Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 серпня 2025 року Справа№200/2588/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення від 24.03.2025 №262840003645 про відмову у перерахунку пенсії по заробітній платі;
зобов'язати здійснити перерахунок пенсії по заробітної плати із врахуванням наданих довідок № 40 від 29.08.2019 та № 5 від 12.07.2006.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому протиправно відмовлено в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі наданих ним довідок про заробітну плату № 40 від 29.09.2019 та № 5 від 12.07.2006. Посилаючись на правові позиції Верховного суду позивач зауважив, що, самі по собі сумніви пенсійного органу щодо обґрунтованості видачі довідок не можуть вважатися обґрунтованою підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. У наданому до суду відзиві відповідач зазначив, що згідно з положеннями ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку № 22-1 передумовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Оскільки на час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії достовірність відомостей у доданих до заяви довідок про заробітну плату не перевірено, то відмова у проведенні перерахунку пенсії з наведених у рішенні 24.03.2025 №262840003645 підстав є обґрунтованою, а, відповідно рішення, є правомірним та підстави для його скасування відсутні.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (Святошинський район) як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.10.2019.
17.03.2025 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою (зареєстровано за №4219) про перерахунок пенсії «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000», до заяви додано довідки № 40 від 29.08.2019 та №5 від 12.07.2006. В довідках Інституту електрозварювання ім. Є. Патона НАН України № 40 від 29.08.2019 року та МСП "КОШ" №5 від 12.07.2006, копія яких наявні в матеріалах справи, визначено заробітну плату позивача за період з листопада 1987 по серпень 1989 року та з листопада 1991 року по липень 1995 року.
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі. За наслідком розгляду заяви відповідачем 24.03.2025 року прийнято рішення №262840003645 про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням довідок до надання акту перевірки.
В рішенні зазначено, що за матеріалами пенсійної справи заробітна плата для обчислення пенсії врахована за даними системи персоніфікованого обліку з 01.05.1984 по 01.08.1989 та з 01.07.2000 по 30.06.2021. З метою забезпечення дієвого контролю за правильністю призначення пенсій, запобігання випадків недостовірності документів, виникла необхідність здійснення перевірки достовірності інформації викладеній у довідці про заробітну плату від 12.07.2006 № 5. Для підтвердження достовірності відомостей у довідках про заробітну плату на етапі експертизи документів зроблено запит до управління контрольно-перевірочної роботи.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно положень ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 врегульовано Порядком № 22-1.
Відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Спірним питанням в межах цієї справи є правомірність рішення відповідача від 24.03.2025 року №262840003645 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії з наведених в цьому рішенні підстав - відсутності акту перевірки достовірності інформації у довідках Інституту електрозварювання ім. Є. Патона № 40 від 29.08.2019 та МСП "КОШ" №5 від 12.07.2006.
Враховуючи положення ст. 40 Закону № 1058 під час обчислення пенсії може бути врахованою заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
З вказаних норм виходить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до відомостей, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі № 358/1179/17, від 17.04.2018 року у справі № 376/2559/17, від 25.09.2018 року у справі № 539/1386/17, від 10.07.2019 року у справі № 539/2726/16-а та від 05.03.2020 року у справі № 539/3234/16-а.
Разом з цим, у постанові від 12.04.2021 року у справі № 219/4550/17 Верховний Суд зазначив, що: «посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні».
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 26.10.2022 року у справі №808/1735/18.
Судом досліджено довідки Інституту електрозварювання ім. Є. Патона № 40 від 29.08.2019 та №5 від 12.07.2006 із відомостями про заробітну плату позивача за період з листопада 1987 по серпень 1989 року, з листопада 1991 року по липень 1995 року. У довідках зазначено про їх видачу на підставі відомостей особових рахунків, зазначено адресу зберігання зазначених рахунків. Зазначені довідки визначають суми заробітної плати позивача, будь-яких належних доказів невідповідності змісту довідок, доказів їх недостовірності відповідач не надав, довідки видані належним органом та містять усі необхідні реквізити та відомості.
В силу приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи пенсійного фонду України мають повноваження перевірки обґрунтованості видачі виданих підприємствами документів для оформлення пенсії та достовірність поданих відомостей про особу, нездійснення цього обов'язку або неотримання інформації з причин, які не залежать від волі пенсіонера, не є належною підставою для неврахування як стажу роботи за спірні періоди, так і заробітної плати (доходу), отриманої за періоди такої роботи.
Проте, суд зазначає, що особа не може бути позбавлена свого права на отримання пенсії у належному розмірі через нездійснення відповідачем перевірки достовірності зазначених у них відомостей.
Проведення перевірки достовірності виданих документів здійснюється пенсійним органом, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 21.02.2020 у справі № 291/99/17, від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.
Тобто, нездійснення відповідачем перевірки обґрунтованості видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії. Виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування поданих особою документів.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене вище, суд вважає наведені відповідачем у рішенні від 24.03.2025 №262840003645 підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача необґрунтованими, з огляду на що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування зазначеного рішення підлягають задоволенню.
Враховуючи невстановлення інших підстав для відмови у перерахунку пенсії вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з дня подання заяви про перерахунок із врахуванням відомостей довідок Інституту електрозварювання ім. Є. Патона № 40 від 29.08.2019 та №5 від 12.07.2006 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з наявними в матеріалах справи документами позивачем при зверненні до суду із позовом сплачено судовий збір розміром 968,96 грн за квитанцією від 10.04.2025 № 5466-0049-8863-9961. Враховуючи те, що спір виник через неправильні дії відповідача суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати позивача по сплаті судового збору в повному обсязі.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.03.2025 №262840003645 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Інституту електрозварювання ім. Є. Патона НАН України № 40 від 29.08.2019 та Малого спільного підприємства "КОШ" №5 від 12.07.2006 .
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач), адреса:, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач), юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010,
Суддя А.С. Михайлик