Справа № 715/2134/25
Провадження № 2-а/715/19/25
12 серпня 2025 року селище Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області
у складі головуючого судді Григорчак Ю.П.
секретар судового засідання Соломян О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Глибока справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Вказує, що 01 липня 2025 року поліцейський 2 взводу 4 роти 1 батальйону УПП в Хмельницькій області Навроцький В.І. виніс постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА № 5117796 про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення ПДР за ч. 6 ст. 121 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. Згідно вище вказаної постанови 01.07.2025 року о 21 год 27 хв на а/д М-30 «Стрий-Ізварне» 278 км. він керував транспортним засобом марки «Skoda» моделі «Super В», 2018 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який не був зареєстрований впродовж 10 днів з дати проходження митного оформлення, чим порушив вимоги 30.1 Правил дорожнього руху України та постанову КМУ №1388 від 07.09.1998 року. Вважає, що Правил дорожнього руху не порушував, оскільки у зв'язку з введенням на території України воєнного стану строк державної реєстрації транспортних засобів продовжено на строк дії воєнного стану. Просить суд ухвалити рішення, яким скасувати постанову серії ЕНА №5117796 від 01 липня 2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, направив до суду заяву, в якій просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Департаменту патрульної поліції в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, жодних клопотань до суду не направляв.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що згідно постанови серії ЕНА № 5117796 від 01.07.2025 року ОСОБА_1 01.07.2025 року о 21 год 27 хв на а/д М-30 «Стрий-Ізварне» 278 км. керував транспортним засобом марки «Skoda» моделі «Super В», 2018 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який не був зареєстрований впродовж 10 днів з дати проходження митного оформлення, чим порушив вимоги 30.1 Правил дорожнього руху України та постанову КМУ №1388 від 07.09.1998 року, скоївши адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 121 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Частиною 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається зі змісту ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Як встановлено в судовому засіданні, в постанові про адміністративне правопорушення серії ЕНА № 5117796 вказано, що ОСОБА_1 01.07.2025 року о 21 год 27 хв на а/д М-30 «Стрий-Ізварне» 278 км. керував транспортним засобом марки «Skoda» моделі «Super В», 2018 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , який не був зареєстрований впродовж 10 днів з дати проходження митного оформлення.
Згідно з частиною 6 статті 121 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.
Відповідно до п.2.9 (в) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортними засобами, не зареєстрованими в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення.
Згідно з п.30.1 Правил дорожнього руху України власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року затверджений Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів.
Відповідно до п.7 вищевказаного порядку (у редакції на момент винесення оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення) власники транспортних засобів, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Таким чином, строк державної реєстрації продовжений на період дії воєнного стану.
Пункт 1 частини 1 статті 247 КУпАП зазначає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Частиною 3 ст. 286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування постанови серії ЕНА № 5117796 від 01.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 850 грн. і закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 139 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 6-10, 19, 20, 70, 90, 241-246, 250 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 01 липня 2025 року серії ЕНА № 5117796, винесену поліцейським 2 взводу 4 роти 1 батальйону УПП в Хмельницькій області Навроцьким Володимиром Івановичем, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.6 ст.121 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Суддя