Рішення від 08.08.2025 по справі 380/8583/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 рокусправа № 380/8583/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів,79016; код ЄДРПОУ - 13814885) (далі - відповідач), в якому просить:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія,10, м. Львів ідентифікаційний код 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) у виплаті донарахованої пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 в розмірі 66075,00 грн. на виконання вимог рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі N380/1225/20.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) донарахування та виплату пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 в розмірі 66075,00 грн. на виконання вимог рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі № 380/1225/20.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія,10, м. Львів ідентифікаційний код 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) у здійсненні донарахування та виплати пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 на виконання вимог рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі Nє380/14974/21.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) пенсію померлого чоловіка ОСОБА_2 на виконання вимог рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі N380/14974/21.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив позивачці у здійсненні виплати недоотриманої за життя її померлим чоловіком пенсії, який отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та набув право на отримання відповідних виплат згідно рішень Львівського окружного адміністративного суду у справах №

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказує, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 року у справі № 380/14974/21 не виконано оскільки, на дату отримання Головним управлінням (20.04.2022 вх.№ 10661/7) рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 року у справі № 380/14974/21, з відміткою набрання ним законної сили, пенсійна справа одержувача пенсії ОСОБА_2 , була закрита у зв'язку з його смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 . Перерахунок пенсії відповідно до рішення суду не проводився.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду судді від 05.05.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року у справі №380/1225/20, позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 під час її перерахунку з 90% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 року у справі №380/14974/21, позовну заяву задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 із 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення № С/2884, виданій 06.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 із 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № С/2884, виданої 06.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ураховуючи оклад за посадою, військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення, виходячи з розміру пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

У решті позовних вимог позовних відмовлено.

В подальшому, позивачці призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 25.04.2022 року.

08.12.2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила надати розрахунок заборгованості пенсійного забезпечення, яка підлягала виплаті померлому чоловікові ОСОБА_2 , за період з 01.04.2019 року по 08.03.2022 року та здійснити недоотриману виплату заборгованості ОСОБА_1 , як дружині яка отримує пенсію по втраті годувальника після смерті чоловіка.

Листом від 25.12.2024 року № 27927- 3024/Щ-55/8-1300/24 відповідач, повідомив, що відповідь з порушеного питання надавалася листом Головного управління від 22.07.2022 року № 1300-5308-8/64656.

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22.07.2022 року № 1300-5308-8/64656, який долучено позивачкою до матеріалів справи, судом встановлено, що на дату отримання Головним управлінням (20.04.2022 вх.№ 10661/7) рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 380/14974/21, з відміткою про набрання ним законної сили, пенсійна сила одержувача пенсії ОСОБА_2 , була закрита у зв'язку зі смертю.

28.01.2025 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила надати розрахунок заборгованості пенсійного забезпечення, яка підлягала виплаті померлому її чоловікові ОСОБА_2 , за період з 01.04.2019 року по 08.03.2022 року, згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі №380/14974/21, та здійснити недоотриману виплату заборгованості, як дружині яка отримує пенсію по втраті годувальника після смерті чоловіка.

Листом від 03.02.2025 року № 1300- 5405/-8/19289 відповідач, повідомив, що на дату отримання Головним управлінням (20.04.2022 вх.№ 10661/7) рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 380/14974/21, з відміткою про набрання ним законної сили, пенсійна сила одержувача пенсії ОСОБА_2 , була закрита у зв'язку зі смертю, про що Вас було повідомлено листом від 22.07.2022 № 1300-5308-8/64056.

Позивач, вважаючи, що пенсійний орган протиправно відмовив у виплаті їй, як члену сім'ї померлого, нарахованих її чоловіку сум пенсії, звернулась до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII.

Статтею 8 Закону №2262-XII передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтею 61 Закону №2262-XII передбачено, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6-ти місяців після смерті пенсіонера.

Отже, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

При цьому, такі суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Водночас, якщо вказані суми не були одержані протягом 6 місяців після смерті пенсіонера, то такі суми переходять у склад спадкового майна померлого пенсіонера.

Правові положення щодо виплат сум пенсії, які залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю також передбачені також статтею 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно вказаної норми сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині 2 статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом 6-ти місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Таким чином, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, після сплину 6-ти місячного стоку зі смерті пенсіонера, будуть входити до складу спадщини, тому ці суми спадкоємці отримають в разі прийняття спадщини.

Згідно з пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Отже, згідно наведених приписів чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми недоодержаної пенсії виплачуються членам сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника, або члена сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше шести місяців після смерті пенсіонера.

При цьому дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

У постанові Верховного Суду від 30.01.2020 у справі №200/10269/19-а сформульований висновок про те, що у разі переходу до членів сім'ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв'язку з чим не застосовуються норми спадкового права.

У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад.

Фактично законом встановлено переважне право членів сім'ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 09.06.2022 у справі № 200/12094/18-а, такий висновок Верховного Суду стосується випадків, коли члени сім'ї пенсіонера або особа, якій забезпечується пенсія у разі втрати годувальника, реалізувала своє право на неодержану пенсію, в порядку, встановленому ч. 1 ст. 52 Закону № 1058-IV та ч. 1 ст. 61 Закону № 2262-ХІІ, шляхом звернення до територіального органу Пенсійного фонду не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (ч. 2 ст. 52 Закону № 1058-IV), проте не отримала таку виплату й оскаржує прийняте суб'єктом владних повноважень рішення з цього питання.

Отже, визначальним у даному випадку, є строк звернення члена сім'ї із заявою до ГУ ПФУ про виплату нарахованої але не виплаченої за життя померлого пенсіонера пенсії.

При цьому, такий строк законодавцем визначається як "не пізніше 6-ти місяців" з моменту смерті пенсіонера.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що неодноразова зазначалося у листах - відповідях ГУ ПФУ у Львівській області.

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №3-1 заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку №3-1 під час подання особою заяв, передбачених пунктами 2, 3 розділу І цього Порядку, пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини.

У разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків особою надається документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).

Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі і в електронній формі.

В заявах зазначається інформація про місце проживання, для підтвердження якої особа може надати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Пункт 9 розділу ІІ Порядку №3-1 передбачає, що до заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подаються такі документи:

1) свідоцтво про смерть пенсіонера;

2) документи, що підтверджують належність членів сім'ї до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, які передбачені пунктом 3 цього розділу;

3) документи, що засвідчують родинні відносини з померлим пенсіонером, які передбачені пунктом 12 цього розділу, та відомості про проживання з пенсіонером на день його смерті (у разі неможливості надати такі документи факт проживання з пенсіонером встановлюється у судовому порядку) (для виплати членам сім'ї, що не належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника).

З аналізу вищевикладеного вбачається, що чинним законодавством передбачено обов'язковий перелік документів, які подаються до заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та які підтверджують право на отримання відповідної виплати, зокрема, членами сім'ї померлого пенсіонера, які проживали разом із ним на день його смерті.

Позивачка звернулась до пенсійного органу із заявою (інформаційним запитом) у 2025 року, в якому просила надати розрахунок заборгованості пенсійного забезпечення, яка підлягала виплаті померлому її чоловікові ОСОБА_2 , за період з 01.04.2019 року по 08.03.2022 року, згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі №380/14974/21, та здійснити недоотриману виплату заборгованості, як дружині яка отримує пенсію по втраті годувальника після смерті чоловіка, тобто з пропуском 6-ти місячного строку, а тому у відповідача відсутні підстави для виплати недоотриманої за життя пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера ОСОБА_2 , згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/14974/21.

Разом з цим, матеріалами справи підтверджується, що протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 , позивачка із відповідною заявою та пакетом документів для отримання недоотриманої пенсії до відповідача згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/1225/20 не зверталась.

Таким чином, суд приходить до висновку суду про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому, в задоволені позову слід відмовити.

Враховуючи прийняття судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд не вбачає підстав для вирішення питання про розподіл судових витрат у цій справі.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна