Рішення від 12.08.2025 по справі 380/23213/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 рокусправа № 380/23213/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Колективного підприємства «ПАН і ПАНІ» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) звернулося до суду з позовом до Колективного підприємства «ПАН і ПАНІ» (місцезнаходження: 79022, м. Львів, вул. Городоцька, 210, код ЄДРПОУ 19163638), в якому просить стягнути з Колективного підприємства “ПАН і ПАНІ» (код за ЄДРПОУ 19163638, юридична адреса: 79022, Львівська обл., м. Львів, вул. Городоцька, 210) на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код за ЄДРПОУ 13814885, юридична адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) заборгованість зі сплати страхових коштів у загальному розмірі 40580 (сорок тисяч п'ятсот вісімдесят) гривень 56 копійок.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що на виконання вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядку №23 Головним управлінням проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів за страхуванням у зв?язку з тимчасовою втратою працездатності відповідача за період з 01.01.2021 по 28.05.2024. За результатами проведення перевірки складено акт від 16.07.2024 №1300-6002-3/77, який отримано відповідачем 16.07.2024. Перевіркою виявлено порушення вимог законодавства, зокрема для проведення перевірки відповідачем не було надано документи з обліку коштів соціального страхування та документи, які були підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, в тому числі виданих у встановленому порядку листків непрацездатності, чим не підтверджено витрати коштів Фонду на загальну суму 25 127,28 грн.

За результатами перевірки винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 26.07.2024 №39, яке отримано роботодавцем 13.08.2024. Вказаним рішенням відповідно до вимог абзацу 1 частини 6 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до відповідача застосовано фінансові санкції в таких розмірах: неправомірно виплачена сума страхових коштів в розмірі 25127,287 грн.; штраф за порушення порядку використання страхових коштів (50%) 12563,64 грн.; всього: 37690,92 грн. Загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню на рахунок Головного управління за рішенням від 26.07.2024 №39 становить 37690,92 грн. В подальшому, довідкою від 30.08.2024 №4167/60-16 зафіксовано факт несвоєчасного повернення страхових коштів.

На виконання вимог абзацу 2 частини 6 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Головним управлінням прийнято рішення від 10.09.2024 №2 про застосування фінансових санкцій, яким до відповідача застосовано фінансові санкції в таких розмірах: штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернених страхових коштів - 2512,73 грн; пеня в розмірі 0,1% на суму несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій - 376,91 грн. Всього: 2889,64 грн. Рішення від 10.09.2024 №2 відповідачем отримано 16.09.2024. Загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню на рахунок Головного управління за рішенням від 10.09.2024 №2 становить 2889,64 грн. Оскільки відповідачем зазначеної суми у встановлений законодавством строк не відшкодовано, позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 19.11.2024 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою судді від 02.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа та рекомендованим повідомленням про вручення .

Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідач станом на дату розгляду справи відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Колективне підприємство «ПАН і ПАНІ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, як юридична особа, код ЄДРПОУ 19163638, місцезнаходження юридичної особи: 79022, м. Львів, вул. Городоцька, 210. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як страхувальник.

На підставі наказів про проведення документальної перевірки від 14.05.2024 №390, від 09.07.2024 №528 та направлення на проведення документальної перевірки від 09.07.2024 №4043/КПР позивачем проведена документальна перевірка дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

За результатами перевірки складено акт від 16.07.2024 №1300-6002-3/77.

Перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п. 2,3, абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних не надано документів з обліку коштів соціального страхування та документів, які є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, в тому числі виданих у встановленому порядку листків непрацездатності, чим не підтверджено витрати коштів Фонду на загальну суму 25127,28 грн.

26.07.2024 заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області винесено рішення № 38 про повернення КП «Пан і Пані» страхових коштів у розмірі 25127,28 гривні та застосування фінансових санкцій у розмірі 50 відсотків від неправомірно витраченої суми, що становить 12563,64 гривні. Загальна сума, що підлягає відшкодуванню, склала 37690,92 гривні.

13.08.2024 рішення № 38 від 26.07.2024 отримане представником КП «Пан і Пані».

В подальшому, довідкою від 30.08.2024 №4167/60-16 зафіксовано факт несвоєчасного повернення страхових коштів.

На виконання вимог абзацу 2 частини 6 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Головним управлінням прийнято рішення від 10.09.2024 №2 про застосування фінансових санкцій до відповідача, яким застосовано фінансові санкції в таких розмірах: штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернених страхових коштів - 2512,73 грн; пеня в розмірі 0,1% на суму несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій - 376,91 грн. Всього: 2889,64 грн. Рішення від 10.09.2024 №2 відповідачем отримано 16.09.2024.

Заборгованість відповідачем у добровільному порядку сплачена не була, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV), відповідно до частин першої та другої статті 4 якого уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є: 1) реалізація державної політики у сферах соціального страхування; 2) здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону; 3) профілактика нещасних випадків; 4) проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; 5) здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів.

Частиною другою статті 5 Закону №1105-XIV встановлено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: 1) здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном; 2) проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; 3) здійснюють заходи з профілактики страхових випадків; 4) забезпечують функціонування інформаційно-аналітичної системи соціального страхування; 5) забезпечують електронну інформаційну взаємодію інформаційно-комунікаційної системи соціального страхування з інформаційно-комунікаційними системами центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, охорони здоров'я, реалізацію державної податкової політики та з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, формування та реалізацію державної фінансової політики, державної політики з питань державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, державної політики у сферах освіти і науки, формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, для виконання покладених на них функцій і завдань, визначених законодавством; 6) здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; 7) беруть участь у проведенні наукових досліджень з питань соціального страхування, вивчають міжнародний досвід з метою запровадження інноваційних форм соціального страхування, виступають замовником проведення наукових досліджень, розроблення методичного забезпечення; 8) беруть участь у здійсненні міжнародного співробітництва для розв'язання проблем та обміну досвідом у сфері соціального страхування; 9) здійснюють інші функції, передбачені цим Законом.

Згідно з пунктами 2-7 частини першої статті 6 Закону №1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право: перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів; отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування;

Пунктами 1-4 частини другої статті 6 Закону №1105-XIV передбачено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов'язані: 1) забезпечувати фінансування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; 3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів; 4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування;

Відповідно до частини другої статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний: здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом (пункт 1); під час перевірки правильності використання страхових коштів та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам уповноваженого органу управління необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки (пункт 3); допускати посадових осіб уповноваженого органу управління для здійснення перевірок правильності використання страхових коштів, контролю за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб (пункт 6); повернути уповноваженому органу управління суму здійснених страхових виплат та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків (пункт 9).

Відповідно до частини третьої статті 8 Закону №1105-XIV достовірність зазначених у документах відомостей перевіряється уповноваженим органом управління. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем страхових коштів з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

За приписами частини п'ятої статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.

Відповідно до частини шостої та восьмої статті 8 Закону №1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені уповноваженого органу управління мають керівники територіальних органів уповноваженого органу управління та їх заступники.

26.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло матеріали документальної позапланової перевірки Колективного підприємства «Пан і Пані» з питань дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування та прийняло рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 39 на суму 37690,92 грн (в тому числі 25127,28 грн неправомірно використані страхові кошти та 12563,64 грн фінансові санкції у розмірі 50 відсотків неправомірно використаних страхових коштів).

Крім цього, на виконання вимог абзацу 2 частини 6 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Головним управлінням прийнято рішення від 10.09.2024 №2 про застосування фінансових санкцій, та до відповідача застосовано фінансові санкції в таких розмірах: штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернених страхових коштів - 2512,73 грн; пеня в розмірі 0,1% на суму несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій - 376,91 грн. Всього: 2889,64 грн.

Дані рішення отримано представником відповідача 13.08.2024 та 16.09.2024.

Відповідачем не надано доказів сплати суми страхових коштів, вказаної в рішеннях № 47 від 26.07.2024 та №2 від 10.09.2024.

Враховуючи, що станом на день звернення позивача до суду з даним позовом, відповідач не відшкодував зазначену суму заборгованості, суд вважає доводи позивача обґрунтованими.

Судом враховується те, що від відповідача не надходило жодних заперечень по суті позовних вимог чи доказів сплати заборгованості по відшкодуванню страхових коштів в сумі 40580,56 грн.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому 40580,56 грн підлягають стягненню з відповідача.

Згідно з вимогам ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Колективного підприємства «ПАН і ПАНІ» (код за ЄДРПОУ 19163638, юридична адреса: 79022, Львівська обл., м. Львів, вул. Городоцька, 210) на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код за ЄДРПОУ 13814885, юридична адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) заборгованість зі сплати страхових коштів у загальному розмірі 40580 (сорок тисяч п'ятсот вісімдесят) гривень 56 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан