Постанова від 12.08.2025 по справі 420/27507/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/27507/24

Категорія:112010200 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:19.12.2024р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду (ГУПФ) України в Кіровоградській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення від 15 серпня 2024 року №156050023182, прийняте заступником начальника відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУПФ України в Кіровоградській області, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, як учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV);

- зобов'язати ГУПФ України в Кіровоградській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV, починаючи з дати звернення за її призначенням, а саме з 09 травня 2024 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії (за віком), у зв'язку з досягненням ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсійного віку 55 років та наявності достатнього трудового стажу, - не менше 25 років, на підставі ст. 16 Закону України №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ), абз.1 п.4 ч.1 ст. 115 Закону №1058-IV, оскільки позивач є військовослужбовцем, є учасником бойових дій.

Проте, 15 серпня 2024 року відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії №156050023182, яке на думку позивача є протиправним.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що ГУПФ України в Кіровоградській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими через те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно п.4 ч.1 ст. 115 Закону №1058-IV, як учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV у зв'язку з відсутністю довідки встановленого зразка, виданої уповноваженим органом. Також відповідач зазначив, що вимога позивача щодо призначення та виплати пенсію за віком, як учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058, починаючи з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 09 травня 2024 року є безпідставною, оскільки позивач звернувся із заявою щодо призначення пенсії лише 07 серпня 2024 року.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року позов ОСОБА_1 до ГУПФ України в Кіровоградській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволений частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФ України в Кіровоградській області від 15 серпня 2024 року №156050023182 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, як учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV.

Зобов'язано ГУПФ України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07 серпня 2024 року про призначення пенсії та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням окреслених у судовому рішенні висновків та правової оцінки суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Кіровоградській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Доводи апеляційної скарги:

- Законом №1058 не передбачено призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

- позивач не має права на призначення пенсії учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV у зв'язку з відсутністю довідки встановленого зразка, виданої уповноваженим органом;

- вимога позивача щодо призначення та виплати пенсію за віком з 09 травня 2024 року є безпідставною, оскільки позивач звернувся із заявою щодо призначення пенсії лише 07 серпня 2024 року.

Рішення суду першої інстанції іншими учасниками справи не оскаржено.

Таким чином, відповідно до правил ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Кіровоградській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

07 серпня 2024 року, ОСОБА_1 через веб Портал Електронних Послуг Пенсійного Фонду України звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії (за віком), номер звернення 1010, у зв'язку з досягненням ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсійного віку 55 років та наявності достатнього трудового стажу, - не менше 25 років, на підставі ст. 16 Закону №1788-ХІІ, абз.1 п.4 ч.1 ст. 115 Закону №1058-IV, оскільки Позивач є військовослужбовцем, брав участь у бойових діях, є учасником бойових дій, виконував інтернаціональний обов'язок.

До вказаної заяви було додано копії документів, а саме: Паспорт громадянина України, Довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, Трудова книжка, Диплом разом з випискою із заліково-екзаменаційних відомостей, Військовий квиток, Посвідчення учасника бойових дій, Довідка про відкритий рахунок у банку АТ КБ "Приватбанк", Анкету опитування, Довідку за формою ОК-5.

15 серпня 2024 року заступником начальника відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУПФ України в Кіровоградській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії №156050023182. Підставою такої відмови зазначено: Права на призначення пенсії відповідно п.4 ч.1 ст. 115 Закону №1058-IV, з урахуванням наявних документів, заявник не має в зв'язку з відсутністю довідки встановленого зразка (Додаток №2), виданої уповноваженим органом.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, у зв'язку із чим, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що, відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено, що надані позивачем документи містять неправдиві або недостовірні відомості, належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій, не оскаржується, під сумнів відповідачем не ставиться, а тому позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII) та Законом №1058-IV.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ст.ст. 1, 24, 40, 42, 45, 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, ст.ст. 1, 2, 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 4 ч.1 ст. 115 Закону №1058-ІV передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.п.20 і 21 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п.п.12 та 13 ст. 7 Закону №3551-XII, особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.19 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п.11 ст. 7 Закон №3551-XII, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого ч.1 ст. 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого ч.1 ст. 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону №3551-XII, до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій" з числа осіб, зазначених у ст.ст. 10 і 10-1 Закону №3551-XII, продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.

Позивачем до заяви про призначення пенсії, серед іншого, було додано копії посвідчення учасника бойових дій, військового квитка та трудової книжки.

Згідно із відомостями, зазначеними у трудовій книжці позивача (запис 4, 5) в період з 25 травня 1987 року по 02 травня 1989 року ОСОБА_1 проходив службу в лавах Радянської Армії.

Копія військового квитка позивача (пункт 18) містить запис про участь позивача в боях, їх час, у складі якої частини, зокрема у цьому пункті міститься відбиток штампу військової частини НОМЕР_1 та зазначено період служби позивача.

27 квітня 1999 року позивачу було видано посвідчення учасника бойових дій, яке відповідає зразку, наведеному у Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", в редакції, що діяла на момент видачі посвідчення.

Статтею 44 Закону №3551-XII встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1(далі - Порядок №22-1), документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).

За формою довідки така містить інформацію про те, що особа проходила військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (у тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебуванні в партизанських загонах і з'єднаннях) із зазначенням загальної кількості років, місяців і днів та із зазначенням того, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Отже, вказані положення пункту 2.1 Порядку №22-1 документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, визначають: 1) посвідчення учасника бойових дій або 2) довідка згідно з додатком 2 до Порядку №637.

У п. 2.1 Порядку №22-1 вищенаведена довідка згідно з додатком 2 та посвідчення учасника бойових дій наведені окремо через крапку з комою, а тому визначені як альтернативні документи, є окремими та достатніми документами, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком.

Отже, такі документи є альтернативними документами, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 09 червня 2021 року у справі №340/576/19.

Судом першої інстанції слушно зазначено, що відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено, що надані позивачем документи містять неправдиві або недостовірні відомості, належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій, не оскаржується, під сумнів відповідачем не ставиться, а тому позивач має право на користування пільгами.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення ГУПФ України в Кіровоградській області від 15 серпня 2024 року №156050023182 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, як учаснику бойових дій, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону 1058-IV

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 12 серпня 2025 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.