Рішення від 12.08.2025 по справі 380/9890/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/9890/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (далі - позивач, ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ ДПС у Львівській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області від 06.02.2025 № 12478690/36738948 про відмову ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 179 від 28.03.2024;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 179 від 28.03.2024 датою того операційного дня, коли ці накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН;

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області від 06.02.2025 № 12478691/36738948 про відмову ТзОВ «ЛЬВІВ- АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 17 від 03.04.2024;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 17 від 03.04.2024 датою того операційного дня, коли ця накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» подано на реєстрацію податкові накладні № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024. Податковим органом вказані податкові накладні прийнято, але реєстрацію зупинено. Виявлено помилку: відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу реєстрація податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» подано до ГУ ДПС у Львівській області повідомлення про надання пояснення та копій підтверджуючих документів по господарських операціях, які відповідачем-1 не взято до уваги та прийнято спірне рішення. Вказує, що спірними рішеннями податковий орган відмовив у реєстрації податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 з підстав ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, Додаткова інформація: Платником не додано супровідних документів на походження товару, що ідентифікують товар, засвідчують якість та комплектність, а саме: паспорт; сертифікат якості; сертифікат походження товару; декларацію про відповідність вимогам технічного регламенту та інші документи щодо походження з детальною характеристикою, його технічні параметри, умови експлуатації, обслуговування. Крім цього платник задіяний у проведені ризикових операцій та здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів. При цьому, ГУ ДПС у Львівській області не зазначено які саме документи складено з порушенням та які документи не долучено. Вважає спірні рішення про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним, тому просить такі скасувати.

Відповідачами позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зміст яких полягає у тому, що наданих платником податків копій документів до податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 було недостатньо для прийняття рішення про її реєстрацію. Вказує, що 24.01.2025 ТОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» надано Повідомлення № 12 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, по податковій накладній № 178 від 28.03.2024 та Повідомлення № 11 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, по податковій накладній № 17 від 03.04.2024.

У зв'язку з ненаданням достатнього переліку документів для прийняття рішень про реєстрації ПН № 178 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024, Головним управлінням ДПС у Львівській області було скеровано повідомлення: № 12434564/36738948 від 30.01.2025 (ПН від 28.03.2024 № 179) № 12434586/36738948 від 30.01.2025 (ПН від 03.04.2024 № 17) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: «Подати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберіганні і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків». Однак ТОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» при поданні повідомлень про подання додаткових пояснень № 12434564/36738948 від 30.01.2025 (ПН від 28.03.2024 № 179) № 12434586/36738948 від 30.01.2025 (ПН від 03.04.2024 № 17) не виконано вимоги контролюючого органу та надано пояснення та документи, аналогічні поданим раніше. Вказує, що подання позивачем повідомлень про надання додаткових пояснень є виключно формальністю, що не може створювати правових наслідків та сприяти прийняттю контролюючим органом рішення, відмінного від попереднього. Отже, на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної. Просили у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 22.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідачем-1, який також представляє інтереси відповідача-2, 04.06.2025 подано відзив на позовну заяву (вх.№46248), клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження (вх.№46275).

Позивачем 09.06.2025 подано відповідь на відзив (вх. №47475) та заперечення на клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження (вх. №47513).

Ухвалою від 09.06.2025 відмовлено у задоволені клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності з присвоєнням коду ЄДРПОУ 36738948.

Між ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (Продавець) та ТзОВ «Інститут АГРОБІОЛОГІЇ» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу від 19.03.2024 №435-24-133.

Згідно пункту 1.1, 1.2 Договору та специфікації № 1 від 19.03.2024 до договору купівлі-продажу № 435/24-133 від 19.03.2024 ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» зобов'язується передати у власність ТзОВ «ІНСТИТУТ АГРОБІОЛОГІЇ» трактор колісний Solis 105 4WD з кабіною, з кондиціонером (HYXDK1319208W105, 4105ELT34D1295414), код УКТЗЕД - 8701941010, загальною вартістю 1 233 225,00 грн, у т.ч. ПДВ - 205 537,50 грн (далі - Товар).

Згідно із пунктом 2.1 Договору ціна (вартість товару) цього договору становить грошову суму в розмірі 1 233 225 грн в тому числі ПДВ 205 537 грн 50 к.

Згідно із пунктом 2.2 Договору покупець зобов'язаний сплатити суму у розмірі 863 000 грн, у тому числі ПДВ 143 833 грн 33 к. Оплата здійснюється за рахунок власних грошових коштів Покупця до дати укладання кредитного договору з Банком протягом 10 робочих днів з дня підписання цього договору, який був здійснений 28.03.2024 в розмірі 370 225 грн.

ТзОВ «ІНСТИТУТ АГРОБІОЛОГІЇ» шляхом оплати рахунку № 471 від 19.03.2024 перерахував Позивачу повну вартість Товару в сумі 1 233 225,00 грн, у т.ч. ПДВ - 205 537,50 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 285 від 28.03.2024 на суму 370 225,00 грн та № 10751 від 10.04.2024 на суму 863 000,00 грн, виписками з особового рахунку від 28.03.2024 та від 10.04.2024.

ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» на виконання умов договору передав, а ТзОВ «ІНСТИТУТ АГРОБІОЛОГІЇ» отримало Товар, що підтверджується видатковою накладною № 536 від 03.04.2024 та актом приймання-передачі № б/н від 03.04.2024.

За результатами господарської діяльності за договором від 19.03.2024 №435-24-133 ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024.

Вказані податкові накладні доставлені до ДПС України, документ прийнято, реєстрацію зупинено.

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 вказано: Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу реєстрація податкової накладної № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» направлено на адресу ГУ ДПС у Львівській області повідомлення № 11 та 12 від 24.01.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 та копії підтверджуючих документів щодо господарських операцій.

Надіслання вказаних документів податковому органу відповідачем-1 не заперечується.

Комісією регіонального рівня 30.01.2025 надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12434564/36738948 від 30.01.2025 та № 12434586/36738948 від 30.01.2025, якими Комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» 04.02.2025 подав до ДПС України Повідомлення № 17 та №16 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями та по 61 додатків до кожного пояснення, що підтверджується матеріалами справи.

За наслідками розгляду повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено щодо податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024, відповідачем-1 прийнято рішення від 06.02.2025 № 12478690/36738948 та від 06.02.2025 № 12478691/36738948 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови у реєстрації податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 вказано ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додаткова інформація: Платником не додано супровідних документів на походження товару, що ідентифікують товар, засвідчують якість та комплектність, а саме: паспорт; сертифікат якості; сертифікат походження товару; декларацію про відповідність вимогам технічного регламенту та інші документи щодо походження з детальною характеристикою, його технічні параметри, умови експлуатації, обслуговування. Крім цього платник задіяний у проведені ризикових операцій та здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів.

Позивач оскаржив до ДПС України рішення від 06.02.2025 № 12478690/36738948 та №12478691/36738948, подавши скарги № 9028915026 та № 9028921170 від 13.02.2025.

Рішенням ДПС України від 18.02.2025 № 9464/36738948/2 та №9445/36738948/2 скарги позивача залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня від 06.02.2025 - без змін.

Предметом оскарження є рішення два ГУ ДПС України від 06.02.2025 №12478690/36738948 та № 12478691/36738948, з підстав їх протиправності.

При вирішенні спору суд виходив із такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12. 2019 № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пунктів 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Як встановлено судом, реєстрацію податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 зупинено з тих підстав, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості платника податку визначені додатком 1 до Порядку №1165.

У додатку № 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема п. 8 «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

В порушення норм 10-11 Порядку № 1165, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Доказів направлення позивачу відповідного рішення про включення його до переліку ризикових не надано, як і не надано протоколу проведення засідання комісії регіонального рівня з вказаного питання та прийняття відповідного рішення.

Критерій, зазначений у п.8 додатку 1 до Порядку № 1165, свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У частині зазначення критерію ризиковості відповідач посилається лише на номер пункту та не конкретизує, про який саме ризик платника податку йдеться.

Окрім цього, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих, на думку відповідача, ризиків.

Суд підкреслює, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Додаткова інформація: Платником не додано супровідних документів на походження товару, що ідентифікують товар, засвідчують якість та комплектність, а саме: паспорт; сертифікат якості; сертифікат походження товару; декларацію про відповідність вимогам технічного регламенту та інші документи щодо походження з детальною характеристикою, його технічні параметри, умови експлуатації, обслуговування. Крім цього платник задіяний у проведені ризикових операцій та здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів.

Суд звертає увагу, що платником податків на вимогу контролюючого органу надано повідомлення № 11 та 12 від 24.01.2025 з таким пакетом документів: копія контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023; копія додатку №1 від 13.04.2023 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023; копія договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022; копія договору №04/07/22 від 04.07.2022; копія договору-доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021; копія договору купівлі-продажу № 435/24-133 від 19.03.2024; копія специфікації № 1 від 19.03.2024 до договору купівлі-продажу № 435/24-133 від 19.03.2024; копія договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту прийому-передач від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень б-н від 01.01.2024; копія акту прийому-передачі приміщень до договору б-н від 01.01.2024; копія договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02.01.2024; копія акту прийому-передачі земельної ділянки до договору № 02-01-24 від 02.01.2024. копія рахунку № 471 від 19.03.2024; копія видаткової накладної № 418 від 14.03.2024; копія акту прийому-передачі № б-н від 14.03.2024; копія митної декларації № 23UA100440496869U9 від 26.09.2023; копія CMR № 2109/04 від 21.09.2023; копія інвойсу № 5000070956 від 15.06.2023; копія пакувального листа до інвойсу № 5000070956 від 15.06.2023; копія акту №С1-11 від 29.09.2023р копія акту здачі-приймання виконаних робіт від 28.08.2023 до Договору №04/07/22 від 04.07.2022; копія акту здачі-приймання виконаних робіт №ОУ-0000454 від 21.09.2023; копія акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000475 від 26.09.2023; копія акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000483 від 29.09.2023; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 30.04.2024 до договору №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 30.04.2024р. до договору №02-01- 24 від 02.01.2024; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 30.04.2024р. до договору № б-н від 01.01.2024; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: копія платіжної інструкції № 285 від 28.03.2024; копія виписки з особового рахунку від 28.03.2024; копія платіжної інструкції № 10751 від 10.04.2024; копія виписки з особового рахунку від 10.04.2024; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 54 від 28.04.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 01.05.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 55 від 02.05.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 02.05.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 56 від 04.05.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 04.05.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 57 від 05.05.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 05.05.2023; копія платіжної інструкції №1676 від 02.10.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 98 від 30.08.2023; копія платіжної інструкції №1663 від 28.09.2023; копія платіжної інструкції №1669 від 29.09.2023; копія платіжної інструкції №1683 від 03.10.2023; копія виписки з банку від 28.09.2023р., копія виписки з банку від 29.09.2023; копія виписки з банку від 03.10.2023; копія переліку номерів шасі та номерів двигунів б-н до інвойсу №5000070956 від 15.06.2023; пояснювальна записка № 11 від 24.01.2025; пояснювальна записка № 12 від 24.01.2025; копія податкової накладної № 179 від 28.03.2024; копія податкової накладної № 17 від 03.04.2024; копія квитанції від 12.04.2024р. до податкової накладної №179 від 28.03.2024; копія квитанції від 26.04.2024р. до податкової накладної №17 від 03.04.2024; копія витягу з Єдиного державного реєстру на 15.01.2024; копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009; копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344; копія наказу №12 від 25.12.2023 про затвердження штатного розпису.

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

У вищевказаній постанові Верховний Суд звернув увагу на те, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.

