Рішення від 11.08.2025 по справі 580/6479/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року справа № 580/6479/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

06.06.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі - відповідач) про:

протиправним і скасування рішення, яким скасоване рішення ВЛК для офіцерів запасу на виключення з військового обліку, оформлене довідкою ВЛК;

стягнення за рахунок державних асигнувань відповідача судового збору на його користь.

Вважає, що після виключення його з військового обліку в жовтні 2022 року відповідач не мав правових підстав його поновити.

Ухвалою від 11.06.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження.

01.07.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи зазначив, що підставою для виключення офіцерів запасу з військового обліку як непридатних до військової служби під час дії особливого періоду є саме рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу, яке підлягає затвердженню ВЛК регіону. Натомість позивач за наслідками медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 отримав довідку від 20.10.2022 №2356, за змістом якої його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Оскільки рішення про виключення позивача з військового обліку прийнято без дотримання чинного на той момент законодавства, то поновлення позивача на військовому обліку здійснено правомірно. Вважає, що посилання позивача на те, що вказана вище довідка є чинною, не спростовує наведених висновків, оскільки така довідка за приписами чинного законодавства не є належною підставою для виключення з військового обліку офіцера запасу під час дії особливого періоду та не створює юридичних наслідків, зокрема, для наявності підстав для актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Позивач є порушником правил військового обліку з 11.04.2025.

07.07.2025 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив з проханням задовольнити позовні вимоги. Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач неуповноважений скасовувати постанови/довідки ВЛК. Лист, на який посилається відповідач у відзиві, не стосується ані ІНФОРМАЦІЯ_3 , ані відповідача. Стверджує, що не міг жодним чином вплинути на рішення ВЛК щодо визнання його непридатним до військової служби. Як і не міг вплинути на проведення процедури оформлення належної документації для виключення його з військового обліку. Узгодження документації із чинним порядком мають саме органи державної влади (органи ВЛК, ТЦК та СП). Вказані обставини жодним чином не скасовують попередньо винесене рішення щодо виключення його із військового обліку. Жодні правові підстави для повторного поставлення на військовий облік відсутні. Відповідно до п.3 розпорядження Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 27.05.2023 №598/4569 розпорядження чинне з 01.06.2023 і до проходження позивачем ВЛК 14.10.2022 жодного відношення немає. Визначені стороною відповідача обставини не мають жодного відношення до ситуації, розгляд якої має місце в межах цього судового провадження.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

На підставі довідки відповідача від 20.10.2022 №2356 позивачу проведено медичний огляд ВЛК 14.10.2022, встановлено діагноз та на підставі ст.74А графи ІІ Розкладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відомостями військового квитка серії НОМЕР_3 позивача підтверджується, що він 14.10.2022 знятий з обліку відповідачем, оскільки визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з в/обліку (п.18 Квитка). Також у п.19 наявний запис про те, що позивач 14.10.2022 виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку з рішенням ВЛК - не придатний до в/служби з виключенням з в/обліку, Протокол №107/2 від 14.10.2022.

Листом від 06.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 на запит адвокатки в інтересах позивача повідомив, що вказана вище довідка недійсна. Згідно з листом відповідача від 08.02.2023 №6/5/97 рішення ВЛК для офіцерів запасу на виключення з військового обліку оформлене довідкою ВЛК скасовано. Оскільки позивач перебуває на військовому обліку офіцерів запасу йому необхідно з'явитися до відповідача для уточнення своїх персональних даних, проходження медичного огляду ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби. Додатково зазначив, що позивач перебуває в розшуку за запитом відповідача як особа, що ухиляється від явки за повісткою. Згідно з розпорядженням 316 від 25.03.2025 позивач викликаний повісткою №2974353 на 01.04.2025 для уточнення військово-облікових даних та визначення призначення на особливий період, на адресу ПВ КП «Огрант» за місцем його роботи.

Тому позивач звернувся до суду з позовом.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За визначенням, наведеним в абз.4, 8 ч.1 ст.1 Закону України №2961-IV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану (за наявності) та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону № 2961-IV медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії першого, другого та інших рівнів відповідно до розподілу, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Отже, якщо особа не згодна з діагнозом і висновком, його перегляд відбувається у чітко визначеному порядку шляхом звернення з відповідною скаргою.

Частини 1-3, 5, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом

Громадяни України щодо військового обов'язку поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

На виконання абз.1 ч.10 ст.1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частини 10 та 11 ст.12 Закону № 2232-XII встановлюють, що за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень: придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Громадянам України, приписаним до призовних дільниць, видаються посвідчення про приписку, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

Процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу визначає Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402), яке поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд установив, що позивач за наслідками медичного огляду ВЛК при відповідачу отримав довідку від 20.10.2022 №2356, за змістом якої його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що відповідач у подальшому проставив відмітку у військово-обліковому документі позивача.

Щодо доводів відповідача про те, що підставою для виключення офіцерів запасу з військового обліку як непридатних до військової служби під час дії особливого періоду є саме рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу, яке підлягає затвердженню ВЛК регіону, а не довідка як у позивача, суд урахував.

Згідно з п.1.2 розділу 1 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Відповідно до п.2.1 розділу 1 Положення №402 (у редакції на дату проходження позивачем ВЛК та прийняття вказаної вище довідки, а саме від 16.04.2021) для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пункт 22.7 розділу ІІ Положення №402 (у редакції на дату проходження позивачем ВЛК та прийняття вказаної вище довідки, а саме від 16.04.2021) передбачав, що постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Відповідно до п.22.9 розділу ІІ Положення №402 (у редакції на дату проходження позивачем ВЛК та прийняття вказаної вище довідки, а саме від 16.04.2021) у воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках.

Згідно з п.2.1 розділу 2 Положення №402 (у редакції чинній на дату вирішення спірних правовідносин) для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи, ведеться в паперовій або в електронній формі. Документування в електронній формі здійснюється із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.

Відповідно до абз. 3 п. 22.7 розділу ІІ Положення №402(у редакції чинній на дату вирішення спірних правовідносин) у всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. Під час дії особливого періоду довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Отже, законодавством, чинним як на дату проведення позивачу медичного огляду, так і на дату вирішення спірних правовідносин визначено, що постанови ВЛК оформлюються, зокрема, довідкою військово-лікарською комісією, яка не підлягала затвердженню штатною ВЛК. Відповідач не надав суду належних, достовірних та допустимих доказів того, що рішення про виключення позивача з військового обліку прийняте без дотримання чинного на той момент законодавства. Тому протилежні доводи відповідача про те, що підставою для виключення офіцерів запасу з військового обліку як непридатних до військової служби під час дії особливого періоду є саме рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу, яке підлягає затвердженню ВЛК регіону, а не довідка як у позивача, не обґрунтовані та не враховані судом.

Відповідач не врахував, що відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Щодо діагнозу позивача, зазначеного у вказаній вище довідці, суд урахував.

Із вказаної вище довідки суд установив, що постанова ВЛК прийнята на підставі ст.74 А графи ІІ Розкладу хвороб Положення №402.

Відповідно до п.1.2 розділу 2 Положення №402 (у редакції на дату проходження позивачем ВЛК та прийняття вказаної вище довідки, а саме від 16.04.2021) постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Так, в ст.74 Додатку 1 включено: вроджені вади розвитку нервової системи Q00-Q07; вроджені вади розвитку ока, вуха, обличчя та шиї Q10 - Q18; вроджені вади розвитку системи кровообігу Q20-Q28; вроджені вади розвитку органів дихання Q30-Q34; щілина губи та піднебіння Q35-Q37; інші вроджені вади розвитку органів травлення Q38-Q45; целіакія К90.0; вроджені вади розвитку статевих органів Q50-Q56; вроджені вади розвитку сечової системи Q60-Q64; вроджені вади розвитку та деформації кістково-м'язової системи Q65-Q79; інші вроджені вади розвитку Q80-Q89; хромосомні аномалії Q90-Q99.

Водночас п. «а» передбачає, що якщо в особи вказані вище хвороби зі значними порушеннями функцій, то такі особи визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У позивача діагностовано вроджену ваду розвитку головного мозку, розширення мозочково-мозкової цистерни з гіпертензійно-лікворним синдромом, частими до 4 р/міс ліковрно-гупертензівними нападами, хронічним полірадикулярним синдромом, помірно вираженими вертебростатодинамічними порушеннями, про що ВЛК зазначила у вказаній вище довідці. Докази підроблення цієї довідки відсутні. Також відсутні докази медичного огляду позивача з відомостями, які би спростовували вказаний вище діагноз. Тому його доводи про порушення його прав у спірних правовідносинах є переконливими.

Щодо доводів відповідача про те, що вказана вище довідка не є належною підставою для виключення позивача з військового обліку, суд урахував.

Так, відповідно до п.3 ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Отже, виключенню з військового обліку у відповідних ТЦК підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби та до їх військово-облікового документа вносяться відповідні дані.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 травня 2025 року у справі №280/2880/24 зауважив, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.».

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Отже, після виключення позивача з військового обліку на підставі п."а" ст.74 графи ІІ Розкладу хвороб, як непридбаного до військової служби, без визнання підробленими відповідних документів чи переогляду зі встановленням іншого медичного діагнозу відповідач не мав правових та фактичних підстав повторно взяти його на військовий облік.

Щодо прийняття рішення про скасування відповідачем вказаної вище довідки суд урахував.

Згідно з абз.5-7 п. 2.1 Розділу І Положення №402 постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Отже, виключно штатні ВЛК уповноважені скасовувати чи відміняти постанови ВЛК. Відповідач згідно з нормами чинного законодавства такими повноваженнями не наділений.

Посилання відповідача на розпорядження Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 27.05.2023 року № 598/4569 не обґрунтовані та не враховані судом, оскільки відповідно до п.3 вказаного розпорядження воно чинне з 01.06.2023, тобто після проходження позивачем ВЛК 14.10.2022 та його вимоги стосуються начальників штатних ВЛК.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів-владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 51 встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, саме на відповідача покладений обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності.

Не зважаючи на вимоги ухвали суду до відповідача, відсутні відомості про прийняття відповідачем оскаржуваного рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Водночас у вказаному вище листі ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив позивача, що вказана вище довідка ВЛК недійсна та згідно з листом відповідача від 08.02.2023 №6/5/97 рішення ВЛК для офіцерів запасу на виключення з військового обліку оформлене довідкою ВЛК скасовано.

Зважаючи, що позивач 14.10.2022 пройшов медичний огляд ВЛК та йому встановлено відповідний діагноз на підставі ст.74А графи ІІ Розкладу хвороб, згідно з яким він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується вказаною вище довідкою ВЛК, та відповідач не надав суду належних, достовірних та допустимих доказів наявності вказаних вище передумов, підстав і причин для проведення перевірки обґрунтованості рішення про встановлення позивачу відповідного діагнозу, суд дійшов висновку, що, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв всупереч меж повноважень та способу, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 06.06.2025 в сумі 1211,20 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, згідно з ч.1 ст.139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - повністю.

Керуючись ст.ст.2-20, 44-45, 72-79, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Визнати протиправним і скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яким скасоване рішення ВЛК для офіцерів запасу на виключення з військового обліку, оформлене довідкою ВЛК від 20.10.2022 №2356.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення постановлене, складене у повному обсязі та підписане 11.08.2025.