Справа №:755/8986/22
Провадження №: 1-кп/755/308/25
"11" серпня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022100040002212 від 07.08.2022 року, за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Димер, Вишгородського р-ну, Київської обл., громадянина України, не працюючого, з вищою освітою, не одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимого, -
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України,
за участю:
прокурора ОСОБА_4 ,
У провадженні Дніпровського районного суду м. Києва перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № № 12022100040002212 від 07.08.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України.
Відповідно до ст. 335 КПК України, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб.
Ухвалою суду від 13 жовтня 2022 року задоволено клопотання прокурора та судове провадження відносно ОСОБА_3 зупинено до його звільнення з військової служби.
Між тим, 29 липня 2025 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшло клопотання ОСОБА_5 , батька обвинуваченого ОСОБА_3 , про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022100040002212 від 07.08.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України, у зв'язку зі смертю обвинуваченого, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Враховуючи викладене, ухвалою суду від 30 липня 2025 року провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України, було відновлене та призначено підготовче судове засідання.
У підготовчому судовому засіданні суд поставив на обговорення учасників судового розгляду клопотання ОСОБА_5 , батька обвинуваченого ОСОБА_3 , про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022100040002212 від 07.08.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України, у зв'язку зі смертю обвинуваченого, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Прокурор не заперечував щодо закриття кримінального провадження з указаних підстав.
Потерпіла в підготовче судове засідання не з'явилась, водночас звернулась до суду із заявою про розгляд указаного кримінального провадження у її відсутність, враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про можливість розглянути вказане клопотання ОСОБА_5 у відсутність потерпілої.
Вислухавши думку прокурора, дослідивши обвинувальний акт та додані до нього документи, суд приходить до наступного.
Відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за наступних обставин.
Так, 06.08.2022 року близько 16 години, під час дії воєнного стану, ОСОБА_3 перебував разом зі своєю знайомою ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_3 , де під час розмови у них виник спір з приводу боргових зобов'язань ОСОБА_6 , у якої ОСОБА_3 вимагав повернення грошових коштів. У цей час, ОСОБА_3 побачив мобільний телефон потерпілої, який лежав на столі у кімнаті, після чого, з метою протиправного збагачення, ОСОБА_3 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно, з корисливих мотивів, розуміючи, що його злочинні дії несуть відкритий характер, взяв зі столу мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 10» ІМЕІ НОМЕР_1 , вартістю 7000 гривень, що належить ОСОБА_6 , після чого, тримаючи його при собі, пішов з місця вчинення кримінального правопорушення, а викраденим мобільним телефоном розпорядився на власний розсуд, чим спричинив потерпілій ОСОБА_6 матеріальної шкоди на загальну суму 7000 гривень.
Таким чином, ОСОБА_3 обвинувачується у тому, що він своїми умисними діями вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 186 КК України, а саме відкрите викрадення чужого майна (грабіж), вчинене в умовах воєнного стану.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається в разі, якщо помер підозрюваний, обвинувачений, особа, стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, але не повідомлено про підозру у зв'язку з її смертю, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 284 КПК України, якщо обставини, передбачені пунктами 5, 6, 7, 8, 9, 9-1, 10 частини першої цієї статті, виявляються під час судового провадження, а також у випадку, передбаченому пунктами 2, 3 частини другої цієї статті, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.
Ухвала про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, постановляється судом з урахуванням особливостей, визначених частиною десятою цієї статті.
Згідно з ч. 10 ст. 284 КПК України, за наявності підстави для закриття кримінального провадження, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті:
1) прокурор - до винесення постанови про закриття кримінального провадження направляє одному з близьких родичів або члену сім'ї, коло яких визначено цим Кодексом, та/або захиснику померлого письмове повідомлення про можливість закриття кримінального провадження у зв'язку із смертю підозрюваного, особи, стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, але не повідомлено про підозру у зв'язку з її смертю, із роз'ясненням права заявити клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження;
2) суд - до постановлення ухвали про закриття кримінального провадження направляє у порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення повідомлень, одному з близьких родичів або члену сім'ї, коло яких визначено цим Кодексом, та/або захиснику обвинуваченого копію клопотання прокурора про закриття кримінального провадження із роз'ясненням права заявити клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження. Кримінальне провадження закривається, якщо у 10-денний строк не надійшло клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження. Клопотання про непогодження із закриттям кримінального провадження розглядається прокурором у строки та порядку, передбачені статтею 220 цього Кодексу.
Між тим, судом встановлено, що 13.12.2022 року в ході участі у бойових діях ОСОБА_3 зник безвісти за особливих обставин на території України, а саме: Донецька область, Бахмутський район, в районі населеного пункту Яковлівка.
Відповідно до рішення Вишгородського районного суду Київської області від 06.05.2025 року (справа № 363/6283/24), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оголошено померлим. Указане рішення суду набрало законної сили 06.06.2025 року.
На підставі вказаного рішення суду, Вишгородським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серія НОМЕР_2 від 02.07.2025 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість клопотання ОСОБА_5 та необхідність закриття вказаного провадження на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку зі смертю обвинуваченого.
На підставі викладеного та керуючись ст. 284 КПК України, суд, -
постановив:
Клопотання ОСОБА_5 задовольнити.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12022100040002212 від 07.08.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України, закрити на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку зі смертю обвинуваченого.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом семи днів з моменту її проголошення.
Суддя: