чином засвідчені;
- належним чином засвідчені копії договорів за період 2019-2023 роки, укладених між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, на підставі яких надавались ОСББ всі послуги, а також з утримання, обслуговування та ремонту будинку за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б;
- належним чином засвідчені копії кошторисів витрат ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідчені копії виписки з банківських розрахункових рахунків ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідчені копії звітів за період 2019-2023 роки за формою 1-дф.
Означений повторний запит позивача отриманий відповідачем не був, та повернувся позивачу у зв'язку із закінченням встановленого терміну його зберігання.
В свою чергу, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, позивач просить зобов'язати ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б» надати позивачу можливість для ознайомлення з інформацією фінансової та господарської діяльності ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б», а саме:
- належним чином засвідченими копіями договорів за період 2019-2023 роки, укладених між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, на підставі яких надавались ОСББ всі послуги, а також з утримання, обслуговування та ремонту будинку за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б;
- належним чином засвідченими копіями кошторисів витрат ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідченими копіями виписок з банківських розрахункових рахунків ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2019-2020 роки за формою 1-дф;
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2021-2023 роки за формою 4-дф.
Доказів надання позивачу для ознайомлення з наведеними документами, в тому числі в процесі розгляду справи, відповідачем до матеріалів справи не надано та матеріали справи не містять.
Разом з тим, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що Об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків «Микільсько-Слобідська 2Б» за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки не складалися і не затверджувалися його органами управління кошториси витрат ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б», а отже виходячи з їх відсутності надані вони позивачу бути не можуть.
Так, ч. 1 ст. 14 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено право співвласників багатоквартирного будинку брати участь в управлінні ОСББ у порядку, визначеному цим Законом і статутом ОСББ.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», п. 3.3 Статуту до виключної компетенції загальних зборів ОСББ відноситься, зокрема, затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту.
До компетенції правління відноситься підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту (ч.20 ст.10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», п. 3.14 Статуту).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» Об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане звітувати загальним зборам про виконання кошторису об'єднання за рік.
Велика Палата Верховного Суду у п. 8.23 постанови від 01.02.2022 у справі №910/5179/20 зазначила, що кошторис - це затверджений у встановленому порядку фінансово-плановий документ, який містить відповідні статті і суми витрат коштів на утримання ОСББ. Отже, прийняття рішення про затвердження кошторису є реалізацією господарських функцій у такому непідприємницькому товаристві його вищим органом управління - зборами ОСББ.
З наведеного вбачається, що затвердження кошторису ОСББ загальними зборами, на яких, як зазначалось, по суті відповідного питання голосують співвласники ОСББ - власники квартир / нежитлових приміщень, є одним із способів управління ОСББ, в тому числі щодо джерел надходжень коштів до ОСББ, розміру внесків, статей витрат та сум коштів, які ідуть на такі витрати - розпорядження спільним майном співвласників ОСББ.
Однак, як було повідомлено відповідачем, так доказів протилежного позивачем не надано, на час розгляду справи, кошториси за період 2019-2023 роки не затверджувались, оскільки відповідні загальні збори не скликались та не проводились, що в тому числі, підтверджено представниками сторін у судовому засіданні 04.08.2025.
У зв'язку з викладеним, суд також враховує, що у провадженні Господарського суду міста Києва перебувала справа № 910/2520/24 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Форест" про стягнення 536 016,54 грн., за результатами розгляду якої 11.06.2024 ухвалено рішення, яким позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б" задоволено повністю і зазначено наступне: «Доказів прийняття у подальшому в спірний позовний період у 2018-2023 роки загальними зборами Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Микільсько - Слобідська 2Б» рішень щодо зміни встановленого з 01.11.2017 у рішенні загальних зборів від 01.10.2017 розміру щомісячних внесків на утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території для співвласників нежитлових приміщень, матеріали справи не містять.».
Поряд з цим, у судовому засіданні 04.08.2025 представником відповідача підтверджено подання у 2019-2020 роках податкових звітів за формою 1-дф та 2021-2023 роки за формою 4-дф.
Таким чином, в частині решти вимог, за виключенням кошторисів, які загальними зборами не затверджувались у запитувані роки, встановлені судом обставини свідчать про те, що відповідачем вчиняються дії щодо позивача з метою зволікання у виконанні своїх обов'язків щодо надання позивачу передбаченої законом інформації для ознайомлення, та як наслідок, у перешкоджання позивачу у реалізації його права на одержання інформації.
В контексті викладеного, суд зазначає, що Законом України "Про інформацію" врегульовано відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про інформацію": інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (абзац четвертий); документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (абзац другий).
Аналогічне визначення поняття "інформація" міститься у частині 1 статті 200 Цивільного кодексу України.
Тобто документ містить у зафіксованому вигляді відповідну інформацію.
Крім того, інформація може бути відображена в іншому вигляді шляхом фіксування відомостей та/або даних.
Отже, створені у процесі діяльності ОСББ документи можуть бути надані для ознайомлення співвласникам як такі, що містять інформацію про діяльність ОСББ.
Вказана правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2024 у справі №925/1440/22.
Згідно з імперативними вимогами ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ст. 236 ГПК України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Тому, суд враховує висновки, зроблені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2024 у справі №925/1440/22.
Таким чином, суд зазначає, що реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до ОСББ за отриманням інформації про діяльність такого ОСББ, а останнє відповідно зобов'язане надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні ОСББ, згідно із Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", статутом ОСББ.
