Рішення від 11.08.2025 по справі 400/7387/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 р. № 400/7387/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54008,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 липня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування додаткової вислуги років позивачу від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення;

зобов'язання відповідача врахувати додаткову вислугу років позивача від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення виходячи із 26 років військової служби та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.06.2025 за вислугу років у розмірі 68 % сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримує з 01.10.2010 пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» (далі - Закон № 2262-ХІІ). У період з 27.09.2019 по 03.06.2024 позивач проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України. Його пільгова вислуга років станом на 03.06.2025 у календарному обчислені 24 роки 09 місяців 28 днів, а загальна - 26 років 02 місяці 05 днів. 20.05.2025 він звернувся до відповідача із зверненням здійснити перерахунок пенсії виходячи із 26 років вислуги, однак листом від 04.06.2025 відповідач відмовив йому в цьому. На переконання позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки відповідно до частин третьої та четвертої статті 2, частини другої статті 51, частин першої та другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ, та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

30.07.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти задоволення позову і просив у його задоволенні відмовити у повному обсязі. Відзив аргументовано тим, що при перерахунку пенсії, з урахуванням додаткової вислуги років враховується також і грошове забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням. Від ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідним листом від 27.03.2025 № 9/1/5556 до відповідача надійшли документи відносно позивача. За наслідком опрацювання вказаних документів та з урахуванням наявних у пенсійній справі позивача, відповідач прийшов до висновку, що в разі проведення перерахунку розміру його пенсії з урахуванням додаткової вислуги від часу повторного прийняття на службу до дня звільнення з військової служби, позивач буде одержувати пенсію по лінії Міністерства оборони України. Тому для перерахунку пенсії позивача з врахуванням додаткової вислуги років без врахування грошового забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, підстав не вбачається.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (у письмовому проваджені), а також витребувано у відповідача матеріали пенсійної справи позивача.

31.07.2025 відповідач подав до суду клопотання про приєднання до матеріалів справи копію пенсійної справи позивача, які долучені до матеріалів справи.

Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за пенсійною справою 2103002503 (МВС) від 01.10.2010 позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення за посадою органів внутрішніх справ.

У період з 27.09.2019 по 03.06.2024 позивач проходив військову службу за контрактом, що підтверджується його військовим квитком.

Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 03.06.2024 № 160 у зв'язку зі звільненням позивача з військової служби його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_1 з 03.04.2024, вислуга років у Збройних Силах України станом на 03.06.2024 у календарному обчисленні становила 24 роки 09 місяців 28 днів.

Відповідно до Розрахунку від 31.01.2025 № 187 вислуги років військовослужбовцю на пенсію календарна вислуга років позивача становила 24 роки 09 місяців 10 днів, загальна вислуга - 26 років 02 місяці 05 днів, а кількість повних років вислуги на пенсію 26 років.

04.06.2024 позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заяву про повідомлення щодо свого звільнення з військової служби з 03.06.2024, до якої додав копію наказа командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 03.06.2024 № 160.

Листом від 06.08.2024 № 2100-0307-9/34160 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надіслало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області пенсійну справу позивача та повідомило про припинення виплати йому пенсії з 01.09.2024.

Згідно з протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за пенсійною справою № 2103002503-МВС від 09.08.2024 позивачу виплачується з 01.09.2024 пенсія за вислугу років у розмірі 53 % його грошового забезпечення, а саме: в розмірі 12351,99 гривні.

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою № 2103002503-МВС розмір пенсії за вислугу позивача з 01.04.2025 становить 15699,99 гривні.

ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав відповідачу супровідним листом від 27.03.2025 № 9/1/5556 для долучення до пенсійної справи позивача грошовий атестат від 04.06.2024 № 862/2998, довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 04.06.2024 № 862/2987, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 04.06.2024 № 862/2993, копію витягу із наказу від 31.05.2024 № 15-РС, копію витягу із наказу від 03.06.2024 № 160 та копію розрахунків вислуги років від 31.01.2025 № 187.

Згідно з перерахунком пенсії за пенсійною справою № 2103002503-МВС від 31.07.2025у зв'язку з уточненням роботи пенсіонера / влаштування на роботу або її припинення відповідач провів перерахунок пенсії відповідач провів з 01.05.2025 перерахунок розміру пенсії за віком позивача, однак її розмір при цьому не змінився і надалі складав 15699,99 гривні.

