Постанова від 11.08.2025 по справі 591/7463/25

Справа № 591/7463/25 Провадження № 3/591/2112/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Янголь Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м.Чернігів, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , заступник командира військової частини НОМЕР_1 з психологічної підтримки персоналу, військове звання полковник, за ч. 2 ст. 172-16 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 01.07.2025р. КИС №1446 встановлено, що 30.06.2025 р. в ході перевірки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 було встановлено, що з моменту створення ВЧ НОМЕР_1 ( з 2004 року) по 30.06.2025 р. обліковано 2141 випадок самовільного залишення військової частини ( СЗЧ), При цьому по вказаних випадках призначено лише 1092 службових розслідування ( з яких завершено 460), а направлено лише 333 повідомлення про виявлення ознак кримінального правопорушення до територіального управління ДБР. В ході перевірки встановлено, що відповідальність за належний облік випадків СЗЧ покладено на напрям психологічної підтримки персоналу ВЧ НОМЕР_1 під керівництвом заступника командира військової частини НОМЕР_1 з психологічної підтримки персоналу. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст.172-16 КУпАП.

ОСОБА_1 з правопорушенням викладеним в протоколі не погодився, просив закрити провадження у справі, пояснивши, що вказаний облік СЗЧ-шників, не входить до його обов'язків.

Адвокат Архипенко О.І. подав письмові заперечення на протокол та просив закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в його діях.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 172-16 КУпАП відповідальність настає за умисне невжиття заходів щодо припинення кримінального правопорушення, що вчиняється підлеглим, або ненаправлення військовою службовою особою до органу досудового розслідування повідомлення про підлеглого, який вчинив кримінальне правопорушення, а також інше умисне невиконання військовою службовою особою покладених на неї службових обов'язків, вчинені в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Протокол про адміністративне правопорушення від 01.07.2025 р. містить посилання на наказ Міністерства Оборони України від 24.11.2017 №604, який встановлює обов'язковість видання наказу про призначення службового розслідування за кожним фактом самовільного залишення військової частини (СЗЧ) з подальшим ухваленням рішення про зняття з обліку або продовження розшуку, але до протоколу копія такого наказу не додана,

Разом із цим, встановлено, що існує наказ Міністерства Оборони України №604 від 29.11.2018, яким затверджено Інструкцію з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту.

П. 3 розділу ІІ Інструкції № 604 встановлює, що командири (начальники) військових частин про кожний виявлений факт ненадання інформації про подію, кримінальне правопорушення, військове адміністративне правопорушення та адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, призначають службове розслідування, після завершення якого надають письмові доповіді за підпорядкованістю та до відповідного органу управління Військової служби правопорядку, зазначаючи вжиті заходи до службових осіб, які не надали доповідь.

П. 21 р. ІІ Інструкції №604 встановлює, що про самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби), невихід без поважних причин на службу, нез'явлення з відрядження, відпустки, закладу охорони здоров'я, нез'явлення у разі призначення або переведення до нового місця служби командири (начальники) військових частин доповідають своїм безпосереднім командирам (начальникам) та повідомляють начальника органу управління Військової служби правопорядку, у зоні діяльності якого військова частина виконує завдання за призначенням, усно - протягом доби з моменту, коли стало відомо про факт порушення, а протягом доби з моменту надання усної доповіді - письмово.

Про самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової військової служби, його нез'явлення вчасно зі звільнення в розташування військової частини, у разі призначення або переведення до іншого місця служби, нез'явлення з відрядження, відпустки або закладу охорони здоров'я командири (начальники) військових частин доповідають своїм безпосереднім командирам (начальникам) та повідомляють начальника органу управління Військової служби правопорядку, у зоні діяльності якого військова частина виконує завдання за призначенням, усно (негайно протягом 15 хвилин) - з моменту встановлення факту самовільного залишення частини, а протягом 12 годин з моменту надання усної доповіді - письмово.

Відповідно до п. 24 розділу ІІ Інструкції №604, у разі набуття ознак кримінального правопорушення у діях військовослужбовця, який самовільно залишив військову частину або місце служби, командири (начальники) військових частин протягом робочого дня письмово повідомляють про це начальника органу управління Військової служби правопорядку та керівника відповідної спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері, у зоні діяльності яких військова частина виконує завдання за призначенням.

З викладеного убачається, що обов'язок призначення службового розслідування та здійснення повідомлення про самовільне залишення військової частини покладається саме на керівника (начальника) військової частини, а не на його заступників.

Наказом Міністерства Оборони України №608 від 21.11.2017 затверджено Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України.

П. 1 розділу ІІІ Порядку №608 встановлено, що рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.

П. 6 розділу VІ Порядку №608 визначає, що якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини (начальник) письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Також протокол про адміністративне правопорушення від 01.07.2025 р. містить посилання на наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №349 від 01.08.2024, яким затверджено порядок проведення психологічної підтримки військовослужбовців Збройних Сил України.

П. 1 розділу 1 Порядку №349 встановлено, що цей порядок визначає зміст та організацію психологічної підтримки військовослужбовців Збройних Сил України.

Вказаний порядок №349 містить положення щодо організації саме психологічної підтримки військовослужбовців і жодним чином не регулює порядок проведення розслідувань за фактом самовільного залишення частини, так само як і не регулює порядок повідомлення органів досудового розслідування про кримінальні правопорушення, вчинені військовослужбовцями. Більше того, вказаний Порядок №349 не визначає жодних обов'язків заступника командира військової частини щодо вказаних питань.

З викладеного убачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника командира військової частини НОМЕР_1 з психологічної підтримки персоналу не є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, викладеного у протоколі.

Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 №889 від 15.05.2025 затверджено та введено в дію функціональні обов'язки посадових осіб групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень.

Відповідно до вказаного Наказу №889, до складу групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень командиром ВЧ НОМЕР_1 віднесено наступні посади:

1)начальник групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень;

2)офіцер групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень;

3)штаб-сержант 3 категорії групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень.

Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 №7 від 06.01.2025 затверджено функціональні обов'язки посадових осіб структури психологічної підтримки персоналу ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до описової частини Наказу №7, основними завданнями структури психологічної підтримки персоналу ВЧ НОМЕР_1 під час підготовки та в ході бою є: інформування особового складу з питань державної політики в сфері оборони та безпеки держави; формування у військовослужбовців стійкої системи світогляду, розуміння внутрішньої та зовнішньої політики держави, свідомого ставлення до призначення, мети та завдань Збройних Сил України;

проведення психологічної підготовки особового складу, психологічного супроводу бойових дій;

формування та підтримки в особового складу психологічної стійкості, високої бойової активності, спроможності витримувати нервово-психологічні навантаження і зберігати боєздатність в умовах дій психотравмувальних чинників; роз'яснення особовому складу норм міжнародного гуманітарного права та ряд інш.

Вказаним Наказом №7 також затверджено, серед інших, функціональні обов'язки заступника командира бригади з психологічної підтримки персоналу-начальника відділення психологічної підтримки персоналу ВЧ НОМЕР_1 . Аналізуючи вказані функціональні обов'язки, можна однозначно констатувати, що до службових обов'язків ОСОБА_1 не мають жодного відношення обов'язки щодо проведення службових розслідувань чи їх організації, а тим більше повідомлення чи взаємодія із органами досудового розслідування.

З викладеного вище убачається, що у ВЧ НОМЕР_1 служба організована таким чином, що структура психологічної підтримки персоналу ВЧ НОМЕР_1 відповідає за моральний дух та морально-етичну поведінку особового складу ВЧ НОМЕР_1 , у той час як розслідуванням правопорушень, вчинених військовослужбовцями ВЧ НОМЕР_1 займається інший структурний підрозділ - група з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень ВЧ НОМЕР_1 .

До протоколу КИС №1446 про військове адміністративне правопорушення додано копія посвідчення офіцера ОСОБА_1 ; пояснення ОСОБА_1 ; копія наказу ГК ЗС України від 01.08.2024 №349; копії додатків до наказу ГК ЗС України від 01.08.2024 № 349.

Отже в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачяться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

В розумінні статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Виходячи із вищенаведеного, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , не містить даних, які вказують на наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-16 КУпАП, матеріали адміністративної справи не містять доказів вини у скоєнні правопорушення.

Керуючись ст.ст. ч. 2 ст. 172-16, 247, ст. 283 КУпАП суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-16 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-16 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.

Суддя Є.В.Янголь