Врахувавши наведене, суд дійшов висновку про наявність порушеного відповідачем передбаченого законом права позивача на одержання інформації щодо діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке підлягає судовому захисту, в зв'язку з чим, позовні вимоги в частині зобов'язання ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б» надати позивачу можливість для ознайомлення з інформацією фінансової та господарської діяльності ОСББ «Микільсько-Слобідська 2б», а саме:
- належним чином засвідченими копіями договорів за період 2019-2023 роки, укладених між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, на підставі яких надавались ОСББ всі послуги, а також з утримання, обслуговування та ремонту будинку за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б;
- належним чином засвідченими копіями виписок з банківських розрахункових рахунків ОСББ «Микільсько-Слобідська 2Б» за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2019-2020 роки за формою 1-дф;
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2021-2023 роки за формою 4-дф.
Поряд з цим, суд вважає за необхідне відзначити, що згідно зі статтею 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Водночас право співвласника на одержання інформації не є необмеженим з огляду на таке.
Інформація про фізичну особу є видом інформації за її змістом (стаття 10 Закону України «Про інформацію»).
Інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (частина перша статті 11 Закону України «Про інформацію»).
Закон про захист персональних даних регулює правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних (стаття 1 цього Закону).
Приписами статті 2 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (абзац десятий). Розпорядник персональних даних - фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця (абзац одинадцятий). Знеособлення персональних даних - вилучення відомостей, які дають змогу прямо чи опосередковано ідентифікувати особу (абзац шостий). Суб'єкт персональних даних - фізична особа, персональні дані якої обробляються (абзац дванадцятий).
Відповідно до частин першої, другої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних» об'єктами захисту є персональні дані. Персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (частина перша статті 21 Закону України «Про інформацію»).
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про інформацію» конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом (абзац перший). Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом (абзац другий).
До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження (частина друга статті 11 Закону України «Про інформацію»).
Відповідно до частини другої статті 11 Закону України «Про інформацію» кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Згідно із частиною другою статті 4 Закону України «Про захист персональних даних» володільцем чи розпорядником персональних даних можуть бути підприємства, установи і організації усіх форм власності, органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні особи - підприємці, які обробляють персональні дані відповідно до закону.
Частиною другою статті 14 Закону України «Про захист персональних даних» визначено, що поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини та для проведення Всеукраїнського перепису населення.
Відповідно до частин п'ятої та шостої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
За змістом частини шостої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» заборонено обробку даних про фізичну особу без її згоди, а пункт 6 частини другої статті 8 цього Закону передбачає, що особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід'ємними і непорушними.
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року N 2-рп/2012, відповідно до частин першої, другої статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Зазначеним вимогам Конституції України кореспондують положення законодавства України, якими передбачено, що збирання, зберігання, використання і поширення інформації про особисте життя фізичної особи без її згоди не допускаються, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (абзац другий частини першої статті 302 Цивільного кодексу України); поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 14 Закону про захист персональних даних); конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом (частина друга статті 21 Закону про інформацію); розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди -лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації"; далі - Закон про доступ до публічної інформації).
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожному гарантовано право на повагу до приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про інформацію» реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Частинами третьою, четвертою статті 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" також визначено, що порядок здійснення прав співвласників визначається законом. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників.
Аналогічна норма про те, що реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників, міститься також у частині другій статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Таким чином, реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до ОСББ за отриманням інформації про діяльність такого ОСББ, а останнє зобов'язано надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні ОСББ, відповідно до Закону про ОСББ, Закону про особливості здійснення права власності, а також статуту об'єднання, крім конфіденційної інформації про фізичних осіб.
Такий правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.04.2024 у справі №925/1440/22.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 10-1 Закону про доступ до публічної інформації, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, передбачено, що публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов: 1) персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону про захист персональних даних; 2) фізичні особи (суб'єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону про захист персональних даних; 3) надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом; 4) обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.
З урахуванням викладеного Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.04.2024 у справі №925/1440/22 дійшла висновку про те, що персональні дані співвласників та інших фізичних осіб, отримані ОСББ в процесі його діяльності, є конфіденційною інформацією з відповідним правовим режимом. Персональні дані співвласників та інших фізичних осіб не підлягають наданню ОСББ для ознайомлення співвласнику як конфіденційна інформація, згода на поширення якої не надавалась у встановленому законом порядку.
Тому ОСББ має надати співвласнику для ознайомлення документи, інформацію, визначені Законом про ОСББ та Законом про особливості здійснення права власності, а також статутом ОСББ, з вилученням з них персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб як конфіденційної інформації.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору в цій частині на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б" (02002, м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2Б; ідентифікаційний код: 41107947) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Юнайтед форест" (04202, м. Київ, вул. Кульженків Сім'ї, буд. 35, оф. 3/1; ідентифікаційний код: 22902499) можливість для ознайомлення з інформацією фінансової та господарської діяльності ОСББ "Микільсько-Слобідська 2б", а саме:
- належним чином засвідченими копіями договорів за період 2019-2023 роки, укладених між ОСББ та підприємствами, установами та організаціями, на підставі яких надавались ОСББ всі послуги, а також з утримання, обслуговування та ремонту будинку за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б;
- належним чином засвідченими копіями виписок з банківських розрахункових рахунків ОСББ "Микільсько-Слобідська 2Б" за період 2019-2023 роки;
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2019-2020 роки за формою 1-дф.
- належним чином засвідченими копіями податкових звітів за період 2021-2023 роки за формою 4-дф.
Означені документи надати з вилученням з них персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб як конфіденційної інформації.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Микільсько-Слобідська 2Б" (02002, м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2Б; ідентифікаційний код: 41107947) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнайтед форест" (04202, м. Київ, вул. Кульженків Сім'ї, буд. 35, оф. 3/1; ідентифікаційний код: 22902499) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
5. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідні накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 13.08.2025.
Суддя О.А. Грєхова