20.05.2025 представник позивача звернувся до відповідача із заявою, у якій просив врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення виходячи із 26 років вислуги, а також перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років у розмірі 68 % грошового забезпечення.

Листами від 04.06.2025 № 8352-7325/Д-02/8-1400/25 відповідач відмовив представника позивачу у перерахунку його пенсії, посилаючись на те, що для перерахунку його пенсії з врахуванням додаткової вислуги років без врахування грошового забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, підстав не вбачається.

Вважаючи такі таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами третьою і четвертою статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Частинами першою, другою статті 63 Закону України №2262-ХІІ визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону України №2262-ХІІ).

Отже, пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ, та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Згідно з абзацом першим пункту 2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 за № 572/39628 (далі - Порядок № 3-1), заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Пунктом 3 розділу I Порядку № 3-1 встановлено, що заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Відповідно до абзацу третього пункту 2 розділу ІІ Порядку № 3-1 для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.

Згідно з підпунктами 1-7 пункту 2 розділу ІІ Порядку № 3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);

2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;

3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);

4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);

5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в контексті спірних правовідносин, є збільшення вислуги років у пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ, у разі призову їх на військову службу, зокрема під час мобілізації, або прийняття за контрактом на військову службу, що може бути реалізовано шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України та доданими до неї документами.

Водночас основним документом, який необхідний для здійснення територіальним органом Пенсійного фонду України виплати пенсії з урахуванням додаткової вислуги відповідно до частини третьої статті 2 Закону №2262-ХІІ ініційованої за заявою пенсіонера, є розрахунок вислуги років.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.01.2025 у справі № 580/460/24.

Відповідно до абзацу третього пункту 2.12 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071 (далі - Положення № 530), обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.

При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію (пункт 2.13 розділу ІІ Положення № 530).

Пунктом 2.15 розділу ІІ Положення № 530 визначено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.

Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

Згідно з пунктом 2.18 розділу ІІ Положення № 530 обласний ТЦКСП при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. При цьому невраховані періоди служби, передбаченої підпунктами 2 і 3 пункту 2.3 цього розділу, зараховуються до вислуги років на відповідних пільгових умовах. Підставою для зарахування цих періодів є підтвердження управління (відділу) персоналу або військової частини про те, що військовослужбовець у відповідний період мав право на таку пільгу, а для зарахування служби у високогірних місцевостях України - витяг з наказу командира військової частини.

З вищевикладеного слідує, що органом, який наділений повноваженнями здійснювати підготовку документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, зокрема на комунікацію із відповідним структурним підрозділом компетентного органу, який наділений повноваженням на обчислення вислуги років, є обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання.

Натомість процедура приймання, оформлення і розгляд документів органами, що призначають пенсії, визначена розділом IV Порядку № 3-1, абзацом другим пункту 1 якого визначено, що заяви (крім заяви про призначення пенсії) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію:

1) ідентифікує заявника (його представника);

2) повідомляє інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії;

3) реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта або іншого документа, що посвідчує особу. Фіксує й засвідчує виявлені розбіжності;

4) з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

5) повідомляє заявника або посадову особу уповноваженого органу (структурного підрозділу) про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

6) сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

7) надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем, баз даних згідно з пунктом 15 розділу II цього Порядку;

8) видає заявнику або посадовій особі уповноваженого органу (структурного підрозділу) розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 9 до цього Порядку) та/або надсилає уповноваженому органу (структурному підрозділу) повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково, та строк їх подання. Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Окрім того, згідно з пунктом 3.14 розділу ІIІ Положення № 530 за запитом органів Пенсійного фонду України обласний ТЦКСП (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання.

У постанові від 29.01.2025 у справі № 580/460/24 Верховний Суд зазначив, що така процедура дооформлення пакету документів для перерахунку пенсії, зумовлена відсутністю у територіального органу Пенсійного фонду України компетенції самостійно вирішити питання щодо обчислення вислуги років особам, які проходили військову службу.

Разом з цим, неподання заявником безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсії розрахунку вислуги років не зумовлює настання для нього негативного наслідку у вигляді відмови у перерахунку його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання з метою належного соціального захисту особливої категорії осіб, які брали участь у захисті Батьківщини.

Суд встановив, що відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за пенсійною справою 2103002503 (МВС) від 01.10.2010 позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення за посадою органів внутрішніх справ.

З 01.09.2024 пенсію за вислугу років позивачу виплачує відповідач.

У період з 27.09.2019 по 03.06.2024 позивач проходив військову службу, що підтверджується військовим квитком позивача.

Супровідним листом від 27.03.2025 № 9/1/5556 ІНФОРМАЦІЯ_2 подав відповідачу для долучення до пенсійної справи позивача грошовий атестат від 04.06.2024 № 862/2998, довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 04.06.2024 № 862/2987 за період з червня 2022 року по травень 2024 року, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 04.06.2024 № 862/2993 за період з червня 2022 року по травень 2024 року, копію витягу із наказу від 31.05.2024 № 15-РС, копію витягу із наказу від 03.06.2024 № 160 та копію розрахунків вислуги років від 31.01.2025 № 187.

20.05.2025 представник позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення виходячи із 26 років вислуги, а також перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років у розмірі 68 % грошового забезпечення.

Отже, на день звернення представника позивача до відповідача про перерахунок йому пенсії за вислугу років у зв'язку зі збільшенням його вислуги років у відповідача були в наявності як Розрахунок від 31.01.2025 № 187 вислуги років військовослужбовцю на пенсію, так і документи, які містять відомості про грошове забезпечення позивача за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням за відповідною штатною посадою.

За таких обставин відмова відповідача, яка оформлена листом від 04.06.2025 № 8352-7325/Д-02/8-1400/25, у проведенні перерахунку пенсії за віком позивача на тій підставі, що у нього відсутні дані про грошове забезпечення позивача за останні 24 місяці за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, є протиправною.

Відтак бездіяльність позивача щодо неврахування додаткової вислуги років позивача від часу прийняття його на військову службу за контрактом (27.09.2019) до дня фактичного звільнення (03.06.2024) є протиправною. Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.06.2025 у розмірі 68 % сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з абзацом першим частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Таким чином, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача за сукупності наступних умов:

1) судом встановлено порушення прав, свобод чи інтересів позивача;

2) на час вирішення спору прийняття рішення належить до повноважень відповідача;

3) виконано усі умови, визначені законом для прийняття такого рішення, зокрема подано усі належні документи, сплачено необхідні платежі і між сторонами немає спору щодо форми, змісту, повноти та достовірності наданих документів;

4) прийняття рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Аналогічний правовий висновок викладений в постановах Верховного Суду від 05.09.2018 у справі № 826/9727/16 і від 04.08.2020 у справі № 340/2074/19.

У листі від 04.06.2025 № 8352-7325/Д-02/8-1400/25 та у відзиві на позовну заяву від 30.07.2025 відповідач закцентував увагу на неможливості проведення перерахунку пенсії за вислугу років за відсутності даних про розмір грошового забезпечення позивача за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Однак, такі документи були йому надані ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 27.03.2025 № 9/1/5556, який зареєстрований у відповідача 28.03.2025 за вхідним № 2256/5.

Вищевикладене свідчить, що відповідач не розглядав подані ІНФОРМАЦІЯ_2 документи стосовно позивача, і вони, відповідно, не були ним опрацьовані. Будь-якого рішення за результатами розгляду цих документів у порядку, встановленому Законом України «Про адміністративну процедуру» відповідач не прийняв.

Тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог, а саме:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування додаткової вислуги років позивача від часу прийняття його на військову службу за контрактом до дня фактичного звільнення, а саме: з 27.09.2019 по 03.06.2024;

зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву представника позивача від 20.05.2025 (вх. № 7325/Д-1400-25 від 21.05.2025) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій і не поніс документально підтверджених судових витрат, пов'язаних з розглядом цієї справи в суді.

Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу прийняття його на військову службу за контрактом до дня фактичного звільнення, а саме: з 27.09.2019 по 03.06.2024.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву представника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 20.05.2025 (вх. № 7325/Д-1400-25 від 21.05.2025) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Повний текс рішення складено 11 серпня 2025 року