Як встановлено судом з матеріалів справи, 30.01.2025 Комісією регіонального рівня надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12434564/36738948 від 30.01.2025 та № 12434586/36738948 від 30.01.2025, якими запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» 04.02.2025 подав до ДПС України Повідомлення № 17 та №16 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями та по 61 додатків до кожного пояснення, що підтверджується матеріалами справи.

Аналіз наданих ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» на вимогу податкового органу переліку документів свідчить, що пакети документів є повними і відповідають загальному переліку документів, вказаному у вимозі відповідача.

Верховний Суд у постановах від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 та від 31.-3.2025 у справі №140/20330/23 зазначив, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків, шляхом проставлення відмітки у відповідній графі повідомлення та заповнення графи «Додаткова інформація».

Суд зазначає, що відповідач не вказував у вимозі від 30.01.2025 у графі «Додаткова інформація» на необхідність подання конкретно визначених документів, передбачених договором чи законодавством, для підтвердження господарських операцій позивача, відсутність яких унеможливлює прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024, яка залишилася незаповненою.

Суд наголошує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

З аналізу матеріалів справи судом встановлено, що позивачем надавались відповідачу документи, якими підтверджуються господарські операції, відображені у податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024.

Вказані документи долучені позивачем також до матеріалів справи.

Таким чином, платником податків виконано вимоги Порядку №520 та надано усі наявні у нього документи на підтвердження здійснення господарських операцій.

Крім цього, в оскаржуваному рішенні відсутня інформація про те, в чому саме полягає невідповідність вимогам законодавства скерованих позивачем копій документів. В графі додаткова інформація зазначено загальний перелік документів, тоді як в шаблоні вказано «зазначити конкретні документи».

Суд звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів є підставою для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Саме такий висновок зроблено Верховним Судом у подібних правовідносинах в постановах від 18.06.2019 у справі № 0740/804/18, від 05.08.2021 справі 816/2222/18.

Окрім того рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі №380/22213/25 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024, яким ТзОВ «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов'язано ГУ ДПС у Львівській області виключити ТзОВ «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Ураховуючи викладене в сукупності, суд зазначає, що рішення ГУ ДПС у Львівській області від 06.02.2025 № 12478690/36738948 та № 12478691/36738948 не є обґрунтованими та вмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлює, які саме первинні документи складені з порушенням законодавства та які саме документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем-1 не подано належних доказів правомірності прийняття рішень від 06.02.2025 № 12478690/36738948 та № 12478691/36738948.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 06.02.2025 № 12478690/36738948 та № 12478691/36738948, суд дійшов переконання, що такі прийнято відповідачем-1 без урахування вимог Податкового кодексу та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому їх слід визнати протиправними та скасувати, задовольнивши позовні вимоги в частині оскарження таких.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 датою подання їх на реєстрацію є похідними від позовних вимог щодо оскарження спірних рішень.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Оскільки рішення ГУ ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкових накладних від 06.02.2025 № 12478690/36738948 та № 12478691/36738948 є протиправними та підлягають скасуванню з мотивів, наведених судом вище, то, ураховуючи норми Порядку №1246, підлягають до задоволення і позовні вимоги до ДПС України про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 179 від 28.03.2024 та № 17 від 03.04.2024 датою подання їх на реєстрацію.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає до задоволення повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській та ДПС України порівну понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 4 844 грн 80 к., сплаченого за платіжною інструкцією від 16.05.2025 №4265.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп 00+550 м, Пустомитівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36738948) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090), яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.02.2025 № 12478690/36738948 про відмову в реєстрації податкової накладної № 179 від 28.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 179 від 28.03.2024, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп 00+550 м, Пустомитівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36738948) датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090), яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.02.2025 № 12478691/36738948 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 03.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 17 від 03.04.2024, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп 00+550 м, Пустомитівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36738948) датою її подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090) та Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) по 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 к. судових витрат у вигляді судового збору в користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп 00+550 м, Пустомитівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36738948).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома