Справа №639/5369/25
Провадження №3/639/1495/25
11 серпня 2025 року м. Харків
Суддя Новобаварського районного суду міста Харкова Чижиченко Д.В., за участю: секретаря - Салійчук Л.В., прокурора - Шепеля О.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний матеріал, який надійшов Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, командира взводу №2 роти №3 батальйону №1 УПП в Харківській області ДПП (до 01.03.2022), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи командиром взводу №2 роти №3 батальйону №1 УПП в Харківській області ДПП (до 01.03.2022), являючись відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 10.04.2025 о 22:45, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023), та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим зі служби в поліції, будучи відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 25.02.2025 о 23:42, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п. 2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023), та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Новобаварського районного суду міста Харкова від 01.08.2025, вказані матеріали об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний номер справи №639/5369/25, провадження №3/639/1495/25.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнав, підтвердив, що несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2021 та 2022 рік. При цьому пояснив, що перебував на посаді на початку повномасштабного вторгнення рф на територію України та перш за все переймався безпекою свого малолітнього сина та вагітної дружини. В ході ведення бойових дій на території м. Харкова та Харківської області систематично відбувались обстріли близько до їхнього постійного місця мешкання, що вплинуло на морально-психологічний стан його родини. У зв'язку із чим, ОСОБА_1 не було відомо, що подання декларацій є обов'язковим до кінця 2024 року. В квітні 2024 останній відновився на службі до УПП в Х/о ДПП і за результатами проведення спеціальної перевірки ніяких претензій до нього з приводу декларацій не було. Мотиву на приховування доходів не мав, таке правопорушення вчинив вперше.
Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просив накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , будучи командиром взводу №2 роти № 3 батальйону № 1 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції (далі - УПП в області), являючись відповідно до п. п. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб?єктом, на якого поширюється дія Закону, усупереч вимогам п. 2' р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 10.04.2025 о 22.45, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік (далі - щорічна декларація за 2021 рік), чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з наказом тимчасово виконувача обов?язків начальника Департаменту патрульної поліції від 13.07.2018 № 680 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду командира взводу № 2 роти № 3 батальйону № 1 УПП в Харківській області.
Наказом начальника Департаменту патрульної поліції від 30.11.2017 № 517 о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «старший лейтенант поліції».
ОСОБА_1 01.12.2015 склав Присягу поліцейського. Відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону поліцейські є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи поліцейським, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону. Відповідно до наказу начальника Департаменту патрульної поліції від 22.02.2022 №505 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з 01.03.2022 звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади командира взводу №2 роти № 3 батальйону № 1 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції (далі - УПП в області), являючись відповідно до п. п. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб?єктом, на якого поширюється дія Закону, усупереч вимогам п. 2' р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 25.02.2025 о 23:42, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік (далі - щорічна декларація за 2021 рік), чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з наказом тимчасово виконувача обов?язків начальника Департаменту патрульної поліції від 13.07.2018 № 680 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду командира взводу № 2 роти № 3 батальйону № 1 УПП в Харківській області.
Наказом начальника Департаменту патрульної поліції від 30.11.2017 № 517 о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «старший лейтенант поліції».
ОСОБА_1 01.12.2015 склав Присягу поліцейського. Відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону поліцейські є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи поліцейським, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону. Відповідно до наказу начальника Департаменту патрульної поліції від 22.02.2022 №505 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з 01.03.2022 звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
ОСОБА_1 01.03.2022 ознайомився з вказаним наказом, отримав трудову книжку.
Згідно п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді), є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно пп. 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (в редакції Закону від 03.03.2022) установлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Також пунктом 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону від 8 липня 2022 року
№ 2381-IX) установлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Водночас пунктом 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023, який набув чинності 12.10.2023) установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, особи, уповноважені на виконання функції держави або місцевого самоврядування у період, після набрання чинності Законом № 3384-IX від 20.09.2023 мали подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки, у випадку їх неподання раніше, до 31.01.2024.
Окрім пояснень ОСОБА_1 , наданих під час судового розгляду, обставини вчинення ним адміністративного правопорушення підтверджуються: протоколами про адміністративне правопорушення № 176/25 від 21.07.2025 та 177/25 від 21.07.2025, іншими документами, які містяться в матеріалах справи, та яким підтверджується факт допущення його до виконання обов'язків командира взводу № 2 роти № 3 батальйону № 1 УПП в Харківській області, виконання ним цих обов'язків, а також несвоєчасне подання ним щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 рік.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Адміністративне правопорушення, установлене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за своїм складом є формальним, а диспозиція вказаної статті не містить вказівок на настання шкідливих наслідків протиправного діяння, фізичної шкоди, яка могла бути завдана об'єкту посягання, тобто відповідальність настає лише за вчинення діяння.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ст. 22 КУпАП - при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Визначення тяжкості адміністративного правопорушення нормами КУпАП не передбачено.
Згідно «Примітки» до ст.22 КУпАП положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1 і 173-2 цього Кодексу.
Не дивлячись на те, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, пов'язане з корупцією, законодавець не встановлює заборони щодо можливості звільнення особи від адміністративної відповідальності за його вчинення, оскільки не встановив такої заборони у примітці до ст.22 КУпАП.
Хоча вказане адміністративне правопорушення є з формальним складом, у матеріалах справи відсутні дані про те, що діями ОСОБА_1 спричинено значної шкоди державним чи суспільним інтересам.
Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»).
Суд також враховує практику ЄСПЛ про те, що застосований захід має бути пропорційним переслідуваній меті.
При цьому необхідно відзначити, що пояснення ОСОБА_1 про те, що він не мав наміру ухилитися від виконання обов'язку щодо фінансового контролю, узгоджуються з матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є формальним, те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, в тому числі, вчасно виконував обов'язок щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; хоча і несвоєчасно, але виконав відповідний обов'язок у строки, які діяли раніше для подання щорічної декларації, суд вважає за можливе звільнити його від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку з його малозначністю, обмежитись усним зауваженням.
На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Керуючись вимогами ст. ст. 22, 172-6, 247, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя,
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку з його малозначністю, обмежитись усним зауваженням.
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - закрити на підставі ч.2 ст. 284 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Новобаварський районний суд міста Харкова до Харківського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.В. Чижиченко